“Italdizain”, “Lladro” və azərbaycanlı rəssam arasında əməkdaşlığı təqdim edir.
Qeyri-adi çini sənətkarlığının təcəssümü olan “Lladro” istedadlı azərbaycanlı rəssam Elnarə Nəsirli ilə birlikdə öz tarixində yeni səhifəyə qədəm qoyur. Bu əməkdaşlıq iki mədəniyyətin, iki ənənənin birləşməsini təmsil edir, burada hər bir detal sənətlər arasındakı müasir dialoqun simvoluna çevrilir.
“Italdizain”in fəal iştirakı azərbaycanlı rəssamı ilə ispan brendi arasında bu yaradıcı əməkdaşlığın qurulmasında mühüm rol oynamışdır. Şirkətin rəssamla əməkdaşlığa aparan hekayəsi “Lladro”nun 70 illik yubileyini qeyd edən tədbirlə başlamışdı. Məhz bu tədbirdən sonra şirkət, Elnarə Nəsirli və “Lladro Porcelain Factory” ilə birgə layihə həyata keçirmək təşəbbüsü ilə çıxış edib.
Azərbaycanın parlaq və müasir incəsənət səhnəsində yüksələn ulduz olan Elnarə Nəsirli nüfuzlu incəsənət məktəbinin görkəmli məzunu kimi heyranedici “Fluxus Frequency Collective” sərgisinin əsasını təşkil edən axımın baş rolunda dayanır. Cazibədar mənzərələrin, heyrətamiz vizual effektlərin və interaktiv elementlərin innovativ qarışığı ilə bu sərgi tamaşaçıları ovsunlayaraq onları bir sıra hissləri əhatə edən bir səltənətə aparır. Elnarənin sənət sahəsindəki şücaəti ilə bu yaxınlarda “Origami” kolleksiyasından “Panthere” nümunəsinə canlı palitra və emosiyalar bəxş edərək yeni rəng qatıb. Doğma vətəni Azərbaycandan ilham alan Elnarə Nəsirli özünün mürəkkəb kompozisiyalarında Şərq mədəniyyətinin elementlərindən ustalıqla istifadə edir. O, əsasən, Abşeron yarımadasının ən gözəl təbiət möcüzələrindən biri olan Yanardağ dağından ilhamlanır.
Rəssam vurğulayır: “Mən alov obrazını həm işıqda, həm də qaranlıqda çatdırmaq istədim. Xüsusi olaraq hazırlanmış ultrabənövşəyi reaktiv boyalardan istifadə etməklə Elnarə vizual sehrli elementləri formalaşdırır, rəsm əsərini təbii atəşin refleksiyasına, qaranlıqda işıq və kölgələrin qarşılıqlı oyununa çevirir. “Panthere” sənətkarlığının rəng seçimlərinin arxasında duran konsepsiya Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyini əks etdirir və “Lladro” ilə azərbaycanlı rəssamın əməkdaşlığının incəsənətə necə təsir etdiyini, yeni ideyalar və yaradıcı yanaşmalar gətirdiyini göstərən bir nümunədir.
“Panthere” heykəltaraşlığı qədim yapon sənətinin əsasını təşkil edən, həndəsə vasitəsilə heyvanlar aləminin araşdırıldığı “Origami” kolleksiyasının bir hissəsidir. Bədii üsulların birləşməsi çini ilə ifadə olunan müasir yaradıcılığa səbəb olur. Bu kolleksiyadakı bütün parçalar kağızı qatlamaqla yaradılmış həndəsi fiqurların güclü heykəltəraşlıq və dekorativ parçalara çevrildiyi ənənəvi yapon oriqami sənətinin müasir və innovativ interpretasiyasıdır.
“Lladro” və Elnarə Nəsirlinin əməkdaşlığı iki istedadı birləşdirməklə yanaşı, çini sənətində Şərqlə Qərbi də bir araya gətirir. “Origami” kolleksiyasından “Panthere” nümunəsi bizi mədəniyyətarası mübadilə və yaradıcılığın füsunkar dünyasına aparan bir növ bədii körpüyə çevrilib.
Qarşıdan gələn Novruz bayramı ərəfəsində, xüsusən də “Od Çərşənbəsi” kimi tanınan xüsusi gündə “Panthere” nümunəsinin “Four Seasons Hotel Baku” və onun Böyük Lobbisində ilk nümayişi keçiriləcək; otel yerli adət-ənənələri və incəsənəti simvolizə edən bu unikal əməkdaşlığın premium ünvanıdır. Heyrətamiz “Panthere” nümunəsinin çoxdan gözlənilən nümayişinin ilk şahidlərindən biri olmaq şansını qaçırmayın. Valehedici Yanardağ alovundan ilham alınaraq hazırlanmış bu heyranedici sənət əsəri ilk dəfə dəbdəbəli “Four Seasons Hotel Baku”da martın 5-dən etibarən nümayiş etdiriləcək. Otelin foyesində sərgiləndikdən sonra alovlu sənət əsəri məşhur “Lladro” butikində tamaşaçıları ovsunlamağa davam edəcək və öz alovlu canlılığı ilə ziyarətçilər üçün valehedici bir təcrübə olacaq.Бренд Lladro эксклюзивно представлен на территории Азербайджана компанией Italdizain.
