“Four Seasons Hotel Baku” və “Azərxalça”: Azərbaycan ənənələrini qoruyaq və mühafizə edək
Novruz – Azərbaycan xalqı üçün baharın başlanmasını və təbiətin yenilənməsini ifadə edən ən sevimli və vacib bayramdır. O, baharın ilk günlərində 20-21 martda qeyd olunur və onun kökü qədim zamanlara gedib çıxır. Bu gözəl və şən ənənələrlə dolu və bütün ay boyu davam edən bayramdır.
“Four Seasons Hotel Baku” həmişə Novruzu xüsusi olaraq qeyd edir və bu il də istisna olmadı: “Azərxalça” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın kökləri və mədəniyyətinin böyük hissəsinə hörmətin təcəssümü kimi otelin tam mərkəzində əl işləri olan xalçalardan instalyasiya təqdim edilmişdir.
Azərbaycanda xalq yaradıcılığının ən geniş yayılmış növlərindən biri xalça incəsənətidir. Uzun müddət ərzində yaşlı nəsil xələflərinə xalçaçılığın sirlərini ötürmüşdür, axı o zamanlarda xalça toxumaq bacarığı praktiki olaraq hər xanım üçün vacib idi.
Buna görə də, Azərbaycan dünyada xalçaçılığının ən qədim mərkəzlərindən biri hesab olunur. 2010-cu il noyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə UNESCO Azərbaycanın xalçaçılıq incəsənətini UNESCO-nun qeyri-maddi irsinin reprezentativ siyahısına daxil etmişdir.
Müasir Azərbaycanda xalçaçılıq artıq 100 yaşını haqlamaqda olan “Azərxalça” təşkilatı ilə əlaqəlidir.
“Xalçaçılıq ənənələrinin qorunması “Azərxalça”nın əsas missiyalarından biridir. Təqdim olunan instalyasiyanın əsas ideyası xalçalara və milli ənənələrə diqqətli yanaşma, həmçinin xalça istehsalının qalıqlarının istifadəsidir – onlardan Novruz bayramı üçün yumurta fiqurları hazırlanıb. Dayanıqlı ekoloji istehsal ideyası da bizim fəaliyyətimizin prioritet hissəsidir”, - “Azərxalça”nın kreativ direktoru Əsmər Abdullayeva deyir.
Müasir rəssam və heykəltəraş Çingiz Babayevin instalyasiyasının əsas qayəsi Azərbaycanda unikal ənənəvi xalçaçılığın qorunması və inkişafıdır. Mumdan hazırlanmış əllərin tutduğu bükülmüş xalçalar milli ənənələr və köklərdən söhbət getdikdə daim mövcud olmalı qayğını ifadə edirlər.
İnstalyasiyanın ikinci hissəsi Novruz bayramının ənənələrindən birindən – boyanmış yumurtalardan ilham alıb. Hər ilin mart ayı bayram ərəfəsində ailələr bir yerə toplanır və bişmiş yumurtaları tərəvəzlərdən, meyvələrdən və hətta qəhvədən alınan təbii rənglərlə boyayaraq incəsənət yaradırlar. Bundan sonra yumurtalar bayram süfrəsinin gözəl bəzəyinə çevrilir.
“Azərxalça”nın ustalar komandası xalçaların qalıqlarına ikinci həyat verib, 100% emal olunmuş yundan Novruz üçün rəngarəng yumurtalar hazırlayıblar.
İdeyalarını müasir incəsənət üzərindən ifadə etməyə çalışan Çingiz Babayev eksperimentlərini davam etdirir. Onun əsərləri Bakı Müasir İncəsənət muzeyində və Londondakı Madam Tüsso muzeyində təqdim olunur.
O, dünya üzrə 100 000, öz ölkəsində isə 100 ən yaxşı sənətkar siyahısına daxildir.
Otelin baş direktoru Bob Suri öz düşüncələrini bölüşür: «Biz “Azərxalça” ilə əməkdaşlıqdan qürur duyur,həmçinin Novruz bayramının tarixindən otelimizin qonaqlarına bu cür fərqli və xüsusi üsullarla söz açaraq yerli ənənələri yaymaq imkanı əldə etməyimiz ilə fəxr edirik. İnstalyasiya oteldə martın 31-nə qədər qalacaq. Bizhəm qonaqlarımızı, həm də bütün bakılıları otelimizə baş çəkməyə və bu gözəl incəsənət əsərindən zövq almağa dəvət edirik».
