Yarım əsrdən artıqdır ki, Anar Azərbaycan ədəbiyyatında insan təbiətinin ən iti müşahidəçilərindən biri olaraq qalır. Onun hekayələrində birmənalı qəhrəmanlar və ya mənfi obrazlar təqdim olunmur; əksinə, bu əsərlərdə azadlıqla konformizm, sevgi ilə tənhalıq, şəxsi arzularla ictimai gözləntilər arasında qalan insanların taleyi araşdırılır. Bəlkə də məhz buna görə onun əsərləri müxtəlif nəsillərdən olan oxucular üçün aktuallığını qoruyur. Diqqətəlayiq səmimiyyət və sakit ironiya ilə danışan yazıçı bizi 1960-cı illərin mədəni atmosferinə aparır, ədəbiyyatda həqiqət, müstəqil insanların tənhalığı və cəmiyyətin kitablarsız mövcud ola bilməməsi haqqında düşüncələrini bölüşür.
Gəlin söhbətə ilk illərinizdən başlayaq. Uşaqlığınız necə keçib?
Uşaqlığım müharibə illərinə təsadüf edib. Müharibə başlayanda cəmi üç yaşım var idi. Atam cəbhədə hərbi müxbir kimi xidmət edirdi. Əlbəttə, uşaq olduğum üçün baş verənləri tam dərk edə bilmirdim, lakin illər keçdikcə ailəmizin nələr yaşadığını çətinlik və qorxu dolu bir dövrdən keçdiyini anladım. Buna görə də uşaqlığım müharibə qorxularından ayrılmaz idi. Evimizdə böyük bir xəritə var idi; biz həmin xəritədə alman qoşunlarının irəliləməsini izləyir, sonra isə həmin ərazilərin necə azad olunduğunu müşahidə edirdik. Mənim uşaqlığım, nəslimin bir çox nümayəndəsinin uşaqlığı kimi, müharibə illərinin həyəcanı və qeyri-müəyyənliyi ilə formalaşmışdı. 1945-ci ildə Bülbül adına onillik musiqi məktəbində təhsil almağa başladım. Sonra universitet illəri gəldi, ardınca Moskvada ssenarist kursları bundan sonra isə həyat öz axarı ilə davam etdi.
Yazıçılıqla ciddi məşğul olmaq istədiyinizi necə anladınız?
Mən hələ məktəbdə oxuyarkən yazmağa başlamışdım, lakin ilk dəfə yalnız 1960-cı ildə çap olundum. Bu, atamın iki hekayəmi oxuyub bəyənməsindən sonra baş verdi. Onlardan biri sonralar kifayət qədər məşhurlaşan “Ötən ilin son gecəsi” idi. Yazıçılığı peşə kimi seçmək fikri məktəbi bitirdikdən demək olar ki, dərhal sonra yarandı. O vaxt atam Moskvada yaşayırdı və məktublarında mənə israrla Ədəbiyyat İnstitutuna sənəd verməməyi məsləhət görürdü. Deyirdi: “Mühəndis ol, geoloq ol, həkim ol! Sən onsuz da yazacaqsan, amma başqa bir peşənin də olması vacibdir”. Düzünü desəm, o vaxt onun məsləhətinə qulaq asmadığım üçün hələ də təəssüflənirəm. Çünki düşünürəm ki, ədəbiyyatdan kənar başqa bir peşəyə yiyələnsəydim, bu, yəqin ki, yazıçılığımı da zənginləşdirərdi. Amma qərar artıq verilmişdi və mən Filologiya fakültəsinə daxil oldum.
Siz “altmışıncılar” kimi tanınan Azərbaycan yazıçıları nəslinə mənsubsunuz. Senzuranın hər yerdə mövcud olduğu sovet dövründə yazmaq necə idi?
