“Cartier” еvinin “The Culture Of Design” sərgi
“ITALDIZAIN” ŞİRKƏTİNİN DƏSTƏYİ İLƏ “GAZELLI ART HOUSE” QALEREYASINDA “CARTIER” EVİNİN “THE CULTURE OF DESIGN” SƏRGİSİ KEÇİRİLİR.
Oktyabrın 23-də Bakıda “Gazelli Art House” müasir incəsənət qalereyasında “Cartier” Evinin yeddi məşhur kolleksiyasının tarixi, dizaynı və müasir təfsirinə həsr olunmuş “The Culture of Design” sərgisinin açılışı olub.
Sərgi çərçivəsində təqdim olunan əfsanəvi məhsullar - “Santos”, “Tank”, “Trinity”, “Love”, “Juste un Clou”, “Panthère” və “Ballon Bleu” dörd əsas dizayn prinsipinə əsaslanır: xətlərin saflığı, formaların lakonikliyi, nisbətlərin dəqiqliyi və detalların qiymətliliyi. Yaxşı düşünülmüş dizaynı sayəsində bu saat və zinət əşyaları istənilən dövr üçün uyğundur. Bəziləri üçün müasir, bəziləri üçün isə vintaj üslublu - “Cartier” Evinin klassik, zamandan asılı olmayan və əvəzolunmaz modelləri zamanın sınağına uğurla sinə gərir. Yenidən həyata vəsiqə qazanan bu modellər insanı hələ də valeh edir və lüks əşyalar zamanla ailə yadigarına çevrilir. “Cartier” məhsulları mədəni və emosional irsi təmsil edir.
“ITALDIZAIN” şirkətinin dəstəyi ilə keçirilən “The Culture of Design” sərgisi “Gazelli Art House” qalereyasının üç mərtəbəsində təşkil olunub. Birinci mərtəbədə qarşılanma sahəsi və müvəqqəti kafe, ikinci mərtəbədə əfsanəvi məhsul və dizayn elementlərinin, eləcə də məşhur “Cartier” pərəstişkarlarının foto və video sərgisi fəaliyyət göstərir. Burada Endi Uorhol və Qreys Kellidən tutmuş Katrin Denev və Məhəmməd Əliyə qədər “Cartier” Evinin bir çox pərəstişkarının sevimli bəzək əşyaları ilə tanış olmaq və əfsanəvi “Cartier” formalarında bu məşhur şəxslərin hansı xarakterik xüsusiyyətlərinin əks olunduğunu ətraflı şəkildə öyrənmək mümkündür. Üçüncü mərtəbə isə ictimai çıxışlar üçün auditoriya nəzərdə tutulmuşdur.
Sərginin mühüm cəhətlərindən biri də Azərbaycanın yaradıcı ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri - müğənni, bəstəkar və musiqiçi Diana Hacıyeva, pianoçu, bəstəkar və musiqişünas Riyad Məmmədov, art-kurator və “Barza Collection” şirkətinin təsisçisi Samirə Səfi, multi-dissiplinar rəssam Elnarə Nəsirli, rəssam və incəsənət xadimi Zöhrab Salamzadə, “Scandar” brendinin dizayner və təsisçisi Anar İsgəndərli, moda stilisti və rəssam Murad Vəliyev ilə birgə yaradılmış layihə oldu. Bu layihə onların “Cartier” Evinin əfsanəvi yaradıcılığı ilə əlaqəsindən bəhs edir. Belə ki, hər bir iştirakçının öz sevimli “Cartier” məhsulu və həmin məhsul ilə emosional əlaqəsi var.
“The Culture of Design” sərgisi oktyabrın 28-də və 29-da ziyarətçilər üçün açıq olacaq.
Sərgiyə giriş https://italdizain.az/az/events/the-culture-of-design internet saytında əvvəlcədən qeydiyyatdan keçməklə ödənişsizdir.
2003-cü ildə Bakıda açılmış “Gazelli Art House” qalereyası ən yaxşı dünya müəlliflərinin imzası ilə müasir incəsənət əsərlərinin yaradılması və təqdimatı, eləcə də sərgilər, söhbətlər, seminarlar və turlar keçirməklə, müasir incəsənətin rəssam, yazıçı və mütəxəssislər arasında dialoq vasitəsi ilə dərk edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş məkandır.

CARTIER'S “THE CULTURE OF DESIGN” EXHIBITION
On October 23rd, the Gazelli Art House Gallery in Baku inaugurated the exhibition "The Culture of Design" by Cartier. This exhibition is a tribute to the history, design, and modern interpretation of the House's seven iconic collections.
The legendary pieces Santos, Tank, Trinity, Love, Juste un Clou, Panthère, and Ballon Bleu, all presented at the exhibition, embody four core principles: purity of lines, precision of form, accurate proportions, and exquisite details. Due to its meticulously crafted designs, the jewellery and watches effortlessly harmonise with any era. Modern for some, vintage for others, yet Cartier pieces stand the test of time remaining – classic, timeless, irreplaceable. Even when recreated, they continue to excite minds, and luxury goods become family heirlooms. Cartier pieces represent a cultural and emotional legacy.
The “Culture of Design” exhibition, organised with the assistance of Italdizain, is spread over three floors of the Gazelli Art House gallery. The first floor serves as a welcoming space with a pop-up café, while the second floor hosts a photo and video exhibition showcasing iconic pieces, design elements, and Cartier's renowned enthusiasts, such as Andy Warhol, Grace Kelly, Catherine Deneuve, and Muhammad Ali, with stories about the character traits reflected in Cartier's iconic shapes. The third floor has been transformed into a lecture theatre where public performances will take place.
One aspect of the exhibition involved a collaborative project with some of Azerbaijan's most prominent figures in the creative community, such as – singer, composer and musician Diana Hajiyeva; pianist, composer and musicologist Riad Mammadov; art curator and founder of “Barza Collection” Samira Sefi; multidisciplinary artist Elnara Nasirli; artist, art worker Zohrab Salam-zadeh; designer and founder of “Scandar brand” Anar Isgandarli; fashion stylist and artist Murad Valiyev. The project tells about their relationship with the House's iconic creations. Each of the participants has their own favourite and their own emotional connection with the piece.
"The Culture of Design" exhibition will be open to the public on 28 and 29 October.
Entrance is free of charge, upon pre-registration at https://italdizain.az/az/events/the-culture-of-design.
Gazelli Art House Gallery, opened in Baku in 2003, is a space for the creation and presentation of contemporary art from the world's best authors, as well as its reflection through dialogue between artists, writers and specialists through exhibitions, talks, workshops and tours.