ABŞ-da büt yaratmağı və onlara sitayiş etməyi bacarırlar, xüsusən də, musiqi və kino sahəsində. Bu bütlər sırasında ilk yerlərdən biri, şübhəsiz ki, Frenk Sinatraya məxsusdur. O, dünya mədəniyyətində yarım əsri əhatə edən bütöv bir dövrə çevrilmişdir. Bu dövrdə prezidentlər və senatorlar, artistlər və musiqiçilər, biznesmenlər və kriminal avtoritetlər (sonuncularla dostluq münasibətlərinə görə mətbuat dəfələrlə Sinatraya irad bildirib) bir birini əvəzləyirdilər... Emosionallığı, tükənməz enerjisi və həyat sevgisi ilə Frenk müxtəlif pəhrizlər, treninqlər, buddizmə və yaxşıca reklam edilən xeyriyyəçiliyə aludə olan müasir “ulduzların” əksəriyyətinə çox az bənzəyirdi. O, necə deyərlər, tam dolğun həyat yaşayırdı və hisslərinin təzahüründıən utanmırdı. Bunlara baxmayaraq, bəlkə də, elə bunlara görə, Sinatra hələ həyatda ikən “Amerikanın milli sərvəti” elan edilmişdi.
Onun mavi gözləri və bir qədər əyri təbəssümü, “Tanrının öpüşü” adlandırdığı üzündəki çapıq, bir qədər yellənərək, yırğalana-yırğalana yerişi qadınları dəli edirdi. Gəncliyində Sinatra Hollivudun 20-yə yaxın əsas gözəlinin yer aldığı siyahı tərtib etmişdi və zaman ötdükcə üzərində qələbə qazandıqlarının üstündən xətt çəkirdi. Deyirlər ki, siyahıda bir soyad da qalmamışdı... Bəs onların ürəyini nə ilə fəth edirdi? Əlbəttə ki, gəncliyində məlahətli, yaşlandıqdan sonra isə bir qədər xırıltılı səsi, italyan temperamenti, yumor hissi, alicənablığı, səxavəti və yəqin ki, digər keyfiyyətləri ilə. Hansılarla? Bu barədə Merilin Monro, Enci Dikinson, Loren Bekoll, Şirli Makleyn, Lana Terner, Qloriya Vanderbilt və bir çox başqalarından soruşmaq lazım idi. Onun böyük məhəbbət tarixçəsinə gəldikdə isə, o, yalnız bir dənə idi...
Frenk Sinatra pərəstişkarlarının əhatəsində
Frenk Sinatra və Merilin Monro
Frenk Sinatra və Cina Lollobridcida
Ava adlı ilahə
Aktrisa, çılğın gözəl, 1950-1960-cı illərdə Hollivudun ən parlaq ulduzlarından biri, o, kişilərə maqnetik təsiri ilə şöhrət qazanmışdı. Hətta dahi Ernest Heminquey onu ilham pərisi və sevimli aktrisası adlandırırdı. Bir çox jurnalistlər Qardneri dünyanın ən gözəl qadını hesab edirdilər. Gəncliyi ötən əsrin 70-80-ci illərinə təsadüf edən milyonlarla kişilərlə birlikdə bu iddia ilə bu sətrlərin müəllifi də tamamilə razıdır. Bu da mübaliğə deyildi: hətta indi də (əgər kimsə hələ seyr etməyibsə) bu ilahi alebastr üzlü və qədd-qamətli yaşıl gözlü zərif qarabuğdayı qadının iştirakı ilə bir filmə (“Kilimancaro qarları”, 1952 il, “Çılpaq Maha”, 1958 il və ya “Qırmızı geyinmiş mələk”, 1960 il) baxmaq kifayərdir ki, buna inanasan.
Dərdindən divanə olan ərləri və sevgililərini, onlardan diqqət və hədiyyələri qəbul edərək, Qardner tənbəl lətafətlə, kral-sayağı, labüd bir şey kimi vaxtaşırı dəyişirdi. Sinatra ilə görüşə qədər o iki dəfə – aktyor Mikki Runi və musiqiçi Arti Şou ilə ailə həyatı qurmuşdu və milyonçu-aviator Hovard Hyuzla başgicəlləndirici roman yaşayırdı. Pərəstişkarı gözəlçənin bütün tələblərini yerinə yetirirdi: təyyarələr, brilyantlar, geyimlər. Sinatra da azad deyildi – həyat yoldaşı Nensi, 3 uşaq...
