Zara Hüseynova sahibkarlıq yoluna 18 yaşında başlayıb. Çətinliklərə, sevdiklərinin inamsızlığına və az büdcəsinə baxmayaraq, o nəinki Azərbaycanda, həm də Qərbdə Forbes jurnalının "30 yaşınadək 30 lider" siyahısına və Facebook sosial şəbəkəsinin liderlik inkişafı proqramının Top-100 təqaüdçü siyahısına daxil olaraq uğur qazanıb. She’s Next, Empowered by Visa qlobal təşəbbüsü çərçivəsində Zara Hüseynova bizə qadının uğur formulu barədə bəhs etdi.
Biznes dünyasına yolçuluğunuzun necə başladığından bəhs edin.
Mən iş həyatına 18 yaşında başlamışam. O zaman hər şey fərqli idi, indiki kimi bir anlayış yox idi. Dəstəyim yox idi və tez-tez skeptik düşüncələrlə qarşılaşırdım: Azərbaycanda əlaqələri olmayan, 200 dollar büdcəsi olan 18 yaşlı bir qız necə nəsə edə bilər? Təbii ki, həm yaxınlarım, həm də yad insanlar tərəfindən bu inamsızlıq, bir tərəfdən prosesi çətinləşdirirdi, digər tərəfdən də irəliləməyə güc verdi. Axı mən başqalarına hər şeyin mümkün olduğunu sübut etmək istəyirdim.
İlk biznesinizə başlamaq üçün hansı təcrübələr lazım oldu və iş prosesində hansılar qazanıldı?
Məncə, cəsarət təcrübə ilə gəldi. İndiyə qədər öz-özümə deyirəm: "Axı mən ixtisaslı bir sahibkaram, iş planı qurmalıyam, hər şeyi hesablamalıyam..." Ancaq bütün bu cəhdlərin sonunda başa düşürəm ki: bu darıxdırıcıdır, gəlin gözlərimizi yumaq, atlanaq və gedək! Artıq hansısa intuisiya və təcrübələr var. Hərçənd ilk günlərdən bəri belə idi. Prinsipcə, mədəniyyətimizdə sual verməkdə müəyyən çətinliklər var. Bu, xüsusilə aktiv şəkildə bir qadına tövsiyə olunur: susmaq, qulaq asmaq, sual verməmək, yaxşı qız olmaq... Məndə də, hələ "yaxşı qız" sindromum var: mükəmməl, düzgün, nümunəvi olmaq istəyi və s., amma mən bütün bunlardan keçməyi və hər şeydən əvvəl sual verməyi öyrəndim.
Zəhmət olmasa, sahibkar kimi hazırda olduğunuz yerə gedən yolunuzu qısaca təsvir edin.
Hansısa məqamda anladım ki, biznesdə pul qazanmaq üçün gecə-gündüz çalışıram, pul mənim üçün işləmir. Bu, investor olduğunuz zaman klassik Kiyosaki kvadrantının dördüncü sektoruna keçməyi düşünməyə məcbur etdi. Uğursuzluqdan sonra inkişafın uzun müddətdə baş verməsi, digər layihələr üçün fürsətlər və resursların qalması, həmçinin şəxsi həyat və iş arasındakı tarazlığın qorunması üçün bir şeyləri fərqli şəkildə etmək lazımdır.
Sahibkarlıq fəalyyətinə baxşalayarkən hansı çətinliklərlə qarşılaşdınız? Onların öhdəsindən necə gəldiniz?
Həmişə daxili maneələr olur. Mənə elə gəlir ki, həyat müəyyən əngəllərdən keçdiyin, problemləri həll etdiyin müsbət və ya mənfi bir təcrübə qazandığın fərdi böyümə prosesidir. Mənim üçün hər çətinlik növbəti səviyyəyə çıxmağımda kömək edən özünəməxsus inkişaf kompasıdır.
Pandemiya işinizə necə təsir etdi?
Lap əvvəldən müəyyən bir stres səviyyəsi və qeyri-müəyyənlik var idi. Onlar həmişə var, buna görə pandemiya mənə üçün güclü bir mənəvi zərbə vurmadı. Düşünürəm ki, bir çox sahibkarların stresə davamlılıq və və hazırlıq əzələsi güclüdür.
Streslə necə mübarizə aparırsınız?
