Karabakh – Winter Wonderland 5
Bakı sakinlərinin və qonaqlarının sevimli attraksionlarından biridir. Dənizkənarı bulvarda yerləşən “Şeytan çarxı”nın hündürlüyü 60 metrdir və onun hər bir kabinəsi 10 nəfər üçün nəzərdə tutulub. Gün ərzində bu hündürlükdən şəhəri, Bakı teleqülləsini və evlərlə örtülmüş Bayıl təpəsinin gözəl mənzərəsini izləyə, dənizə və pilot kabinəsindən yaxşı görünən Böyük-Zirə adasına tamaşa edə bilərsiniz. Gecələr isə möhtəşəm "Baku Crystal Hall” kompleksinin sayrışan işıqlarının və "Alov Qüllələri”nin (Flame Towers) divarlarındakı nəhəng atəşin seyrinə dalmaq olar. Nə yaxşı ki, bu, alov real deyil!
Qız qalası, Bakı
Bu qədim qala sirlər və əfsanələrlə doludur. Onun tikilmə tarixi dəqiq məlum deyil. Müxtəlif dövrlərdə Qız qalası fərqli funksiyaları yerinə yetirib: XII əsrdə o, müdafiə xarakteri daşıyıb və Bakı qalasının əsas bürcü olub, XVIII-XIX əsrlərdə mayak kimi fəaliyyət göstərib. İndi YUNESKO-nun Dünya Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmiş Qız Qalası müşahidə meydançası olan muzeydir, burada memarlıq abidəsi ilə bağlı gözəl əfsanələri dinləyə bilərsiniz.
Port Baku Mall, 2014-ci il, Bakı
25 sentyabr 2014-cü ildə şəhərin ən iri ticarət mərkəzi olan “Port Baku Mall” qapılarını ziyarətçilərinin üzünə açdı. Bu gün 32 000 kvadratmetr ərazisi olan nəhəng üçmərtəbəli kompleksdə aparıcı dünya brendlərinin elit butikləri və dekor əşyaları təmsil olunub. Burada ən məşhur və arzuolunan brendləri tapmaqla yanaşı, həm də restoran və kafelərdə qastronomik təamlardan zövq ala bilərsiniz.
Ticarət Mərkəzinin ərazisində “Ralph Lauren”, “Giorgio Armani”, “Valentino”, “Alexander McQueen”, “Michael Kors”, “Burberry” və “Givenchy” kimi gözəl brendlərin mağazaları da var.
“Port Baku Mall” – tendensiya, dəb, gözəllik və zövq mərkəzi, eyni zamanda tərəqqiylə yanaşı addımlamaq istəyənlərin sevimli məkanıdır.
"NARGIS" jurnalının redaksiyası, 2012-ci il, Bakı
13 dekabr 2012-ci ildə "NARGIS" jurnalı ilk dəfə işıq üzü gördü. Bu günədək jurnalın “Nargis Book Karabakh” və ilk illüstrasiyalı Azərbaycan əlifbası da daxil olmaqla 88 sayı nəşr olunub, Azərbaycanda və ölkə hüdudlarından kənarda bir çox sərgilər keçirib. “NARGIS”in yaradıcısı və əsas ideya müəllifi Ülviyyə Mahmudovadır.
Jw Marriot
Beşulduzlu elit otel “JW Marriott Absheron Baku” Bakı şəhərinin mərkəzində, dənizkənarı bulvarla üzbəüz yerləşir. Bura əsl azərbaycanlı qonaqpərvərliyindən zövq almaq istəyənlər üçün ideal yerdir. Xəzər dənizinin füsunkar mənzərəsinə açılan oteldə lüks otaqlar, “Absheron Spa” və Fitnes mərkəzi də daxil olmaqla 237 gözəl nömrə var və onların hər biri təkrarolunmaz rahat atmosferi ilə fərqlənir. Otelin qastronomik müxtəlifliyi beş restoran və barda əksini tapır. Uzun illərdir ki, “JW Marriott Absheron Baku” oteli, eyni zamanda restoranlar və SPA çoxsaylı beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb. Bu mükafatların arasında “World Luxury Spa Awards” və “World Luxury Restaurant Awards” xüsusilə diqqəti çəkir.
Flame Tower (“Alov Qüllələri"), 2012-ci il, Bakı
Bu, qısa müddətdə şəhərin simvoluna və müasir Bakının “vizit kartına” çevrilmiş ultramodern kompleksdir. Xarici görünüşünə görə üç alov dilini xatırladan bu binalar ölkənin ən hündür binalarıdır. Hər üç qüllənin fərqli ölçüləri var: birinci qüllə 39 mərtəbədən ibarətdir və hündürlüyü 190 metrə çatır, ikinci qüllə 160 metr hündürlüyə malikdir və 36 mərtəbəlidir, üçüncü isə hündürlüyünə və mərtəbələrinin sayına görə “böyük bacılarından” geri qalsa da, onun da ölçüləri çox kiçik deyil: 140 metr hündürlük və 28 mərtəbə.
Heydər Əliyev Mərkəzi, 2012-ci il, Bakı
Heydər Əliyev Mərkəzi dünyaşöhrətli memar Zaha Hadidin ən cəsarətli layihələrindən biridir. Bu bina haqlı olaraq müasir memarlığın şedevrləri arasında aparıcı yerlərdən birini tutur. 2014-ci ildə o, London Dizayn Muzeyinin təsis etdiyi “ilin dizaynı” mükafatına layiq görülüb. Burada mütəmadi olaraq müxtəlif sərgilər təşkil edilir və daimi eksponatlar – retro avtomobillər kolleksiyası, "Millət atası" Heydər Əliyevin xidməti avtomobilləri, eləcə də ölkənin müasir görməli yerlərinin – Bayraq Meydanının və elə Heydər Əliyev Mərkəzinin özünün maketləri saxlanılır. Binanı əhatə edən park isə ildən-ilə əcnəbi rəssamların müasir incəsənətə xas müxtəlif heykəltaraşlıq əsərləri ilə zənginləşir.
Heydər Əliyev Hava Limanı, 1980-ci il, Bakı
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı bütün dünya üzrə sərnişin və yükdaşıma xidmətləri göstərir. Bu gün burada iki yük və iki sərnişin terminalı fəaliyyətdədir. 2018-ci ilin mayında I Terminal hava limanlarının ən nüfuzlu audit təşkilatı olan “Skytrax World Airport Awards” tərəfindən maksimal statusa – “beş ulduz”a layiq görülüb. II Terminal da öz “qənimətləri” ilə öyünə bilər – 1981-ci ildə terminal layihəsi müsabiqədə birinci mükafatı qazandı və 1989-cu ildə bu layihə həyata keçirildi.

Колесо обозрения, 2014 год, Баку
Один из любимейших аттракционов жителей и гостей города Баку. Высота колеса обозрения, расположившегося на Приморском бульваре, составляет 60 метров, а каждая его кабинка рассчитана на 10 человек. Днем с высоты птичьего полета можно насладиться прекрасным видом на город, на бакинскую телебашню на и облепленный домиками Баиловский холм, полюбоваться морем и хороши видным из кабины островом Беюк-Зиря, а ночью – мерцающими огнями грандиозного комплекса Baku Crystal Hall и огромным бушующим пожаром на стенах Flame Towers. Хорошо, что он – не настоящий!
Девичья башня, Баку
Это древнее крепостное сооружение окутано тайнами и легендами. До сих пор неизвестна дата его постройки. В разные периоды Девичья башня выполняла различные функции: в XII веке она носила оборонительный характер и была главной цитаделью Бакинской крепости, XVIII-XIX веках – служила маяком. Сейчас Девичья башня, включенная в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, – музей со смотровой площадкой, где можно послушать красивые легенды, связанные с этим архитектурным памятником.
