Sadhquru (Jaggi Vasudev) – xoşbəxtlik haqqında hər şeyi bilən və bu bilgini səxavətlə paylaşan insandır. O, Hindistanın 50 ən nüfuzlu şəxsiyyətləri siyahısına daxildir, xalqına göstərdiyi müstəsna xidmətlərinə görə dövlət mükafatına layiq görülüb. İstehzalı Hindistanlı mistik və yoq kitab yazır, müəmmalı danışır, moda dizaynerlərini, biznesmenləri, evdar xanımları, əsgərləri və məhbusları eyni dərəcədə yönəldərək öz "cənnət bağını" yaradır. Axı onun üçün ən vacib olan – insandır.
Yoqa ilə kimlər məşğul ola bilər?
Yoqa və meditasiya ilə 14 yaşından başlayaraq həm yeniyetmələr, həm də istənilən yaşda böyüklər məşğul ola bilər. Qərb mədəniyyəti yoqanı fiziki təlimlər sistemi, müəyyən pozalar kimi qəbul edir, lakin müasir yoqa əsaslarında fiziki cəhətdən tək şey qeyd olunur: sizin rahat olduğunuz poza elə sizin asananızdır. Bu ona bənzəyir ki, azərbaycan dilini "a" hərfi ilə öyrənməyə başlayırsan, bu hərfi sevirsən və daha başqa şey öyrənmirsən. Məgər bu dil öyrənməkdir? Yoqa da eynilə belədir: insanlar fiziki tərəfini öyrəndilər və bunun yoqa olduğuna qərar verdilər.
"Yoqa" sözü - "birlik", "birləşmə" deməkdir. Bu dünyada biz varıq və Kainat var. Ancaq çox vaxt biz Kainata qarşı çıxırıq, bu isə bərabərə mübarizə deyil. Bütün inamsızlıq, insanın üzləşdiyi bütün problemlər insanların Kainata qarşı çıxdığına görə baş verir.
Yoqa isə - öz fərdilik sərhədlərinin şüurlu şəkildə məhv edilməsidir, bu insanın və Kainatın birliyidir.
Əgər bədəniniz sizə narahatçılıq verirsə, o zaman sizə dediyimin heç bir fərqi olmayacaq, hətta oyanışdan danışsam belə. Vücudunuzdan fikrən ayrılmaq üçün bədəninizdə rahat olmalısınız, bunun üçün isə bədəniniz sağlam olmalıdır. Əgər sağlam deyilsinizsə, bu sizi bütün ömrünüz boyu təqib edəcək.
Fiziki fəaliyyət elə buna görə lazımdır: bədəninizin sizə narahatçılıq törətməməsi üçün.
İş yoqa ola bilər, gəzinti yoqa ola bilər, nəfəs və düşüncələr də yoqa ola bilər. Əgər bunu özünüzü azad etmək üçün edirsinizsə - deməli bu yoqadır. Əgər əksinə, özünüzə qapanırsınızsa - o zaman bu cəzadır. Azad olma öz sərhədlərinin məhv olması deməkdir.
Bəs maksimum azadlığı necə əldə etmək olar?
Maksimum azadlığa nail olmaq sizin məqsədiniz olmamalıdır. Növbəti addımın nə olacağını soruşmaq lazımdır. Yoqa ilə məşğul olanlar üçün növbəti addım isə - təcrübədir.
Siz biznesmenlərin qarşısında çıxış edirsiniz. Yoqa biznesdə necə kömək edə bilər?
Neft çıxarırsınız, ya da kompüter yığırsınız - bütün bunlar bəşəriyyətin rifahı üçün edilir. Yoqa da həmçinin rifahı artırmağa istiqamətlənib. Fəaliyyətlərinizi yalnız insanlığın xeyrinə deyil, həm də onu bilmədən məhv etmək üçün istifadə edə bilərsiniz. Elm, texnologiya - insanlığa böyük bir töhfədir, təəssüf ki, dərk etmədiyimizə görə bizə qarşı çıxır. Elm və texnologiya əvvəlcə bizim üçün imkanlar açdı, lakin bu gün planetimizi məhv edirlər, çünki insanlar onları istifadə etmək üçün kifayət qədər dərrakəli deyillər. Bu eynilə biznesə də aiddir.