Ağlayıram, yoldaşımla qucaqlaşıram, film izləyirəm və bu mənə kifayət edir. Əgər çox gərgin vəziyyətdirsə, səyahətə çıxıram, amma o səviyyəyə çatdırmamağa çalışıram. Mənə görə dəyişiklik - bərpa üçün ən yaxşı vasitədir və ən yaxşı pozitiv yüklənmə üsuludur. Birinin səni qucaqlaması və çiyninə yaslandığının biri olması çox vacibdir. Özümə ağlamağa icazə verirəm, mənə iki saat kifayət edir, sonra isə "hər şey qaydasına düşür və yola davam etmək olar". Özümə hər cürə olmağı icazə verirəm və bu, məni dolğunlaşdırır, öz ehtiyaclarımı eşitməyə, onları reallaşdırmağa, yeni enerji almağa və bəxş etmək, yaratmaq, cəmiyyətin və dünyanın inkişafına töhfə vermək üçün yola davam etməyə məcbur edir. Mənim üçün əsas dəyər - hansısa töhfə verdiyimi və hər şeyin əbəs olmadığını bilməkdir.
Biznes nə ilə sizi cəb edir?
Mənim üçün biznes - tam fərdi və peşəkar özünüreallaşdırma, yaradıcılıq, sevinc, çətinliklər, yeni tanışlıqlar, mühitdir... O çoxşaxəlidir, hər biri mənim həyat rəsmimi tamamlayan müxtəlif hissələrdən ibarətdir.
İnstaqram profilinizin başlığında ailə ilə biznes arasında tarazlıq axtarışında olduğunuz yazılıb. Bu axtarış necə baş verir? Tarazlığı tapmaq üçün nə edirsiniz? Söhbət öz vaxtını təşkil etmək üçün bəzi texnikalardan və ya psixoloji mexanizmlərdənmi gedir?
Mənim üçün paylaşmaq, dəyər yaratmaq, nəsə vermək çox vacibdir... Bumeranq qanununun işlədiyinə inanıram: nə qədər çox versək, bir o qədər də çox geri alırıq. Ancaq artıq olandan verməlisən, fanatizm və fədakarlıq olmadan, özünüzü və yaxınlarınızı nədənsə məhrum etmədən. Bunu demək olar ki, bu yaxınlarda öyrənmişəm. Mən məhz bundan yanmışdım: əvəzində heç bir şey almadan daima verirdim. Sonra isə başa düşdüm ki, əvvəlcə öz ehtiyaclarını tam qarşıladıqdan sonra nəsə bölüşə bilərəm. İnstagram "ilahələrindən" tez-tez eşidirəm ki, hər şeyi asanlıqla etməlisən, nəfəs alıb əylənməlisən. Hər kəsin öz yolu var, kiminsə bir ayda, kiminsə - 5 ildə keçəcəyi, kiminsə ömür boyu maneələri aşmalı olacağı bir yol. Mənim balans anlayışım dəyişir, ona görə daim axtarışdayam.
Qadın ticarətdə kişidən nə ilə fərqlənir? Onun gücü nədədir?
Bu ümumiləşdirmə olacaq, hərçənd həm kişilər həm də qadınlar çox fərqli ola bilər. Yəqin ki, qadınların təbiətcə daha çox empatiya hissi var və emosional zəkası daha yaxşı inkişaf edib. İndi dünyada getdikcə daha çox biznesin komandaya, müştəriyə sevgi olduğu və cəmiyyətə qayğı göstərdiyi ilə bağlı düşüncə dilə gətirilir. Qadınlar isə əzəldən sevib və qayğı göstərməyi bacarırlar.
Kişilərin rəqabət dünyasında bir qadın olaraq qalmaq və eyni zamanda iş partnyorlarının səni ciddi qəbul etməsi üçün nə etmək lazımdır?
Son 10 ildə Azərbaycanda çox şey dəyişib və inanmaq istəyirəm ki, biz qadınlar olaraq buna öz töhfəmizi vermişik. Qadınlar dəyişir, inkişaf edir və daha açıq olur. Öz biznesimizi açıb və bağlaya bilərik, evlənib və boşana bilərik. Çox vaxt öz ailənizdən və yaxınlarınızdan təzyiq olur. Məndə də eyni şey olmuşdu. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə Azərbaycanda hansısa meqa milyard dollarlıq şirkət olmayacaq, çünki başqalarına bir şey sübut etmək üçün çox böyük bir enerji sərf olunur. Bu gün "25 yaşındasan, hələ də evlənməmisən?" kimi suallar hələ də olduqca yayğındır. Bu hadisəni çox dəqiq xatırlayıram, sanki dünən baş verib. Biznesimizin başlanğıcında bir mağaza açmışdıq (artıq normal, münasib mağaza, daha stomotoloqla qonşuluq etdiyimiz kabinet deyil), ilk günlərin birində bəzi bağlamaları ayırırdıq, birdən vergi işçisi daxil oldu, ardınca da üç nəfər daha. Onlar direktoru çağırmalarını xahiş etdilər. Və qarşılarına mən çıxıram - 43 kilo çəkisində bir qız, cins şalvarda, idman ayaqqabılarında. Onlar mənimlə danışmaq istəmədilər, həqiqi direktoru çağırmağı xahiş etdilər. O zaman mən atama zəng vurdum, o isə onlara "Onun orada nə işlə məşğul olduğu baradə heç bir fikrim yoxdur" dedi. Və yalnız bundan sonra mənimlə danışmağa başladılar.
