Qarabağ atları və xalq xalçaçılıq sənəti Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini və irsini yüksəklərə ucaldır.
“Azərxalça” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Four Seasons Hotel Bakunun foyesi Azərbaycanın 8 Noyabr Qələbə Günü münasibətilə heyrətamiz şəkildə bəzədiləcək. Hər biri dörd fərqli Qarabağ xalçası növündən (Çələbi, Malıbəyli, Xətai və Qasımuşağı) hazırlanmış dörd uçan Qarabağ atının instalyasiyası 30 illik işğaldan azad edilmiş qədim Qarabağ torpaqlarının unikal mədəniyyətinin dirçəlişini simvolizə edir. Şığıyan Qarabağ atları dünyanın ən qədim və ən qiymətli cinslərindən birini təmsil edir və Azərbaycan xalqının milli irsinin və qürurunun simvolu kimi xidmət edir.
Azərxalça butikinin açılışı
Eksklüziv mehmanxana partnyoru olaraq Four Seasons Hotel Baku 4 noyabr 2022-ci il cümə günü lobbidə vitrininin açılışı ilə birlikdə Azərxalçanın hotel daxilində butikinin açılışını elan edir. “Azərxalça”nın sədri Emin Məmmədov qeyd edir: “Ənənəvi sənətkarlıqdan bəhs edərsək, Azərbaycanın çox zəngin irsi var. Məqsədimiz qədim adət-ənənələrimizi qorumaq və bununla da gələcək nəslin əcdadlarımızın dəyərli bacarığından və yaradıcılığından həzz almasına imkan yaratmaqdır. Biz daim sənətkarlığın və mədəniyyətin qorunub saxlanılmasına diqqət edən Four Seasons brendi ilə əməkdaşlıq etməkdən şərəf duyuruq”.
Butikə gələcək qonaqlar sənətkarların fəaliyyətini əyani şəkildə göstərən pərdəarxası performans ilə qarşılaşacaqlar, butikin guşəsi mürəkkəb xalçaçılıq prosesini və gözəl kompozisiyaların necə həyata gəldiyini nümayiş etdirməyə həsr olunacaq. Butikin açılışı münasibətilə “Azərxalça”nın kreativ direktoru Əsmər Abdullayeva Qarabağ lobbisinin instalyasiyasının konseptini hazırlayıb. “İnstalyasiya qaçan atların böyük qələbədən sonra Qarabağın çiçəklənməsi və inkişafını simvollaşdırdığını ifadə edir. Nümayiş olunan naxışların hər biri ölkəmizin zəngin tarixini əks etdirir, bəzi naxışlar XVII əsrə aiddir və Səfəvilər sülaləsi dövründə toxunmuşdur. Dizaynları butikimizdən əldə etmək olar”, - Abdullayeva şərh edir.
Qarabağ atı instalyasiyası 2022-ci il noyabrın 4-dən 18 noyabr cümə gününə kimi nümayiş olunacaq.
Ətraflı məlumat almaq və ya Four Seasons Hotel Bakuda qalmaq üçün +994 12 404 2424 nömrəsi ilə əlaqə saxlayın və ya [email protected] e-poçtu ilə əlaqə saxlayın.

Karabakh horses and the folk art of carpet weaving pays tribute to Azerbaijan’s rich culture and heritage.
In partnership with Azerkhalcha, the lobby at Four Seasons Hotel Baku will be graced with a stunning new centrepiece to mark Azerbaijan’s November 8th Victory Day celebrations. An installation of four flying Karabakh horses, each made from four distinguished types of Karabakh carpets (Chelebi, Malybeyli, Khatai and Gasimushagi), symbolises the revival of the unique culture of the ancient lands of Karabakh, which were liberated from 30 years of occupation. The galloping Karabakh horses represent one of the oldest and most treasured breeds in the world, and serves as a symbol of national heritage and pride of the Azerbaijani people.
Azerkhalcha Boutique Opening
As an exclusive hotel partner, Four Seasons Hotel Baku announce the opening of Azerkhalcha’s boutique within the property on Friday, November 4, 2022, in conjunction with the unveiling of the lobby display. Emin Mammadov, Chairman of Azerkhalcha, comments: “When it comes to traditional crafts, Azerbaijan has a deeply rich heritage. Our aim is to preserve our ancient traditions, thereby allowing the next generation to continue to enjoy the treasured skills and crafts of our ancestors. We are honoured to partner with Four Seasons, a brand that values the preservation of craftsmanship and culture at its core.”
Future visitors to the boutique will be treated to a behind-the-scenes display of artisans in action, with a corner of the boutique dedicated to showcasing the intricate process of carpet weaving and how the beautiful compositions come to life. To mark the opening of the boutique, Asmar Abdullayeva, Creative Director at Azerkhalcha, conceptualised the Karabakh lobby installation. “The installation shows the expression of running horses as a symbol of the prosperity and development of Karabakh after the great victory. Each of the patterns showcased represents our country’s rich history, with some designs dating back to the 17th century, which were prominently woven during the Safayid dynasty. The designs will be available from our boutique,” comments Abdullayeva.
The Karabakh horse installation will be on display from Friday, November 4 to Friday, November 18, 2022.
To learn more or reserve a stay at Four Seasons Hotel Baku, contact +994 12 404 2424 or email [email protected].