“Italdizain” Azərbaycan bazarında nüfuzlu “Lladro” brendini təmsil etmək üçün müstəsna hüquqlara malikdir.             Ünvan: 28 May küçəsi 7A, Bakı, Azərbaycan.
Telefon: +994 (12) 498-00-53.
“Lladro” brendi və kolleksiyaları haqqında ətraflı məlumat üçün: https://italdizain.az/ru/brands/lladro səhifəsinə keçid edin.
“Italdizain” haqqında
1996-cı ildə ticari təşkilat kimi yaradılmış “Italdizain” Azərbaycan bazarını yüksək keyfiyyətli italyan mətbəxi nümunələri ilə təchiz edir. Bu illər ərzində şirkət öz biznesini şaxələndirmiş və yeni sahələrə genişlənmişdir. Bu gün “Italdizain” zərgərlik məmulatlarının, saatların, lüks qab-qacaqların, ev dekorasiyası və interyer dizaynının satışı üzrə ixtisaslaşmış onlarla butikləri birləşdirən görkəmli holdinq kimi fəaliyyət göstərir.
“Lladro” haqqında
Çini dünyasında məşhur bir ad olan “Lladro” 1953-cü ildə İspaniyanın Valensiya şəhərində üç qardaş - Xose, Xuan və Vinsente Lladro tərəfindən təsis edilib. Yaradıcılıq macəralarına əl ilə çəkilmiş vaza və küplərlə başlayan Lladro qardaşları nəinki çini əsərlərini ərsəyə gətirmək üçün öz sobalarını inkişaf etdirdilər, həm də harmonik formalarla xarakterizə olunan unikal bir üslub yaratdılar.
1956-cı ilə qədər emalatxana tam olaraq hər biri tarixin ruhunu və bədii ifadələri əks etdirən çini heykəlciklərin hazırlanması ilə məşğul idi. Sənət nümunələrindən tutmuş işıqlandırma qurğularına, ev aksesuarlarına və zinət əşyalarına qədər “Lladro” müasir, dəbli və eksklüziv həyat tərzini simvolizə edən brendi təcəssüm etdirir.
“Four Seasons Hotel Baku” haqqında
XƏZƏR DƏNİZİ BOYUNCA ZAMANSIZ ZƏRAFƏT
Yaxın Şərq, Avropa və Asiyanı birləşdirən, qərbdən Qafqaz dağları ilə əhatə olunan Azərbaycanın gözəl paytaxtı Xəzər dənizinin mavi sularının sahilində yerləşir. Gözəl incəsənət üslubuna malik otelimiz Bakının tam mərkəzində, dəniz kənarında yerləşir. İçərişəhərin orta əsr qala divarlarının cəmi bir neçə addımlığında yerləşən otelin yaxınlığında alov şəkilli üç müasir göydələn ucalır. Qədim, müasir və bir az da cəsarətli üslubların hər üçünün bir arada olduğu bu bölgə, inkişaf edən şəhərimizi mükəmməl şəkildə tamamlayan bir kontrastı ifadə edir. “Zafferano” restoranının terrasında səhər yeməyimizə qoşulun, ardınca günəş işıqlarının birbaşa düşdüyü penthaus Spa-da rahatlaşdırıcı müalicə alın, daha sonra isə Bakını bizimlə kəşf edin.

Танец Пламени и Искусства: Italdizain x Lladro
Фабрика Lladro, воплощение выдающегося фарфорового искусства, открывает новую главу в своей истории, объединившись с талантливой азербайджанской художницей Эльнарой Насирли. Эта коллаборация - встреча двух культур, двух традиций, в которой каждая деталь становится символом современного диалога искусств.
Активное участие компании Italdizain сыграло ключевую роль в формировании творческого альянса между азербайджанской художницей и испанским брендом. Путь к сотрудничеству компании с художницей начался с мероприятия, приуроченного к 70-летию бренда Lladro. Именно после него компания выступила с инициативой организовать совместный проект с Эльнарой Насирли и фарфоровой мануфактурой Lladro.