Ava Qardner və Hovard Hyuz
Onlar 1950-ci ildə “Centlemenlər sarışınlara üstünlük verirlər” filminin premyerasında tanış olmuşdular. Yeri gəlmişkən, sonralar, Frenk Avaya açıq təklif irəli sürəndən və o, razılıq verdikdən sonra, qadın jurnalistlərə Holivudda ibarəyə çevrilən sözlər dedi: “Centlemenlər sarışınlara üstünlük verirlər, lakin qarabuğdayılarla evlənirlər”...
O zaman Sinatra artıq məşhur idi: musiqi reytinqlərində ilk yerləri tuturdu və kino karyerasına uğurla başlamışdı. Arxada isə – çoxsaylı romanlar, şöhrət, pullar. Ava da taleyin ərköyünü adını qazanmışdı – o, hər şeyə malik idi. Onu heç zaman görkəmli aktrisa hesab etməyiblər, lakin o, ağılları başdan alacaq dərəcədə gözəl idi və rollarını yaxşı ifa edirdi. Hərçənd, bu dahiyanə deyildi, yalnız yaxşı idi. Karyerası boyunca onun hər hansı bir xüsusi yüksəlişi olmadı, amma uçuruma da yuvarlanmadı.
Qardner Sinatranı ilk baxışdan fəth etdi. “Mən sadəcə başımı itirdim, – Sinatra xatırlayırdı. – Sanki o mənim stəkanıma xəlvət nə isə tökmüşdü...” Hollivudun lovğa kişilərinə bənzəməyən coşğun və seksual Frenk də Avanın qəlbinə yatmışdı. Lakin o bunu aşkar etməyə tələsmirdi. Gözəlçə sevimli oyununu oynayırdı – hədiyyə və diqqət gözləyərək, gözəlliyi ilə ram etdiyini yalnız iltifatlı baxışı ilə mükafatlandırırdı. Sinatra əzab çəkirdi, eşqdən və qısqanclıqdan dəli olurdu, anlayırdı ki, bahalı hədiyyələrin təqdim edilməsində milyonçu Hyuzla rəqabət aparmaqda acizdir. Bu görüşdən sonra Sinatranın vəziyyətini onun dostları və bioqrafları dəlilik kimi qiymətləndirirlər. Avaya ehtirası onu o qədər sarsıtmışdı ki, Frenki səsini itirdi, içkiyə aludə oldu və hətta özünə sui-qəsd etmək istəyirdi. Dostları Sinatranı tanımırdılar – o, gah Ava onunla şam etməyə razılıq verəndə sevincindən işıq saçırdı, gah da, onu ciddi qəbul etməyəndə, döyülmüş it kimi gəzirdi.
Ən yaxşı mahnılarını o, məhəbbət həyəcanı yaşadıqda yazırdı, – “Səfeh, mən səni istədim” balladası onun növbəti ehtiras tutmasının bəhrəsi idi. Onların parlaq romanını müasirləri dövrün iki parlaq şəxsiyyəti və kumirinin məhəbbət korridası adlandırırdılar. İki təbiətin toqquşması onların hər ikisini əhatə edən ehtirasa çevrildi. Onların hər ikisi hazırcavab, enerjili, emosional, hər şeydə – alkoqollu içkilərə, italiya mətbəxinə, gecə boks döyüşlərinə və azğınlıq həddində eşqə meyillilikdə bir-birinə uyğun idilər... Tezliklə onlar münasibətlərini rəsmiləşdirmək qərarına gəlirlər. Bir ay dilə tutmalardan sonra, Sinatranın həyat yoldaşı boşanmaq üçün sənədləri imzalayır və 1951-ci ildə Frenklə Avanın Filadelfiyada toyları baş tutur. Düşünmək olardı ki, sevgililərin tam xoşbəxtliyinə heç nə mane ola bilməz...
