2024 – cü ildə Villeroy & Boch butiki möhtəşəm hadisəni qeyd edir – məşhur Avropa brendinin Azərbaycanla əməkdaşlıq tarixi 1999 – cu ildən başlayır.
Bu əməkdaşlığın təşəbbüskarı və aktiv iştirakçısı kimi İtaldizain şirkəti çıxış etmişdi. Bu şirkət bu günədək əfsanəvi Villeroy & Boch brendini ölkəmizdə təmsil edir.
Əsrin dörddə birini əhatə edən əməkdaşlıq, əsl qarşılıqlı ehtiram simvolu və etibarlı iş və yaradıcı müttəfiqlik nümunəsidir. Villeroy & Boch kimi zəngin tarixə malik brend üçün bu xüsusilə vacibdir. “İtaldizain – nın simasında etibarlı və zamanla sınanmış tərəfdaş tapdıq. 25 il ərzində əməkdaşlığımız qarşılıqlı etibara və ümumi dəyərlərə əsaslanıb. Bu da bizə, Azərbayca müştərilərimizə göstərdiyimiz xidmətin ən yüksək standartlara çatmasına şərait yaradıb” - Villeroy & Boch satış direktoru, Andreas Şenfelder bildirmişdir. Keçən il brendin əlamətdar tarixi qeyd etməsi də simvolik hadisədir: şirkətin 275 yaşı tamam oldu.
Ailə çini emalatxanası, Lotaringiya sakini, sarayda polad işi ilə məşğul olan və hökmdar bombardiri olmuş Fransua Boş tərəfindən 1748 -ci ildə təsis edilmişdir. Yüksək keyfiyyəti, nəfis dizaynı və geniş auritoriya üçün daha əlçatan olmasına görə çini qab – qacaq qısa zaman ərzində rəğbət qazanmışdı. Qısa zaman ərzində Fransua və onun oğulları çini istehsalı sənətinin incəliklərinə yiyələnmiş və ailə biznesi uğurlu müəssisəyə çevirmişdi. Təxminən üç yüz il sonra bu müəssisə zəngin tarixə malik və məhsulları 125 ölkədə təqdim olunan çini sənət sahəsində dəb diktatoru olan brendə çevrildi. 1999 – cu ildən etibarən isə brendin siyahısına Azərbaycan da əlavə olundu.
Italdizain Bakıda brendin ilk butikini açdıqda, azərbaycanlılar Avropanın əfsanəvi istehsalçısının möhtəşəm məhsullarını öz gözləri ilə gördülər. Əsrarəngiz çini məmulatlarının çeşidi – güldanlar və servizlər, çay və qəhvə dəstləri – dörddə bir əsr müddətində yeddi dəfə artdı, butik isə öz ölçülərini genişləndirdi və hətta ikinci satış nöqtəsini də açdı.
Villeroy & Boch – un füsünkar sənət nümunələri Azərbaycanda sadiq pərəstişkarlarını tapdı. Şirkət nəinki öz müştəri bazasını formalaşdırdı, həmçinin də müştəriləri ilə qarşılıqlı etibara, ehtirama və ümumi dəyərlərə əsaslanmış dost münasibətləri qurdu.
“Azərbaycanlılar çox ailə yönümlüdürlər, bu da dekor seçiminə böyük təsir göstərir. Burada əsas tələbat French Gardens və Audun kimi klassik kolleksiyalarımızadır”, - Andreas Şenfelder əlavə etdi.
İtaldizain – nin simasında, şirkət etibarlı, zamanla sınanmış və hər bir vəziyyətdə güvənə biləcəyi tərəfdaş tapdı. Bədii zövqün inkişafı, estetik üfüqlərin genişləndirilməsi və çini sənətinin tarixinə qərq olma – İtaldizain və Villeroy & Boch – u artıq uzun illərdir ki, birləşdirən məqsədlər və istiqamətlərdir.
Tərəfdaşlar onlarla birgə layihə, süfrənin bəzədilməsi üzrə mater – klass, həmçinin, tətbiqi sənətin tarixinə və süfrə bəzədilməsinin müasir tendensiyalarına həsr edilmiş təhsil və təlim tədbirləri təşkil etmiş və həyata keçirmişdi. Əlamətdar hadisələr arasında – heydər Əliyev fondunun vitse – prezidenti, istedadlı rəssam Leyla Əliyeva ilə əməkdaşlığı da göstərmək olar. Leyla xanım brendin 270 illiyinə həsr edilmiş məşhur “Yeni dalğa” seriyasının çərçivəsində eksklüziv fincan dizaynları üzərində çalışmışdı.
275 illiyi qeyd edilən ildə Villeroy & Boch tanınmış azərbaycanlı influenserləri Mettlach, Almaniyada yerləşən müəssisəni ziyarət etməyə dəvət etmişdi. Bu layihə sayəsində influenserlər brendin zəngin tarixi qərq olmuş, yerli sənətkarların əziyyətli və virtuoz işi ilə şəxsən tanış olmuşlar.
