"Hər şeyin nəzəriyyəsi" və ya "Heç nəyin nəzəriyyəsi"
“Allahın bu dünyanı necə yaratdığını bilmək istəyirəm, – 1925-ci ildə Eynşteyn Ester Salaman adlı gənc bir tələbəyə belə deyir - Elementlər spektrində təzahür olunan bu və ya digər hadisələr mənə maraqlı deyil. Mən onun fikirlərini bilmək istəyirəm – qalanı yalnız detallardır”.
Mən bilmirəm… Tək bir şeyi bilirəm ki, heç nə bilmirəm! Ancaq həyatda irəliləməyim üçün mənə güc və enerji verən stimul məhz budur... Dünya Yer kürəsində yaşam üçün zəruri olan müxtəlif dövri sistemlərlə doludur. Bu sistemlər incəliklə tarazlanıb: hər biri digər sistemlərin işini pozmadan öz inkişaf dövrünü təkrarlayır. İnsan orqanizmi də eyni prinsip üzərində işləyir. Su buxarlanıb, yağış kimi geri qayıtmadığında nələrin ola biləcəyini təsəvvür edin! Və ya atmosferdə yanmış oksigenin əvəzlənmədiyini! Və ya qızğın vulkanın fasiləsiz Yer səthinə püskürməsini! Bu ssenarilərin heç birində planetimizdə bələd olduğumuz həyat mövcud ola bilməzdi.
Varlığımızı təmin edən bütün bu sistemlərin təsadüfən yarandığını deyə bilərikmi? Bu böyük ehtimalla səhv olardı. Tarazlıq yalnız Yer üzündə deyil, bütün Kainatda var. Sistemin olmadığına və həyatımızın bir təsadüf zəncirinin nəticəsi olduğuna inanan hər kəs yəqin ki, ya gənc, ya sadəlövh, ya da ciddiyyətsiz biridir. Dünyadakı hər şey − həm hansısa bir təyyarədəki və ya avtomobildəki mexanizmlərin işi, həm insanlarda və hər hansı bir canlı orqanizmdə həyat təhlükəsizliyinin təminatı prosesləri, həm bizi əhatə edən təbiətdə və bütün kosmosdakı dövrilik - sistemli bir xarakter daşıyır və vahid fiziki qanunlara tabedir. Müxtəlif canlı növlərin qarşılıqlı asılılığı da bunu sübut edir, bizim üçün bu, adi haldır!
Kiçik bir nümunə verim: çiçək və onu tozlandıran həşəratlar. Hər ikisi də bu əlaqədən faydalanır. Həşərat çiçəyin tozlanmasına kömək edərək qida əldə edir. Bu təsadüfdürmü?
Biz səbəbsiz yerə bir-birimizlə bağlı deyilik. Bu dünyanın dəyərini bilin! Bir-birinizin dəyərini bilin!

«Теория всего» или «Теория ничего»
«Я хочу знать, как Бог создал этот мир, − сказал Эйнштейн молодой студентке по имени Эстер Саламан в 1925 году. − Меня не интересует тот или иной феномен в спектре того или иного элемента. Я хочу знать Его мысли; остальное − просто детали».
Я не знаю… Единственное, что я знаю, − это то, что я не знаю ничего! Но это тот самый стимул, который дает мне силы и энергию, чтобы двигаться дальше по жизни... Мир полон различных циклических систем, которые необходимы для жизни на Земле. Эти системы тонко сбалансированы: каждая из них повторяет свой цикл развития, не нарушая работы других систем. По такому же принципу работает и человеческий организм. Представьте, что было бы, если бы вода испарялась и никогда не возвращалась в виде дождя! Или сгоревший в атмосфере кислород не восполнялся бы! Или раскаленная лава извергалась бы на поверхность Земли беспрерывно! При любом из этих сценариев жизнь на нашей планете, какой мы ее знаем, просто не смогла бы существовать.
Можно ли сказать, что все эти системы, обеспечивающие наше существование, возникли случайно? Это было бы, скорее всего, неверно. Баланс есть не только на Земле, но и во всей Вселенной в целом. Тот, кто верит, будто нет никакой системы и наша жизнь − результат цепочки случайностей, наверняка или слишком молод, или наивен, или поверхностен. Все на свете: и работа механизмов в каком-нибудь самолете или автомобиле, и процессы жизнеобеспечения в человеческом, да и в любом живом организме, и цикличность в окружающей нас природе и во всем космосе − имеет системный характер и подчинено единым физическим законам. Об этом же говорит и взаимозависимость между разными видами живых существ, для нас такое обычное явление!
Один маленький пример: цветок и насекомое, его опыляющее. Они оба выигрывают от такой связки. Насекомое получает пищу, помогая цветку в опылении. Разве это случайность?