Bu çətin vəziyyətdə tibb işçiləri öz övladlarından uzaqda insanların həyatları uğrunda mübarizə apararkən, Qazaxıstandan olan bir yeniyetmə onlara dəstək verməyə qərar verdi və unikal Teaching For Heroes xeyriyyə lahiyəsini hazırladı. Bu layihə COVİD-19 virusu ilə qəhrəmancasına mübarizə aparan həkimlərin və tibb işçilərinin, eləcə də çoxuşaqlı az təminatlı ailələrin uşaqları üçün pulsuz onlayn ingilis dili kursu layihəsidir.
Belə bir mənalı ideya 16 yaşlı almaatalı gənc İlya Kanın ağlına iki həftəlik karantin müddətində gəlib. "Xəstəxanada olarkən mən qayğıkeş və mehriban tibb bacısı Akmaral ilə rastlaşdım. O, mənimlə 10 yaşlı oğlunun ingilis dili ilə məşğul olmasını istədiyini bölüşmüşdü, lakin işlə bağlı ondan ayrılmağa məcbur qaldığını və onlayn olaraq lazımı yaxşı materialları tapa bilmədiyini bildirmişdi. Məhz bu onu uşaqların pulsuz onlayn ingilis dili dərsləri keçə bilmələri üçün belə bir platforma yaratmağa şövq etdi. "İlkin olaraq mən tibb bacılarının, həkimlərin və digər tibb işçilərinin uşaqlarından başlamağa qərar verdim, bu şəkildə onlara minnətdarlığımı bildirmək, həmçinin biz tələbələrin bu çətin mübarizədə onları dəstəklədiyimizi göstərmək istədim".
Layihəyə 7 iyulda start verilib və cəmi 4 həftədən sonra bu təşəbbüsü müxtəlif ölkələrdən 931 könüllü dəstək verib: Qazaxıstan, Rusiya, Qırğızıstan, Azərbaycan, Belarus, Özbəkistan, Polşadan və sair. Bundan savayı 1800 şagird saytda qeydiyyatdan keçib. Bir çox könüllü – tələbələr və Oxford, Harvard, Brown, UCL kimi dünya universitetlərinin məzunlarıdır. İlya Kan özü hazırda ABŞ-nın ən öndə gedən Milton Academy məktəbində təhsil alır.
"İdeyanın böyük geri dönüşümünü görmək və bütün dünyadan mənimlə həmfikirlərin olduğunu bilmək çox xoş təəccübləndirmişdi. Bu qədər çox sayda müəllimlərin olması nəinki tibb işçilərinin, həm də polislərin, yanğın söndürənlərin, eləcə də aztəminatlı ailələrin uşaqlarına ingilis dili öyrətməyə imkan verdi – İlya bildirib. – Qeyd etmək istəyirəm ki, bu layihə biz tələbələr tərəfindən valideynlərimiz və böyüklərimizin hər hansı bir maliyyə dəstəyi olmadan həyata keçirilib. Hər bir şey TFH komandasının və minlərlə könüllünün entuziazmı nəticəsində həyata keçirilmişdir".
Tibb işçilərinin, polislərin, hərbiçilərin, yanğın söndürənlərin, həmçinin aztəminatlı və çox uşaqlı ailələrin 8-16 yaş arası uşaqları www.teachingforheroes.com saytına ərizə ilə müraciət edə bilər. TFH komandasının həmçinin Instagramda akkauntu mövcuddur.

В эти сложные времена, когда медработники борются за жизни людей вдали от своих детей, подросток из Казахстана решил поддержать их и основал уникальный благотворительный проект Teaching For Heroes. Это бесплатные онлайн-курсы по обучению английскому языку на бесплатной основе для детей докторов и медработников, которые сейчас как настоящие герои сражаются с COVID-19, а также для детей из больших и малообеспеченных семей.
Такая благородная идея пришла в голову 16-летнему алматинцу Илье Кану во время двухнедельного карантина. «Во время пребывания в больнице я встретил заботливую и добрую медсестру Акмарал. Она поделилось со мной, что очень хочет обучить своего 10-летнего сына английскому языку, однако не может этого сделать, потому что из-за работы ей пришлось разлучиться с ним и она не может найти хорошие материалы онлайн. Именно это подтолкнуло меня создать платформу, где дети смогут посещать бесплатные онлайн-уроки по изучению английского языка. Начать я решил с детей медсестер, докторов и других медработников, чтобы таким образом отблагодарить их, а также показать им, что мы, студенты, поддерживаем их и детей в этой трудной борьбе.
Проект был запущен 7-го июля и уже спустя всего четыре недели инициативу поддержали 931 волонтер из разных стран: Казахстана, России, Киргизии, Азербайджана, Белоруссии, Узбекистана, Польши. Более того, больше 1800 учеников прошло регистрацию на сайте. Многие волонтеры – это студенты и выпускники ведущих мировых университетов таких, как Oxford, Harvard, Brown, UCL и других. Сам Илья Кан сейчас учится в одной из лучших школ США Milton Academy.
«Я был приятно удивлен, когда увидел, что идея получила огромный отклик и нашлись единомышленники со всего мира. Такое большое число
наставников позволило нам обучать английскому языку не только детей медработников, но и детей полицейских, пожарных, а также детей из малообеспеченных семей, – говорит Илья. – Я бы хотел отметить, что этот проект был запущен нами, студентами, без какой-либо финансовой помощи от наших родителей и взрослых. Все было воплощено в жизнь благодаря энтузиазму команды TFH и тысячи волонтеров».
![]() | ![]() |
Подать заявку могут дети медработников, полицейских, военных, пожарных, а также дети из малообеспеченных и многодетных семей от 8-и до 16-и лет на сайте www.teachingforheroes.com. У команды TFH также есть аккаунт в Instagram.