Qız qalasının önündəki meydanda yerləşmiş yeni il şam ağacının Villeroy & Boch çini boşqabları ilə bəzədilməsi, Bakıda qeyd edilən qış bayramlarının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdi. Şam ağacının dekoru hər il yenilənərək, şəhər sakinlərinə və qonaqlara bayram əhval – ruhiyyəsi bəxş edir. 2024 – cü ilin dekabr ayında bu ənənə yeni şam ağacı oyuncaqları kolleksiyası ilə davam etdiriləcəkdir.
Sizi Villeroy & Boch butiklərinə baş çəkməyə, alman çini qab – qacaq istehsalçısının füsünkar kolleksiyalarla tanış olmağa və interyerinizi bəzəyəcək və ya dostlarınız və yaxınlarınız üçün möhtəşəm hədiyyəyə çevriləcək seçimlərinizi etməyə dəvət edir.
Ünvan və əlaqə üçün telefon nömrələri:
Villeroy &Boch Butik, 28 May küçəsi, 22A
+994124980333 /+994512445267
Villeroy &Boch Butik, Hüseyn Cavid prospekti 22
+994125109126 / +994505540204
Villeroy & Boch brendi və onun kolleksiyaları haqqında daha çox məlumat almaq üçün saytı ziyarət edin: : https://italdizain.az/ru/brands/villeroy-boch

In 2024, the Villeroy & Boch boutique in Baku marks a significant milestone, celebrating the long-standing partnership between the renowned European brand and Azerbaijan, which began with its opening in 1999. Italdizain, still proudly representing the iconic Villeroy & Boch porcelain in the country, played a pivotal role as both the initiator and a key participant in this collaboration.
A partnership spanning a quarter of a century is a symbol of true mutual respect and an example of a reliable business and creative alliance. For a brand with a venerable history such as Villeroy & Boch, this is particularly significant. “In Italdizain, we have found a reliable and time-tested partner. For 25 years, our collaboration has been based on mutual trust and shared values, helping us achieve the highest standards in serving our customers in Azerbaijan,” emphasizes Andreas Schoenfelder, Villeroy & Boch’s Sales Director. It is symbolic that a year earlier, the brand itself celebrated a significant milestone: the company turned 275 years old.
The family porcelain workshop was founded in 1748 by Lorraine native Francois Boch, an enterprising court steelmaker and royal bombardier. Porcelain tableware quickly gained recognition due to its high quality, exquisite design, and relative accessibility to a broad audience. Francois and his sons soon grasped the intricacies of porcelain manufacture and the family business became a successful enterprise. About three hundred years later, it blossomed into a brand with a solid history and one of the world’s porcelain art trendsetters with products represented in 125 countries worldwide. Since 1999, Azerbaijan has also been on that list.
The Azerbaijanis saw firsthanded the outstanding products of the legendary European manufactory when Italdizain opened the brand’s first boutique in Baku. The range of elegant porcelain items — vases and dinner sets, coffee and tea pairs — has expanded sevenfold over a quarter of a century and the boutique itself has grown significantly in size and even opened a second outlet.
Villeroy & Boch’s exquisite masterpieces have found loyal admirers and fans in Azerbaijan. The company was able to not just build a customer base but real friendships with its buyers based on mutual trust, respect, and shared values.
“In Azerbaijan, people are very family-oriented, which is reflected in the decors they choose. Our classic collections such as Audun and French Gardens are in particular demand here,” adds Andreas Schoenfelder.
In Italdizain, the German manufactory has found a reliable, time-tested partner it can count on in any situation. The development of artistic taste, the expansion of aesthetic horizons, and immersion in the history of porcelain art are goals and benchmarks that have brought Italdizain and Villeroy & Boch together for many years.
The partners have jointly arranged and implemented dozens of collaborative projects, table-setting master classes, as well as educational and informative events dedicated to applied art history and modern table-setting trends. Among the most significant events is the collaboration with talented artist Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, who developed an exclusive mug design as part of the famous New Wave series in honor of the brand’s 270th anniversary.
In the year of its 275th anniversary, Villeroy & Boch invited well-known Azerbaijani influencers to visit the manufactory in Mettlach, Germany, allowing them to not only immerse in the brand's rich history but also personally witness and appreciate the meticulous and masterful work of local artisans.
The traditional New Year tree decoration in the square in front of the Maiden Tower with Villeroy & Boch porcelain plate-shaped decor has become an integral part of the winter holidays in Baku. Every year, the tree’s design is updated, bringing joy and festive cheer to the city's residents and guests. In December 2024, this tradition will continue with a new collection of New Year tree decorations.
We invite you to visit Villeroy & Boch boutiques and get acquainted with the exquisite collections of the German porcelain manufactory, including tableware and accessories that will adorn your interior or make a wonderful gift for your loved ones and friends.
Addresses and contact phone numbers:
Villeroy & Boch Boutique, 22A May 28 Street.
+994 12 4980333 / +994 51 244 52 67
Villeroy & Boch Boutique, 22 Huseyn Javid Avenue.
+994 12 5109126 / +994 50 5540204
For more information on the Villeroy & Boch brand and its collections, please visit the website: https://italdizain.az/ru/brands/villeroy-boch