Azərbaycanlıların və Şuşaya qonaq gələn turistlərin ən sevimli yerlərindən biri, Qarabağın əsas simvolu. Əsrlər boyu burada məşhur Qarabağ atlarının iştirakı ilə at yarışları keçirilib. Ermənilər tərəfindən işğal olunanadək Şuşada hər il baharın son ayında "Xarıbülbül” musiqi festivalı təşkil olunurdu. Uzun fasilədən sonra, 2021-ci ilin mayında festival Şuşaya qayıtdı və Azərbaycan musiqisi Cıdır düzündə yenidən səsləndirildi.
Qarabağ xalçaları
Qarabağ xalçaçılıq məktəbi regionda ən güclü məktəb hesab olunur. XVIII əsrdən bəri bu məktəb Şuşada mərkəzləşmişdi. Azərbaycanlı rəssam, xalçaçı, dünyada ilk Dövlət Xalça Muzeyinin yaradılmasının təşəbbüskarı Lətif Kərimov da məhz Şuşada anadan olmuşdu.
"Aranlı", "Bağçadağüllər", "Balıq", "Buynuz”, "Bərdə" "Bəhmənli", "Qarabağ", "Qoca", "Qasımuşağı", "Ləmbərani", "Muğan", "Malıbəyli", "Xanlıq ", " Xantirmə", "Çələbi", "Şabalıdbuta" kimi xalçaçılıq kompozisiyaları Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin klassik nümunələridir.
Tıq-tıq xanım
“Tıq-tıq, tıq-tıq”– fındıq qabığından çarıqlar belə səslənir. Böcək-qız şehlə yuyunur,
çiçək tozcuqları ilə bəzənir və “dost” axtarışına yollanır. Amma bax, nə çoban, nə tülkü ona yaraşmır. Yalnız siçan onun bütün şıltaqlıqlarına göz yumur, amma özündənrazı Tıq-tıq xanım, nəhayət, bu dostunu da itirir. Azərbaycanın
ilk uşaq nağıllarından biri bu haqdadır, onun müəllifi – Abdulla Şaiq də ilk uşaq
yazıçısıdır. Bu nağıl nəzmlə yazılıb, sovet dövründə isə onun süjeti əsasında gözəl
mahnıları olan bir cizgi filmi çəkildi, sözləri isə dillər əzbəri oldu.
Cırtdan
Biri var imiş, biri yox imiş, bir qoca qarı var imiş. Bu qarının bir balaca oğlu
var imiş. Bu uşaq o qədər balaca imiş ki, ona Cırtdan deyirlərmiş”. Bir yandan
sehrli xalq nağılının bu personajı tənbəl və hiyləgər idi – qonşu uşaqlarını məcbur
etmişdi ki, onun yerinə odun yığsınlar, sonra da şələsini daşısınlar. Amma uşaqlar
qorxulu və nəhəng Divin evində gecələyəndə, o, öz fərasətini hamını xilas eləmək
üçün işlətmişdi. Bununla da balaca və qoçaq Cırtdan – əsl qəhrəman olmuşdu.
Bu gün o, Azərbaycan folklorunun əsas personajlarından biridir.
Zümrüd quşu
Padşahın balaca oğlu Məlikməmmədin bəxti sehrli nağıllardakı kimi, qardaşları
sarıdan gətirməmişdi. Qardaşları onu sevmirdilər və istəyirdilər ki, ondan yaxa
qurtarsınlar. Amma Məlikməmməd sehrli müttəfiq tapdı – gözəl Zümrüd quşu.
Onun balalarını Məlikməmməd əjdahadan xilas etdiyi üçün Zümrüd, təşəkkür
olaraq onu zülmət dünyadan çıxarıb, geriyə – işıqlı dünyaya qaytarmış və öz
lələklərini ona hədiyyə etmişdi: lələyi yandırsa, Zümrüd quşu bu çağırışa gələcək
ki, istənilən çətinlikdə ona kömək etsin. Beləcə, qardaşların xəyanəti
Məlikməmmədə fayda verdi: nəticədə o, şahlıq və gözəl arvad qazandı.
Divlər
Divlərin, bu fövqəladə dərəcədə nəhəng varlıqların obrazı Qafqaz, Kiçik və Orta Asiya xalqlarının folklorunda geniş yayılıb və regiondakı, demək olar, bütün uşaq kitablarında bu obrazlara rast gəlmək olur. Məsələn, Azərbaycan sehrli nağıllarında divlər əsas qəhrəmanların yolunda ən çox peyda olan mifik varlıqlardır. Adətən, fentezilərdəki adamyeyənləri xatırladan bu eybəcər və sadəlövh nəhənglərin bədəni tüklə örtülü olur. Divlərin ağlı isə o qədər də inkişaf etməyib. Onlar şər qüvvələrin təmsilçiləri kimi bütün canlı varlıqlara və dinc əhaliyə ziyan vurmağa çalışırlar, amma əsas qəhrəman onları daim barmağına dolaya bilir, bəzən isə açıq döyüşdə divə qalib gəlir. Nağıllarda divlər adətən xəzinələri qoruyur, qızları oğurlayır, ya da dağlarda səyyahlara hücum edirlər. Amma bu bədheybətlərə münasibət bütün miflərdə eyni deyil: bəzən div “Şahzadə Mütalib” nağılında olduğu kimi, xeyirxah əməllər də törədə bilir.
Qarabağ atları
Hələ qədim zamanlardan bütün Qafqazda olduğu kimi, Azərbaycanda da atlara xüsusi münasibət göstəriblər. Axı kişinin gücü həmişə silahı və atıyla ölçülüb. Azərbaycan ta qədimdən bir çox at cinsləri ilə məşhurdur, amma onların arasında Qarabağ atları xüsusi fərqlənir. Bu, bütün dünyada ən qədim minik atı cinslərindən biridir. Bu atlar öz dözümlülüyü, sürəti, qeyri-adi gözəlliyi ilə seçilir və Azərbaycanın simvollarından biri hesab olunur. Milli geyimlərdə çıxış edən Cəsur və İncə adlı Qarabağ atları 12-22 may 2017-сi ildə Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının rəmzi idi.
Çovqan
Min beş yüz il bundan əvvəl Şərqdə kişilər polo yox, çovqan (və yaxud
“çövkən”) oynayırdılar. Oyunçular rəqibin qapısından top keçirməyə çalışırdılar.
Onlar Qarabağın qayışbaldır qaçağan atlarının belində, əllərində çubuqlarla
qabağa əyilib, çoxsaylı miniatür qəhrəmanlarına, poema və dastan personajlarına
çevrilirdilər. Çovqanın qədim oyunçuları atçapma ilə elə coşqunluqla məşğul
olurdular ki, avropalılar onlardan bu ənənəni götürmüş, beləcə, “atlı polo” oyunu
meydana gəlmişdir. YUNESKO 2013-cü ildə təcili mühafizəyə ehtiyacı olan çovqanı
Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edib.
Yuxarı Gövhər ağa məscidi, 1883-1884-cü illər. Şuşa səhəri
Məscidin inşası dörd mərhələdə həyata keçirilib. 1750-ci ildə Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın göstərişi ilə onun qamışdan tikintisinə başlanılıb. Sonra inşası dayandırılıb. Tikinti yalnız 1883-1884-cü illərdə İbrahim Xəlil xanın qızı Gövhər ağanın göstərişi ilə memar Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən tamamlanıb. Şuşanın işğalı zamanı məscid artilleriya atəşinə məruz qalıb, onun minarələri dağıdılıb. Məscid 1992-ci ilin mayından bəri – 28 il qəza vəziyyətdə qalıb. 2020-ci ildə Şuşa işğaldan azad ediləndən dərhal sonra Azərbaycan hərbçiləri məscidi səliqəyə saldılar, xalılar döşədilər və bu müddət ərzində ilk dəfə məsciddə namaz qılındı.
“Xan qızı bulağı", XIX əsrin ortaları, Şuşa
XIX əsrə qədər Şuşada cəmi iki şirin su quyusu vardı, bu quyular 25-30 min nəfərlik yerli əhalini içməli su ilə tam təmin edə bilmirdi. 1871-ci ildə xan qızı – məşhur şairə və ictimai xadim Xurşidbanu Natəvan külli miqdarda pul ayıraraq, şəhərə su çəkdirdi. Su quyudan altı kran vasitəsilə axır və iki dəqiqə ərzində altı çəllək içməli su ilə dolurdu. Natəvan bu nəcib əməli ilə Şuşaya təzə nəfəs gətirdi.
Şuşa qalası
Şuşa şəhərinin salınması Pənahəli xanın adı ilə bağlıdır. Mövcud Bayat və Şahbulaq qalalarının müdafiə üçün etibarsız olduğunu görən Pənahəli xan divan məclisində “keçilməz dağlarda ən güclü düşmənin belə mühasirəyə ala bilməyəcəyi əbədi və alınmaz qala” tikmək barədə qərarını elan etdi. Qala-şəhərin – Şuşanın tikintisi başa çatdıqdan sonra Pənahəli xan Qarabağ xanlığının paytaxtını Şahbulaqdan oraya köçürdü. Qalanın təməlinin qoyulma tarixi mənbələrdən asılı olaraq fərqli zamanlara aid edilsə də, 1750-ci illərin əvvəllərindən o yana keçmir.
Molla Pənah Vaqif türbəsi, 1982-ci il. Şuşa
Dahi Azərbaycan şairi və Qarabağ xanlığının vəziri Molla Pənah Vaqifin Cıdır düzü yaxınlığındakı məzarı uzun müddət ibadət yeri olub. 1977-1982-ci illərdə Vaqifin məqbərəsi inşa olunub, onun təntənəli açılışında ümummilli lider Heydər Əliyev və bir çox mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Şuşanın işğal altında olduğu uzun illər ərzində məqbərəyə ciddi ziyan dəyib. 2020-ci il avqustun 29-da Şuşada təmir-bərpa işlərindən sonra Vaqifin xatirəsinə həsr olunmuş muzey-məqbərə kompleksinin açılışı oldu.
Musiqi şəhəri, Şuşa
Şuşa nəğməkar şəhərdir. XVII-XIX əsrlərdə burada müxtəlif konsertlər, müsabiqələr keçirilib, çoxlu ədəbi-bədii, musiqili dərnəklər – məclislər təşkil olunub. Bir çox məşhur xanəndələr və sazəndələr məhz bu məclislərdə yetişib-püxtələşiblər. Müasir muğamın kanonları burada formalaşıb və Şuşanın öz məktəbi yaranıb. Bu, təkcə sənət ənənəsi deyil, həm də təhsil ocağı demək idi. Azərbaycan ərazisində ilk dəfə XIX əsrin ortalarında tanınmış musiqişünas Xarrat Qulu tərəfindən yaradılmış məşhur ənənəvi xanəndəlik məktəbi də diqqətəlayiq idi.
Bütün Şərqdə ilk operanı da şuşalı yazmışdı – bu, Üzeyir Hacıbəylinin məşhur "Leyli və Məcnun" əsəri idi. Şuşadan söhbət düşəndə muğamın inkişafında danılmaz xidmətləri olan məşhur musiqiçi Sadıqcanın adını qeyd etməmək mümkün deyil. Sadıqcan tarı təkmilləşdirmiş, onun gövdəsini, simlərinin sayını və ladlarını dəyişdirərək, bu musiqi alətinin imkanlarını genişləndirmiş, XIX əsrin sonunda dövrün məşhur xanəndə və musiqiçilərinin daxil olduğu musiqi ansamblını yaratmışdı.

One of the first sights of choice for Azerbaijani people and Shusha guests, and one of the main symbols of Karabakh. For hundreds of years, it had hosted horse races that featured Karabakh’s notorious steeds. Before Armenians invaded the region, the Khari Bulbul musical festivals were held here on an annual basis during the last month of spring. After a forced long-term interruption, the festival came back to Shusha in May 2021, and Jidir Duzu once more heard Azerbaijani music played.
Karabakh Carpets
The Karabakh carpet-weaving school was regarded as one of the strongest establishments across the region. Ever since the 18th century, it was concentrated in Shusha. It was this town that saw the birth of Latif Karimov, an Azerbaijani artist, carpet designer, and the driving force behind the establishment of the world's first state carpet museum. The Karabakh carpet-weaving school boasts classical carpet compositions such as Aran, Bakhachadaguller, Balig, Buynuz, Barda, Bakhmanli, Garabagh, Goja, Gasimushagi, Lemberani, Mughan, Malibayli, Khanlig, Khantirma, Chelebi, Shabalidbuta.
Tiq-tiq-khanym
"Tiq-tiq, tiq-tiq", the nutshells on her feet click. The beetle lady washed herself
with dew, painted her face with pollen and set off in search of a "friend".
However, neither the shepherd nor the fox were to her taste. Only the little mouse
indulged her, but in the end the self-satisfied Tiq-tiq-khanym lost him too. This is
the subject of one of the first children’s stories to appear in Azerbaijan; its author,
Abdulla Shaig, was the first children’s writer. It was written in verse and,
in Soviet times, was made into a cartoon with wonderful songs, whose lyrics
have become well-known quotations.
Jyrtdan
"There was once a woman. And she had an only son, so little and skinny that
they called him Jyrtdan". This fairy-tale character was, on the one hand, lazy
and cunning: he made the other boys gather brushwood for him and carry his
knapsack. On the other hand, when the children found themselves one night in
the house of the terrible giant, Div, it was Jyrtdan’s native wit that saved them all.
In the end, plucky little Jyrtdan became a real hero. Today, he is one of the key
characters of Azerbaijani folklore.
Zumrud bird
The padishah’s young son, Melikmammad, as is the case in fairy tales, was
unlucky with his brothers. They disliked him, so they tried to get rid of him. Melikmammad,
however, had a magical ally – the wonderful Zumrud bird. Grateful
to Melikmammad for saving her nestlings from a dragon, Zumrud led him from
the realm of darkness back to the world of the living and gave him some of her
feathers: if you burn one, the bird would come to your aid, whatever
your trouble is. Thus, his brothers’ treachery turned out to be of service
to Melikmammad. In the end he received both the realm and a beautiful wife.
Divs
Divs – supernatural beings of gigantic size - are quite popular characters in the folklore of Caucasus, Asia Minor, and Central Asia; they are encountered even today in nearly each children's book across the region. In Azerbaijani fairy-tales, a div is probably one of the most frequent encounters for a protagonist. Just like an ogre from fantasy tales, a div is an ugly giant, woolly and not very bright. An evil incarnate, a div is a threat to all living; a protagonist, however, always finds a way to trick them and sometimes even defeats them in a battle. In fairy tales, divs are used to guard some treasures, kidnapping girls, or assaulting wayfarers in the mountains. But not all myths are unequivocal regarding divs; now and then, a div can do something good, as we can see in the tale "Shahzada Mutalib".
Karabakh Horses
Since ancient times, horses have been held in high esteem in Azerbaijan and the broader Caucasus, for they, together with weapons, were the measure people used to judge a man. Azerbaijan has long been famed for several horse breeds, but Karabakh horses, one of the world's most ancient riding breeds, truly stands out from the rest. These horses are distinguished by their stamina, speed, and elegance and are regarded as one of the symbols of Azerbaijan. Dressed in the national outfit, Karabakh steeds Jasur (Freedom-Loving) and Inja (Tender) were official mascots of the 4th Islamic Solidarity Games held in Baku from 12 to 22 May 2017.
Сhovqan
A millennium and a half ago, eastern men played chovqan rather than polo. The players aimed to hit the opposing goal. With clubs in their hands, riding rangy Karabakh race horses, they became the subjects of many miniatures, of poems and epic stories. The chovqan players of ancient times demonstrated such prowess on horseback that the Europeans acquired this tradition from them, in the form of polo. In 2013, UNESCO inscribed chovqan on its List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding.
Yukhari Govhar Agha Mosque, Shusha, 1883-84
It took the builders four distinctive stages to build this mosque. It was first erected from reed, ordered in 1750 by the founder of the Karabakh Khanate, Panah Ali Khan. Then the construction was suspended; commissioned by Ibrahim Khalil Khan's daughter Govhar Agha, andcompleted only in 1883-84 by architect Karbalayi Safikhan Karabakhi. During the occupation of Shusha, the mosque was shelled by artillery and its minarets were destroyed. From May 1992, the mosque was on the brink of collapse for 28 years. With Shusha’s liberation in 2020, the mosque saw Azerbaijani soldiers clean it up, lay carpets, and pray to God for the first time in several decades.
Khan Gizi Spring, Shusha, mid-19th century
There used to be just two freshwater springs in Shusha even in the 19th century, so its 25-30 thousand population always suffered from short supply. Allotting a considerable amount of money, Khurshidbanu Natavan – Khan's daughter, famous poetess and a community leader – had a water pipeline installed in the city in 1871. Springwater was supplied through 6 taps at a flow rate sufficient to fill six barrels in under two minutes. Thereby, Natavan's noble action gave the waters of life to Shusha.
Shusha Castle
The foundation of Shusha is linked to Panah Ali Khan; realizing that the existing fortresses of Bayat and Shahbulag were not very reliable, during a session of his divan he declared his decision to "build an everlasting and impenetrable fortress in impassable mountains, to resist even the strongest of foes”. Once the bastille town of Shusha was completed, Panah-Ali Khan made it the new capital of the Karabakh Khanate. The foundation dates vary between sources, but in any case, it should not be later than the early 1750s.
Molla Panah Vagif's Tomb, Shusha, 1982
Located in the vicinity of Jidir Duzu, the tomb of Molla Panah Vagif, a brilliant Azerbaijani poet and Vizier of Karabakh Khanate, has long been a shrine. In 1977-82, a mausoleum was built in this place and solemnly inaugurated upon the completion by National Leader Heydar Aliyev and other celebrities. The mausoleum was heavily damaged over the long years of occupation, but on 29 August 2021, it was reopened after a thorough restoration effort.
Musical Town, Shusha
Shusha, a singing town. In the 17-19th centuries, it hosted concerts and contests, saw the founding of numerous literary and musical clubs ('majlis'), which gave the country its famous khanandas and sazandars; they established the canons of modern mugham and created a school of their own – and not just as a tradition in art, but an educational facility as well. For instance, the town was famous for its traditional singing school – the first within present-day Azerbaijan - that was set up in the mid-19th century by Kharrat Gulu, a renowned music scholar.
The first-ever opera in the Orient was also created by a native of Shusha; it was the famous Leyli and Majnun by Uzeyir Hajibayli. We cannot help but mention the great musician Sadikhjan with his incontestable contribution to the development of mugham. He upgraded tar by modernizing its body, changing the number of strings and frets and thereby expanding its capability; late in the 19th century, he set up a musical ensemble with famous singers and musicians of the time.