Əlbəttə, bu, çətin bir dövr idi. Lakin sovet dövrü bəzən təqdim edildiyi qədər yekparə deyildi. Mənim yazmağa başladığım illər “mülayimləşmə” dövrünə senzuranın nisbətən yumşaldığı zamana təsadüf edirdi və biz, “altmışıncılar”, ədəbiyyata məhz həmin dövrdə gəldik. Bundan sonra isə artıq başqa cür yaza bilməzdik. Məhz o illərdə təkcə ədəbiyyatda deyil, musiqidə, rəssamlıqda və kinoda da fövqəladə əsərlər yaradıldı. Təkcə musiqidə böyük bir yaradıcılıq sıçrayışı baş verdi: Fikrət Əmirov, Qara Qarayev, Tofiq Quliyev, Arif Məlikov, daha sonra isə Polad Bülbüloğlu. Rəssamlıqda Səttar Bəhlulzadə sanki yaradıcılıq baxımından yenidən doğuldu, Tahir Salahov, Toğrul Nərimanbəyov və Rasim Babayev isə ən mühüm əsərlərini yaradırdılar. Kinoda isə Rüstəm və Maqsud İbrahimbəyovların filmləri vardı. Bu, Azərbaycan incəsənətinin qızıl dövrü idi. Bəziləri həmin dövrün əhəmiyyətini nə qədər azaltmağa çalışsalar da, o, Azərbaycan mədəniyyəti tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri olaraq qalır. Mən demirəm ki, sonralar mühüm əsərlər yaradılmayıb, lakin bütövlükdə incəsənətin böyük çiçəklənməsi məhz 1960-cı illərə və onun ardınca gələn 1970-ci illərə təsadüf edir. Bizim dövrümüzdə artıq Partiya və bu kimi mövzular haqqında yazmaqla bağlı əvvəlki qədər sərt tələblər yox idi. Mən həmişə vurğulayıram ki, bu, bizim nailiyyətimiz deyildi sadəcə, yaşadığımız zamana görə bəxtimiz gətirmişdi. Əgər on il əvvəl doğulsaydıq, bəlkə də biz də kolxozlardan, xalqlar dostluğundan yazardıq ya da ümumiyyətlə heç nə yazmazdıq. Şəxsən mən düşünürəm ki, heç nə yazmazdım, çünki yalan və saxtakarlığa dözə bilmirəm. Fəxr etdiyim məqam odur ki, sovet dövründə yazdıqlarımın hamısı yalandan və saxtalıqdan uzaqdır. Bu, təkcə mənə deyil, həmin nəslə mənsub olan bütün dostlarıma da aiddir. “Altmışıncılar” canlı insanlardan daha çox təbliğat plakatlarını xatırladan ideallaşdırılmış qəhrəmanlar yaratmırdılar. Mən “başqalarına nümunə olacaq obraz yaratmaq” ifadəsini heç vaxt başa düşməmişəm.
Niyə kimsə başqasını təqlid etməlidir? Oxucu təqlid etməməli, düşünməlidir.
Ən azı Uilyam Şekspiri oxumuş olmalısınız
“Beşmərtəbəli evin altıncı mərtəbəsi” sizcə, bu əsər niyə bu günə qədər bu qədər populyar olaraq qalır?
Mən bəzən zarafatla deyirəm ki, digər əsərlərim “Beşmərtəbəli evin altıncı mərtəbəsi”nə qısqanclıqla yanaşır. Mənim fikrimcə, onlar heç də ondan zəif deyil, sadəcə “Beşmərtəbəli evin altıncı mərtəbəsi” qədər populyar deyillər. Bəlkə də burada sevgi hekayəsi müəyyən rol oynayır. Hərçənd mənim üçün bu əsər sevgidən daha çox, məhdudlaşdırıcı bir mühitdə azad qalmağı bacaran insanın taleyi haqqındadır. Təhminənin faciəsi də məhz bundadır. Təbiətən Təhminə azad insandır, lakin o, öz qaydaları ilə yaşayan insanlara dözməyən azad olmayan bir cəmiyyətdə yaşayır. Əslində, bu, bizim dövrümüzə də aiddir. Həqiqətən müstəqil insan çox vaxt qıcıq doğurur: niyə o hamı kimi deyil? Niyə fərqlidir?
Heç özünüzü obrazlarınızın yerində təsəvvür etmisinizmi? Zaurun yerində olsaydınız, nə edərdiniz?
Hər bir yazıçı bütün obrazlarını həm yaxşı, həm də pis obrazlarını başa düşməyi bacarmalıdır. Əks halda, həyatın təsviri heç vaxt tam və dolğun görünə bilməz. Heç kim tamamilə yaxşı və ya tamamilə pis deyil.
Romanın ekranlaşdırılması gözləntilərinizi doğrultdumu?
Bunlar fərqli sənət növləridir. Məhz buna görə də ədəbi əsərlər ekrana köçürüləndə bəzi insanlar məyus olurlar çünki hər kəs obrazları öz təsəvvüründə fərqli canlandırır. Şəxsən mən filmdən çox razıyam. Hesab edirəm ki, Rasim Ocaqov təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Sovet İttifaqında ən yaxşı rejissorlardan biri idi. Eyni zamanda, o, italyan neorealizminin estetikasından güclü şəkildə təsirlənmişdi. Xüsusilə “Otel otağı” üzərində işləyərkən mən onu bir qədər mistikaya doğru yönəltməyə çalışırdım, lakin o, bu yanaşmanı tam qəbul etmədi. O, saf realist idi və gözəl film yaratmış son dərəcə peşəkar bir sənətkar idi. Aramızda heç bir fikir ayrılığı yox idi sadəcə filmə dair bədii baxışlarımız bir qədər fərqli idi.
Ədəbiyyatsız cəmiyyət amorf kütləyə çevrilir
Əgər bu əsəri bu gün yazsaydınız, süjetdə nəyisə dəyişərdinizmi?
Xeyr, heç nəyi dəyişməzdim. Amma obrazlarımın həyatını izləməyə davam edərdim. Mənim üçün obrazlarım real insanlardır və onları tarixin müxtəlif dövrlərində müşahidə etmək mənə maraqlıdır. Məsələn, 1960-cı illərdə haqqında yazdığım insanların sonradan nə olduğunu 1980-ci illərdə kimə çevrildiklərini və 1990-cı illərdə necə yaşadıqlarını görmək. Bu, yaradıcılığımın çox mühüm bir tərəfidir. Ümid edirəm ki, insanlar bir-birini anlamağı öyrənəcək və hər şeyi sadəcə yaxşı və ya pis kimi görməkdən əl çəkəcəklər.
Gəlin “Ötən ilin son gecəsi”ndən danışaq.
Əvvəlcə bu əsər hekayə kimi yazılmışdı, lakin bir qədər gözlənilmədən kino xadimlərinin marağına səbəb oldu. Hekayə Moskvada Mərkəzi Televiziya üçün iki dəfə ekranlaşdırıldı. O, həmçinin Gənc Tamaşaçılar Teatrında səhnələşdirildi, daha sonra isə Azərbaycan televiziyası Ramiz Həsənovun quruluşunda əsərin öz ekran versiyasını hazırladı. Görünür, bu əsərdə insanlarda əks-səda doğuran bir məqam var idi. Yəqin ki, bu, valideynlər və övladlar arasındakı münasibətlərin əbədi mövzusu idi. Mən bu hekayəni yazanda bir çox tənqidçi təəccüblənirdi ki, nisbətən gənc yaşımda yaşlı bir qadının taleyi haqqında yazmışam və o vaxt mən tamamilə onun tərəfində idim. Lakin yaş keçdikcə onun övladlarını da tədricən anlamağa başladım, çünki hər kəsin öz həyatı var.
Bu, kədərli deyilmi?
Bəli, kədərlidir, amma həyatın özü də kədərlə doludur. Həyatın faciəsi ondadır ki, arzu onu qısaldır. İnsan nəyisə arzulamağa başladığı an gələcəklə yaşamağa başlayır, həmin gələcək isə sənin həyatından axıb gedən zamandır və səni sona yaxınlaşdırır. Amma nə etmək olar? Həyat belə qurulub.