Port Baku, 2014
25 сентября 2014 года крупнейший торговый центр города Port Baku Mall распахнул свои двери для посетителей. Сегодня в громадном трехэтажном комплексе общей площадью в 32 000 квадратных километров представлены элитные бутики ведущих мировых брендов одежды и предметов декора. Здесь можно найти самые популярные и желанные бренды и насладиться гастрономическими изысками в ресторанах и кафе.
На территории торгового центра расположены магазины известных роскошных брендов, таких как Ralph Lauren, Giorgio Armani, Valentino, Alexander McQueen, Michael Kors, Burberry и Givenchy. Port Baku Mall – это центр тенденций, моды, красоты и стиля, а также излюбленное место для всех тех, кто хочет шагать в одну ногу с прогрессом.
Редакция журнала NARGIS, 2012-й год, Баку
13 декабря 2012 года стало началом выхода в свет нового журнала NARGIS. На сегодняшний день журнал выпустил 88 выпусков, включая Nargis Book Karabakh и первый иллюстрированный азербайджанский алфавит, провел множество выставок в Азербайджане и за пределами страны. Основатель и главный идейный вдохновитель NARGIS – Ульвия Махмудова.
Jw Marriot
Элитный пятизвездочный отель JW Marriott Absheron Baku расположился в напротив набережной в центре города Баку и стал идеальным местом для всех, кто желает насладиться подлинным азербайджанским гостеприимством. Отель с завораживающим видом на Каспийское море насчитывает 237 изысканных номеров, включая люксы, и обладает Absheron Спа и Фитнес центр, которые отличаются своей непревзойденной расслабляющей атмосферой. Гастрономическое разнообразие отеля отражено в пяти ресторанах и барах. На протяжении многих лет отель JW Marriott Absheron Baku, а также рестораны и спа становились обладателями многочисленных международных наград, среди которых особо значимы World Luxury Spa Awards и World Luxury Restaurant Awards.
Flame Towers, 2012 год, Баку
Ультрасовременный комплекс, который за короткий срок стал символом города и «визитной карточкой» современного Баку. Эти здания, по своему виду напоминающие три языка пламени – самые высокие в стране. Все три башни имеют разный размер: первая состоит из 39 этажей и достигает 190 метров, вторая имеет высоту 160 метров и насчитывает 36 этажей, а третья, хоть и уступает в высоте и этажности старшим «сестрам», но цифры имеет не в шутку внушительные – 140 метров и 28 этажей.
Центр Гейдара Алиева, 2012 год, Баку
Один из самых дерзких проектов всемирно известного архитектора Захи Хадид – Центр Гейдара Алиева – по праву занимает одно из ведущих мест среди современных архитектурных шедевров. В 2014 году он получил премию «Дизайн года», учрежденную Лондонским музеем дизайна. В здании регулярно проходят разнообразные выставки, и хранятся постоянные экспонаты – например, коллекция ретро-машин, служебные автомобили «Отца нации» Гейдара Алиева, а еще зал макетов современных достопримечательностей страны, таких как Площадь флага, или сам Центр Гейдара Алиева. А парк, окружающий здание, из года в год заполняется различными скульптурами современного искусства от зарубежных художников.
Аэропорт имени Гейдара Алиева, 1980 год, Баку
Международный Аэропорт имени Гейдара Алиева обслуживает пассажирские и грузовые рейсы, выполняющие полёты по всему миру. Сегодня в нем действует два грузовых и два пассажирских терминала. В мае 2018 года терминал 1 был удостоен максимального статуса «пять звезд» самой престижной организацией в сфере аудита аэропортов – Skytrax World Airport Awards. Терминал 2 тоже может похвастаться трофеями – в 1981 году проект терминала удостоился первого приза на конкурсе и был реализован в 1989 году.