Reduce, Reuse, Recycle, Respect: NARGIS nəşriyyat evinin növbəti sərgisi
NARGIS nəşriyyat evi ekologiya və ətraf mühitin qorunması problemlərinə həsr olunmuş sərgini açıq elan edir.
10 iyun 2021-ci il tarixindən etibarən Bakı Dənizkənarı Bulvarında “Reduce, Reuse, Recycle, Respect” adlı sərgi vətəndaşlar üçün açıq olacaq. Sərgidə Azərbaycan heykəltəraşları tərəfindən təkrar emal edilə bilən materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 15 ekspozisiya yer alacaq.
9 sentyabr – 5 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmudovanın təşəbbüsü ilə təşkil edilən “Make the Earth Smile Again” sərgisi keçirilmişdir. Ekspozisiyada, təkrar emalı çətin olan materiallardan hazırlanmış 13 müəllif instalyasiyası yer alıb və sərgi qonaqlarına ətraf mühitə diqqət ilə bağlı faydalı tövsiyələri olan broşurlar təqdim olunub. Tədbirdən sonra NARGIS nəşriyyat evi, şəhər ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri arasında tullantılardan və təkrar işlənmiş materiallardan hazırlanmış ən yaxşı instalyasiya müsabiqəsi elan etdi. 14 məktəbin iştirak etdiyi müsabiqənin münsiflər heyətinə Ülviyyə Mahmudovanın rəhbərlik etdiyi NARGIS nəşriyyat evi və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri daxil idi. Müsabiqədə Bakı Avropa Liseyinin şagirdləri qalib gəldilər.
Bu ilki sərgidə 13 yeni instalyasiya, həmçinin NARGIS nəşriyyat evi tərəfindən 2019-cu ildə təqdim olunan “Dreamcatcher” instalyasiyası və müsabiqə qaliblərinin işi – "Eynşteynin Portreti" paneli yer alacaqdır. Sərginin adı – “Reduce, Reuse, Recycle, Respect” – Yaponiyadan qaynaqlanan, getdikcə populyarlaşan və ətraf mühitə diqqəti cəlb etməyə yönələn “mottainai” konsepsiyasına işarə edir. Layihənin məqsədi ətraf mühitlə bağlı ictimai maariflənməni artırmaq və insanları dünyanın gələcəyi barədə düşünməyə çağırışdır. Sərginin ideya müəllifi və təşəbbüskarı Ülviyyə Mahmudova, kuratoru Rəşad Ələkbərovdur.
Layihə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Göyçay Rayon İcra Hakimiyyəti, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyəti, Quba Rayon İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi QSC (ASCO), “Azərsu” ASC, “AzərEnerji” ASC, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) “Azercell Telekom” MMC, Azersun Holdinq, Carlsberg Azerbaijan, Baku Steel Company,“ SMTS” MMC, “Bakı Fond Birjası” QSC,“ Bakı Metropoliteni” QSC və Tekfen İnşaatın dəstəyi ilə təşkil edilmişdir.

Reduce, Reuse, Recycle, Respect: очередная выставка издательского дома NARGIS
Издательский дом NARGIS открывает выставку, посвященную проблемам экологии и охраны окружающей среды
Выставка Reduce, Reuse, Recycle, Respect на Приморском бульваре будет открыта для посетителей с 10 июня, в экспозицию войдут 15 инсталляций из трудноперерабатываемых материалов и отходов промышленности, созданные азербайджанскими скульпторами.
С 9 сентября по 5 октября 2019 года на бакинском Приморском бульваре проходила выставка Make the Earth Smile Again, организованная по инициативе главного редактора журнала NARGIS Ульвии Махмудовой. Экспозиция включала 13 авторских инсталляций из трудноперерабатываемых материалов, а гости выставки получили брошюры с полезными советами по бережному обращению с окружающей средой. По окончании проекта издательский дом NARGIS объявил конкурс среди учащихся городских общеобразовательных школ на лучшую инсталляцию из отходов или переработанных материалов. В конкурсе приняло участие 14 школ, в жюри входили представители издательского дома NARGIS во главе с Ульвией Махмудовой и представители Министерства образования АР. Победили учащиеся Бакинского европейского лицея.
Выставка 2021 года включает 13 новых инсталляций, а также инсталляцию Dreamcatcher, которая представляла издательский дом NARGIS в 2019 году, и работу победителей конкурса – панно «Портрет Эйнштейна». Название выставки – Reduce, Reuse, Recycle, Respect – отсылает к набирающей популярность концепции моттаинай, пришедшей к нам из Японии и обозначающей бережное отношение к окружающей среде. Цель проекта – повысить осведомленность о проблемах экологии и призвать общественность помнить о завтрашнем дне. Инициатором выставки выступила Ульвия Махмудова, куратор – Рашад Алекберов.
Проект осуществился благодаря поддержке Министерства образования АР, Министерства экономики, Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Исполнительной власти города Баку, Исполнительной власти Гёйчайского района, Исполнительной власти Шамахинского района, Исполнительной власти Губинского района, ЗАО “Азербайджанское Каспийское морское пароходство” (ASCO), ОАО “Azərsu”, ОАО “AzərEnerji”, Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) АР (ASK), ЗАО “Бакинская фондовая биржа”, OOO “Azercell Telecom”, Azersun Holding, Carlsberg Azerbaijan, Baku Steel Company, ООО “SMTS”, ЗАО “Бакы Метрополитени” и Tekfen İnşaat.