Bu çətin vəziyyətdə tibb işçiləri öz övladlarından uzaqda insanların həyatları uğrunda mübarizə apararkən, Qazaxıstandan olan bir yeniyetmə onlara dəstək verməyə qərar verdi və unikal Teaching For Heroes xeyriyyə lahiyəsini hazırladı. Bu layihə COVİD-19 virusu ilə qəhrəmancasına mübarizə aparan həkimlərin və tibb işçilərinin, eləcə də çoxuşaqlı az təminatlı ailələrin uşaqları üçün pulsuz onlayn ingilis dili kursu layihəsidir.
Belə bir mənalı ideya 16 yaşlı almaatalı gənc İlya Kanın ağlına iki həftəlik karantin müddətində gəlib. "Xəstəxanada olarkən mən qayğıkeş və mehriban tibb bacısı Akmaral ilə rastlaşdım. O, mənimlə 10 yaşlı oğlunun ingilis dili ilə məşğul olmasını istədiyini bölüşmüşdü, lakin işlə bağlı ondan ayrılmağa məcbur qaldığını və onlayn olaraq lazımı yaxşı materialları tapa bilmədiyini bildirmişdi. Məhz bu onu uşaqların pulsuz onlayn ingilis dili dərsləri keçə bilmələri üçün belə bir platforma yaratmağa şövq etdi. "İlkin olaraq mən tibb bacılarının, həkimlərin və digər tibb işçilərinin uşaqlarından başlamağa qərar verdim, bu şəkildə onlara minnətdarlığımı bildirmək, həmçinin biz tələbələrin bu çətin mübarizədə onları dəstəklədiyimizi göstərmək istədim".
Layihəyə 7 iyulda start verilib və cəmi 4 həftədən sonra bu təşəbbüsü müxtəlif ölkələrdən 931 könüllü dəstək verib: Qazaxıstan, Rusiya, Qırğızıstan, Azərbaycan, Belarus, Özbəkistan, Polşadan və sair. Bundan savayı 1800 şagird saytda qeydiyyatdan keçib. Bir çox könüllü – tələbələr və Oxford, Harvard, Brown, UCL kimi dünya universitetlərinin məzunlarıdır. İlya Kan özü hazırda ABŞ-nın ən öndə gedən Milton Academy məktəbində təhsil alır.
"İdeyanın böyük geri dönüşümünü görmək və bütün dünyadan mənimlə həmfikirlərin olduğunu bilmək çox xoş təəccübləndirmişdi. Bu qədər çox sayda müəllimlərin olması nəinki tibb işçilərinin, həm də polislərin, yanğın söndürənlərin, eləcə də aztəminatlı ailələrin uşaqlarına ingilis dili öyrətməyə imkan verdi – İlya bildirib. – Qeyd etmək istəyirəm ki, bu layihə biz tələbələr tərəfindən valideynlərimiz və böyüklərimizin hər hansı bir maliyyə dəstəyi olmadan həyata keçirilib. Hər bir şey TFH komandasının və minlərlə könüllünün entuziazmı nəticəsində həyata keçirilmişdir".
Tibb işçilərinin, polislərin, hərbiçilərin, yanğın söndürənlərin, həmçinin aztəminatlı və çox uşaqlı ailələrin 8-16 yaş arası uşaqları www.teachingforheroes.com saytına ərizə ilə müraciət edə bilər. TFH komandasının həmçinin Instagramda akkauntu mövcuddur.

In these difficult times, when health workers are fighting for people's lives away from their children, a teenager from Kazakhstan decided to support them and founded the unique charity project Teaching For Heroes. This is free online English courses for children of doctors and health workers, who are now fighting against COVID-19 as real heroes, as well as for children from large and low-income families.
Such a noble idea came to mind of a 16-year-old boy from Almaty Ilya Kan during a two-week quarantine. "The inspiration for this initiative came from one very caring and kind hearted nurse named Akmaral, who I met during my two week quarantine back in March. Akmaral told me about her desire to try and teach English to her 10 year old son; however, she could not help him learn since she was away from home and couldn’t find the need resources and materials online. This pushed me to towards the idea of creating a platform where children can attend free online English lessons. I wanted to begin with children of nurses, doctors and other medical practitioners, showing our medics that we recognize their selfless efforts and that we, students, support them and their children".
The project was launched on July 7 and after only three weeks the initiative was supported by 931 volunteers from different countries: Kazakhstan, Russia, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Belarus, Uzbekistan, Poland. In addition, over 1800 students registered on the site. Many volunteers are students and graduates of leading world universities such as Oxford, Harvard, Brown, UCL and others. Ilya Kan himself is now studying at one of the best schools of the USA at Milton Academy.
"I was pleasantly surprised to see that the idea received a huge response and there were like-minded people from all over the world. Such a large number of mentors allowed us to teach English not only to children of health workers, but also to children of police officers, firefighters, as well as children from low-income families, says Ilya. – I would like to note that this project was launched by us, students, without any financial support from our parents and adults. Everything was realized thanks to the enthusiasm of the TFH team and thousands of voluntee".
Children of medical workers, police, military, firefighters as well as children from low-income and large families from 8 to 16 years can apply on the www.teachingforheroes.com website. The TFH team also has its Instagram account.