Hər bir insan həyatı boyunca hansı kitabları oxumalıdır?
Mən hesab edirəm ki, özünü mədəni insan saymaq üçün ən azı Uilyam Şekspiri, Migel de Servantesi, Lev Tolstoyu, Aleksandr Puşkini, Fyodor Dostoyevskini və Onore de Balzakı oxumuş olmaq lazımdır. Əgər Azərbaycan ədəbiyyatından danışırıqsa, o zaman Mirzə Fətəli Axundovu, Mirzə Ələkbər Sabiri və “Dədə Qorqud kitabı”nı mütləq oxumaq gərəkdir. Oxunmalı və oxuna biləcək əsərlərin sayı sonsuzdur. Əlbəttə, yalnız klassik ədəbiyyatla məhdudlaşmaq olmaz; müasir ədəbiyyatı izləmək də eyni dərəcədə vacibdir.
Müasir ədəbiyyata münasibətiniz necədir?
Deyə bilmərəm ki, müasir ədəbiyyatı xüsusilə yaxından izləyirəm. Amma düzünü desəm, son illərdə rus ədəbiyyatında həqiqətən əhəmiyyətli bir əsərə rast gəlməmişəm. Mən Lev Tolstoy və ya Anton Çexov kimi yazıçılardan danışmıram; hətta bizim dövrümüzə daha yaxın olan Vasili Şukşin, Valentin Rasputin və ya Yuri Trifonov kimi müəlliflər də getdikcə daha nadir görünür.
Gənc nəsil əvvəlki dövrlərlə müqayisədə daha az oxuyur. Bu barədə nə düşünürsünüz?
Hər bir texnoloji ixtira bir tərəfdən bəşəriyyəti irəli aparır, digər tərəfdən isə ona mənəvi və ya emosional zərər vurur. Məsələn, nüvə fizikasının kəşfini, daha sonra isə atom bombasının yaradılmasını götürək: bu, nəhəng elmi sıçrayış idi, bəs nəticədə nəyə gətirib çıxardı? Xirosima və Naqasakinin atom bombalanması faciələrinə. İnternet də böyük bir ixtiradır, lakin o, insanların telefonlarına sanki yapışmasına, onlardan ayrıla bilməməsinə səbəb olub. Mən səyahət edəndə turistləri diqqətlə müşahidə edirəm. Onlar əslində ətrafa baxmırlar hər şeyi çəkmək və fotoya almaqla həddindən artıq məşğuldurlar. Mənzərələri, təbiəti seyr etmir, yaşadıqları təəssüratı daxilən hiss etməyə çalışmırlar. Onlar üçün hər şey yalnız telefonun və ya kameranın obyektivi vasitəsilə mövcuddur. Eyni şey biliklə də baş verir. “Hərb və sülh” kimi dördcildlik bir roman bu gün qısa məzmuna endirilə bilər və insanlar yenə də “Mən ‘Hərb və sülh’ü oxumuşam” deyəcəklər. Amma cəmiyyət ədəbiyyatsız mövcud ola bilməz. Ədəbiyyatsız cəmiyyət həqiqətən nəyisə hiss etmək qabiliyyətindən məhrum olan amorf kütləyə çevrilir.
Hazırda həyatınız haqqında, ailənizdən də bəhs etdiyiniz bir kitab üzərində işləyirsiniz. Bu barədə bir qədər ətraflı danışa bilərsinizmi?
