Qərbdə Rus tərzinin ikonası olan Ulyana Sergeenkonu yeni Rus zadəganlığının nümayəndəsi adlandırırlar. Onu, Miroslava Duma, Vika Qazinskaya, Yelena Perminova kimi məşhurların aid olduqları moda dünyasının “qüdrətli yığını” – “Russian pack” deyilən cəmiyyətin vacib halqası olaraq görürlər. 2011-ci ildən, Ulyananın ilk kolleksiyasını yaratdığı zamandan bəri onun təsis etdiyi brend “a la russe” tərzinin əsl səlahiyyətli nümayəndəsinə, Qərb kütləsi üçün “rusluq” kvintessensiyasına, ən əsası isə yüksək keyfiyyət və son dərəcə ustalıq simvoluna çevrilib. Ulyana bizə iş gününün necə təşkil edildiyi, ilham mənbəyi olaraq nəyin xidmət etdiyi və Qərbdə kolleksiyalarının populyar olmağının səbəbi barədə danışdı.
Siz fəaliyyətə moda fotoqrafı olaraq başlamısınız. Kolleksiyanızı yaratmağa sizə nə təkan verdi?
Bu yaxınlarda ilk dəfə məktəb məzuniyyətimdən çəkilən bir videonu izləyirdim. Bu videoda müdir mənə attestatı təqdim edərək gələcəkdə dizayner olacağımı əvvəlcədən xəbər verir. Yəqin ki, uşaqlıqdan hər şey buna doğru gedirdi. Mən tez-tez deyirəm ki, kuturyedə doğulmuşam: nənəm mənim üçün paltarları özü tikirdi. Sovet dövründə nəsə tapmaq çətin idi, eksklüziv geyimlərdən heç söz ola bilməzdi və hər bir ailə bacardığı qədər vəziyyətdən çıxırdı. Məktəbdə, əmək dərslərində mən tikiş maşını ilə tanış oldum və geyimlərdə özüm fantaziyalar uydurmağa başladım. Daha sonralar isə Moskvada və ya Parisdə cəmiyyətə çıxanda tez-tez eşidirdim: "Bunu haradan əldə etmisiniz?". Yeri gəlmişkən, bütün bu geyimlər sifarişlə öz eskizlərim əsasında tikilirdi.
Üç sözlə rus üslubunu təsvir edin.
Qadınlıq, güc, özünə inam.
Ulyana Sergeenkonun növbəti kolleksiyasının hər bir elementi müstəqil sənət əsəridir, yoxsa qarderobun praktiki bir hissəsidir?
Əgər kuturye xəttindən danışsaq, bəli, hər bir şey yaranması aylar sürən sənət əsəridir. Təcrübə göstərir ki, bu əşyalar gündəlik həyatda tam şəkildə istifadə edilə bilər. Bizim həm də demi-couture kolleksiyamız var. Bu kolleksiyamızda trenddə olmayan, illərlə istifadə edilə bilən keyfiyyətli geyimlər təqdim edirik.
Hər bir yeni modeli diqqətlə özünüz hazırlayırsınız, yoxsa bəzən ideya verib və qalan işi komandaya etibar edə bilərsiniz?
Hər bir geyimin üzərində demək olar ki, bütün komanda işləyir. Hər şey ideya ilə başlanır, ən maraqlısı isə bu ideyanın necə inkişaf etdiyini izləməkdir. Növbəti addım - eskizlərdir: bu mərhələdə biz orijinal konsepsiya üzrə hərəkət edirik, amma getdikcə daha çox detallar ortaya çıxır. Bütün prosesin ən çətin hissəsi - nümunələrin hazırlama mərhələsidir. Biz prototiplər, naxış variantları, formalar, parçaların rəngini yaradırıq - hər şey Moskvadakı atelyelərimizdə hazırlanır. Bu zaman isə komandanın digər hissəsi Parisdə şounun təşkili üzərində çalışır. Seçilmiş mövzudan asılı olaraq keçiriləcək məkanın necə göründüyünü, hansı musiqinin olacağını təsəvvür etməyə başlayırıq, referensləri müzakirə edirik və hər bir kəs son görünüşünə və kolleksiyanın əhval-ruhiyyəsinə təsir edən özündən bir şey, şəxsi baxışını əlavə edir. Nəhayət, biz final görünüşünü tamamlayacaq hər bir şeyi - dəvətnamələr, markalar, musiqi, makiyaj və saç düzümləri üçün moodboardlar yaradaraq uyğun bir yer axtarmağa başlayırıq.