Ticarətin bir hədəf olduğunu düşünürük, ancaq bu elə deyil. Ticarət də bəşəriyyətin xeyrinə yönəlib. Nəyi satıb, sata bilmədiyimizi bilməliyik. Təəssüf ki, bəzən özümüzü satırıq.
Özünüzü müdrik və ağıllı bir insan hesab edirsinizmi?
Mən yetərincə axmağam. Axmaqlığını qəbul etmək üçün ağıllı olmalısan. Axmaqlıqla zəka arasındakı fərq ondadır ki, ağıllı insanlar bizim nə qədər axmaq varlıq olduğumuzu bilirlər. Səfeh isə səfeh olduğunu bilmir. Problem bundadır. Uşaqlar böyüklərə nisbətən daha açıq fikirli və həyatsevərdirlər. Yəqin ki, elə onlar həyat məsələlərində bizim məsləhətçimiz olmalıdırlar. Böyüklərin beyni daha çox inkişaf edib, lakin onlar bunu istifadə etmirlər, özlərini cəmiyyətin stereotipləri çərçivəsində məhdudlaşdırırlar.
Daxili mühəndisliyin əsas prinsipi nədir?
Daxili mühəndislik - fəlsəfə deyil, xarici firavanlığı yaratma texnologiyasıdır. Siz binanın rahat və komfortlu olduğu təqdirdə deyə bilərsiniz ki, bu yaxşı binadır. Əgər bina sizi qane etmirsə, o zaman yaxşı bina olduğunu deməyəcəksiniz. Mühəndislik bir şeyi sizin istədiyiniz kimi yaratmaq deməkdir. Bədəninizin, zehninizin və duyğularınızın istədiyiniz kimi işləməyi vacibdir. Özünüzü elə kökləməlisiniz ki, bədəniniz, zehniniz, duyğularınız sizin təlimatlara əməl etsin. Bədəniniz və dərrakəniz - həyatınız boyunca istifadə etdiyiniz vasitələrdir. Əgər onları idarə edə bilməsəniz fəlakət baş verəcək.
Yoqa daha çox kimə lazımdır?
Hamıya. Biz proqramlarımızı akademiklərə, alimlərə, biznes liderlərinə, əsgərlərə, məhbuslara öyrədirik. Hansı işlə məşğul olursanızsa olun, bədəninizin və beyninizin istədiyiniz şəkildə işləməsi vacibdir. Mən heç kimi dizayner, biznes lideri və ya alim etmirəm, mən sadəcə hər bir insana öz zirvəsinə çatmağa kömək edirəm. Bizim fəaliyyətimiz yaşadığımız dünya ilə əlaqəlidir. Əhəmiyyətli olan, daxilən necə fəaliyyət göstərməyinizdir, çünki zahirən nə etdiyiniz bundan asılıdır.
Sevgi bitdiyi zaman münasibətlərlə necə baş etməliyik?
Sevgi heç kimsə ilə bağlı deyil, bu duyğularınızın həzzidir. Sizin bədəniniz, düşüncələriniz, duyğularınız, obrazlarınız var. Bu dörd aspekt sizi formalaşdırır. Əgər bədənə xoşdursa, biz bunu sağlamlıq adlandırırıq, əgər çox xoşdursa - bu zövqdür. Əgər ağıla xoşdursa, biz bunu dünya adlandırırıq, əgər çox xoşdursa - bu sevincdir.
Əgər hisslərinizə xoşdursa, biz bunu simpatiya adlandırırıq; əgər çox xoşdursa biz bunu sevgi adlandırırıq.
Həyatınız xoş keçirsə, biz bunu xoşbəxtlik adlandırırıq, əgər çox xoş keçirsə, bu həzzdir. Əgər ətrafınız xoş insanlarla əhatə olunursa biz biz bunu uğur adlandırırıq... Həyatınızda axtardığınız bədəninizin, ağlınızın, duyğularınızın, enerjinizin, ətraf mühitinizin xoş olmasıdır. Bəs kim qərar verir, sizə xoşdur ya yox?
Bütün qərarlar sizin olsaydı, çətin ki, xoşagəlməz bir şey seçərdiniz! Uğurun bu təqibində sizin üçün ən vacib şey - ən xoş duyğu sevgidir.
Qorxudan necə qurtulmaq olar?
Qorxu - gələcəkdə olan, indiki anda mövcud olmayan bir şeydir. Gələcəyin qorxusu var, çünki təxəyyülünüz sizi bir şey itirə biləcəyiniz barədə xəbərdar edir. Siz qazanmağa alışmamalısınız, məğlub olmağı öyrənməlisiniz, o zaman qorxunuz olmayacaq.
Qorxu sizin təxəyyülünüzdədir. Bizim cənnət və cəhənnəm ideyamız da bizim təxəyyülümüzdür, bu pulsuz kinoteatrdır. Sizin fantaziyalarınız, düşüncələriniz sizdən öndə irəliləyir. Sabah haqqında oturub düşünmək bir üstünlükdür və sabahın onlarla variantını düşünə bilərik. Əgər qorxu filmləri sizin xoşunuza gəlirsə, siz qorxunu uydura bilərsiniz. Siz indiki zamandan həzz almağı öyrənməlisiniz. Ağlınız və özünüz, bədəniniz və özünüz arasında məsafənin olması vacibdir. Dərrakənizin təbiətini anlamaq üçün özünüzü dərrakənizdən ayırın.
Yeni ili qeyd edirsinizmi?
"Qeyd etmək" nə deməkdir? Bəziləri üçün bu içmək və yemək deməkdir, bu onlara sevinc bəxş edir. Mən hər yeni günü, yeni il kimi qarşılayıram, çünki mən həmişə xoşbəxtəm. Mən heç kimə və ya heç nəyə mənə xoşbəxtlik ya da bədbəxtlik gətirməsinə izn vermirəm - bu üstünlük yalnız mənə məxsusdur.
Bakini bəyəndiniz?
Gözəl bir şəhərə bənzəyir.
Pul sizin üçün nə deməkdir?
Pul? Hami artiq kartdan istifadə edir!
Kim daha ağillidir: uşaqlar ya böyüklər?
Ağil və zəka – eyni şey deyil.
Düşüncənin gücünə inanirsiniz?
Məgər insan tərəfindən yaradilan hər bir şey ilk olaraq düşüncələrdə yaranmayib?
Sevdiyin insanin itkisi ilə necə baş etmək lazimdir?
Heç cürə. Əgər insan vəfat edibsə bununla heç nə etmək mümkün deyil, qəbul edib, yaşamağa davam etmək lazimdir.
Məlumat üçün
◊ 25 yaşındaykən Sadhquruya vergi verilib, bundan sonra öz təcrübəsini bəşəriyyətlə bölüşməyə qərar verib. Sadhquru müasir həyat üçün əhəmiyyətli olan yoqa təlimləri aspektlərini birləşdirərək həyatını bütün insanların fiziki, mental və mənəvi rifahını artırmağa həsr edib.
◊ Sadhquru Oksford, Stanford və Harvardda mühazirələr oxuyub; World Peace Summit-də, Davosda keçirilən Beynəlxalq İqtisadi Forumda, BMT-nin toplantısı və TED konfransında iştirak edib; Google, General Electric və Sberbankın əməkdaşlarına təlimlər keçib.
◊ Sadhquru Mysore Universitetinin İngilis ədəbiyyatı üzrə bakalavr dərəcəsinə sahibdir, çox sayda kitabların müəllifidir. 2016-cı ildə "Mənəvi quruculuq" adlı kitabı The New York Times qəzetinin versiyasına əsasən ən yaxşı bestseller olub.
◊ 1992-ci ildə Sadhquru dünyada 9 milyondan çox könüllünü birləşdirən qeyri-kommersiya mənəvi təşkilatı İşa Fondunu (Isha Foundation) yaradıb. Fondun səhiyyə sahəsində geniş miqyaslı humanitar layihələrdən, ekologiya, təhsildən tutmuş yoqa təlimlərinə qədər olan səyləri insan rifahının bütün aspektlərini yaxşılaşdırmağa yönəlmişdir.

РАЙСКИЙ САД: Садхгуру
Садхгуру (Джагги Васудев) – человек, который знает все о счастье и щедро делится этим знанием. Он входит в число 50 самых влиятельных людей Индии, награжден Премией за «выдающиеся и исключительные заслуги». Ироничный индийский мистик и йогин пишет книги, разговаривает притчами, создает свой «райский сад», наставляя в равной мере дизайнеров моды, бизнесменов, домохозяек, солдат и заключенных. Ведь для него главное – это человек.
dsc01349_copy
Кто может заниматься йогой?
