Azərbaycanlıların və Şuşaya qonaq gələn turistlərin ən sevimli yerlərindən biri, Qarabağın əsas simvolu. Əsrlər boyu burada məşhur Qarabağ atlarının iştirakı ilə at yarışları keçirilib. Ermənilər tərəfindən işğal olunanadək Şuşada hər il baharın son ayında "Xarıbülbül” musiqi festivalı təşkil olunurdu. Uzun fasilədən sonra, 2021-ci ilin mayında festival Şuşaya qayıtdı və Azərbaycan musiqisi Cıdır düzündə yenidən səsləndirildi.
Qarabağ xalçaları
Qarabağ xalçaçılıq məktəbi regionda ən güclü məktəb hesab olunur. XVIII əsrdən bəri bu məktəb Şuşada mərkəzləşmişdi. Azərbaycanlı rəssam, xalçaçı, dünyada ilk Dövlət Xalça Muzeyinin yaradılmasının təşəbbüskarı Lətif Kərimov da məhz Şuşada anadan olmuşdu.
"Aranlı", "Bağçadağüllər", "Balıq", "Buynuz”, "Bərdə" "Bəhmənli", "Qarabağ", "Qoca", "Qasımuşağı", "Ləmbərani", "Muğan", "Malıbəyli", "Xanlıq ", " Xantirmə", "Çələbi", "Şabalıdbuta" kimi xalçaçılıq kompozisiyaları Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin klassik nümunələridir.
Tıq-tıq xanım
“Tıq-tıq, tıq-tıq”– fındıq qabığından çarıqlar belə səslənir. Böcək-qız şehlə yuyunur,
çiçək tozcuqları ilə bəzənir və “dost” axtarışına yollanır. Amma bax, nə çoban, nə tülkü ona yaraşmır. Yalnız siçan onun bütün şıltaqlıqlarına göz yumur, amma özündənrazı Tıq-tıq xanım, nəhayət, bu dostunu da itirir. Azərbaycanın
ilk uşaq nağıllarından biri bu haqdadır, onun müəllifi – Abdulla Şaiq də ilk uşaq
yazıçısıdır. Bu nağıl nəzmlə yazılıb, sovet dövründə isə onun süjeti əsasında gözəl
mahnıları olan bir cizgi filmi çəkildi, sözləri isə dillər əzbəri oldu.
Cırtdan
Biri var imiş, biri yox imiş, bir qoca qarı var imiş. Bu qarının bir balaca oğlu
var imiş. Bu uşaq o qədər balaca imiş ki, ona Cırtdan deyirlərmiş”. Bir yandan
sehrli xalq nağılının bu personajı tənbəl və hiyləgər idi – qonşu uşaqlarını məcbur
etmişdi ki, onun yerinə odun yığsınlar, sonra da şələsini daşısınlar. Amma uşaqlar
qorxulu və nəhəng Divin evində gecələyəndə, o, öz fərasətini hamını xilas eləmək
üçün işlətmişdi. Bununla da balaca və qoçaq Cırtdan – əsl qəhrəman olmuşdu.
Bu gün o, Azərbaycan folklorunun əsas personajlarından biridir.
Zümrüd quşu
Padşahın balaca oğlu Məlikməmmədin bəxti sehrli nağıllardakı kimi, qardaşları
sarıdan gətirməmişdi. Qardaşları onu sevmirdilər və istəyirdilər ki, ondan yaxa
qurtarsınlar. Amma Məlikməmməd sehrli müttəfiq tapdı – gözəl Zümrüd quşu.
Onun balalarını Məlikməmməd əjdahadan xilas etdiyi üçün Zümrüd, təşəkkür
olaraq onu zülmət dünyadan çıxarıb, geriyə – işıqlı dünyaya qaytarmış və öz
lələklərini ona hədiyyə etmişdi: lələyi yandırsa, Zümrüd quşu bu çağırışa gələcək
ki, istənilən çətinlikdə ona kömək etsin. Beləcə, qardaşların xəyanəti
Məlikməmmədə fayda verdi: nəticədə o, şahlıq və gözəl arvad qazandı.
