Karabakh – Winter Wonderland: açılış
Noyabrın 15-də “Port Baku Mall” ticarət mərkəzində Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsinə həsr edilən “Karabakh – Winter Wonderland” adlı nəfis instalyasiya sərgisinin rəsmi açılışı olub.
Açılışda nazirliklərin və müxtəlif şirkətlərin nümayəndələri, bloggerlər, “NARGIS”in tərəfdaşları və dostları, böyüklər və uşaqlar iştirak ediblər. Qonaqlara instalyasiyanın özü kimi şirin kiçik adam formasında şirniyyatların paylanılması bayram ovqatını bir az da artırıb.
Azərbaycanın tanınmış memarları, mühəndisləri və istedadlı qənnadı ustaları Şuşa qala divarlarından tutmuş Ağdam məscidi və Xudafərin körpüsünədək Azərbaycanın mədəni abidələrinin, eləcə də Füzuli hava limanı kimi yeni tikililərin və Bakı şəhərinin diqqətəlayiq yerlərinin "şirin miniatürlərini" ərsəyə gətiriblər. QR kodlar, həmçinin sərgi barədə informasiya böyük ekranda yerləşdirilib. Bu kodlar vasitəsi ilə həmin abidələrin tarixi və mədəni əhəmiyyəti barədə məlumat əldə etmək mümkündür. Bütün məlumatlar üç dildə “NARGIS” jurnalının vebsaytında təqdim olunur.
Layihənin məqsədi Bakı sakinləri və şəhərin qonaqlarını Qarabağ diyarının zəngin mədəniyyəti ilə tanış etmək, eləcə də uşaqlara və böyüklərə Yeni il ərəfəsində xoş əhval-ruhiyyə bəxş etməkdir. Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri “NARGİS” jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovadır.
İnstalyasiyanın hazırlanmasında 80 kq un, 15 kq yağ, 330 ədəd yumurta, 20 kq şokolad, 200 kq marsipan, 250 kq aysinq, 15 kq bal, 3 kq zəncəfil tozu və müxtəlif şirniyyatlardan istifadə olunmuşdur. 40-dan çox marsipan fiquru əllə hazırlanmış, 30 zəncəfil evi quraşdırılmış, 100-dən çox zəncəfil ağacı və 5 yeni il ağacı “bəzədilmişdir”. Evciklərdə işıq yanır, şeytan çarxı fırlanır, şəkərli qar ilə örtülmüş küçələrdə yüzdən çox zəncəfil miniatür adamlar gəzir. Eksponatların rahatlıqla şəklini çəkmək və onları sosial şəbəkələrdə #nargisgingerbreadcity həştəqi ilə paylaşmaq olar.
“NARGIS” komandası bu cür geniş miqyaslı layihənin gerçəkləşməsində əvəzsiz dəstəyinə görə Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə, “Azərenerji” ASC-yə, “Azərsu” ASC-yə, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinə, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə, Bakı Nəqliyyat Agentliyinə, “SMTS” MMC, Port Baku Mall və JW Marriott Absheron Baku otelinə öz minnətdarlığını bildirir.

Karabakh – Winter Wonderland: opening
Marking the anniversary of Azerbaijan’s glorious victory in the Patriotic War, the gingerbread exhibition "Karabakh – Winter Wonderland" officially opened up on 15 November at Port Baku Mall.
Attending the ceremony were representatives of ministries and companies, bloggers, NARGIS’s partners and friends, adults and children alike. The festive ambience was even more enhanced when the guests were treated with gingerbread cookies, as tasty as the installation itself.
Karabakh – Winter Wonderland” installation has been created in the shape of kharibulbul, a flower that symbolizes Azerbaijan’s brilliant victory in the Patriotic War. Renowned Azerbaijani architects, engineers and talented pastry chefs have erected the miniature monuments of Azerbaijani culture, from the Shusha fortress walls through to the Aghdam mosque and Khudafarin Bridges, as well as the new constructions in Karabakh such as Fuzuli Airport, and Baku's landmarks. The exhibit information is put up on a display together with QR-codes, which you may scan to get an overview of the monuments’ history and cultural significance. The information is provided in three languages on NARGIS's webpage.
The project strives to present the abundant culture of the Karabakh region to dwellers and guests of Baku, as well as bring the spirit of the upcoming New Year to children and adults alike. It has been inspired and led by Ulviyya Mahmudova, Editor-in-Chief of NARGIS magazine.
It took the chefs 80 kg of flour, 15 kg of oil, 330 eggs, 20 kg of chocolate, 200 kg of marzipan, 250 kg of icing, 15 kg of honey, 3 kg of ginger powder, and a lot of candies to complete the installation. Over 40 marzipan figurines were made by hand; 30 gingerbread houses were installed, as well as over 100 gingerbread trees and 5 large Xmas trees. Lights are flickering inside the houses, a Ferris Wheel is spinning; over a hundred gingerbread men are roaming the streets, covered by sugar dust; they are dancing Yalli on a miniature Jidir Duzu, weaving priceless Karabakh carpets, and playing national musical instruments. You can photograph them freely and share the pictures across social media with the hashtag #nargisgingerbreadcity.
NARGIS team expresses its profound gratitude to the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Digital Development and Transport, OJSC Azerenerji, OJSC Azersu, State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, OJSC Azerbaijan Caspian Shipping Company, Baku Transport Agency, SMTS LLC, Port Baku Mall and JW Marriott Absheron Baku; without them, we'd have never seen this ambitious enterprise come true.