Йогой и медитацией могут заниматься и подростки, с 14 лет, и взрослые в любом возрасте. Западная культура навязывает представление о йоге как о системе физических упражнений, определенных поз (асан), но в основах современной йоги единственное упоминание о физическом аспекте гласит: поза, которая вам удобна, и есть ваша асана. Это как если бы начать учить азербайджанский язык с буквы «а», полюбить эту букву и не изучать больше ничего. Разве это называется знанием языка? То же самое с йогой: люди узнали о физической стороне и решили, что это и есть йога.
Слово «йога» означает «союз», «единение». В этом мире существуем мы и Вселенная. Но чаще всего мы противопоставляем себя Вселенной, а это борьба не на равных. Вся неуверенность, все проблемы, с которыми сталкивается человек, происходят из-за того, что люди противопоставляют себя Вселенной.
Йога же – это сознательное уничтожение границ своей индивидуальности, это союз человека и Вселенной.
Если ваше тело причиняет вам неудобства, то вам будет безразлично то, что я говорю, даже если я буду рассказывать о прозрении. Чтобы вы могли абстрагироваться от тела, вам должно быть комфортно в вашем теле, а для этого оно должно быть здоровым. Если вы нездоровы, это будет преследовать вас всю жизнь.
Поэтому и нужна физическая активность: чтобы тело не причиняло вам неудобств.
Работа может быть йогой, прогулка может быть йогой, дыхание и мысли тоже могут быть йогой. Если вы делаете это для того, чтобы освободить себя, – значит, это йога. А если вы, наоборот, сковываете себя – тогда это карма. Освобождение означает разрушение своих границ.
И как достичь максимального освобождения?
Достижение максимума свободы не должно быть вашей целью. Нужно спрашивать, каков будет следующий шаг. А следующий шаг для тех, кто занимается йогой, – это практика.
Вы выступаете перед бизнесменами. Как йога может помочь в бизнесе?
Качаете ли вы нефть или собираете компьютеры ‒ все это делается для благосостояния человечества. Йога тоже направлена на улучшение благосостояния. Вы можете использовать свою деятельность не только на благо человечества, но и для его уничтожения, если вы делаете это неосознанно. Наука, технологии – это огромный подарок человечеству, который, к сожалению, обратился против нас из-за нашей неосознанности. Наука и технологии сначала открыли нам возможности, но сегодня разрушают нашу планету, потому что люди недостаточно сознательны в их использовании. То же самое касается бизнеса.
Мы думаем, что коммерция – это цель, но это не так. Коммерция тоже направлена на благо человечества. Нам должно быть ясно, что мы можем продавать, а что – нет. К сожалению, иногда мы продаем себя.
dsc01160_copy
Считаете ли Вы себя мудрым и умным человеком?
Я довольно глуп. Нужно много ума, чтобы признать свою глупость. Отличие глупости от интеллекта в том, что умные люди знают, насколько мы глупые существа. Идиот же не знает, что он идиот. В этом вся проблема. Дети определенно более открыты и жизнелюбивы, чем взрослые. Видимо, они и должны быть нашими консультантами по жизненным вопросам. У взрослых более развитый мозг, но они его не используют, ограничивают себя рамками стереотипов общества.
Какой основной принцип внутренней инженерии?
Внутренняя инженерия – это не философия, а технология создания внешнего благополучия. Вы можете сказать, что это здание хорошо спроектировано, только если оно удобно и комфортно. Если здание не устраивает вас, то вы не скажете, что это хорошее здание. Инженерия означает создание чего-то так, как вы хотите. Важно, чтобы ваше тело, ваш разум и эмоции работали так, как вы хотите. Вам нужно построить себя таким образом, чтобы ваше тело, ваш ум, ваши эмоции следовали вашим инструкциям. Ваше тело и ваш разум – это инструменты, которыми вы пользуетесь всю жизнь. Если вы не сможете ими управлять, произойдет катастрофа.
Кому больше всего нужна йога?