Altı il xoşbəxtlik
Təəssüf, amma “evlənmək”, “ərə getmək” və “xoşbəxt olmaq” anlayışları həmişə bir-birinə bağlı deyil. Bu həqiqəti Frenklə Ava öz təcrübələrində anladılar. Çox az zaman ötdü və “sevən cütlük” sanki müxtəlif istiqamətlərə cəzb edilməyə başladı. Frenkinin qastrol səfərləri və Avanın kino çəkilişləri onlara xoşbəxt ünsiyyət üçün çox az vaxt buraxırdı. Onlar bir-birini qısqanırdılar, səs-küylə münasibətlərinə aydınlıq gətirirdilər, lakin sonra ehtirasla gecə qol-boyun olaraq barışırdılar. Ava ana olmaq istəyirdi, amma hamiləlik vaxtından əvvəl sona çatdı. Bundan sonra o, dərin depressiyaya qərq oldu. O, bu nikaha çox ümid bəsləyirdi, sabitlik və ailə səadəti istəyirdi. Amma “bu quduz italiyalı ilə sabitlik və ailə səadəti” mümkündürmü?!
Frenki çox içirdi, gündə bir neçə dəfə həyat yoldaşına zəng vururdu, ona məhəbbətini izhar edirdi, bir dəqiqə sonra isə savaşır və onu təhqir edirdi. Belə mübtəlalıq əbədi gərginlikdə saxlaya bilməz – bu cür səviyyədə ehtiras, təəssüf ki, zamanla sınağa dözmür.
Sinatra xəfiyyə tutur ki, Avanın pərəstişkarlarından məlumatı olsun, o isə növbəti çəkilişlərdən sonra bildirir ki, belə nikahdan təngə gəlib və... əsəblərini müalicə etdirmək üçün İspaniyaya yola düşür. Madriddə Ava toreadora aşiq olur və Frenk növbəti dəfə yeni albomunu yazdırması münasibəti ilə öyünmək üçün zəng vurduqda, Qardner başqasını sevdiyi üçün onu tərk etmək məcburiyyətində qaldığını söyləyir.
...Onlar 1957-ci ildə ayrılırlar. Sinatranın xahişi ilə boşanma haqqında ilk müraciəti Qardner edir. Frenk isə bir neçə il sonra özündən 30 yaş kiçik gənc aktrisa Mia Ferrou ilə evlənir. Toy ərəfəsində Sinatra Qardnerə zəng vuraraq etiraf etdi ki, o, onun yeganə məhəbbəti olub və elə də qalır.
Avanın isə yenə romanları oldu, lakin o, artıq ərə getmədi. Həyatının son illərini Qardner Londonda, səs-küylü toplantılardan və ispaniyalı yaraşıqlı toreodorlardan uzaqda yaşadı. 1986-cı ildə aktrisa iki insult keçirdi, nəticədə qismən iflic oldu və yatağa məhkum oldu. Onun on minlərlə dollar təşkil edən tibbi hesablarını... Frenk ödəyirdi.
1990-cı ildə Qardner 67 yaşında pnevmoniyadan vəfat etdi. Sinatra ondan 8 il çox yaşadı və 4-cü arvadı, Barbara Marksın qollarında dünyasını dəyişdi. Lakin əfsanələrin özlərinə məxsus qanunları var: sonrakı nəsillərin və pərəstişkarların yaddaşlarında parlaq sarışınla qol-qola gedən zabitəli qoca deyil, yalnız təkrarsız tərzdə həyat haqqında oxumağı bacaran deyil (bir daha “My Way”ı dinləməyə dəvət edirəm), həm də “dünyanın ən gözəl qadınını sevməyi” bacaran coşqun, sərt italiyalı kimi qaldı...