“Azərxalça” ilə maraqlı əməkdaşlıq otelin əsas restoranı – Zafferanoda davam edir. Bazar günü martın 20-də, bayram brançı zamanı, “Azərxalça” xalçaçılığa həsr olunan xüsusi guşəni təqdim edəcək. Burada qonaqlar bu xalq yaradıcılığının bir hissəsi olmaq və öz əlləri ilə xalça yaratmaq imkanını qazanacaqlar.
Branç 12:00-dan 15:00-a qədər keçiriləcək və əvvəlcədən bron etmək tələb olunur. Öncədən bron etmək üçün əlaqə məlumatları:

Four Seasons Hotel Baku совместно с Azerxalcha: сохраняя и оберегая Азербайджанские традиции
Новруз – самый любимый и важный праздник азербайджанского народа, знаменующий собой начало весны и обновление природы. Он отмечается в первые дни весны, 20-21 марта, и его происхождение имеет начало с глубокой древности. Этот праздник, который продолжается в течение всего месяца, наполнен красивыми и веселыми традициями.
Four Seasons Hotel Baku всегда празднует Новруз по-особому и этот год не стал исключением: в сотрудничестве с Azerxalcha в самом центре отеля была представлена инсталляция из ковров ручной работы, отдающая дань уважения огромной части азербайджанских корней и культуры.
Одним из самых распространенных видов народного творчества в Азербайджане является ковровое искусство. На протяжении очень долгого времени старшее поколение передавало своим потомкам азы ковроткачества, ведь в те времена умение ткать ковры было обязательным практически для каждой юной барышни.
Поэтому Азербайджан считается одним из древнейших в мире центров ковроткачества. 17 ноября 2010 года по инициативе Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой ЮНЕСКО внесла азербайджанское искусство ковроткачества в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
В современном Азербайджане ковроткачество тесно связано с организацией Azerxalcha, которой уже около 100 лет.
«Сохранение традиций ковроткачества – одна из главных миссий Azerxalcha. Основная идея представленной инсталляции – бережное отношение к коврам и национальным традициям, а также использование отходов производства ковров, из которых были сделаны фигуры яиц к празднику Новруз. Идея устойчивого экологического производства также является приоритетной частью нашей работы», - говорит креативный директор Azerxalcha, Асмяр Абдуллаева.
Посылом инсталляции современного художника и скульптора Чингиза Бабаева является сохранение и развитие уникального традиционного ковроткачества в Азербайджане. Свернутые ковры, которые держат скульптура рук из воска, олицетворяют заботу, которая всегда должна иметь место быть, когда речь идет о национальных традициях и корнях.
Вторая часть инсталляции была вдохновлена одной из традиций праздника Новруз: крашеными яйцами. Каждый март семьи собираются вместе перед праздником и создают искусство, окрашивая вареные яйца натуральной краской из овощей, фруктов и даже кофе. После чего эти яйца становятся прекрасным украшением праздничного стола.
Команда мастеров Azerxalcha дала вторую жизнь остаткам ковров и изготовила из 100% переработанной шерсти красочные яйца к Новрузу.
Стремясь выразить свои идеи через современное искусство, Чингиз Бабаев не перестает экспериментировать. Его произведения искусства представлены в Бакинском Музее Современного Искусства и Музее Мадам Тюссо в Лондоне.
Он входит в число 100 000 лучших в мире и в 100 лучших в своей стране.
Генеральный директор отеля Боб Сури делится своими мыслями: - «Мы очень гордимся возможностью сотрудничать с Azerxalcha и продолжать культивировать местные традиции, рассказывая историю о праздновании Новруза гостям нашего отеля такими различными и особенными способами. Инсталляция будет в отеле до 31 марта, и мы приглашаем как наших гостей, так и всех бакинцев посетить отель и насладиться этим прекрасным произведением искусства».
Увлекательное сотрудничество с Azerxalcha продолжается в главном ресторане отеля — Zafferano. В воскресенье, 20 марта, во время праздничного бранча, Azerxalcha представит специальный уголок, посвященный ковроткачеству, где гости смогут стать частью этого народного творчества и научиться самим создавать ковер.
Бранч будет проходить с 12:00 до 15:00 и требует предварительного бронирования, которое можно сделать, используя следующие контактные данные: