Rəqəmsal texnologiya əsrində Internet həyatımızın ayrılmaz hissəsidir. Sosial şəbəkələrdə populyarlıq qazanmaq üçün həsəd aparılan ixtira qabiliyyəti, yaradıcı yanaşma və kommunikasiya bacarığı olmalıdır. Əgər bütün dünyaya necə gözəl və ağıllı qızının olduğunu bildirmək istəyən ana bu xüsusiyyətlərə malikdirsə - dünya onu mütləq eşidəcək. Bütün bunların necə baş verdiyi haqda, həqiqətən Instagram ulduzu olan dörd yaşlı Banunun anası Nigar Muradova bizə danışacaq.
Sizin heyran edici gözəl qızınız var! Düşünürəm ki, Siz onunla fəxr edirsiniz. Bizim oxucularımıza bu sirri açıqlayın: niyə onun haqqında təkcə bizim ölkəmizdə deyil, digər ölkələrdə də belə çox danışırlar?
Bəli, mən öz qızımla çox fəxr edirəm. Çoxları onu ölkəmizdə ilk blogger uşaq hesab edir, halbuki bu tamamilə belə deyil. Hər şey isə Banunun doğulduğu ilk gündən onun fotolarını öz profilimdə paylaşmağımdan başladı və bu mənim rəfiqələrimin arasında böyük maraq oyatdı. Sonra mən bu fotolara baxmaq imkanını genişləndirmək qərarına gəldim və başqa istifadəçilərin daxil ola biləcəkləri bir profil açdım. Artıq ilk ayında səhifə 10 minə yaxın abunəçi topladı. Adətən sosial şəbəkələrdə olduğu kimi, istifadəçilər əsasən mənim dostlarım və dostlarımın dostlarından ibarət idi. Lakin üç aydan sonra onların sayı üç yüz minə qədər artdı və artıq onlar dünyanın hər tərəfindən olan tanımadığım insanlar idi. Onlar yazırdılar, səhifəni bəyənirdilər ... Bu gün dörd yaşlı qızımın səhifəsinin bütün dünyadan 700 minə qədər abunəçisi var.
Siz onu heç reklam etmisiniz?
Xeyr, sadəcə fotosunu və onun iştirakı ilə video paylaşırdım. Bir dəfə isə onun maşında telefonla çəkdiyim gülməli videosunu paylaşdım. Bu videonu başqa saytlara və səhifələrə repost etməyə başladılar, hətta türk televiziyasının xəbərlərində belə göstərdilər. Bu xəbərlərdən sonra Banu Türkiyədə tanındı və sevildi. Kidsfashion deyə bir saytda bir dəfə Banunun fotosunu yerləşdirmişdilər. Fotoqraf Kristina Pimenovanın sözlərinə görə, bu Azərbaycandan olan ilk uşaq idi. Bundan sonra onun fotosunu repost edənlərin və Instagram hesabının izləyiclərinin sayı daha çox artdı.
O, sözə baxan uşaqdır?
Çox sözə baxan və yaşına görə çox ağıllı uşaqdır. Ondan nə istədiklərini çox gözəl anlayır və heç vaxt kapriz göstərmir.
Nə qədər tez-tez onun fotosunu çəkirsiniz?
Onun balaca vaxtlarında hər zaman yanında olduğuma görə tez-tez çəkirdim. İndi o qədər çox vaxtım yoxdur, buna görə də daha az çəkirəm.
O reklamlarda çəkilib?
Bəli. Məsələn, Emporiumda, yerli markaların reklamında. Onun fotosunu şəhərin müxtəlif yerlərində yerləşən billboard və bannerlərdə görmək mümkün idi.
Filmə çəkilmək təklifi almısınız?
Təklif ediblər, həm də dəfələrlə. Türkiyədən serialda oynamaq təklifləri gəlirdi. Lakin hesab edirəm ki, o, bu işlər üçün hələ balacadı. İstanbulda fotosessiyada biz iştirak etmişdik, amma filmdə rol almaq... O, hələ çox körpədir, üstəlik türk dilini də bilmir. Baxmayaraq ki bizə dedilər ki, onun səsi dublyaj olunacaq... Amma xeyr, düşünürəm ki, hələ tezdir.
