Karabakh – Winter Wonderland 2
Paleolit dövrünə aid ibtidai insan məskəni – Azıx mağarası Füzuli şəhərindən bir qədər aralıda yerləşir. 1968-ci ildə arxeoloji qazıntılar zamanı orada 350-400 min il əvvəl yaşamış ibtidai insanın alt çənəsi aşkar edilmişdi. Mağaradan üç mindən çox daş əmək aləti və otuz mindən çox qılıncdişli pələng və mağara ayısının daşlaşmış sümükləri toplanıb. Bu gün dəqiq müəyyən edilib ki, Azıxdakı ocaqlar hələ 600-700 min il əvvəl yanırmış.
Mirəli məqbərəsi, XIII əsrin sonu – XIV əsrin əvvəlləri, Füzuli
Aşağı Veysəlli kəndindəki bu daş məqbərə Elxanilər sülaləsi dövründə tikilib. Məqbərə qədim köç yolunun üzərində yerləşirdi və bir çox köçərilərin ziyarət yeri idi. Bu məkan o dövrdə region üçün əsl memarlıq möcüzəsi idi. Maraqlıdır ki, köçəri tayfalar uzun əsrlər boyu abidənin çöl divarlarında müxtəlif yazılar, işarələr və rəsmlər qoyub gediblər.
Füzuli hava limanı, 2021-ci il, Füzuli
2020-ci il oktyabrın 17-də Azərbaycan ordusu Füzuli şəhərini uzun illərin işğalından azad etdi və artıq 2021-ci ilin yanvarında şəhərdə gələcək hava limanının təməli qoyuldu. Sentyabrın 5-də onun uçuş-enmə zolağında ilk “dəmir quşlar” - ən böyük yük təyyarələrindən biri olan “Boinq 747-400F” və “Qarabağ” rəmzi adını daşıyan, jurnalistləri və məmurları şəhərə gətirən Azərbaycan Hava Yollarının “Airbus A340” sərnişin təyyarəsi eniş etdi. Bir ay sonra, 26 oktyabr 2021-ci il tarixində isə Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının rəsmi açılışı oldu. Açılış mərasimində Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğan iştirak etdilər. Hava limanı üçün Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) kodu – UBBF, eləcə də Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının üçhərfli kodu – FZL təyin və təsdiq edilib.
Sarı Aşıq məqbərəsi, XVII əsr, Laçın
Bu məqbərənin yaranma tarixi kifayət qədər romantikdir. Onun süjeti belədir: XVII əsrdə xalq şairi-ozanı Sarı Aşıq Abdulla Qaradağdan Laçına yollanır və Maqsudlu kəndindən olan Yaxşı adlı qızla qarşılaşır. Onlar ilk baxışdan bir-birinə aşiq olurlar. Amma sevgililər qovuşa bilmirlər, adətə görə, dağda yaşayan qız heç vaxt gəlməyə ərə gedə bilməzdi. Yaxşı taqətdən düşür, Qarabağın səhləb çiçəyi kimi gündən-günə solub-saralır, sevgilisindən xəbərsiz ölür. Sarı Aşıq isə Yaxşının məzarı başında əzablı günlər keçirir. Sazını sinəsinə sıxaraq, sevdiyi dilbərinə mahnılar bəstələyir. Sonunun yaxınlaşdığını hiss edən Sarı Aşıq onu üzü qibləyə – müqəddəs Kəbəyə deyil, sevgilisinin yanında üzü ona tərəf basdırmalarını vəsiyyət edir. Beləliklə, əfsanəvi Məcnunla bərabər sayılan şairin məzarının yerində xalq arasında “Aşıq oylağı” – “Aşıq məskəni” adlandırılan məqbərə ucaldılır.
Gəncəsər monastırı, XIII əsr, Kəlbəcər
Alban memarlığı incisi. Əsas tikililəri XIII əsrdə ucaldılıb, monastırın özü isə 1240-cı ildə Qafqaz Albaniyasının katolikosu Nersesin iştirakı ilə fəaliyyətə başlayıb və uzun əsrlər boyu alban kilsəsi katolikoslarının iqamətgahı olub. Qarabağın alban hökmdarlarını, o cümlədən Qarabağ hakimlərini bir xanlıqda birləşdirən Həsən Cəlalın da ailə sərdabəsi buradadır.

Азыхская пещера, Физули
Недалеко от города Физули находится Азыхская пещера – стоянка первобытного человека эпохи палеолита. В 1968 году в ней, во время археологических раскопок, была обнаружена нижняя челюсть первобытного человека, жившего 350-400 тысяч лет назад. Здесь было собрано более трех тысяч каменных орудий труда и более тридцати тысяч окаменелых костей саблезубых тигров и пещерных медведей. На сегодняшний день точно установлено, что костры в Азыхе пылали еще 600-700 тысяч лет назад.
Мавзолей Мирали, конец XIII – начало XIV века, Физули
Этот каменный мавзолей в селе Ашагы Вейсялли был построен в период правления династии Эльханидов, располагался на древнем кочевом пути и был местом паломничества для многих кочевников, являя собой настоящее архитектурное чудо того времени для региона. Примечательно, что в течение многих веков кочующие оставляли на наружных стенах памятника различные надписи, знаки и рисунки.
Физулинский аэропорт, 2021 год, Физули
Азербайджан освободил Физули от многолетней оккупации 17 октября 2020 года, а уже в январе следующего в городе был заложен фундамент будущего аэропорта. Пятого сентября на его взлетно-посадочную полосу приземлились первые «железные птицы»: Boeing 747-400F – один из самых больших грузовых самолётов, и носящий символичное название «Карабах» пассажирский Airbus A340 Азербайджанских Авиалиний, который доставил в город журналистов и чиновников. Спустя месяц, 26 октября 2021 года, состоялось уже официальное открытие Международного аэропорта Физули. В церемонии открытия приняли участие президенты Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган. Аэропорту присвоен и утвержден код Международной организацией гражданской авиации (ICAO) – UBBF, а также трехбуквенный код от Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA) – FZL.
Мавзолей Сары Ашуга, XVII век, Лачин
История создания этого мавзолея довольно романтична. Ее сюжет таков: XVII век, Сары Ашуг Абдулла, народный поэт-певец, держит путь из Карадага в Лачин. Там он встречает прелестную девушку Яхши из села Магсудлу, и они влюбляются друг в друга с первого взгляда. Однако быть вместе молодым влюбленным не суждено: горянку никогда не выдали бы замуж за пришлого. Яхши чахнет, словно карабахская орхидея, теряя силы день ото дня, и погибает, так и не познав объятий любимого, а Сары Ашуг проведет оставшиеся ему горькие дни у ее могилы. Он будет слагать песни во славу любимой, не выпуская саза из рук. Почувствовав приближение конца, Сары Ашуг завещал похоронить его рядом с возлюбленной, лицом к ней, а не к священной Каабе. Так, на месте могилы поэта, сравнявшегося с легендарным Меджнуном, был воздвигнут мавзолей, прозванный в народе «Ашуг ойлагы» – «Обитель ашуга».
Гянджасарский монастырь, XIII век, Кельбаджар
Жемчужина албанской архитектуры. Основные строения монастыря были воздвигнуты в XIII веке, а сам монастырь был освещен в 1240 году в присутствии католикоса Кавказской Албании Нерсеса и на протяжении долгих столетий был резиденцией католикосов албанской церкви, а также родовой усыпальницей албанских князей, в том числе и Хасана Джалала, объединившего албанских правителей Карабаха в одно княжество.