Berlində yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
20 iyun 2024-cü il tarixində Berlində yerləşən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində “Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabının təqdimatı baş tutub. Tədbirdə Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev, o cümlədən mədəniyyət və dəb sahələrinin nümayəndələri, dizaynerlər, influenserlər, kitab mağazalarının sahibləri, digər səfirliklərin nümayəndələri və Azərbaycan diasporunun üzvləri iştirak ediblər.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” kitabı rəngarəng illüstrasiyalardan ibarət olan, həm böyüklər həm də uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş Azərbaycan əlifbasıdır. Azərbaycan əlifbasının hər bir hərfi ölkəmizdə yerləşən memarlıq abidələri, sənət əsərləri, ölkəmizin tarixi ənənələri və folkloru ilə bağlıdır. Hər bir hərfə aid mətn geniş araşdırmalar əsasında yazılıb.
Layihənin ideya müəllifi NARGIS jurnalının baş redaktoru və bir çox unikal yaradıcılıq layihələrinin müəllifi olan Ülviyyə Mahmuddur. Onun əsas məqsədi Azərbaycan mədəniyyətini dünyada göz önünə gətirməkdir. Kitab alman, ingilis, ispan və italyan dillərində təqdim olunub. Kitabın əsas məqsədi Azərbaycanın tarixini, mədəni irsini və Azərbaycan dilini təbliğ etməkdir.
Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və “NARGIS” jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmud qonaqları salamlayaraq “History in Letters” filmini izləməyə dəvət ediblər. Bu sənədli animasiya dramı tamaşaçıları əlifba prizmasından Azərbaycan mədəniyyəti və tarixi ilə tanış edir. Bu, sadəcə bir sənədli animasiya filmi deyil, həm də tamaşaçını həqiqətin kəşfinə və sənətə olan sevginin gücünə sövq edən fəlsəfi axtarışdır.
Filmin rejissoru Meran İsmayılsoy, ssenari müəllifi Ağamehdi Abidov, animatoru isə Kənan Şeyxzamanlıdır. Animasiya filminin sponsoru BP şirkətidir.
Layihənin unikallığı onun tam olaraq azərbaycanlılar tərəfindən yaradılmasındadır. Qonaqlar Azərbaycanın Xalq artisti, xanəndə Alim Qasımovun və Azərbaycanın Əməkdar artisti, pianoçu İsfar Sarabskinin ifasında musiqili proqramın müşayiəti ilə Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamlarından dadıblar. Musiqili proqram muğamın və elektron ritmlərin sintezi əsasında yaradılan unikal kompozisiya şəklində təqdim olunub. Bundan əlavə, tədbir iştirakçıları gənc və istedadlı musiqiçi Elrein-in ifasından zövq alıblar.
Heykəltəraş Teymur Qəribov kitab üçün kristal formasında xüsusi altlıq hazırlayıb, illüstrasiyalar isə rəssam Orxan Hüseynova məxsusdur.
Tədbirdən sonra hər bir qonağa kitab, həmçinin xanəndə Alim Qasımovun və pianoçu İsfar Sarabskinin bəstəsindən ibarət xüsusi olaraq yazılmış musiqi albomu, NARGIS jurnalının iyun buraxılışı, poster, açıqcalar və xəritə hədiyyə olunub.
Kitabı tezliklə şəhərin bütün kitab mağazalarından əldə etmək mümkün olacaq.
“Əlifba: A Cultural Alphabet” layihəsi 2019-cu ildə ilk dəfə İstanbulda keçirilən təqdimat ilə başlamışdır. Kitabın birinci buraxılışı Azərbaycan, türk, ingilis və rus dillərində təqdim olunmuşdur.

В Культурном центре Азербайджана в Берлине состоялась презентация книги “Əlifba. A Cultural Alphabet“
20 июня 2024 года в Культурном Центре Азербайджана в Берлине при поддержке посольства Азербайджана в Германии состоялась презентация книги “Əlifba. A Cultural Alphabet“. В презентации принял участие посол Азербайджана в Германии Насими Агаев, представители культуры, модной индустрии, дизайнеры, инфлюенсеры, владельцы книжных магазинов, представители посольств других стран, а также гости посольства Азербайджана в Германии и представители азербайджанской диаспоры.
Книга “Əlifba. A Cultural Alphabet“ – это азербайджанский алфавит для взрослых и детей с красочными иллюстрациями, в котором на каждую букву азербайджанского алфавита приводится информация о том или ином архитектурном памятнике, произведении искусства, исторической традиции или фольклорном персонаже нашей страны. За каждой отдельно взятой буквой стоит серьезная исследовательская работа.
Идейным вдохновителем и автором проекта стала Ульвия Махмуд, главный редактор журнала NARGIS, автор множества уникальных арт-проектов, главной целью которых является продвижение азербайджанской культуры во всем мире. Книга представлена на четырех языках – немецком, английском, испанском и итальянском. Ее основная цель – пропаганда истории, культурного наследия Азербайджана и азербайджанского языка.
Посол Азербайджана в Германии Насими Агаев и главный редактор журнала NARGIS Ульвия Махмуд поприветствовали гостей и пригласили их к просмотру фильма “History in Letters” – документальной анимационной драмы, которая знакомит зрителей с азербайджанской культурой и историей сквозь призму алфавита. Это не просто документальный мультфильм, а философский поиск, который погружает зрителя в исследование истины и силы любви к искусству. Над фильмом работали: режиссер Меран Исмаилсой, сценарист Агамехти Абидов, анимационный художник Кянан Шейхзаманлы. Спонсором данного анимационного фильма выступила компания BP.
Особенность проекта состоит еще и в том, что над ним работали исключительно азербайджанцы. Гости наслаждались изысканными блюдами азербайджанской кухни в сопровождении музыкальной программы от Народного артиста Азербайджана, ханенде Алима Гасымова и Заслуженного артиста Азербайджана, пианиста Исфара Сарабского, которые подготовили уникальную композицию, основанную на синтезе мугама и электронных ритмов. Также гости вечера смогли насладиться записью игры молодого и талантливого азербайджанского артиста Elrein.
Скульптором Теймуром Гарибовым была изготовлена специальная подставка под книгу в виде кристалла,
иллюстрации были выполнены художником Орханом Гусейновым.
После окончания мероприятия каждый гость вечера получил в подарок уникальное издание книги, а также специально записанную музыкальную пластинку с композицией от ханенде Алима Гасымова и пианиста Исфара Сарабского, июньский выпуск журнала Nargis, постер, открытки и карту. В ближайшем будущем книга будет доступна во всех книжных магазинах города.
Впервые проект “Əlifba. A Cultural Alphabet“ увидел свет в 2019 году. Презентация книги состоялась в Стамбуле. Информация в книге была представлена на четырех языках – азербайджанском, турецком, английском и русском.