KRİSTOFER NOLANIN “OPPENHEİMER” DRAMI DÜNYA ÜZRƏ TOPLAMDA 912 MİLYON DOLLAR QAZANIB. BU MƏBLƏĞ KİNO TARİXİNDƏ ƏN ÇOX GƏLİR GƏTİRƏN BİOPİK FİLMİ OLMAQ ÜÇÜN KİFAYƏT İDİ. KİLLİAN MÖRFİ VƏ "BÖYÜK ATOM BOMBASI" HAQQINDA FİLM BİR ÇOX İNTERNET İSTİFADƏÇİLƏRİNİN ŞÜURUNU ƏLƏ KEÇİRDİ. O, İSTƏR QƏHRƏMAN, İSTƏR CANİ, İSTƏRSƏ DƏ HƏR HANSI BİR ROLU OYNASIN, ONUN ÇIXIŞLARI HƏMİŞƏ CƏLBEDİCİ VƏ UNUDULMAZDIR. MAVİ GÖZLƏRİ, KƏSKİN ÜZ CİZGİLƏRİ VƏ İNTENSİV EKRAN İŞTİRAKI İLƏ KİLLİAN MÖRFİ, ÇOX YÖNLÜLÜYÜ VƏ MÜXTƏLİF PERSONAJLARI CANLANDIRMAQ BACARIĞI İLƏ TAMAŞAÇILARI VALEH EDİR.
“Lakin, real insanları təsvir edərkən etməli olduğunuz budur – onların xarakterik xüsusiyyətlərini özünüzdə tətbiq etməlisiniz.”
Karyeranız boyu bir çox mürəkkəb və gərgin personajları canlandırmısınız. Daha problemli şəxsiyyətləri olan personajları təsvir etməkdə necə davranırsınız?
Real həyatdakı insanlara gəlincə, mən həmişə onlar və həyatları haqqında mümkün qədər çox araşdırma aparıram. Ancaq televiziya və ya film üçün yaradılan bir personajdırsa, olan imkanları araşdırmaq üçün bir az vaxt ayırıram. Bir roldan digərinə keçərkən həmişə aralarında vaxt ayırmağa çalışıram. Baş qəhrəmandan antaqonist personaja keçdikdə, bu mənim üçün o qədər böyük dəyişiklik olur ki, sonradan yenidən özümə qayıtmağa vaxt tapmağa çalışıram.
Populyar televiziya serialı "Peaky Blinders" üzərində işləmək təcrübənizi və onun karyeranıza necə təsir etdiyini necə təsvir edərdiniz?
"Peaky Blinders" on ildən artıqdır ki, həyatımın ayrılmaz bir hissəsidir. Bu serialla mən ilk dəfə personajımın necə qocaldığını və necə inkişaf etdiyini hiss etdim. Bir filmdə hekayənizi danışmaq üçün bəlkə iki saatınız olabilər, amma “Blinder”də mənim həyatımın, demək olar ki, on ili keçib və çoxsaylı çəkiliş saatlarım olub. Bu qədər uzun müddət çəkiliş saatlarının olmağı mənə Tommi ilə birlikdə inkişaf etməyə imkan yaratdı.
Rola necə hazırlaşırsınız və personajı canlandırmaq üçün hansı üsullardan istifadə edirsiniz?
Tommi obrazını canlandırmaq, hətta bütün bu illərdən sonra belə asan olmadı – əgər məndən bunu indi etməyimi istəsələr, bunu edə biləcəyimə əmin deyiləm. Aksenti çətin idi, amma mən onun düzgün səslənməsi üçün çox çalışdım. Bu, sadəcə olaraq, rahatlıqla “yandırıb-söndürə” biləcəyiniz aksent deyil, ona görə də hər il çəkilişlərə başlamazdan əvvəl ləhcəmi təzələmək və onu təkmilləşdirmək üçün özümə vaxt ayırmaq məcburiyyətində idim. Formaya qayıtmaq üçün öz üzərimdə çox çalışmalı oldum.
“Prodüser olanda masa arxasına keçib, aktyor üçün mümkün olmayan yaradıcı ideyalarınızı həyata keçirmək imkanınız olur”.