Всем. Мы преподаем наши программы для академиков, ученых, бизнес-лидеров, солдат, заключенных. Чем бы вы ни занимались, важно, чтобы ваше тело и ваш мозг работали так, как вы этого хотите. Я не делаю никого дизайнером, бизнес-лидером или ученым, я лишь помогаю любому человеку достичь своего пика. Наша деятельность связана с миром, в котором мы живем. Важно то, как вы внутренне функционируете, ведь от этого зависит и то, что вы делаете вовне.
Как справляться с отношениями, когда любовь ушла?
Любовь не связана с кем-то, это сладость ваших эмоций. У вас есть тело, у вас есть мысли, эмоции, образы. Эти четыре аспекта формируют вас. Если телу приятно, мы называем это здоровьем, очень приятно – это удовольствие. Если уму приятно, мы называем это миром, если очень приятно – радостью.
Если ваши эмоции становятся приятными, мы называем это симпатией; если они очень приятные, мы называем это любовью.
Если ваша жизнь становится приятной, мы называем это счастьем, если очень приятной, мы называем это блаженством. Если ваше окружение становится приятным, мы называем это успехом... Это приятность вашего тела, ума, эмоций, энергии, окружающего вас мира, которую вы ищете в своей жизни. А кто принимает решение, приятно вам или нет?
Если все решения за вами, вряд ли вы выбрали бы что-то неприятное! В этом преследовании успеха главное для вас – любовь, самая приятная из эмоций.
dsc01275_copy_1
Как избавиться от страха?
Страх – это нечто в будущем, чего не существует сейчас. У вас есть страх перед будущим, потому что ваше воображение предупреждает вас о том, что вы можете что-то потерять. Вы не должны учиться выигрывать, вам нужно научиться проигрывать, тогда у вас не будет страха.
Страх существует в вашем воображении. Наша идея рая или ада – это тоже наше воображение, это бесплатный кинотеатр. Ваши фантазии, ваши мысли бегут впереди вас. Это привилегия – сидеть и думать о завтрашнем дне, и мы можем придумать десятки вариантов завтрашнего дня. Если вам нравятся фильмы ужасов, вы можете выдумывать ужасы. Вам нужно научиться наслаждаться настоящим. Важно иметь небольшое пространство между собой и своим разумом, собой и своим телом. Отделите себя от своего разума, чтобы понять его природу.
Празднуете ли Вы Новый год?
Что значит «праздновать»? Для некоторых это значит пить и есть, это приносит им радость. Я отмечаю каждый новый день, как новый год, потому что я всегда рад. Я не позволяю кому-либо или чему-либо приносить мне счастье или несчастье ‒ эта привилегия принадлежит только мне.
Как Вам Баку?
Выглядит как чудесный город.
Что для Вас значат деньги?
Деньги? Все давно перешли на карты!
Кто умнее: дети или взрослые?
Ум и интеллект – это не одно и то же.
Верите ли Вы в силу мысли?
Разве не все, что создано человеком, вначале появилось в мыслях?
Как бороться с потерей любимого человека?
Никак. Если человек ушел, с этим ничего не поделаешь. Придется это принять и жить дальше.
dsc00455_copy
Для справки
◊ В 25 лет на Садхгуру снизошло просветление, после чего он решил разделить свой опыт со всем человечеством. Садхгуру посвятил свою жизнь повышению физического, ментального и духовного благополучия всех людей, объединив значимые для современной жизни аспекты йогических учений.
◊ Садхгуру читал лекции в Оксфорде, Стэнфорде и Гарварде, участвовал в World Peace Summit, Международном экономическом форуме в Давосе, заседании ООН и конференции TED, обучал сотрудников Google, General Electric и Сбербанка.
◊ Садхгуру имеет степень бакалавра английской литературы Майсурского университета, он автор многочисленных книг. В 2016 году его книга «Внутренняя инженерия» стала бестселлером по версии газеты The New York Times.
◊ В 1992 году Садхгуру основал некоммерческую духовную организацию Фонд Иша (Isha Foundation), ныне включающую более девяти миллионов волонтеров по всему миру. Усилия фонда – от крупномасштабных гуманитарных проектов в сферах здравоохранения, экологии, образования до программ обучения йоге – направлены на улучшение всех аспектов благополучия человека.