“Ambiance Boutique”də “Cehiz Layihəsi”: Azərbaycan və Avropa ənənələrinin süfrə hazırlama sənətində vəhdəti.
Dekabrın 21-də “Ambiance Boutique”də süfrə qurma sənətinə həsr olunmuş xüsusi tədbir “ITALDIZAIN”in təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Cehiz Layihəsi” adlı layihə mühüm bir mərhələ kimi yer tutdu. Layihənin məqsədi Azərbaycanda cehizlərin hazırlanması ilə bağlı bir sıra ənənələri araşdırmaqdır. Bu layihə çərçivəsində keçirilən ikinci mühazirə, qonaqlara müxtəlif adət-ənənələr və süfrə hazırlanmasının mürəkkəb təfərrüatları haqqında ətraflı izahat verməklə valehedici bir təcrübə oldu. Bu təcrübə iştirakçıların bu mövzuda biliklərini və anlayışlarını nəzərə çarpacaq dərəcədə artırmış oldu. Tədbir süfrə hazırlama sənətinə xas olan geniş mədəni zənginliyi uğurla nümayiş etdirirdi.
Tədbirin məruzəçisi bədii mütəxəssis, etiket və imic eksperti Kseniya Ferz idi. O, həmçinin sosial çərçivədə və biznesdə yerləşdirmə anlayışının əhəmiyyəti barəsində mövzulara da toxunur. Kseniya öz biliklərini qonaqlarla bölüşərək, müxtəlif mədəniyyətlərdə, o cümlədən Azərbaycanda həmişə mühüm rol oynamış bir aspekti - cehizlik əşyaları seçərkən ağılla seçim etməyin vacibliyini də vurğulayıb.
Tədbirdə qonaqlar kontinental mədəniyyətdən tutmuş ingilis və rus ənənələrinə qədər müxtəlif çeşidli süfrə hazırlama tərzləri ilə tanış olublar. Yeməyin servis olunması sənətinə tədbirdə xüsusi diqqət göstərilib, eyni zamanda süfrə etiketi, dekorasiya, “qarışdırma və uyğunlaşdırma” konsepsiyalarına əsaslanan süfrə qurma prinsiplərinin vacibliyi vurğulanıb.
Gecənin ən yaddaqalan məqamlarından biri isə Kseniya Ferzin rəhbərliyi altında Azərbaycan süfrəsinin təşkili üzrə xüsusi dərnək olub. O, müasir trendlərə və yerli yemək adətlərinə öz mükəmməl toxunuşlarını edərək, bütün iştirakçılarda xoş təəssürat yaradacaq şəkildə süfrəni məharətlə hazırlayaraq bəzəyib. Bu təcrübə iştirakçılara bu mövzuda çox dəyərli bilik və anlayışlar qatmaqla bərabər, onlara öz təcrübələrini və baxış bucaqlarını aktiv şəkildə bölüşə biləcəkləri interaktiv bir mühit də yaratmış oldu.
Tədbirin möhtəşəm finalında maraqlı interaktiv foto-kuiz nümayiş etdirilib, bu zaman iştirakçılara dünyanın müxtəlif bölgələrindən olan cehiz nümunələri göstərilərək onları təyin etmələri istənilib. Bu maraqlı tədbir öyrənmə təcrübəsini əyləncəli oyuna çevirərək, qonaqlara öz yeni biliklərini müzakirə etməyə və təəssüratlarını bölüşməyə imkan yaradıb.
“Ambiance Boutique”də keçirilən “Cehiz Layihəsi” gözəllik və adət-ənənə həvəskarlarını bir araya gətirməklə sadəcə ilham mənbəyi olmaqla qalmamış, həm də iştirakçılar arasında mədəni mübadilə platforması rolunu oynamışdır.
“Ambiance Boutique” və burada nümayiş olunan brendlər haqqında daha ətraflı məlumat üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz: https://italdizain.az/az/boutiques/ambiance
“Cehiz Layihəsi”
“ITALDIZAIN” tərəfindən hazırlanmış “Cehiz Layihəsi” adlı proyekt Azərbaycanın cehiz hazırlama ənənələrinin öyrənilməsi və qorunub saxlanılmasına yönəlmiş unikal bir təşəbbüsdür. Mühazirələr, dərnəklər və sahə tədqiqatları da daxil olmaqla bir sıra tədbirlər vasitəsilə iştirakçılar cehiz yığma ənənələrinin müasir trendlərə və dəyişən şəraitə uyğunlaşmaq üçün keçdiyi təkamül haqqında fikirlər əldə edirlər. Bu layihə milli toy ənənələrinin araşdırılması və müzakirəsi üçün intellektual və ruhlandırıcı bir platforma rolunu oynamaqla Azərbaycanın mədəni irsinin qorunması və təbliğində mühüm rol oynayır.

«Cehiz Layihəsi» в бутике Ambiance - встреча азербайджанских и европейских традиций в искусстве сервировки.
21 декабря в бутике Ambiance состоялось мероприятие, посвященное искусству сервировки стола в рамках проекта «Cehiz Layihəsi». Проект «Cehiz Layihəsi», инициированный компанией ITALDIZAIN, представляет собой уникальное исследование традиций подготовки приданого в Азербайджане. Лекция, ставшая второй в рамках данного проекта, раскрыла гостям многогранность традиций и тонкостей декорирования стола, продемонстрировав культурное разнообразие в искусстве сервировки.
Спикером вечера выступила Ксения Ферзь, культуролог, специалист по этикету и имиджу также затрагивающий вопросы светского и делового позиционирования. Ксения поделилась с гостями знаниями, акцентируя внимание на значимости осознанного выбора приданого - аспекту, который всегда играл важную роль в различных культурах, в том числе и в Азербайджане.
Гости мероприятия могли увидеть разнообразие стилей сервировки, от континентальной до английской и русской традиций. Особое внимание было уделено секретам подачи блюд согласно этикету, украшению стола и сервировке по принципам «mix&match».
Особенным моментом вечера стал воркшоп по азербайджанской сервировке, в ходе которого Ксения Ферзь подбирала посуду и оформляла стол, учитывая как современные тенденции, так и традиции местного застолья. В процессе мастер-класса гости не только получили множество ценных знаний, но и активно делились своим опытом и мнением.
Завершающим этапом мероприятия стал интерактивный фотоквиз, где участникам было предложено угадать артефакты приданого со всего мира, что превратило обучение в увлекательную игру и предоставило гостям возможность обсудить полученные знания и поделиться своими впечатлениями. Мероприятие "Cehiz Layihəsi" в бутике Ambiance объединило ценителей красоты и традиций став для гостей вечера источником вдохновения и культурного обмена.
Подробную информацию о бутике Ambiance и представленных в нем брендах, Вы можете найти по ссылке: https://italdizain.az/ru/boutiques/ambiance
«Cehiz Layihəsi»
Проект "Cehiz Layihəsi", созданный компанией ITALDIZAIN, представляет собой уникальную инициативу, направленную на изучение и сохранение азербайджанских традиций подготовки приданого. Эта серия мероприятий, включая лекции, семинары и полевые исследования, позволяет участникам проследить эволюцию традиций подготовки приданного в соответствии с новыми трендами и изменяющимися обстоятельствами. Создавая интеллектуальное и вдохновляющее пространство для изучения и обсуждения национальных свадебных традиций, проект "Cehiz Layihəsi" является важным шагом в сохранении и продвижении культурного наследия Азербайджана.