Bəs onu hansısa aktyorluq məktəbinə verməyi planlaşdırırsınız? Harasa Qərbə, Hollivuda ...
Əslində, bu barədə fikirləşirəm. Əlbəttə, mən istəyərdim ki, o yaradıcı baxımdan inkişaf etsin, belə bir məktəbdə təhsil alsın. Düşünürəm ki, bu məktəblərdə bu cür artistik istedadı olan uşaqlar üçün daha çox imkanlar var.
Bəs özünüz nə işlə məşğul olursunuz?
Mənim gözəllik salonum var. Banu kiçik olduğuna görə, mən başqa işlə məşğul ola bilmirəm, biznesə vaxt sərf edə bilmirəm. Ona görə də salon açmışam, əslində bu mənim üçün bir növ hobbidir.
Hobbi yoxsa biznes? Mənə elə gəlirki, bu əsl çətin və ağır bir işdir. Bu gəlirli biznesdir?
Siz haqlısınız. Salonu açarkən, bu qədər çətin olacağını heç düşünməmişdim. Hər bir biznes kimi, əgər bu işi də yoluna qoysaq və qaydaya salsaq gəlirli bisnes ola bilər.
Banu sizin işinizə tez-tez gəlir?
Xeyr, nadir hallarda. Bilirəm ki, burada bir qız uşağı olaraq ona nə qədər maraqlı olardı. Vaxtından əvvəl başını lazımsız şeylərlə doldurmamaq üçün bütün bunlardan onu uzaqlaşdırmağa çalışıram.
Siz bir dəfə demişdiniz ki, qızınızın "ulduz xəstəliyi" başlayır. Bu özünü necə biruzə verir?
Sadəcə dörd yaşlı uşağın məntiqini anlamaq lazımdır. Bu yaşda uşaqdan adını soruşanda o öz adını deyir. Banudan isə adını soruşanda, onun adını hələ də bilməyən kimsənin olduğuna həqiqətən təəccüblənir.
Onu küçədə tanıyırlar? Foto çəkdirmək istəyirlər?
Olduqca tez-tez, məhz elə bu populyarlığın mənfi tərəfidir. Mən onunla ictimai yerlərdə görünməməyə çalışıram. Mən başa düşürəm ki, bizim insanların uşaqlara qarşı xüsusi münasibəti var... Lakin, bəzən nə onun, nə də mənim razılığım olmadan uşağıma yaxınlaşıb öpmələri, onunla foto çəkdirmələri bir az məni narahat edir. O bundan çox yorulur. Son zamanlarda hər kəslə foto çəkdirmir, öncə məndən icazə istəyir. Əvvəllər isə hər kəslə dalbadal foto çəkdirirdi!
Banu ünsiyyətcil uşaqdır. Onun dostları var?
Bəli, həm də çox. O, ünsiyyətə çox açıqdır. Uşaq bağçasında və həyətdə gəzdiyimiz zaman uşaqlarla çox yaxşı anlaşır. Düzdür, nədənsə qızlara nisbətən, oğlanlar arasında onun dostları daha çoxdur.
Vaxtı gələndə onu hansı məktəbə verəcəksiniz? Hansısa ixtisaslaşdırılmış ya adi məktəbə?
Xeyr, adi. O, öyrənməyi, oxumağı xoşlayır, sevir ki, onun üçün oxusunlar. O, hər şeyi bilmək istəyən və qabiliyyətli bir uşaqdır.
O hansı dilləri bilir?
Azərbaycan və rus dillərində təmiz danışır. İki il fransız uşaq bağçasına gedib, düzdür bu dildə danışmır, amma çox söz bilir. İndi isə ingilis dilini öyrənir...
Siz ondan nə gözləyirsiniz?
Mənim üçün əsas odur ki, hər şey onun istədiyi kimi olsun.