В США умеют создавать идолов, в особенности в сфере музыки и кино, и поклоняться им. В череде этих кумиров одно из первых мест без сомнения принадлежит Фрэнку Синатре. Он стал в мировой культуре целой эпохой, растянувшейся на полвека. В ней сменяли друг друга президенты и сенаторы, артисты и музыканты, бизнесмены и криминальные авторитеты (приятельские отношения с последними не раз ставились прессой в вину Синатре)... Своей эмоциональностью, неуемной энергией и жизнелюбием Фрэнк не походил на большинство нынешних «звезд», помешанных на всякого рода диетах, тренингах, буддизме и хорошо пропиаренной благотворительности. Он жил, как говорится, «на всю катушку» и не стеснялся проявлений своих чувств. И вопреки, а может, и благодаря этому Синатра еще при жизни был признан «национальным достоянием Америки».
Его голубые глаза и слегка кривоватая улыбка, шрам на лице, именуемый им «поцелуем Бога», чуть раскачивающаяся, вразвалочку, походка сводили с ума женщин. В молодости Синатра составил список из двух десятков главных голливудских красоток и со временем вычеркивал имена тех, над кем одерживал победу. Говорят, в списке не осталось ни одной фамилии… Чем же он покорял их сердца? Конечно, своим бархатным в юности и терпковатым с хрипотцой в зрелости голосом, итальянским темпераментом, чувством юмора, великодушием, щедростью и, наверное, другими качествами. Какими? Спросили бы вы об этом у Мэрилин Монро, Энджи Дикинсон, Лорен Бэколл, Ширли Маклейн, Ланы Тернер, Глории Вандербильт и многих других. Что же касается истории его великой любви, то она была всего лишь одна…
Фрэнк Синатра в окружении фанаток
Фрэнк Синатра и Мэрилин Монро
Фрэнк Синатра и Джина Лоллобриджида
Богиня по имени Ава
Актриса, темпераментная красавица, одна из ярчайших звезд Голливуда 1950–1960-х годов, она славилась магнетическим воздействием на мужчин. Сам великий Эрнест Хемингуэй называл ее музой и любимой актрисой. Многие журналисты считали Гарднер красивейшей женщиной в мире. С этим утверждением вместе с миллионами мужчин, чья юность пришлась на 70-80-е годы прошлого века, полностью согласен и автор этих строк. И это не было преувеличением: даже сейчас достаточно посмотреть (кто еще не видел) хотя бы один из фильмов с участием этой стройной зеленоглазой брюнетки с божественным алебастровым лицом и статной фигурой («Снега Килиманджар», 1952г., «Обнаженная Маха»,1958 г. или «Ангел в красном», 1960 г.), чтобы убедиться в этом.
Мужей и возлюбленных, сходивших по ней с ума, Гарднер время от времени меняла с ленивой грацией, по-королевски, как нечто само собой разумеющееся, принимая от них внимание и подарки. На момент встречи с Синатрой она дважды побывала замужем – за актером Микки Руни и музыкантом Арти Шоу – и переживала головокружительный роман с миллионером-авиатором Говардом Хьюзом. Поклонник потакал всем запросам красавицы: самолеты, бриллианты, наряды. Не был свободен и Синатра – жена Нэнси, трое детей…
Ава Гарднер и Говард Хьюз
Они познакомились в 1950 году на премьере картины «Джентльмены предпочитают блондинок». Кстати, позже, когда Фрэнк сделал Аве публичное предложение и та согласилась, она сказала журналистам слова, которые стали в Голливуде крылатыми: «Джентльмены предпочитают блондинок, а женятся на брюнетках»…
В ту пору Синатра уже был знаменитостью: занимал первые места в музыкальных рейтингах и успешно начал кинокарьеру. За его плечами – многочисленные романы, слава, деньги. Ава также слыла баловнем судьбы – она имела все. Ее никогда не считали выдающейся актрисой, но она была умопомрачительно красива и хорошо играла свои роли. Хотя это было только хорошо, а не гениально. За всю карьеру у нее не было каких-то очень высоких взлетов, но не было и падений.
Гарднер сразила Синатру с первого взгляда. «Я просто голову потерял, – вспоминал он. – Как будто она мне что-то в стакан подсыпала...» Фрэнк, порывистый и сексуальный, так непохожий на самоуверенных мужчин Голливуда, тоже пришелся Аве по душе. Но она не спешила афишировать это. Красавица играла в свою любимую игру – ждала подарков и внимания, награждая сраженного ее красотой лишь снисходительным взглядом.