“Misterman” və “Grief is the Thing with Feathers” pyeslərində də səhnədə uğurla çıxış etmisiniz. Səhnədə və ekranda aktyorluğa yanaşmanız nə ilə fərqlənir?
Teatr mənim üçün həmişə ikinci ev kimi olub - karyerama İrlandiyada məhz teatrda başlamışam. Teatrın sevdiyim cəhəti odur ki, orda hər şey indiki anda baş verir. Hər şeyi saxlaya və yenidən baxa biləcəyiniz televiziya və filmdən fərqli olaraq, teatr “burada və indi” deməkdir və bunun tamaşaçı qarşısında baş verdiyini və yenidən çəkilişlərin olmayacağını bilirsiniz.
“The Wind That Shakes the Barley” filmindəki rolunuz İrlandiya Film və Televiziya Mükafatlarında tənqidi bəyənmə və Ən Yaxşı Aktyor mükafatı aldı. Bu filmin çəkilişi ilə bağlı təcrübəniz və siyasi təlatümlər dövründə personajı canlandırarkən qarşılaşdığınız çətinliklərdən danışa bilərsinizmi?
Təbii ki, bu, mənim çox şey bildiyim bir tarix dövrü idi və film üçün etdiyim araşdırmada o dövr haqda daha çox şey öyrəndim. Bu film üçün əsl məsuliyyəti hiss etdim və onun böyüdüyüm Korkda və onun ətrafında çəkilişi bu filmi daha da xüsusi etdi.
Bir çox insan sizi incə üz ifadələri və bədən dili ilə emosiyaları çatdırmaq bacarığınıza görə qiymətləndirir. Rollarınızdakı detalları inkişaf etdirmək üçün necə çalışırsınız?
Mənim üçün aktyorluğun güclü fiziki komponenti var - bu, təkcə üz ifadələri deyil, həm də obrazın hərəkətləri və səsidir. Mən bütün bədənimlə oynamağı sevirəm, çünki bu, özümü personaja daha yaxın hiss etməyə kömək edir. Oppenheymeri götürsək, o, ayaq barmaqlarında yeriyirdi, vokal tembrə malik idi, və mən bir aktyor kimi bu detallara diqqət yetirirəm. Uydurma personaj rolunu üzərinizə götürəndə yaradıcılıqla məşğul olmaq və o kiçik xüsusiyyətləri özünüzdən əlavə etmək imkanınız olur.
Siz həm də prodüser və rejissor kimi layihələrdə iştirak etmisiniz. Sizi bu vəzifələrə nəyin cəlb etdiyi və aktyorluğa yanaşmanıza necə təsir etdiyi barədə danışa bilərsinizmi?
Aktyor olanda öz işini görürsən, sonra isə onu prodüser və rejissora ötürürsən. Prodüser olanda masa arxasına keçib, bir aktyor kimi mümkün olmayan yaradıcı ideyalarınızı həyata keçirmək imkanınız olur.
Bu sənayedə yenicə fəaliyyətə başlayan aktyorlara nə məsləhət verərdiniz?
Bir dəfə bir rejissor mənə dedi ki, aktyor olmaq üçün 30 il işləmək lazımdır. Düşünürəm ki, o demək istəyirdi ki, öz sənətini öyrənməlisən və mən şəxsən həmişə buna can atmışam. Ola bilsin ki, mən bir az mühafizəkaram – amma geyim brendi yaratmaq və ya musiqi ilə məşğul olmaq istəmirəm, məni yalnız çətin rollar maraqlandırır. Ona görə də mənim məsləhətim odur ki, sizin üçün çətin olan rolları götürün və diqqətinizi yalnız işinizə yönəldin.
Ekranda və səhnədə canlandırdığınız hekayələrdən tamaşaçıların nəyi götürməsini istəyirsiniz?
Hekayələri danışarkən insanların "Bu nə idi? Rejissor nə demək istəyirdi?" deməyini eşitmək istəyirsiniz. İstəmirsiniz ki, insanlar teatrdan çıxıb bir daha film haqqında danışmasınlar. İnsanların mövzuları, məsələləri, mənaları müzakirə etmələrini istəyirsiniz. Mənim üçün hər zaman çəkildiyim hər hansı bir filmdən götürməyi ümid etdiyim şey məhz budur.