Bu, üzərində otuz ilə yaxındır işlədiyim bir kitabdır. Əlbəttə, bu o demək deyil ki, bütün bu illər ərzində onun üzərində fasiləsiz çalışmışam. Amma indi, nəhayət, kitabı tamamlayıram; artıq son fəsillər üzərində işləyirəm. Kitabda ailəmizin tarixi XIX əsrin sonlarından bu günə qədər izlənilir. Ailəmiz böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan bir çox hadisələrin içindən keçib. Babam Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk səhiyyə naziri və Gəncə şəhərinin general-qubernatoru olub. Bolşeviklər hakimiyyətə gəldikdən sonra o, edam edilib. Atam nazir və yazıçı idi. Müəyyən bir dövrdə isə ailəmiz repressiya təhlükəsi ilə üz-üzə qalaraq, sanki tükdən asılı vəziyyətdə idi. Sonra isə mənim öz həyatım gəldi həm Dağlıq Qarabağ münaqişəsi illəri, həm də parlament üzvü kimi fəaliyyətimlə bağlı həyatım. Bütün bunlar kitabda öz əksini tapıb bir ailənin taleyi prizmasından görünən tarix.
Kimi həqiqətən xoşbəxt insan adlandırmaq olar?
İnsan yalnız beş yaşına qədər həqiqətən xoşbəxt olur. Ondan sonra həyat başlayır. Bilmirəm, bu dünyada tamamilə xoşbəxt insan deyilən bir anlayış varmı… Bəlkə də yoxdur.
- İkinci Dünya müharibəsi illərində Anarın atası Rəsul Rza hərbi müxbir kimi xidmət edib.
- Yeniyetməlik illərində Anar məhəllə uşaqları ilə birlikdə “Vətən” kinoteatrında gecə seanslarına gizlicə girərdi. Bu kinoteatr şəhərdə bazar günləri axşam saatlarında Amerika filmlərinin nümayiş olunduğu azsaylı məkanlardan biri idi. Yəqin ki, onun kinoya sevgisi də məhz orada yaranmışdı.
- Anarın ssenariləri əsasında on iki film çəkilib; onlardan üçünü Anar özü ekranlaşdırıb. Onun hekayələrindən biri də “Mosfilm”də “Hər axşam saat on birdə” filmi kimi ekranlaşdırılıb.
- Anar həyatı boyunca çox səyahət etsə də, Bakıya hər zaman dərindən bağlı qalıb. Moskvada təhsil aldığı illərdə doğma şəhər üçün o qədər darıxırdı ki, bəzən sadəcə Bakıdan gələn qatarı qarşılamaq və tanış bir sima görmək ümidi ilə vağzala gedirdi.

For more than half a century, Anar has remained one of the sharpest observers of human nature in Azerbaijani literature. His stories do not offer simple heroes or villains; instead, they explore people caught between freedom and conformity, love and loneliness, personal desires and social expectations. Perhaps that is why his works continue to resonate with readers across generations. Speaking with remarkable honesty and calm irony, the writer takes us back to the cultural atmosphere of the 1960s, reflecting on truth in literature, the loneliness of independent people, and why he believes society can never exist without books.
Let’s begin with your early years. What was your childhood like?
My childhood coincided with the war years. When the war began, I was only three years old. My father was serving at the front as a war correspondent. Of course, as a child, I couldn’t fully grasp what was happening, but over the years, I came to understand what our family had lived through – a time of hardship and fear. So, my childhood was inseparable from the fears of war. We had a large map at home where we followed the advance of the German troops and watched as those territories were liberated. My childhood, like that of many people of my generation, was shaped by the anxiety and uncertainty of the war years. In 1945, I began studying at the ten-year music school named after Bulbul. Then came university, followed by screenwriting courses in Moscow – and from there, life simply unfolded on its own.
How did you come to realise that you wanted to pursue writing seriously?
I started writing while I was still at school, but I was first published only in 1960, after my father read two of my stories and gave them his approval. One of them was “The Last Night of the Old Year”, which later became quite popular. The idea of writing as a profession came to me almost immediately after I finished school. At the time, my father was living in Moscow, and in his letters he strongly advised me not to apply to the Literature Institute. He would say, “Become an engineer, a geologist, a doctor! You’ll write anyway, but it’s important to have another profession too.” And to be honest, I still regret not listening to his advice at the time, because I think that if I had learned another profession outside literature, it would probably have enriched my writing as well. But the decision had already been made, and I enrolled in the Faculty of Philology.