Divlər
Divlərin, bu fövqəladə dərəcədə nəhəng varlıqların obrazı Qafqaz, Kiçik və Orta Asiya xalqlarının folklorunda geniş yayılıb və regiondakı, demək olar, bütün uşaq kitablarında bu obrazlara rast gəlmək olur. Məsələn, Azərbaycan sehrli nağıllarında divlər əsas qəhrəmanların yolunda ən çox peyda olan mifik varlıqlardır. Adətən, fentezilərdəki adamyeyənləri xatırladan bu eybəcər və sadəlövh nəhənglərin bədəni tüklə örtülü olur. Divlərin ağlı isə o qədər də inkişaf etməyib. Onlar şər qüvvələrin təmsilçiləri kimi bütün canlı varlıqlara və dinc əhaliyə ziyan vurmağa çalışırlar, amma əsas qəhrəman onları daim barmağına dolaya bilir, bəzən isə açıq döyüşdə divə qalib gəlir. Nağıllarda divlər adətən xəzinələri qoruyur, qızları oğurlayır, ya da dağlarda səyyahlara hücum edirlər. Amma bu bədheybətlərə münasibət bütün miflərdə eyni deyil: bəzən div “Şahzadə Mütalib” nağılında olduğu kimi, xeyirxah əməllər də törədə bilir.
Qarabağ atları
Hələ qədim zamanlardan bütün Qafqazda olduğu kimi, Azərbaycanda da atlara xüsusi münasibət göstəriblər. Axı kişinin gücü həmişə silahı və atıyla ölçülüb. Azərbaycan ta qədimdən bir çox at cinsləri ilə məşhurdur, amma onların arasında Qarabağ atları xüsusi fərqlənir. Bu, bütün dünyada ən qədim minik atı cinslərindən biridir. Bu atlar öz dözümlülüyü, sürəti, qeyri-adi gözəlliyi ilə seçilir və Azərbaycanın simvollarından biri hesab olunur. Milli geyimlərdə çıxış edən Cəsur və İncə adlı Qarabağ atları 12-22 may 2017-сi ildə Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının rəmzi idi.
Çovqan
Min beş yüz il bundan əvvəl Şərqdə kişilər polo yox, çovqan (və yaxud
“çövkən”) oynayırdılar. Oyunçular rəqibin qapısından top keçirməyə çalışırdılar.
Onlar Qarabağın qayışbaldır qaçağan atlarının belində, əllərində çubuqlarla
qabağa əyilib, çoxsaylı miniatür qəhrəmanlarına, poema və dastan personajlarına
çevrilirdilər. Çovqanın qədim oyunçuları atçapma ilə elə coşqunluqla məşğul
olurdular ki, avropalılar onlardan bu ənənəni götürmüş, beləcə, “atlı polo” oyunu
meydana gəlmişdir. YUNESKO 2013-cü ildə təcili mühafizəyə ehtiyacı olan çovqanı
Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edib.
Yuxarı Gövhər ağa məscidi, 1883-1884-cü illər. Şuşa səhəri
Məscidin inşası dörd mərhələdə həyata keçirilib. 1750-ci ildə Qarabağ xanlığının banisi Pənahəli xanın göstərişi ilə onun qamışdan tikintisinə başlanılıb. Sonra inşası dayandırılıb. Tikinti yalnız 1883-1884-cü illərdə İbrahim Xəlil xanın qızı Gövhər ağanın göstərişi ilə memar Kərbəlayi Səfixan Qarabaği tərəfindən tamamlanıb. Şuşanın işğalı zamanı məscid artilleriya atəşinə məruz qalıb, onun minarələri dağıdılıb. Məscid 1992-ci ilin mayından bəri – 28 il qəza vəziyyətdə qalıb. 2020-ci ildə Şuşa işğaldan azad ediləndən dərhal sonra Azərbaycan hərbçiləri məscidi səliqəyə saldılar, xalılar döşədilər və bu müddət ərzində ilk dəfə məsciddə namaz qılındı.
