Karabakh – Winter Wonderland 3
1986-cı il iyulun 26-da Cümə məscidinin yaxınlığında “Çay evi”nin açılışı oldu. Əsasən dəmir konstruksiyalardan ibarət layihənin memarı Naiq Səmədov idi. Şayiələrə görə, sovet dövründə çayxana – üstəlik, bu cür – üçmərtəbəli və dövrə görə təmtəraqlı sayılan, baha başa gələn memarlıq konstruksiyasının tikintisi üçün hökumətdən icazə almaq çox çətin idi (çayxana məmurların düşüncəsində tüfeyliliklə assosiasiya olunurdu)! “Quru qanun” (alkoqolun qadağan olunması) köməyə çatır və belə bir hiyləgər arqument irəli sürülür ki, çay evi anti-alkoqol kampaniyasına yardım göstərəcək və dünənki əyyaşları özünə cəlb edəcək. Axı Azərbaycanda çayı həmişə spirtli içkidən üstün tutublar və o vaxt respublikada spirtli içkilərin istehlakı adambaşına ildə bir litri keçmirdi.
Qızıl yataqları, Ağdərə
Ağdərədə 155 müxtəlif növ faydalı qazıntı yatağı aşkar edilib, onlardan beşi qızıl yatağıdır. Burada Azərbaycan qızılı Qızılbulaqda və Canyataq-Gülyataqda, qurğuşun və sink Mehmanda, misi Dəmirlidə gizlənir... Qızılbulaq sənədlə təsdiqlənmiş üç ehtiyat yatağından biridir. Nəfis şəbəkə texnikası, “badamlı",“çətir” və “piyalə-zəng” sırğalar, iri “ay-ulduz” döş nişanı – vaxtilə hər gəlin əsl Azərbaycan qızılından hazırlanmış ənənəvi zinət əşyalarını arzu edirdi!
Çörək muzeyi, 1983-cü il, Ağdam
Çörək Muzeyi özünün ilk qonaqlarını uzaq 1983-cü ildə qəbul etdi. Bu muzey parlaq mozaik pannosu ilə SSRİ-də sovet modernizmi üslubunda hazırlanmış yeganə muzey idi. Burada bir çox qiymətli kitab və əlyazmalar, dəyirman lövhələrindən tutmuş xırmanadək taxıl emalı üçün istifadə edilən qədim alətlər, eləcə də mühasirədə olan Leninqraddan (sonradan bu şəhərdə də analoji muzey yaradıldı) gəlmiş yanmış çörək, günümüzədək möcüzə sayəsində gəlib çatmış ən müxətlif və nadir buğda mədəniyyəti nümunələri saxlanılırdı.
Ağdam Cümə məscidi, XIX əsr.
Qarabağın məbəd memarlığının əsas nümunələrindən biridir. Məscid XIX əsrdə görkəmli Azərbaycan memarı Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən tikilib. Həmişə insanla dolu olub, hətta sovet hakimiyyəti illərində də onun minarələrindən müsəlmanları cümə namazına çağıran azan səslənib. Məscid yalnız sakinlər müharibə zamanı işğal olunan şəhəri tərk etdikdən sonra boşalıb. Amma Ağdam işğaldan azad olunan kimi məscid yenidən qapılarını hamının üzünə açıb, Azərbaycan Prezidenti və dövlətin Birinci xanımı məscidə gələrək orada namaz qılıblar.
Şahbulaq qalası, XVIII əsrin ortaları, Ağdam
XVIII əsrin ortalarında Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xan əvvəllər tikdirdiyi Bayat qalasından daha etibarlı qala tikmək qərarına gəldi. Şahbulaq qalası 1751-1752-ci illərdə Ağdam yaxınlığındakı Tərnəkut adlanan yerdə tikildi və Pənahəli xan yeni alınmaz qalanın inşası barədə qərar verənə qədər bir neçə il xanlığın paytaxtı oldu.

Karabakh – Winter Wonderland 3
26 июля 1986 года недалеко от Джума мечети состоялось открытие «Дома чая». Архитектором проекта, состоявшего в основном из железных конструкций, был Наиг Самедов. Поговаривают, что в советское время от властей сложно было добиться разрешения на постройку чайханы (ассоциируемой у чиновников с тунеядством), да чтобы еще трехэтажной и с такой вычурной для эпохи «коробок» дорогостоящей архитектурной формой! Выручил «сухой закон», и хитрый аргумент, что чайный дом поможет антиалкогольной кампании, приняв в свои стены вчерашних пьяниц. Хитрый, потому что в Азербайджане всегда предпочитали спирту чай, и потребление алкоголя в тогдашней республике никогда не превышало больше литра в год на душу населения.
Месторождения золота, Агдере
В Агдере разведано 155 месторождений полезных ископаемых различного типа, пять из которых – золотые. Этот край прятал азербайджанское золото в Гызылбулаге и Джанятаг-Гюльятаг, свинец и цинк в Мехмане, медь в Демирли... Гызылбулаг – одно из трех месторождений с документально подтвержденными запасами. Филигранная техника шебеке, серьги «бадамлы», «четир» и «пиала-зенг», массивный нагрудный «ай-улдуз» – было время, когда каждая невеста мечтала о традиционных украшениях из настоящего азербайджанского золота!
Музей хлеба, 1983 год, Агдам
Своих первых гостей Музей хлеба принял в далеком 1983 году. Тогда это здание с ярким мозаичным панно в стиле советского модернизма было единственным музеем подобного рода в СССР. В нем хранилось множество ценных книг и рукописей, где можно было увидеть древние орудия обработки зерна от молотильных досок до ручных мельниц, а также опаленный хлеб из блокадного Ленинграда (позже в этом городе появился свой подобный музей) и чудом сохранившиеся образцы самых разных, но главное, редких зерновых культур.
Джума мечеть, XIX век, Агдам
Один из главных образцов карабахской храмовой архитектуры. Мечеть была построена выдающимся азербайджанским зодчим Кербалаи Сафиханом Карабаги в XIX веке. В ней всегда было полно народу, и даже в годы советской власти из ее минаретов звучал азан, который созывал мусульман к пятничной молитве. Опустела она только тогда, когда жителям города пришлось покинуть захваченный во время войны город. Но как только город освободился от оккупации, мечеть посетили президент и первая леди государства – и совершили намаз.
Шахбулагская крепость, середина XVIII века, Агдам
В середине XVIII века основатель карабахского ханства Панахали хан решил построить крепость, которая была бы более надежной, чем крепость Баят, построенная им ранее. Крепость Шахбулаг была возведена в 1751-1752 гг. в местечке Тарнакют близ Агдама, и на пару лет стала столицей ханства, пока хан не решил создать более неприступную крепость – город Шуша.