You belong to the generation of Azerbaijani writers known as the “Sixtiers”. What was it like to write during the Soviet era at a time when censorship was everywhere?
Of course, it was a difficult time, but the Soviet era was not as monolithic as it is sometimes made out to be. The years in which I was writing coincided with the period of the “Thaw” – a time of relative easing of censorship – and we, the Sixtiers, came into literature during that period. After that, we simply couldn’t write any differently. It was during those years that extraordinary works were created not only in literature, but also in music, painting, and cinema. There was a remarkable creative breakthrough in music alone: Fikret Amirov, Gara Garayev, Tofig Guliyev, Arif Melikov, and later, Polad Bulbuloglu. In painting, Sattar Bahlulzade experienced a creative rebirth, while Tahir Salahov, Toghrul Narimanbekov, and Rasim Babayev were creating their most important works. In cinema, there were the films of Rustam and Magsud Ibragimbekov. It was the golden age of Azerbaijani art. No matter how much some may try to downplay that period, it remains one of the brightest chapters in the history of Azerbaijani culture. I am not saying that important works were not created later, but overall, the great flowering of the arts belongs to the 1960s and the 1970s that followed. In our time, there were no longer such rigid demands to write about the Party and similar themes. I always emphasise that this wasn’t our achievement – we were simply lucky with the time in which we lived. Had we been born a decade earlier, perhaps we too would have written about collective farms and the friendship of nations – or perhaps we wouldn’t have written anything at all. Personally, I think I wouldn’t have written anything, because I can’t tolerate falsehood. What I take pride in is that everything I wrote during the Soviet period is free of lies and falsehood. This applies not only to me, but also to all my friends who belonged to that generation. The Sixtiers didn’t create idealised heroes who resembled propaganda posters more than living people. I never understood the expression: “create a model for others to imitate”.
Why should anyone imitate someone else? A reader should reflect, not imitate.
You should at the very least have read William Shakespeare
“The Sixth Floor of a Five-Storey Building” – why do you think this work remains so popular to this day?
I sometimes joke that my other works are jealous of “The Sixth Floor of a Five-Storey Building”. In my opinion, they are no worse, simply less popular than “The Sixth Floor of a Five-Storey Building”. Perhaps the love story plays a role, though to me the work is not so much about love as it is about the fate of a person who remains free in a restrictive environment. And that is Tahmina’s tragedy. By nature, Tahmina is a free person, yet she lives in an unfree society that does not tolerate those who live by their own rules. In truth, this applies to our own time as well. A truly independent person often provokes irritation: why are they not like everyone else? Why are they different?
Have you ever imagined what you yourself would have done in your characters’ place? What would you have done if you were Zaur?
Every writer has to understand all of their characters, both good and bad – otherwise, the portrayal of life can never feel complete. No one is completely good or completely bad.
Did the film adaptation of the novel meet your expectations?
They are different mediums. That is why, when literary works are adapted for the screen, some people feel disappointed – everyone imagines the characters differently. Personally, I am very pleased with the film. I believe Rasim Ojagov was one of the finest directors not only in Azerbaijan but in the entire Soviet Union. At the same time, he was deeply influenced by the aesthetics of Italian neorealism. Especially while working on “Room in a Hotel”, I tried to draw him slightly towards mysticism, but he never really accepted that approach. He was a pure realist and a remarkable professional who made a wonderful film. We had no disagreements, only slightly different artistic visions of the film.
Without literature, society turns into an amorphous mass
If you were writing this work today, would you change anything in the plot?
No, I wouldn’t change anything, but I would continue to follow my characters’ lives. To me, my characters are real people, and I like to follow them through different periods of history. For example, to see what became of those I wrote about in the 1960s – who they had become by the 1980s, and how they lived in the 1990s. That is a very important aspect of my work. I hope people learn to understand each other and stop seeing everything as simply good or bad.
Let’s talk about “The Last Night of the Old Year”.