Öz bizneslərini açmaq istəyən gənc qadınlara nə məsləhət verərdiniz? Nədən başlasınlar və nələrə diqqət yetirsinlər?
Bəzən daha yaxşı biri görünmək üçün tamamilə dürüst olmamaq kimi bir hiss yaranır. Qadın, əgər özü ilə əlaqəsi qaydasındadırsa, səmimi olacaq: izah edilməsini, danışılmasını, tövsiyə etməsini istəyəcək... Ancaq yalnız özünüzə güvənin. Onsuz da eniş-yoxuş olacaq. Əgər yıxılmamısınızsa, çox güman ki, heç nə etməmisiniz. Həyatınızda nə qədər çox risk varsa, potensialın düşmə ehtimalı o qədər çoxdur. Hətta bütün planetdə tək olduğunuzu və probleminizin unikal olduğunu düşünsəniz belə, çox güman ki, ən azı 100 nəfər bu problemlə qarşılaşıb və həll edib. Bu insanları, öyüd verənləri tapın, özünüz üçün sizi irəli aparacaq və sizə kömək edəcək bir dəstək sistemi yaradın. Kömək istəməkdən, sual verməkdən və fərqli olmaqdan qorxmayın.

Зара Гусейнова начала свой предпринимательский путь в 18 лет. Несмотря на трудности, неверие со стороны близких и маленький бюджет, она смогла добиться успеха не только в Азербайджане, но и на Западе, войдя в список журнала Forbes «30 лидеров до 30 лет» и в Тop-100 стипендиатов программы развития лидерства социальной сети Facebook. В рамках глобальной инициативы She’s Next, Empowered by Visa мы узнали у нее формулу успеха женщины.
Расскажите, как начинался ваш путь в мир бизнеса.
Я начинала в 18 лет. Тогда всё было по-другому, не было такого понимания, как сейчас. Мне не хватало поддержки и я частенько встречала скептицизм: как 18-летняя девочка в Азербайджане без связей, с бюджетом 200 долларов сможет что-либо сделать? Естественно, это неверие как со стороны близких, так и посторонних людей, с одной стороны, усложняло процесс, а с другой — давало мне силы двигаться вперед. Ведь я хотела доказать окружающим, что все возможно.
Какие навыки вам пригодились, чтобы начать свой первый бизнес, а какие выработались уже в процессе работы?
Я думаю, что бесстрашие пришло с опытом. До сих пор я говорю себе: «Я же квалифицированный предприниматель, надо составить бизнес-план, рассчитать все...» Но все мои попытки заканчиваются тем, что я понимаю: это скучно, давай, закрыли глаза, прыгнули, поехали! Уже есть какая-то интуиция и наработки. Хотя так было с первых дней. В принципе, в нашей культуре существуют определенные сложности с задаванием вопросов. Особенно активно это предписывается женщине: молчать, слушать, не задавать вопросов, быть хорошей девочкой... У меня тоже до сих пор синдром «хорошей девочки»: желание быть безупречной, правильной, примерной и т.д., но я научилась проходить через это, и, прежде всего, задавать вопросы.
Опишите, пожалуйста, вкратце свой путь к той точке, в которой вы сейчас находитесь как предприниматель.
В какой-то момент я поняла, что даже в бизнесе круглосуточно работаю на зарабатывание денег, а не деньги работают на меня. Это заставило задуматься о переходе в четвертый сектор классического квадранта Кийосаки, когда становишься инвестором. После выгорания что-то нужно делать по-другому, чтобы развитие происходило в длительной перспективе, оставались возможности и ресурсы на другие проекты, а также сохранялся баланс между личной жизнью и работой.
С какими трудностями вы сталкивались, начиная предпринимательскую деятельности? Как вы их преодолевали?
Всегда есть внутренние барьеры. Мне кажется, жизнь - это процесс твоего личностного роста, который происходит по мере того, как ты проходишь те или иные препятствия, решаешь задачи, получаешь позитивный или негативный опыт.
Для меня каждая сложность — это своеобразный компас развития, который помогает мне выйти на следующий уровень.
Как пандемия повлияла на ваше дело?
С самого начала присутствовали определенный уровень стресса и неизвестность. Они есть всегда, поэтому пандемия не была сильным моральным ударом для меня. Думаю, у многих предпринимателей мышца стрессоустойчивости и готовности хорошо прокачена.
Как вы справляетесь со стрессом?