Valideyn olmaq sizin üçün nə deməkdir?
Biz oğlanlar böyüdürük - bu mənə çox təsir edir. Oğlanlarım artıq yeniyetmədirlər, bu mənə qeyri-adi gəlir. Bu, qorxuludur, lakin, bir o qədər faydalı və gözəldir və çox şey sizin nəzarətinizdən kənardadır. Düşünürəm ki, mənim işim onları bacardığım qədər doğru yola yönəltməkdir.
“Oppenheimer” filmi üzərində işləmək təcrübəniz haqqında bizə danışa bilərsinizmi? Rola necə hazırlaşdınız, onun xarakterini düzgün çatdırmaq üçün hansı araşdırmalar apardınız?
Müharibə, soyqırım və nüvə bombası geriyə baxılması çətin olan mövzulardır, daha çətin olanı hər an onlar haqqında düşünməkdir – bu, onun üçün tamamilə dözülməz olmalı idi. Bunlar qorxulu mövzulardır, amma rolu tam əsaslandırmaq üçün onlara dalıb əlimdən gələn bütün araşdırmaları etməli oldum. O, məndən çox arıq idi, ona görə də hazırlaşmaq üçün yeməkləri atlayırdım, bu da çətin idi. O, çox siqaret çəkən idi, və mən o qədər çox saxta siqaret çəkdim ki, bunun sağlamlığıma necə təsir edəcəyindən narahat olmağa başladım. Lakin, real insanları təsvir edərkən etməli olduğunuz budur – onların xarakterik xüsusiyyətlərini özünüzdə tətbiq etməlisiniz.
Filmin rejissoru Kristofer Nolandır, keçmişdə bir neçə layihədə birlikdə çalışdığınız şəxsdir. Nolanla iş münasibətinizdən və o münasibətin bu illər ərzində necə inkişaf etdiyindən danışa bilərsinizmi?
Məncə, “dahi” sözü çox işlədilir, amma bunu Kristofer haqqında deyiləndə, bu, tamamilə doğrudur. Biz bir-birimizi 20 ilə yaxındır tanıyırıq və 6 film üzərində işləmişik. O, mənim həyatımı həm peşəkar, həm də yaradıcı tərəfdən dəyişdi. Kristofer Nolan öz dövrünün ən yaxşı rejissorlarından biridir, onun bacarığı inanılmazdır. O, sadəcə hekayələr danışmır, tamaşaçıları düşündürən mürəkkəb və dərin süjetlər təqdim edir. Onun filmləri ilə tamaşaçılara necə təsir etməsi məni həmişə heyran edib, bunu etmək heç vaxt asan olmur.
Oppenheymerin atom bombasının hazırlanmasında iştirakı bir çox nəticələrə səbəb oldu. Sizcə, tamaşaçılar bu filmdən nəyi götürə bilərlər?
Bu cür məhvedici silahlar yaradanda sadəlövh olmamalısınız. Mən həqiqətən inanıram ki, o (Oppenheymer), bunun bütün müharibələri bitirmək üçün silah olacağını düşünürdü. O hesab edirdi ki, bu, ölkələr arasında hansısa formada nüvə sülh müqaviləsinin yaradılmasını asanlaşdıracaq.
Sizcə, Killian “zarafatı” karyeranıza müsbət və ya mənfi təsir göstəribmi?
Düzünü desəm, kimsə mənə müsahibəsində “zarafat” nə olduğunu deməzdən əvvəl bu barədə heç bir fikrim yox idi, hətta onun bir hissəsi olduğumu da bilmirdim. Mən sosial şəbəkələrdə yoxam, emojilərdən istifadə etmirəm və bunlar haqqında heç bir fikrim yoxdur!
Üzərində çalışdığınız qarşıdan gələn layihələrdən və sizi bu rollara cəlb edən səbəblərdən danışa bilərsiniz?