“Xan qızı bulağı", XIX əsrin ortaları, Şuşa
XIX əsrə qədər Şuşada cəmi iki şirin su quyusu vardı, bu quyular 25-30 min nəfərlik yerli əhalini içməli su ilə tam təmin edə bilmirdi. 1871-ci ildə xan qızı – məşhur şairə və ictimai xadim Xurşidbanu Natəvan külli miqdarda pul ayıraraq, şəhərə su çəkdirdi. Su quyudan altı kran vasitəsilə axır və iki dəqiqə ərzində altı çəllək içməli su ilə dolurdu. Natəvan bu nəcib əməli ilə Şuşaya təzə nəfəs gətirdi.
Şuşa qalası
Şuşa şəhərinin salınması Pənahəli xanın adı ilə bağlıdır. Mövcud Bayat və Şahbulaq qalalarının müdafiə üçün etibarsız olduğunu görən Pənahəli xan divan məclisində “keçilməz dağlarda ən güclü düşmənin belə mühasirəyə ala bilməyəcəyi əbədi və alınmaz qala” tikmək barədə qərarını elan etdi. Qala-şəhərin – Şuşanın tikintisi başa çatdıqdan sonra Pənahəli xan Qarabağ xanlığının paytaxtını Şahbulaqdan oraya köçürdü. Qalanın təməlinin qoyulma tarixi mənbələrdən asılı olaraq fərqli zamanlara aid edilsə də, 1750-ci illərin əvvəllərindən o yana keçmir.
Molla Pənah Vaqif türbəsi, 1982-ci il. Şuşa
Dahi Azərbaycan şairi və Qarabağ xanlığının vəziri Molla Pənah Vaqifin Cıdır düzü yaxınlığındakı məzarı uzun müddət ibadət yeri olub. 1977-1982-ci illərdə Vaqifin məqbərəsi inşa olunub, onun təntənəli açılışında ümummilli lider Heydər Əliyev və bir çox mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Şuşanın işğal altında olduğu uzun illər ərzində məqbərəyə ciddi ziyan dəyib. 2020-ci il avqustun 29-da Şuşada təmir-bərpa işlərindən sonra Vaqifin xatirəsinə həsr olunmuş muzey-məqbərə kompleksinin açılışı oldu.
Musiqi şəhəri, Şuşa
Şuşa nəğməkar şəhərdir. XVII-XIX əsrlərdə burada müxtəlif konsertlər, müsabiqələr keçirilib, çoxlu ədəbi-bədii, musiqili dərnəklər – məclislər təşkil olunub. Bir çox məşhur xanəndələr və sazəndələr məhz bu məclislərdə yetişib-püxtələşiblər. Müasir muğamın kanonları burada formalaşıb və Şuşanın öz məktəbi yaranıb. Bu, təkcə sənət ənənəsi deyil, həm də təhsil ocağı demək idi. Azərbaycan ərazisində ilk dəfə XIX əsrin ortalarında tanınmış musiqişünas Xarrat Qulu tərəfindən yaradılmış məşhur ənənəvi xanəndəlik məktəbi də diqqətəlayiq idi.
Bütün Şərqdə ilk operanı da şuşalı yazmışdı – bu, Üzeyir Hacıbəylinin məşhur "Leyli və Məcnun" əsəri idi. Şuşadan söhbət düşəndə muğamın inkişafında danılmaz xidmətləri olan məşhur musiqiçi Sadıqcanın adını qeyd etməmək mümkün deyil. Sadıqcan tarı təkmilləşdirmiş, onun gövdəsini, simlərinin sayını və ladlarını dəyişdirərək, bu musiqi alətinin imkanlarını genişləndirmiş, XIX əsrin sonunda dövrün məşhur xanəndə və musiqiçilərinin daxil olduğu musiqi ansamblını yaratmışdı.

Одно из самых излюбленных мест азербайджанцев и приезжающих в Шушу гостей, один из главных символов Карабаха. Несколько веков подряд здесь проводились конные скачки, где соревновались знаменитые карабахские скакуны. До армянской оккупации ежегодно, в последний месяц весны, на этом месте также проводился музыкальный фестиваль «Харыбюльбюль». После длительного перерыва фестиваль вернулся в Шушу в мае 2021 года, и на Джыдыр-дюзю вновь заиграла азербайджанская музыка.
