Karabakh – Winter Wonderland 3
1986-cı il iyulun 26-da Cümə məscidinin yaxınlığında “Çay evi”nin açılışı oldu. Əsasən dəmir konstruksiyalardan ibarət layihənin memarı Naiq Səmədov idi. Şayiələrə görə, sovet dövründə çayxana – üstəlik, bu cür – üçmərtəbəli və dövrə görə təmtəraqlı sayılan, baha başa gələn memarlıq konstruksiyasının tikintisi üçün hökumətdən icazə almaq çox çətin idi (çayxana məmurların düşüncəsində tüfeyliliklə assosiasiya olunurdu)! “Quru qanun” (alkoqolun qadağan olunması) köməyə çatır və belə bir hiyləgər arqument irəli sürülür ki, çay evi anti-alkoqol kampaniyasına yardım göstərəcək və dünənki əyyaşları özünə cəlb edəcək. Axı Azərbaycanda çayı həmişə spirtli içkidən üstün tutublar və o vaxt respublikada spirtli içkilərin istehlakı adambaşına ildə bir litri keçmirdi.
Qızıl yataqları, Ağdərə
Ağdərədə 155 müxtəlif növ faydalı qazıntı yatağı aşkar edilib, onlardan beşi qızıl yatağıdır. Burada Azərbaycan qızılı Qızılbulaqda və Canyataq-Gülyataqda, qurğuşun və sink Mehmanda, misi Dəmirlidə gizlənir... Qızılbulaq sənədlə təsdiqlənmiş üç ehtiyat yatağından biridir. Nəfis şəbəkə texnikası, “badamlı",“çətir” və “piyalə-zəng” sırğalar, iri “ay-ulduz” döş nişanı – vaxtilə hər gəlin əsl Azərbaycan qızılından hazırlanmış ənənəvi zinət əşyalarını arzu edirdi!
Çörək muzeyi, 1983-cü il, Ağdam
Çörək Muzeyi özünün ilk qonaqlarını uzaq 1983-cü ildə qəbul etdi. Bu muzey parlaq mozaik pannosu ilə SSRİ-də sovet modernizmi üslubunda hazırlanmış yeganə muzey idi. Burada bir çox qiymətli kitab və əlyazmalar, dəyirman lövhələrindən tutmuş xırmanadək taxıl emalı üçün istifadə edilən qədim alətlər, eləcə də mühasirədə olan Leninqraddan (sonradan bu şəhərdə də analoji muzey yaradıldı) gəlmiş yanmış çörək, günümüzədək möcüzə sayəsində gəlib çatmış ən müxətlif və nadir buğda mədəniyyəti nümunələri saxlanılırdı.
Ağdam Cümə məscidi, XIX əsr.
Qarabağın məbəd memarlığının əsas nümunələrindən biridir. Məscid XIX əsrdə görkəmli Azərbaycan memarı Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən tikilib. Həmişə insanla dolu olub, hətta sovet hakimiyyəti illərində də onun minarələrindən müsəlmanları cümə namazına çağıran azan səslənib. Məscid yalnız sakinlər müharibə zamanı işğal olunan şəhəri tərk etdikdən sonra boşalıb. Amma Ağdam işğaldan azad olunan kimi məscid yenidən qapılarını hamının üzünə açıb, Azərbaycan Prezidenti və dövlətin Birinci xanımı məscidə gələrək orada namaz qılıblar.
Şahbulaq qalası, XVIII əsrin ortaları, Ağdam
XVIII əsrin ortalarında Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xan əvvəllər tikdirdiyi Bayat qalasından daha etibarlı qala tikmək qərarına gəldi. Şahbulaq qalası 1751-1752-ci illərdə Ağdam yaxınlığındakı Tərnəkut adlanan yerdə tikildi və Pənahəli xan yeni alınmaz qalanın inşası barədə qərar verənə qədər bir neçə il xanlığın paytaxtı oldu.

Karabakh – Winter Wonderland
The Tea House was officially opened on 26 July 1986 in the vicinity of Juma Mosque. Built primarily from steel structures, the design was developed by Naig Samadov. It was said that in the Soviet times it was severely complicated to have the government allow the construction of a tea-house (it was associated with a vagrant way of life), let alone three-story facility with a pretentious and costly (for the age of "concrete boxes") architectural shape. What saved the day was the newly passed "dry law" and the clever argument that the new tea house would contribute to the anti-alcohol campaign by shifting drinkers' minds away from booze. More so, people in Azerbaijan would always prefer tea over alcohol, so the annual consumption of the latter never went over a liter per capita.
Gold Deposit, Aghdara
There are 155 proven deposits in Aghdara, of which 5 are gold fields. This region of Azerbaijan boasts gold in Gizilbulag and Janyatag-Gulyatag, lead and zinc in Mehman, copper in Damirli... Gizilbulag is one of three fields with documented reserves. There was a time when each and every bride would be dreaming of traditional jewelry made from real Azerbaijani gold: an exquisite technique of 'shabaka'; 'badamli', 'chetir' and 'piala-zeng' earrings; a massive chest-worn 'ay-ulduz'…
Bread Museum, Agdam, 1983
The Bread Museum welcomed its first guests long ago, in 1983. At that time, this building with vivid Soviet modernist-style mosaic boards was the only museum of its kind throughout the Soviet Union. It would showcase numerous valuable books and manuscripts that depicted ancient grain handling devices, from threshing boards through to hand mills; also on display was scorched bread from the times of the Siege of Leningrad (this city also opened a bread museum of its own later on) and miraculously preserved samples of different but, most importantly, rare crops.
Juma Mosque, Agdam, 19th century
One of the masterpieces of the Karabakh temple architecture. The mosque was built in the 19th century by the prominent Azerbaijani architect Karbalayi Safikhan Karabakhi. It is said to have always been choke-full of people, and even in Soviet times, the sounds of Azan were flowing from its minarets, calling Muslims to the Friday prayer. It was only deserted when the dwellers had to flee the city during the war. Once the city was freed from the occupation, President Ilham Aliyev and the First Lady came to the mosque and prayed.
Shahbulag Castle, Agdam, mid-18 century
The Karabakh Khanate founder Panah Ali Khan decided in the mid-18th century to build a fortress stronger than Bayat Castle he had built before. Shahbulag Castle was built in 1751-51 in Tarnagyut nearby Agdam; it served as the capital of the Khanate for couple years until the Khan decided to build an even more impenetrable fortress Shusha.