It was originally a short story, but, rather unexpectedly, filmmakers became interested in it. The story was adapted twice for Central Television in Moscow. It was also staged at the Youth Theatre, and Azerbaijani television later produced its own adaptation directed by Ramiz Hasanov. Something in the work must have resonated with people. Most likely, it was the timeless theme of parents and children. When I wrote the story, many critics were surprised that, at such a relatively young age, I had written about the fate of an elderly woman – and at the time I was entirely on her side. But with age, I have gradually come to understand her children as well, because everyone has their own life.
Isn’t that sad?
Yes, it is, but life itself is full of sadness. The tragedy of life is that desire shortens it. The moment you start longing for something, you begin living in the future, and that future is time slipping away from your life, bringing you closer to the end. But what can one do? That is simply the way life is.
What books should every person read in their lifetime?
I believe that, in order to consider yourself a cultured person, you should at the very least have read William Shakespeare, Miguel de Cervantes, Leo Tolstoy, Alexander Pushkin, Fyodor Dostoevsky, and Honoré de Balzac. And if we speak of Azerbaijani literature, then one must certainly read Mirza Fatali Akhundov, Mirza Alakbar Sabir, and the Book of Dede Korkut. There is an endless amount one can and should read. And of course, one cannot limit oneself to the classics alone; it is equally important to keep up with contemporary literature.
What is your view of contemporary literature?
I can’t say that I follow it particularly closely. But to be honest, in recent years I haven’t seen anything truly significant in Russian literature. I am not speaking about writers such as Leo Tolstoy or Anton Chekhov, but even writers much closer to our own time – people like Vasily Shukshin, Valentin Rasputin, or Yury Trifonov – have become increasingly rare.
The younger generation doesn’t read as much as people once did. What do you think about that?
Every technological invention moves humanity forward in one way while causing moral or emotional harm in another. Take the discovery of nuclear physics, and later the atomic bomb: it was a tremendous scientific breakthrough, but what did it ultimately lead to? The tragedies of the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki. The internet is also a great invention, but it has led to people becoming glued to their phones, unable to detach themselves from them. When I travel, I watch tourists carefully. They don’t really look around – they are too busy filming and photographing everything. They do not take in the views, the landscapes, or try to absorb the experience itself. For them, everything exists only through the lens of a phone or camera. The same thing is happening with knowledge. A four-volume novel like War and Peace can now be reduced to a brief summary, and people will still say, “I have read War and Peace.” But society cannot exist without literature. Without literature, society turns into an amorphous mass, incapable of truly feeling anything.
You are currently working on a book about your life, in which you write about your family. Could you tell us more about it?
It is a book I have been working on for almost thirty years, though that doesn’t mean I have been working on it continuously. Now, however, I am finally finishing it; I am already working on the last chapters. It traces the history of our family from the end of the nineteenth century to the present day. Our family lived through many events of great historical significance. My grandfather was the first Minister of Health of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) and the Governor General of Ganja city. When the Bolsheviks came to power, he was executed. My father was a minister and a writer, and at one point, our family was hanging by a thread, on the verge of repression. Then there was my own life, connected both to the years of the Nagorno-Karabakh conflict and to my time as a member of parliament. All of this is reflected in the book – history seen through the prism of a single family.
Who can really be called a happy person?
A person is truly happy only up to the age of five. After that, life begins. I don’t know whether there is such a thing as an absolutely happy person in this world… Perhaps there is not.
• During the Second World War, Anar’s father, Rasul Rza, served as a war correspondent.
• In his teenage years, Anar and the neighbourhood boys would sneak into late- night screenings at the Vatan cinema – one of the few places in the city showing American films on Sunday nights. It was probably there that his love for cinema began.
• Twelve films were made from Anar’s screenplays, three of them directed by Anar himself. One of his short stories was also adapted into the film Each Evening at Eleven at Mosfilm.
• Although Anar travelled widely throughout his life, he always remained deeply connected to Baku. While studying in Moscow, he missed the city so much that he would often go to the railway station just to meet the train arriving from Baku, hoping to see a familiar face.