Necə anasız? Ciddi?
Qətiyyən ciddi deyiləm! Mən həmişə qızıma ana olmaqdan çox rəfiqə olmaq istəmişəm. Seçimi hər zaman ona buraxıram: nə geyinmək, hara getmək, nə yemək...
Bizneslə məşğul olduğunuza görə, yəqin ki, dayə xidmətinə müraciət edirsiniz?
Heç bir halda. Qızımın tərbiyəsi ilə özüm məşğul oluram. Bəli, mənə asan deyil, lakin düşünürəm ki, hər bir ana övladına özü tərbiyə verməlidir. Rəfiqələrimin uşaqları dayələrlə daha çox vaxt keçirdikləri üçün onları daha çox sevdiklərini müşahidə etmişəm. Mən isə istəyirəm ki, qızım sadəcə məni sevsin. Bütün gənc analara, uşaqları ilə daha çox vaxt keçirmələrini məsləhət görürəm - onlarla daha çox söhbət etsinlər, onları dinləsinlər və anlasınlar, sosial şəbəkələrdə tamamilə tanımadıqları insanlarla az ünsiyyət qursunlar. Hamıya elə gəlir ki, mən sosial şəbəkələrə "bağlı" biriyəm, lakin düzünü deyim: internetə girmək üçün çətinliklə vaxt tapıram və çalışıram bunu qızımın başqa bir məşğuliyyəti olduğunda və ya evdə olmadığı zaman edim.
Siz sosial şəbəkə tərəfdarısınız yoxsa ona qarşısınız?
Əlbəttə ki, tərəfdarı. Banunu ilk dəfə televiziyada göstərəndə, profilində bizim insanlardan çox sayda fikirlər yazıldı. Onlar hesab edirdilər ki, mən səhv iş görürəm, "övladımı uşaqlığından məhrum edirəm"... Amma mən bununla qətiyyən razı deyiləm: Banunun uşaqlığı bəzi "sosiallaşmayan" uşaqlardan daha yaxşı və maraqlı keçir. O, bütün adi uşaqlar kimi, hər zaman nə iləsə məşğuldur, oynayır. Sadəcə mən həmin o anlarda onun fotosunu çəkirəm. Bununla yanaşı foto çəkdirmək onun üçün daha bir maraqlı oyundur. O, bəzənməyi, poz verməyi xoşlayır, bu ona sevinc hissi verir.
Sizi yəqin ki, öz övladınızın üzərindən pul qazanmaqda da günahlandırıblar?
Əvvəla bundan başlayaq ki, iki il bundan əvvəl Banu reklamlara çəkiləndə, bu mənim dostlarımın və tanışlarımın reklamı idi və mən onlardan heç bir pul almamışam. Bundan əlavə, o vaxtı izləyicinin bəyənməsindən və reklamdan pul qazanmaq anlayışı yox idi. O vaxtı bloggerlərə reklama görə pul ödəyən marketinq də heç yox idi. Zamanla hər şey dəyişib və indi abunəçilərin çoxu mənə reklam etməklə pul qazanmağı tövsiyə edirlər. Amma yenə də buna çox ehtiyatla yanaşıram: məsələn Banu ancaq, mənim də öz uşağıma məsləhət gördüyüm vitamin reklamında iştirak edə bilər.
Banunun cizgi filmlərinə münasibəti necədir?
Çox sevir, lakin bunun üçün ona gündə sadəcə bir saat ayrılıb. Mən uşaqlarının əlinə bütün günü iPad verən anaları anlamıram. Banu plastilin, kinetik qum ilə oynamağı sevir, yaxşı rəsm çəkir... Düşünürəm ki, onun cizgi filmləri olmadan da əyləncəsi var. Yaxşısı budur yaradıcı tərəfini inkişaf etdirsin!

