İyunun 4-də Mərakeşin Rabat şəhərində “Azərbaycan mərakeşli uşaqların gözü ilə” adlı uşaq rəsm müsabiqəsinin bağlanış və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbir səfirlik, Agdal-Riyad Bələdiyyə Şurası və Arribat Mərkəzi tərəfindən Beynəlxalq Uşaqlar Günü və Əlahəzrət Vəliəhd Şahzadə Moulay El Hassanın doğum günü münasibətilə təşkil olunub.
Bu müsabiqə Azərbaycan və Mərakeş xalqları arasında mədəni əlaqələrin, dostluğun rəmzinə çevrilib. Uşaqlar öz rəsmlərində Azərbaycan mədəniyyətini, adət-ənənələrini və milli dəyərlərini böyük sevgi və yaradıcılıqla əks etdiriblər.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, birinci yerə Əl Mahdi Ait Lasri layiq görülüb. Onun çəkdiyi ənənəvi Azərbaycan paxlavası ölkə mədəniyyətində qonaqpərvərlik və şirinliyin simvolu kimi orijinallığı, incəliyi və istilik dolu ifadə tərzi ilə seçilib.
İkinci yerə İbtissam Menay, üçüncü yerə isə Hamza Lambarki El Allioui və Zeynəb Bouhamidi layiq görülüblər.
Qaliblərə diplomlar, hədiyyələr və pul mükafatları təqdim olunub.
“Azərbaycan mərakeşli uşaqların gözü ilə” rəsm müsabiqəsi uşaqların yaradıcılıq bacarıqlarının, zövq və həssaslıqlarının nümayişi baxımından əsl bayrama çevrilib.

4 июня в марокканском городе Рабат состоялась церемония закрытия и награждения победителей детского конкурса рисунков под названием «Азербайджан глазами марокканских детей».
Мероприятие было организовано посольством, Муниципальным советом Агдаль-Рияд и Центром Аррибат по случаю Международного дня защиты детей и дня рождения Его Королевского Высочества Наследного Принца Мулая Эль Хассана.
Этот конкурс стал символом культурных связей и дружбы между народами Азербайджана и Марокко. Дети с любовью и креативностью изобразили в своих рисунках азербайджанскую культуру, традиции и национальные ценности.
По решению жюри, первое место было присуждено Эль-Махди Аит Ласри. Его рисунок традиционной азербайджанской пахлавы отличался оригинальностью, утонченностью и теплым выражением, символизируя гостеприимство и сладость в культуре Азербайджана.
Второе место заняла Ибтиссам Менай, а третье место разделили Хамза Ламбарки Эль Аллуи и Зейнаб Бухамиди.
Победителям были вручены дипломы, подарки и денежные призы.
Конкурс рисунков «Азербайджан глазами марокканских детей» стал настоящим праздником, продемонстрировавшим творческие способности, вкус и чуткость детей.