На Джыдар-дюзю вы можете увидеть:
Карабахские ковры
Карабахская школа ковроткачества считалась одной из сильнейших в регионе. С XVIII века она была сосредоточена в Шуше. Именно здесь родился Лятиф Керимов – азербайджанский художник, ковродел, инициатор создания первого в мире Государственного музея ковра. Такие ковровые композиции, как «Аранский», «Багчадагюллер», «Балыг», «Буйнуз», «Барда», «Бахманли», «Гарабаг», «Годжа», «Гасымушагы», «Лемберани», «Муган», «Малыбейли», «Ханлыг», «Хантирме», «Челеби», «Шабалыдбута», – классические образцы карабахской школы ковроткачества.
Тык-тык ханум
«Tык-тык, тык-тык», – стучат ореховые скорлупки на ее лапках. Жучиха
росой умылась, пыльцой накрасилась и отправилась на поиски «друга». Вот
только ни пастух, ни лис ей не подходят. Только мышонок потакает всем ее
капризам, но и этого друга самодовольная Тык-тык ханум в конце концов
теряет. Об этом – одна из первых детских сказок Азербайджана. Ее автор,
Абдулла Шаиг, стал первым детским писателем. Написана она в стихах, а в
советское время на ее сюжет был снят мультфильм с прекрасными песнями,
тексты которых разлетелись на цитаты.
Джыртдан
«Жила-была одна женщина. И был у нее единственный сыночек, такой
маленький и худенький, что его прозвали Джыртда».. С одной стороны, этот
персонаж волшебной народной сказки был ленив и хитер, заставил других
мальчишек собирать за него хворост и даже нести его вязанку. А с другой,
когда дети заночевали в доме Дива – ужасного великана, он использовал
свою смекалку, чтобы всех спасти. В конце концов маленький да удаленький
Джыртдан стал настоящим героем. Сегодня это один из ключевых
персонажей азербайджанского фольклора.
Птица Зумруд
Молодому сыну падишаха Мелик-Мамеду, как водится в волшебных
сказках, не повезло с братьями. Они невзлюбили его и попытались от него
избавиться. Но у Мелик-Мамеда появился волшебный союзник – прекрасная
птица Зумруд. В благодарность за то, что Мелик-Мамед спас ее птенцов
от дракона, Зумруд вынесла его из царства тьмы обратно в мир живых и
подарила свои перья: сожжешь перо – и птица явится на зов, чтобы помочь в
любой беде. Так предательство братьев сослужило Мелик-Мамеду
добрую службу: в итоге он получил царство и красавицу-жену.
Дивы
Образ дивов, сверхъестественных великанов, распространен в фольклоре народов Кавказа, Малой и Средней Азии и сегодня в странах этих регионов встречается чуть ли не в каждой детской книжке. Так, в азербайджанских волшебных сказках дивы – одни из самых часто возникающих мифологических существ на пути главных героев. Обычно – это некрасивые и глупые великаны наподобие огров из фэнтези, покрытые шерстью и не блещущие умом. Они олицетворяют зло и постоянно грозятся причинить вред всему живому и безобидному, но главным персонажам всегда удается обвести их вокруг пальца, а иногда – и победить в открытом бою. В сказаниях дивы обычно охраняют сокровища, похищают девушек, либо нападают на путников в горах. Однако не во всех мифах отношение к этим чудовищам однозначно: иногда див может совершить и добрые деяния, как в сказке «Шахзаде Муталиб».
Карабахские кони
С давних времен в Азербайджане, как и на всем Кавказе, к лошадям было особое отношение, ведь именно по ним и оружию судили мужчин. Азербайджан издревле славится не одной породой лошадей, но среди всех прочих отличается карабахская лошадь – одна из самых старинных ездовых пород в мире. Эти кони отличаются своей выносливостью, скоростью и невероятной красотой и считаются одним из символов Азербайджана. Так, маскотами 4-ых Игр исламской солидарности, проходивших в Баку с 12 по 22 мая 2017 года, стали карабахские скакуны Джасур (свободолюбивый) и Инджа (нежная) – нарядившиеся в национальные костюмы.