Эльнара Насирли – новое имя в современном азербайджанском искусстве, выпускница художественной школы, основательница Fluxus Frequency Collective - иммерсивной выставки, которая сочетает в себе звук, визуальные эффекты и интерактивные элементы для создания мультисенсорной реальности. Ее участие в проекте придало Panthere из коллекции Origami новые краски и эмоции. Вдохновленная своей родиной, Азербайджаном, Эльнара воплотила в росписи дух восточной культуры. Она черпала вдохновение от одной из самых удивительных природных достопримечательностей Апшеронского полуострова «горящей горы» Янардаг. Охваченный пламенем склон горы не перестает гореть на протяжении уже нескольких тысячелетий.
«Мне хотелось передать образ огня и в свете, и в темноте», - подчеркивает художница. С использованием специальных светящихся под UV светом красок, Эльнара добавляет элементы визуальной магии, превращая произведение в отражение природного огня, в игру света и тени в темноте. Идея оформления росписи скульптуры Panthere передает богатство азербайджанской культуры, а также служит примером того, как сотрудничество мануфактуры Lladro с азербайджанским художником влияет на искусство, принося новые идеи и творческие подходы.
Скульптура Panthere является частью коллекции бренда Origami, где животный мир исследуется через геометрию, лежащую в основе древнего японского искусства. Сочетание художественных техник порождает современные творения, выраженные посредством фарфора. Все изделия этой коллекции, это современная инновационная интерпретация традиционного японского искусства оригами, в котором геометрические формы, создаваемые сложенной бумагой, преобразуются в мощные скульптурные и декоративные грани.
Коллаборация Lladro с Эльнар Насирли стала не только союзом двух талантов, но и встречей Востока и Запада в искусстве фарфора. Фигура Panthere из коллекции Origami превратилась в своего рода художественный мост, переносящий нас в увлекательный мир культурного обмена и творческого вдохновения.
В преддверии предстоящего праздника Новруз, а именно в символический день стихии огня “Od çərşənbəsi”, фигура Panthere впервые представлена в большом вестибюле Four Seasons Hotel Baku. Отель становится исключительным местом для сотрудничества, охватывающего местные традиции и искусство. Не упустите шанс стать одним из первых свидетелей эксклюзивного просмотра фигуры Panthere, вдохновленную пламенем Янардаг, начиная со вторника, 5 марта, в Four Seasons Hotel Baku. После выставки в вестибюле отеля произведение искусства продолжит свое выставление в бутике Lladro, приглашая посетителей насладиться его огненной энергией.
Бренд Lladro эксклюзивно представлен на территории Азербайджана компанией Italdizain.
Больше информации о бренде Lladro и его коллекциях вы можете найти на сайте: https://italdizain.az/ru/brands/lladro
О компании Italdizain
Компания Italdizain была создана в 1996 году в качестве торговой организации, занимающейся поставкой качественных итальянских кухонь на рынок Азербайджана. За время своей деятельности она создала новые направления и расширила бизнес. В настоящее время Italdizain является крупным холдингом, объединяющим десятки бутиков, специализирующихся на продаже ювелирных изделий, часов, посуды, предметов для дома и интерьера.
О компании Lladro
Фабрика Lladro, венец мирового фарфора, была основана тремя братьями - Хосе, Хуаном и Винсентом Льядро в далеком 1953 году в Валенсии, Испания. Начав свой творческий путь с росписи ваз и кувшинов, братья Льядро не только создали свою первую печь для обжига фарфоровых изделий, но и обрели свой уникальный стиль, отличающийся гармонией форм. В 1956 году мастерская полностью перепрофилировалась на изготовление фарфоровых статуэток, и с тех пор каждая фигура, созданная этой мануфактурой, несет в себе дух истории и восторг художественного воплощения. От скульптур до освещения, аксессуаров для дома и ювелирных украшений, Lladro — это бренд, который символизирует современный, стильный и эксклюзивный образ жизни.
О Four Seasons Hotel Baku
ИЗЫСКАННОСТЬ НА БЕРЕГУ КАСПИЙСКОГО МОРЯ
Загадочная столица Азербайджана, соединившая Ближний Восток, Европу и Азию, расположилась к юго-востоку от Кавказских гор на побережье Каспийского моря, притягивающего своими опалово-синими водами. Наш роскошный отель, построенный в стиле бозар, находится в самом сердце Баку, у набережной, в непосредственной близости от Старого города и Пламенных башен — трех современных небоскребов, озаряющих Баку в темное время суток. Такой контраст хорошо отражает дух нашего стремительно развивающегося города: древнего, современного и чуточку дерзкого одновременно. Мы приглашаем вас насладиться восхитительным завтраком на террасе ресторана Zafferano, расслабиться во время лечебных спа-процедур в нашем солнечном спа-центре, а затем отправиться исследовать город вместе с нами.