Синатра страдал, мучился, сходил с ума от любви и ревности, понимая, что в подношении дорогих подарков ему нечего тягаться с миллионером Хьюзом. Состояние, в котором пребывал Синатра после этой встречи, его друзья и биографы описывают как умопомешательство. Страсть к Аве потрясла его настолько, что Фрэнки потерял голос, уходил в запой и даже пытался покончить с собой. Друзья не узнавали Синатру – он то сиял от восторга, когда Ава соглашалась поужинать с ним, то ходил, как побитая собака, когда она переставала воспринимать его всерьез.
Свои лучшие песни он писал, находясь в состоянии любовной лихорадки, – баллада «Глупец, я захотел тебя» была продуктом его очередного чувственного припадка. Их яркий роман современники называли не иначе, как «корридой любви» двух ярких личностей и кумиров эпохи. Столкновение двух темпераментов выливалось в страсть, которая поглощала обоих сполна. Они оба были остроумны, энергичны, эмоциональны, они совпадали во всем – в пристрастии к крепким напиткам, итальянской еде, ночным боксерским поединкам и любви на грани исступления… Вскоре они решили оформить свои отношения. Через месяц уговоров жена Синатры подписала документы на развод, и Фрэнк и Ава сыграли свадьбу в Филадельфии, в 1951 году. Казалось, уже ничто не может помешать абсолютному счастью влюбленных…
Шесть лет счастья
Увы, понятия «жениться», «выйти замуж» и «стать счастливыми» не всегда связаны друг с другом. Эту истину Фрэнку и Аве пришлось познать на собственном опыте. Прошло совсем немного времени, и «любящих супругов» словно начало растаскивать в разные стороны. Его гастрольные поездки и ее съемки в кино оставляли все меньше времени для счастливого общения. Они ревновали друг друга, бурно выясняли отношения, но потом мирились в страстных ночных объятиях. Ава хотела ребенка, но, забеременев, не смогла доносить дитя. Пережив выкидыш, она погрузилась в тяжелую депрессию. Она так надеялась на этот брак, так хотела стабильности и семейного счастья. Но разве возможны «стабильность и семейное счастье с этим бешеным итальянцем!»
Фрэнки сильно пил, по нескольку раз в день звонил своей жене, признавался ей в любви, а через минуту ругался и обзывал ее. Подобная одержимость не может держать в напряжении вечно – страсть такого накала, увы, не выдерживает испытания временем.
Синатра нанял детектива, чтобы быть информированным обо всех ухажерах Авы, а та после очередных съемок заявила, что устала от такого брака, и… поехала лечить нервы в Испанию. В Мадриде Ава влюбилась в тореадора, и когда Фрэнк в очередной раз позвонил ей, чтобы похвастаться записью нового альбома, она известила его о том, что вынуждена бросить его, потому что полюбила другого.
…Они развелись в 1957 году. Гарднер первой подала на развод, как просил Синатра. А Фрэнк через несколько лет женился на хорошенькой старлетке Мие Фэрроу, которая была моложе его на тридцать лет. Перед свадьбой с ней Синатра позвонил Гарднер и признался в том, что она была и остается его единственной любовью.
У Авы были еще романы, но замуж она больше не выходила. Последние годы своей жизни Гарднер провела в Лондоне, вдали от шумных сборищ и испанских красавцев-тореро. В 1986 году актриса перенесла два инсульта, оставившие ее частично парализованной и прикованной к постели. Ее медицинские счета на десятки тысяч долларов оплачивал... Фрэнк.
В январе 1990 года в возрасте 67 лет Гарднер скончалась от пневмонии. Синатра пережил ее на 8 лет и умер на руках у Барбары Маркс, своей четвертой жены. Но у легенд свои, особые законы: в памяти потомков и поклонников остался не чопорный старик под руку с пышной блондинкой, а пылкий, неистовый итальянец, умевший не только неповторимо петь о жизни (призываю еще раз послушать My Way), но и страстно любить «самую красивую женщину мира»...