Плачу, обнимаюсь с мужем, смотрю фильмы, и мне этого хватает. Если совсем напряженная ситуация, то отправляюсь в путешествие, хотя стараюсь не доводить до такой стадии. Для меня смена обстановки – оптимальное средство восстановления и лучший наполнитель. Очень важно, чтобы кто-то обнял и было кому «поплакаться в жилетку». Я разрешаю себе плакать, мне хватает двух часов, а дальше — «все хорошо, можно ехать дальше».
Я позволяю себе быть любой, и это наполняет меня, заставляет слышать собственные потребности, реализовывать их, получать новый заряд и идти дальше, чтобы давать, создавать, вносить вклад в развитие общества и мира. Основная ценность для меня – это знать, что я внесла какую-то лепту и все было не зря.
Чем вам интересен бизнес?
Для меня бизнес – это полная личная и профессиональная самореализация, творчество, радость, сложности, новые знакомства, окружение... Он многогранен, состоит из разных частей, каждая из которых дополняет мою картинку жизни.
В шапке вашего профиля в инстаграм написано, что вы находитесь в поиске баланса между семьей и бизнесом. Как происходит этот поиск? Что именно вы делаете, чтобы найти баланс? Идет ли речь о каких-то техниках организации своего времени или о психологических установках?
Для меня очень важно делиться, создавать ценности, отдавать... Я верю, что закон бумеранга работает: чем больше мы отдаем, тем больше получаем. Но отдавать нужно от избытка, без фанатизма и самопожертвования, не обделяя себя и близких. Это то, чему я научилась буквально недавно. Именно так я выгорела: постоянно отдавала, ничего не беря взамен. А потом я поняла, что могу делиться и давать намного больше, если в первую очередь наполняю себя.
Очень много слышу от инстаграм-богинь о том, что нужно делать все с легкостью, дышать и получать удовольствие. У каждого свой путь, который кто-то пройдет за месяц, кто-то – за 5 лет, а кому-то придется всю жизнь преодолевать препятствия. Мое понимание баланса меняется, поэтому я постоянно в поиске.
Чем женщина в бизнесе отличается от мужчины? В чем ее сила?
Это будет генерализация, хотя и мужчины, и женщины могут быть очень разными. Наверное, все-таки по природе у женщин больше эмпатии и лучше развит эмоциональный интеллект. Сейчас все больше в мире озвучивается мысль, что бизнес – это про любовь к команде, клиенту и заботе об обществе. А женщины изначально умеют любить и заботиться.
Что делать, чтобы в конкурентном мире мужчин оставаться женщиной, но при этом такой, которую деловые партнеры воспринимают всерьез?
В Азербайджане за 10 лет многое поменялось, и, хочется верить, что мы как женщины внесли в это свой вклад. Женщины меняются, развиваются и становятся более открытыми. Мы можем создавать и закрывать свой бизнес, выходить замуж и разводиться.
Очень часто ощущается давление со стороны своей же семьи и близких. У меня было то же самое. Думаю, в Азербайджане в ближайшее время не будет какой-то мегамиллиардной компании, потому что огромное количество энергии тратится на то, чтобы просто что-то доказать другим. Вопросы типа: «тебе 25, в смысле, ты еще не замужем?», «в смысле, нет детей?» – до сих пор вполне себе обыденные.
Я помню этот случай очень отчетливо, будто это было вчера. В один из первых дней, на старте нашего бизнеса, когда мы открыли магазин (уже нормальный, приличный, а не сидели в кабинете у стоматолога по соседству) и перебирали какие-то посылки, внезапно вошел налоговик, а за ним – еще трое. Они попросили позвать директора. И тут выхожу я – девочка весом в 43 килограмма, в джинсах, кроссовках. Они не хотели разговаривать со мной, попросили позвать настоящего директора. Тогда я позвонила папе, а он им сказал: «Я без понятия, чем она там занимается». И со мной только после этого начали говорить.
Что бы вы посоветовали молодым женщинам, которые только хотят открыть свой бизнес? С чего начать и на что обратить внимание?
Иногда кажется, что можно быть не полностью честным, чтобы показаться более классным. Женщина, если у нее налажена связь с собой, будет откровенна: попросит объяснить, рассказать, подсказать... Не рассчитывайте только на свои силы. Взлеты и падения будут в любом случае. Если вы не падаете, то, скорее всего, ничего не делаете. Чем больше рисков в вашей жизни, тем больше вероятность потенциальных падений. Даже если вам кажется, что вы одна на всей планете, и ваша проблема уникальна, скорее всего, минимум 100 человек уже столкнулись с этой проблемой и решили ее. Находите этих людей, менторов, создавайте себе систему поддержки, которая будет двигать вас вперед и помогать. Не бойтесь просить о помощи, задавать вопросы и быть другими.