Ənənəni tükənməz bir ilham mənbəyi hesab edirsinizmi, yoxsa gələcəkdə digər qaynaqlara keçid imkanını da düşünürsünüz?
Rusiya tarixi, sənəti, folkloru - tükənməz ilham mənbələridir! Rusiyadan danışarkən, keçmiş Sovet İttifaqının bütün 15 respublikasının tarixini və mədəniyyətini nəzərdə tuturam. Əlbəttə ki, bizim ölkəmiz doğulduğum və daimi yaşadığım yer olaraq bizə böyük təsir göstərir. Amma biz respublikalarla məhdudlaşmırıq, biz dünyaya açığıq.
Necə düşünürsünüz, Sizin geyimləriniz Qərbdə niyə bu qədər məşhurdur?
Bütün dünyada hər zaman ölkəmizə, onun tarixinə maraq göstərilmişdir. İnsanlara dəmir pərdə arxasında həyatın necə qurulduğu maraqlı olub.
Mən pərdəni qaldırmağa və Rusiya mədəniyyəti ilə bütün dünyanın əlaqəsini göstərməyə çalışıram. Bunu hər kolleksiyada müxtəlif yollarla nümayiş etdirirəm.
Unikallıq və ya qloballaşma?
Unikallıq.
À la russe tərzindən başqa Sizi nə ilhamlandırır?
Dediyim kimi, ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti sonsuz bir ilhamdır. Amma buna səbəb həm seyr etdiyim film, həm oxuduğum kitab, həm dostlarla maraqlı söhbət, həm də yeni yerlərlə tanışlıq ola bilər ...
Sizin peşənizdə ən çətin olan nədir?
Yaxşı kadr tapmaq, peşəkar komanda yaratmaq.
Karyeranızda ən çətin an və ya hadisə barədə bəhs edin.
Onların sayı çoxdur. Bir qayda olaraq, düşüşdən sonra inkişafda bir sıçrayış olur, buna görə də, həyat çətinliklərini sevirəm, onları məni daha yaxşı edən qiymətli bir təcrübə olaraq qəbul edirəm.
Həyatınızda belə bir səhər olubdurmu ki, gecə adi bir qız kimi yatasınız, amma bütün dünyaya məşhur olaraq oyanasınız? Karyeranızda dönüş nöqtəsi nə olub?
Yəqin ki, Parisdə ilk kuturye şoumuzdan sonra bütün komanda ilə yaşadığımız əsl uğurun eyforiya hissi. Kulis arxasında biz hamımız ağlayıb qucaqlaşırdıq. Kolleksiyanı Parisdə nümayiş etdirmək fikrini ilk təqdim edən Natalya Vodyanova təsiredici nitq söylədi... Çox güman ki, məhz onda biz öz gücümüzə inandıq.
Öz geyim tərzinizi təsvir edin. Tərzinə heyran olduğunuz biri varmı?
Uşaqlığımdan bəri öz nənələrimin tərzinə heyranam. Köhnə fotolara baxdığımda, görürəm ki, çətin günlərə baxmayaraq, onlar hər zaman çox zərif görünürdülər: gözəl saç düzümü, çiçək naxışlı paltarlar, toxunmuş kardiqanlar və sadə bəzək əşyaları. Məncə tərzimə ən çox onlar təsir göstəriblər. Mən intuitiv olaraq qadın obrazlarını seçirəm, amma özümü əlbəttdə ki, bizim "yetim" paltarlarında daha rahat hiss edirəm.
Yaradıcılığı və biznesi bir arada daşımaq çətindirmi?
Bəli, amma təcrübə artdıqca bir az daha asan olur.
Xarakterinizin ən güclü və ən zəif xüsusiyyətləri haqqında danışın.
Güclü xüsusiyyətim - həmişə ideyalarla doluyam. Zəif - mən bir introvertəm.
İdeal gününüzü təsvir edin.
Evdə asudə səhər: kitablar, filmlər, səhər yeməyinə sırniklər. İş günü: komandamın alovlanan gözləri. Axşam ailəm və dostlarımın əhatəsində.
Yeni başlayan dizaynerlərə nə məsləhət verərdiniz? Haradan başlasınlar, nədən qorxsunlar və nəyə yol verməsinlər, necə anlasınlar ki, zəhmət çəkməyə dəyər, ya yox?
Öz intuisiyalarını dinləsinlər, həmişə təkmilləşsinlər, öyrənsinlər.
Ailə yoxsa karyera?
Hər ikisi də. Amma mənim üçün ilk növbədə uşaqlarımdır.
Moda dünyasında sizin üçün yeni kəşf nə oldu?
Hər gözəl səhnə, libas, hətta sözün arxasında çox böyük bir iş dayanır.
Bakıda olmusunuz?
Bəli, bu yaxınlarda.
Bakı, onun haqqında təsəvvürünüzdə yaranan stereotipləri qıra bilirmi?
Düzünü desəm, stereotipləri düşünməməyə, fərqləndirməməyə çalışıram. Yeni yerlərlə böyük məmnuniyyətlə və maraqla tanış oluram. Bakı şübhəsiz ziddiyyətlər şəhəridir: burada tarixin, müasirliyin və gələcəyin təkrarolunmaz ahəngi hökm sürür, yəni mənim sevimli ahəngim. Xatirimdə qalan - möhtəşəm mətbəxi və xüsusən də, şirniyyatla Azərbaycan çayıdır.
Yerli dizaynerlərin işləri ilə tanışsınızmı?
Otel nömrəmdə bir neçə jurnal var idi, o cümlədən Nargis jurnalı. Bu jurnallarda gördüklərim məni sevindirdi.
Yerli dizaynerlərdə şərq və avropa mədəniyyətinin birləşməsi, müəyyən bir yerə bağlanmayan tamamilə yeni siluetlər və klassika sezilir. Eyni zamanda hər kəsin özünün, tanınan dəsti-xətti var.
ÇƏKİLİŞDƏ GÖSTƏRDİYİ KÖMƏYƏ GÖRƏ MOSKVADA YERLƏŞƏN "DE GOURNAY" SHOWROOMUNA TƏŞƏKKÜRÜMÜZÜ BİLDİRİRİK

The Ambassador of Russian Style
In the West the icon of Russian style, Ulyana Sergeenko, is called a representative of the new Russian aristocracy, in whose works you can see the important link with the so-called Russian pack, some "powerful women" who are known to the world of the fashion such as Miroslava Duma, Vika Gazinskaya, and Elena Perminova. Since 2011, when Ulyana created her first collection, the brand found by her, turned into a real embassy style a la russe, the quintessence of "russian-ness" for a western audience, and most importantly, in the symbol of high quality and remarkable skills. Ulyana tells us how she manages her working day that it serves as a source of inspiration and why her collections are so popular in the West.
160
You started out as a fashion photographer. What prompted you to create your collection?
Recently, I watched a video from my school graduation, where the director, handing the certificate, literally prophesies to me the career of a designer. Apparently, from the very childhood, everything went to this. I often say that I was born in couture: my grandmother herself sewed clothes for me. During the Soviet era, it was difficult to get anything, not to mention some exclusive things, and each family got out of the situation as best they could. In school, at labour lessons, I got acquainted with a sewing machine and began to fantasise about outfits myself. And later, when appeared in public in Moscow or Paris, often heard: "Where did you get this thing from?". By the way, all these clothes were sewn by order, according to my sketches.
Can you describe the Russian style in three words?
Femininity, strength, and self-confidence.
Each element of the regular collection of Ulyana Sergeenko is an independent work of art or a practical part of the wardrobe?
If we talk about the couture line, then yes, everything is a work of art, the creation of which can take a lot of months. As practice shows, these things are entirely wearable in everyday life. Also, we have a demi-couture collection where we offer quality things outside the trends that can be worn for years.