В век цифровых технологий Интернет – неотъемлемая часть нашей жизни. Чтобы завоевать популярность в соцсетях, нужно проявить завидную изобретательность, творческий подход и коммуникабельность. Если этими качествами обладает мама, которой хочется заявить всему миру, какая у нее красивая и умная дочь, – мир ее непременно услышит. Как все это происходит, нам расскажет Нигяр Мурадова, чья четырехлетняя дочь Бану стала поистине звездой Инстаграма.
У Вас потрясающе красивая дочь! Думаю, Вы ею гордитесь. Откройте нашим читателям секрет: почему о ней так много говорят, и не только в нашей стране?
Да, я очень горжусь своей дочерью. Ее у нас в стране многие считают первым детским блогером, хотя это не совсем так. А началось все с того, что я стала делиться у себя на профиле фотографиями Бану с самого первого дня ее жизни, и это вызывало большой интерес у моих подруг. Затем я решила расширить доступ к этим фотографиям и открыла отдельный профиль, куда могли заходить и другие пользователи, и уже за первый месяц страница набрала почти 10 тысяч подписчиков. В основном это были мои друзья и друзья моих друзей, как обычно и бывает в социальной сети. Но буквально через три месяца их число возросло до трехсот, и это были уже просто незнакомые мне люди со всех концов света. Они писали, ставили лайки... Сегодня на странице моей четырехлетней дочери 700 тысяч подписчиков по всему миру.
Вы ее как-то рекламировали?
Нет, просто выставляла фото и видео с ее участием. А однажды выставила смешное видео, снятое на телефон в машине. Его начали репостить на многие страницы и сайты, даже показали по турецкому телевидению, в новостях, после чего Бану узнали и полюбили и в Турции. Еще есть такой сайт Kidsfashion, на котором как-то разместили фотографию Бану. По словам фотохудожника Кристины Пименовой, это был у них первый ребенок из Азербайджана. После этого ее фотку стали репостить и подписываться еще больше людей.
Она послушный ребенок?
Очень послушный и умный для своего возраста. Всегда прекрасно понимает, чего от нее хотят, и никогда не капризничает.
Как часто Вы ее фотографируете?
Когда она была совсем маленькой, я все время находилась рядом с нею, поэтому все время фотографировала. Сейчас у меня уже нет столько времени, поэтому фотографирую все реже.
Она снималась в рекламе?
Да. Например, в Emporium, для местных брендов. Ее фото можно было часто увидеть на билбордах и баннерах в разных частях города.
Вам не предлагали снять ее в фильме?
Предлагали, и не раз. Поступали предложения от турецкой стороны – сняться в сериале. Но мне кажется, она для такой работы еще маленькая. В выездных фотосессиях в Стамбуле мы участвовали, а роль в фильме... Она еще совсем крошка, к тому же не знает турецкого. Хотя нам сказали, что ее роль будет дублирована... Но нет, думаю, пока рано.
А Вы не планируете отдать ее в какую- нибудь актерскую школу? Куда-нибудь на Запад, в Голливуд...
Я на самом деле подумываю об этом. Конечно, мне хотелось бы, чтобы она развивалась творчески, училась в такой школе: думаю, там больше возможностей для таких артистичных детей.
А чем Вы сами занимаетесь?
У меня салон красоты. Пока Бану маленькая, я не могу полностью отдаться какому-то делу, уделять бизнесу много времени, вот я и открыла салон, и это скорее своеобразное хобби для меня.
Хобби или бизнес? Мне кажется, это как раз непростой, тяжелый труд. Это благодарный бизнес?
Вы правы. Открывая салон, я даже не думала, что все будет настолько сложно. Но, как и любой бизнес, он может быть и благодарным, если его поставить на правильные рельсы и четко наладить работу.
Бануша часто бывает у Вас на работе?
Нет, не часто. Я знаю, что ей как девочке было бы там интересно. Но стараюсь отдалить ее от всего этого, чтобы не забивать ей голову раньше времени.
Вы как-то обмолвились, что у Вашей дочери начинается «звездная болезнь». В чем это проявляется?
Просто надо понять логику четырехлетнего ребенка. Когда у такого малыша спрашивают, как его зовут, он называет свое имя. А когда у Бану спрашивают, то она приходит в искреннее удивление, что есть кто-то, кто еще не знает ее имени.