"Small Things Like These" layihəsinin bir hissəsi olmaqdan fəxr edirəm. “Claire Kigan”ın romanı sadəcə sensasiyalıdır və onun bir hissəsi olmaq və onu böyük ekrana çıxara bilmək çox gözəl bir hissdir. Bizim təkcə aktyorlar deyil, həm də bunu həyata keçirmək üçün bir araya gələn kreativlər və kinorejissorlardan ibarət həqiqətən möhtəşəm bir komandamız var.
Bəs oxuculara çatdırmaq istədiyiniz hər hansı bir mesaj varmı?
Serial boyu mən həmişə demişəm ki, “Blinders” fanatları dünyanın ən əla fanatlarıdır və aldığımız hər mükafat onların sayəsində olub. Gələcəkdə tamaşaçını düşündürəcək, təəccübləndirəcək, müzakirələrə səbəb olacaq filmlərin bir parçası olmaq istəyirəm - bu, mənim həmişə yerinə yetirməyə çalışacağım vəddir.

CHRISTOPHER NOLAN'S DRAMA “OPPENHEIMER” EARNED $912 MILLION AT THE GLOBAL BOX OFFICE. THIS AMOUNT WAS ENOUGH TO BECOME THE HIGHEST-GROSSING BIOPIC IN CINEMA HISTORY. CILLIAN MURPHY AND THE BIG ATOMIC BOMB FILM HAVE TAKEN OVER MUCH OF THE INTERNET'S CONSCIOUSNESS. WHETHER HE’S PLAYING A HERO, A VILLAIN, OR SOMETHING IN BETWEEN, MURPHY’S PERFORMANCES ARE ALWAYS COMPELLING AND UNFORGETTABLE. WITH HIS STRIKING BLUE EYES, CHISELLED FEATURES, AND INTENSE ON-SCREEN PRESENCE, CILLIAN MURPHY HAS CAPTIVATED AUDIENCES WITH HIS VERSATILITY AND ABILITY TO PORTRAY A WIDE RANGE OF CHARACTERS TO LIFE.
“However, that is what you have to do when you portray real-life people – you have to pick up and immerse yourself in these character traits.”
You’ve played a variety of complex and intense characters throughout your career. How do you navigate portraying characters with darker or more troubled personalities?
If you are talking about real-life characters – then I will always do as much research as possible on them and their lives. However, when it’s a character created for TV or Film, I take time to delve into the possibilities of the character. I always try to take time between characters as well. If I am moving from a character who is a protagonist to a character who is an antagonist – the shift is so significant that I like to take time to just be myself again.
How would you describe your experience working on the hit TV show “Peaky Blinders” and how it has impacted your career?
It has been a show that represented over a decade of my life. It was the first time I had the experience of growing older with a character. In a film, you have maybe two hours to tell your story – but with Peaky, I had nearly ten years of my life and hours and hours of television. Having that many filming hours over such a long period of time really allowed me to explore and grow older with Tommy.
How do you approach preparing for a role, and what techniques do you use to get into character?
It was never easy getting into character with Tommy, even after all these years – if somebody asked me to do it right now, I am not sure I could. The accent was a difficult one – but I was very conscious of getting it right. It isn't one of those accents you can just switch on and off – so every year before we started filming, I would dedicate time to refreshing my accent and getting it up to scratch. There was a lot of conditioning work to get back into shape.
“When producing, you have a seat at the table and a chance to implement creative aspects and ideas you don't always get to as an actor”
You’ve also had success on stage in productions such as “Misterman” and “Grief is the Thing with Feathers.” How does your approach to acting differ between stage and screen?
Theatre has always been my thing – that is where I started out back in Ireland. What I love about theatre is that it's very in the moment. Unlike TV and film, which can be preserved and rewatched, theatre is about here and now – and because you know it is in front of an audience, you are aware there are no retakes.
Your performance in “The Wind that Shakes the Barley” earned you critical acclaim and a Best Actor award at the Irish Film and Television Awards. Can you talk about your experience working on that film and the challenges you faced in portraying a character during a time of political upheaval?
It was obviously a period of history I knew quite a bit about, and with the research I did for the film, I learned even more about it. I felt a real responsibility with that film - and the fact it was filmed in and around Cork, where I am from, made it that bit more special.
You’ve been praised for your ability to convey emotion through subtle facial expressions and body language. How do you work on developing those nuances in your performances?
For me, there is a real physicality to acting – not just facial expressions but how your character moves and speaks. I love body acting, as it gets me into character. If you take Oppenheimer – he walked on the balls of his feet, he had a vocal tic, and as an actor, that is all the stuff I want to get right. When you are taking on a fictional character, you get the chance to be creative and add these little traits yourself.
You’ve also been involved in producing and directing projects. Can you talk about what inspired you to pursue those roles and how it has impacted your approach to acting?
When you are an actor, you do your work and then hand it over to the producer and director. When producing, you have a seat at the table and a chance to implement creative aspects and ideas you don't always get to as an actor.
What advice would you give to aspiring actors who are just starting out in the industry?
A director once told me it takes 30 years of working to become an actor. I think his point was to learn your craft, and that is something I have always strived to do. I am probably a little old-fashioned – but I don't want to launch a fashion line or make music, I just want challenging roles. So, that is my advice: take roles that challenge you and just concentrate on your craft.
What do you hope audiences take away from your performances and the stories you help bring to life on screen and stage?
When you tell stories, you want people to think – “What was that about? What was the director trying to say?” You don't just want people to leave the cinema and never talk about the film again. You want people to talk about the themes, the issues, the meaning. That, for me, is what I always hope audiences take away from anything I am a part of.
What is being a parent like for you?
We're raising boys in this world – that weighs on me a lot. My boys are teenagers now, which is unusual. It's scary, but it's so rewarding and brilliant and wonderful, and a lot of it is out of your control. I guess my job is just to guide them as best I can on the right path.
Can you tell us about your experience working on the film “Oppenheimer”? How did you prepare for the role, and what research did you do to accurately portray his character?
War, genocide, and the nuclear holocaust are not easy subjects to look back on – let alone to think about your every waking moment – it must have been absolutely brutal for him. These are dark subject matters – but I had to dive into it and do all the research I could to fully justify the role. He had a much skinnier frame than me, so I skipped meals to prepare, which wasn't easy. He was a really heavy smoker, so I smoked so many fake cigarettes I actually began to worry it would affect my health. However, that is what you have to do when you portray real-life people – you have to pick up and immerse yourself in these character traits.
The film is directed by Christopher Nolan, with whom you’ve worked on several projects in the past. Can you talk about your working relationship with Nolan and how it has evolved over the years?
This word, I think, can be thrown around too easily – but in Christopher's case the word genius is totally justified. We have known each other for about 20 years and have worked on 6 films together. Quite simply, he has changed my life both professionally and creatively. He truly is a once-in-a-generation filmmaker – he is just incredible at what he does. He doesn't just tell stories – he tells challenging and complex stories that the audience needs to think about, and quite obviously, they engage with his work. What has always impacted me is that he provokes audiences with his cinema – and that is never an easy thing to do.
Oppenheimer’s involvement in the development of the atomic bomb had far-reaching consequences. In your opinion, what is the message or takeaway that audiences can expect from the film?
That we can't be naïve when creating weapons of such destruction. I genuinely believe that he (Oppenheimer) thought it would be the weapon to end all wars. He thought it would encourage the establishment of some form of nuclear world governance among countries.
Do you think the “Cillian” meme has impacted your career in any way, either positively or negatively?
Honestly, before somebody in an interview told me what a meme was, I had no idea about them, and certainly had no idea I was part of one. I am not on any social media, I don't use emojis, and I don't have any idea about this sort of stuff!
Can you discuss any upcoming projects you have in the works and what drew you to those particular roles?
I am truly honoured to be a part of “Small Things Like These.” The novel by Claire Keegan is utterly sensational, and it is great to be a part of the adaptation and to be able to bring it to the big screen. We have a truly phenomenal team of not just actors – but creatives and filmmakers as well that have come together for this.
Finally, do you have any message for your audience?
Throughout the duration of the show, I've always said that "Peaky" fans are the best in the world, and every award we ever won was for them. Going forward, I want to make films that will make audiences think, that will challenge them, and that will encourage discussion – that is my promise to them, and I will always try to fulfil it.