Reduce, Reuse, Recycle, Respect: NARGIS nəşriyyat evinin növbəti sərgisi
NARGIS nəşriyyat evi ekologiya və ətraf mühitin qorunması problemlərinə həsr olunmuş sərgini açıq elan edir.
10 iyun 2021-ci il tarixindən etibarən Bakı Dənizkənarı Bulvarında “Reduce, Reuse, Recycle, Respect” adlı sərgi vətəndaşlar üçün açıq olacaq. Sərgidə Azərbaycan heykəltəraşları tərəfindən təkrar emal edilə bilən materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 15 ekspozisiya yer alacaq.
9 sentyabr – 5 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovanın təşəbbüsü ilə təşkil edilən “Make the Earth Smile Again” sərgisi keçirilmişdir. Ekspozisiyada, təkrar emalı çətin olan materiallardan hazırlanmış 13 müəllif instalyasiyası yer alıb və sərgi qonaqlarına ətraf mühitə diqqət ilə bağlı faydalı tövsiyələri olan broşurlar təqdim olunub. Tədbirdən sonra NARGIS nəşriyyat evi, şəhər ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri arasında tullantılardan və təkrar işlənmiş materiallardan hazırlanmış ən yaxşı instalyasiya müsabiqəsi elan etdi. 14 məktəbin iştirak etdiyi müsabiqənin münsiflər heyətinə Ülviyyə Mahmudovanın rəhbərlik etdiyi NARGIS nəşriyyat evi və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri daxil idi. Müsabiqədə Bakı Avropa Liseyinin şagirdləri qalib gəldilər.
Bu ilki sərgidə 13 yeni instalyasiya, həmçinin NARGIS nəşriyyat evi tərəfindən 2019-cu ildə təqdim olunan “Dreamcatcher” instalyasiyası və müsabiqə qaliblərinin işi – "Eynşteynin Portreti" paneli yer alacaqdır. Sərginin adı – “Reduce, Reuse, Recycle, Respect” – Yaponiyadan qaynaqlanan, getdikcə populyarlaşan və ətraf mühitə diqqəti cəlb etməyə yönələn “mottainai” konsepsiyasına işarə edir. Layihənin məqsədi ətraf mühitlə bağlı ictimai maariflənməni artırmaq və insanları dünyanın gələcəyi barədə düşünməyə çağırışdır. Sərginin ideya müəllifi və təşəbbüskarı Ülviyyə Mahmudova, kuratoru Rəşad Ələkbərovdur.
Layihə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Göyçay Rayon İcra Hakimiyyəti, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti, Quba Rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi QSC (ASCO), “Azərsu” ASC, “AzərEnerji” ASC, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) “Azercell Telekom” MMC, Azersun Holdinq, Carlsberg Azerbaijan, Baku Steel Company,“ SMTS” MMC, “Bakı Fond Birjası” QSC,“ Bakı Metropoliteni” QSC və Tekfen İnşaatın dəstəyi ilə təşkil edilmişdir.

NARGIS Publishing House Opens an Exhibition Dedicated to Ecology and Environment Issues
The exhibition Reduce, Reuse, Recycle, Respect will be open for attendees from 10 June 2021 at the Baku Boulevard. It will feature 15 installations created by Azerbaijani sculptors from hardly recyclable materials and industrial waste.
Initiated by Ulviyya Mahmudova, Editor-in-Chief of NARGIS Magazine, the exhibition Make the Earth Smile Again was held at the Baku Boulevard from 9 September through 5 October 2019. The exhibit featured 13 authorship installations from hardly recyclable materials, and visitors received brochures with environmental friendliness tips. When the project was completed, NARGIS Publishing House announced a contest among students of Baku’s public schools for the best waste/recycle material installation. 14 schools took part in the contest, with the jury comprising of representatives from NARGIS Publishing House and the Ministry of Education of Azerbaijan. Students from the Baku European Lyceum won in the contest.
The 2021 exhibition features 13 new installations, as well as Dreamcatcher, which represented NARGIS Publishing House back in 2019, and the 2019 winner, the panel Einstein’s Portrait. The exhibition title – Reduce, Reuse, Recycle, Respect – is a reference to the increasingly popular concept of mottainai, which came to us from Japan and stands for environment protection. The project aims to raise awareness of environmental issues and call upon the community to always remember about the days to come. Ulviyya Mahmudova and Rashad Alakbarov are the respective initiator and curator of this exhibition.
The project has been implemented with the support of the Ministry of Education of Azerbaijan, the Ministry of Economy, the Ministry of Transport, Communications and HT, the Executive Power of Baku, the Executive Power of Goychay District, the Executive Power of Shamakhi District, the Executive Power of Guba District, “Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC (ASCO), “Azersu” OJSC, “AzerEnerji” ОJSC, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), “Baku Stock Exchange” CJSC, “Azercell Telecom” LTD, Azersun Holding, Carlsberg Azerbaijan, Baku Steel Company, “SMTS” LLC, “Baku Metropolitan” CJSC, and Tekfen İnşaat.