Човган
Полторы тысячи лет назад восточный мужчина играл не в поло, а в човган. Игроки старались забросить мяч в ворота соперника. С клюшками наперевес, верхом на поджарых карабахских скакунах, они становились героями многочисленных миниатюр и персонажами поэм и эпосов. Древние игроки в човган с таким азартом упражнялись в верховой езде, что европейцы переняли у них эту традицию – так появилось «конное поло». В 2013 году ЮНЕСКО внес човган в список нематериального культурного наследия, нуждающегося в срочной охране.
Верхняя мечеть Гёвхар-аги, 1883-1884 гг., Шуша
Мечеть строилась аж в четыре этапа. Ее возведение из тростника началось в 1750 году по приказу Панахали хана, основателя Карабахского ханства. Затем строительство мечети было приостановлено. Она была достроена лишь в 1883-1884 годах архитектором Кербелаи Сафиханом Карабахским по распоряжению Гевхар-аги, дочери Ибрагим Халил-хана. Во время оккупации Шуши мечеть подверглась артиллерийскому обстрелу, а ее минареты были разрушены. С мая 1992 года мечеть 28 лет находилась в аварийном состоянии. В 2020 году, сразу после освобождения Шуши, азербайджанские военнослужащие привели ее в порядок, постелили ковры и совершили в этих стенах первый за все это время намаз.
Родник «Хан гызы», середина XIX века, Шуша
До XIX века в Шуше было всего лишь два колодца с пресной водой, поэтому местному населению, численностью в 25-30 тысяч человек, не хватало питьевой воды. В 1871 году ханская дочь, прославленная поэтесса и общественный деятель Хуршидбану Натаван, выделив большую сумму денег, провела в город водопровод. Вода в роднике вытекала из шести кранов и в течение двух минут шесть бочек наполнялись питьевой водой. Этим благородным поступком Натаван дала Шуше свежий глоток жизни.
Шушинская крепость
Основание города Шуша связано с именем Панахали хана. Видя ненадежность существующих крепостей Баят и Шахбулаг, на заседании дивана он объявил о решении построить «вечную и неприступную крепость в непроходимых горах, что не осадит даже сильнейший враг». После завершения строительства города-крепости Шуша, Панахали хан перенес в нее из Шахбулага столицу карабахского ханства. Дата основания разнится в зависимости от источников, но не выходит за пределы начала 1750-х гг.
Гробница Моллы Панаха Вагифа, 1982 год, Шуша
Могила гениального азербайджанского поэта и визиря Карабахского ханства Моллы Панаха Вагифа неподалеку от Джыдыр-дюзю долгое время была местом поклонения. С 1977 по 1982 год здесь шло строительство мавзолея, а на его торжественном открытии присутствовал общенациональный лидер Гейдар Алиев и многие деятели культуры. За долгие годы оккупации мавзолей был сильно поврежден. К счастью, 29 августа 2020 года после ремонтно-восстановительных работ в Шуше открылся комплекс музея-мавзолея, посвященный памяти Вагифа.
Музыкальный город, Шуша
Шуша – поющий город. Здесь в XVII-XIX веках проводились концерты и конкурсы, создавалось множество различных литературных и музыкальных кружков – меджлисов, из которых выходили знаменитые в будущем ханенде и сазандары; здесь складывались каноны современного мугама и зарождалась своя собственная школа – и не только как традиция в искусстве, но и как образовательное учреждение. Так, одной из достопримечательностей города была знаменитая школа традиционного пения, созданная в середине XIX века известным музыковедом Харратом Гулу – первая на территории современного Азербайджана.
Первая опера на всем Востоке тоже была написана уроженцем Шуши – это была знаменитая «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибейли. Невозможно не упомянуть и знаменитого музыканта Садыхджана, внесшего неоспоримый вклад в развитие мугама. Он усовершенствовал тар, модифицировав его корпус, изменив количество струн и ладов, и тем самым расширив возможности этого музыкального инструмента, а в конце XIX века создал музыкальный ансамбль, в состав которого входили известные певцы и музыканты того времени.