Ее узнают на улице? Просят сфотографироваться?
Довольно часто, и это как раз большой минус популярности. Я стараюсь не появляться с ней в людных местах. Я понимаю, у наших людей особое отношение к детям... Но немного напрягает, когда к моему ребенку подходят, целуют, фотографируются, не спрашивая порой ни ее, ни моего согласия. Она очень устает от этого. В последнее время уже фотографируется не со всеми, сначала спрашивает у меня разрешения. А раньше фоткалась со всеми подряд!
Бану – общительный ребенок. У нее есть друзья?
Да, и очень много, она очень открыта для общения. Хорошо ладит с детьми в детском саду и во дворе, когда мы гуляем. Правда, среди мальчиков у нее друзей почему-то больше, чем среди девочек.
Когда подойдет время, в какую школу отдадите ребенка? В какую-нибудь специализированную или обычную?
Да нет, в обычную. Она любит учиться, читать и чтобы ей читали, она очень любознательный и способный ребенок.
Какие языки она знает?
Чисто говорит по-азербайджански и по- русски. Два года ходила во французский детсад, правда, не говорит, но знает на этом языке многие слова. Сейчас изучает английский...
Чего Вы от нее ждете?
Мне главное, чтобы все сложилось так, как хочет она сама.
Расскажите, какая Вы мама? Строгая?
Совершенно не строгая! Мне всегда хотелось быть для дочери не столько мамой, сколько подружкой. Всегда стараюсь оставлять выбор за ней, во всем: что надеть, куда пойти, что поесть...
Раз Вы занимаетесь бизнесом, то, наверное, прибегаете к услугам няни?
Ни в коем случае. Я занимаюсь воспитанием дочери сама. Да, мне нелегко, но я считаю, что каждая мать должна сама воспитывать своего ребенка. Я часто наблюдала, как у моих подруг их дети больше любят нянь, потому что больше времени проводят с ними. А я хочу, чтобы моя дочь любила только меня. Всем молодым мамам советую больше времени проводить со своими детьми – больше разговаривать, слушать и понимать своего ребенка, меньше общаться с совершенно посторонними людьми в социальных сетях. Казалось бы, я сама «завязана» на соцсетях, но скажу честно: с трудом нахожу время, чтобы выйти в Интернет, и стараюсь делать это, пока моя девочка чем-то занята или ее нет дома.
Так Вы за социальные сети или против?
Конечно, за. Когда Бану показали по телевизору впервые, на профиле появилось много замечаний от наших людей, которые считали, что я поступаю неправильно, «лишаю ребенка детства»... Но я с этим категорически несогласна: детство у Бану намного лучше и интереснее, чем у некоторых «несоциализированных» детей. Она, как и все обычные дети, все время чем- то занята, играет, просто я ее в этот момент еще и фотографирую. К тому же для нее фотографирование – еще одна увлекательная игра. Она любит наряжаться, позировать, это доставляет ей радость.
Вас, наверное, осуждали и за то, что Вы хотите заработать на своем ребенке?
Начнем с того, что два года назад, когда Бану начала сниматься в рекламе, это были мои знакомые и друзья, и я не брала с них никаких денег. К тому же тогда еще никто понятия не имел, что можно зарабатывать на фоловерах и рекламе. Тогда такого маркетинга просто не существовало – чтобы блогерам платили за рекламу. Со временем все изменилось, и сейчас многие мои подписчики советуют зарабатывать на рекламе. Но я по-прежнему к ней подхожу очень разборчиво: Бану может участвовать, к примеру, в рекламе витаминок, которые я сама бы посоветовала своему ребенку.
Как Бану относится к мультфильмам?
Очень любит, но у нее на них отведен всего час в день. Я не понимаю родителей, которые дают ребенку iPad на весь день. Бану любит играть с пластилином, кинетическим песком, хорошо рисует... Думаю, у нее и без мультиков есть чем развлечься. Лучше пускай развивается творчески!