14
Do you carefully study each new model, or do you sometimes allow yourself to submit an idea, but otherwise trust the team?
Almost every team member works on everything. Everything starts with an idea, and the most exciting thing is to observe how this idea develops. The next step is sketching: at this stage, we follow the original concept, but more and more details appear. The most challenging part of the entire process is the design phase of the samples. We create prototypes, variants of embroideries, shapes, colours, fabrics - everything is being developed in our atelier in Moscow.
Meanwhile, the other part of the team is working on organising a show in Paris. Depending on the chosen topic, we begin to imagine how the venue should look, what kind of music should be played, discuss the references, and each introduces something of its own, its look, influencing the final look and mood of the collection. Finally, we begin to look for a suitable place, creating invitations, stamps, music, make-up, and munds for hairstyles - all that will complete the final look.
Do you consider tradition an inexhaustible source of inspiration, or are you considering the possibility of moving to other resources in the future?
History, art, the folklore of Russia - inexhaustible sources of inspiration! When I speak about Russia, I mean the history and culture of all 15 republics of the former Soviet Union. Of course, our country as a place of my birth and a constant stay has a significant influence on us. But we are not limited to the republics; we are open to the world.
Why do you think your dresses are so prevalent in the West?
Interest in our country, to its history in the world, has always existed. People were curious as to how life was built there, behind the iron curtain.
I try to raise the veil and discover the connection between Russian culture and the rest of the world, I show it in each collection in different ways.
Uniqueness or globalisation?
Uniqueness.
What inspires you, besides the à la russe style?
As I said, the history and culture of our country are an endless inspiration. But there can be also included watching movies, reading books, and interesting conversations with friends, and getting to know new places …
18
What is the most difficult in your profession?
Finding footage, creating a professional team.
Tell us about the most challenging moment or event in your career.
There were many of them. As a rule, after the falls a development leap follows. Therefore, I perceive any life difficulties as an invaluable experience that makes me better.
Was there such a morning in your life when you fell asleep as an ordinary girl and woke up famous all over the world? What was the turning point in your career?
Probably, we all have felt the feeling of euphoria from the real success after our first couture show in Paris. In the backstage, we all cried and hugged. Natalia Vodianova, the first person who submitted the idea to show the collection in Paris, said a touching speech ... Perhaps, it was then that we believed in our strength.
Describe your style in clothes. Is there someone whose style you admire?
Since my childhood, I admire the style of my grandmothers. When I look at old photos, I see that, despite the hard times, they always seemed very elegant: beautiful hairstyles, dresses in floral patterns, knitted cardigans and simple ornaments. I think they most influenced my style. I intuitively choose feminine images, but I feel most comfortable, of course, in our "orphan" dress.
13
Is it hard for you to combine creativity and business?
Yes, but with experience, it becomes a little easier.
Tell us about the strongest and weakest features of your character.
Strong - I'm always full of ideas. Weak - I'm an introvert.
Describe your ideal day.
A quiet morning at home: books, movies, breakfast cheesecakes. The working day: the sparkling eyes of my team. An evening with my family and friends.
What will you advise starting designers? Where to start, what to fear and avoid, how to understand, is it worth playing a candle?
Listen to your intuition, continuously improve, and learn.
17
Family or career?
Both. But for me, my children are in the first place.
What was the opening for you in the fashion world?
What is behind every beautiful picture, dress, or even word there is a colossal work.
Have you ever been to Baku?
Yes, most recently.
Does Baku break stereotypes about it?
To be honest, I try not to think of stereotypes, not to hang labels. I get acquainted with new places with pleasure and high interest. Baku is a city of contrasts: here there reigns a unique combination of history, modernity, and the future, my favourite combination. I remember the fantastic kitchen and especially Azerbaijani tea with sweets.
Are you familiar with the work of local designers?
In my issue, I found several magazines, including Nargis. I was very pleased with what I saw in them.
Local designers can see a combination of Eastern and European culture, and entirely new silhouettes, without reference to any particular place, and classics. At the same time, everyone has his own, recognisable handwriting.