İyunun 24-də Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS nəşriyyat evinin artıq ənənə halını almış ekosərgisi açılacaq. Sərgi ətraf mühitin mühafizəsinə həsr olunub və incəsənət vasitəsi ilə müasir ekoloji problemləri ictimayyətə duyurmaq məqsədini daşıyır.
Ekspozisiyada təkrar emal edilməsi çətin olan materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 13 qurğu nümayiş etdiriləcək. Layihənin təşəbbüskarı NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmuddur.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, “AzərEnerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azərsu” ASC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “Baku Steel Company” QSC, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, Space 13-ün dəstəyi ilə hazırlanıb.
Artıq üç ildir ki, NARGIS nəşriyyat evi təkcə sərgilər deyil, həm də məktəblilər üçün öyrədici təlimlər keçirir. Belə ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Yaşıl Şəbəkə” ekoloji maarifləndirmə proqramı çərçivəsində “Ekoklub”la birgə Bakının 40 məktəb, lisey və gimnaziyasında gənc nəslin ekoloji mədəniyyətinin formalaşmasına və inkişafına yönəlmiş tədbirlər keçirilib.

24 июня на Бакинском приморском бульваре откроется уже ставшая традиционной эковыставка издательского дома NARGIS. Она посвящена окружающей среде и ставит целью осознание экологических проблем через искусство.
В экспозиции будут представлены 13 инсталляций из трудноперерабатываемых материалов и отходов промышленности. Инициатором проекта выступила главный редактор журнала NARGIS Ульвия Махмуд.
Проект подготовлен при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Министерства по чрезвычайным ситуациям АР, Исполнительной власти города Баку, ОАО “AzərEnerji”, ОАО “Azərişıq”, ОАО “Azərsu”, Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана, ЗАО Baku Steel Company, Бакинского транспортного агентства, Государственного управления радиочастот, Space 13.
На протяжении трех лет издательский дом NARGIS проводит не только выставки, но и образовательные мастер-классы для школьников. Так, в 2022 году совместно с «Экоклубом» при движении «Yaşıl Şəbəkə» («Зеленая сеть»), действующим при Республиканском центре развития детей и молодежи Министерства образования АР, в 40 бакинских школах, лицеях и гимназиях были проведены мероприятия, направленные на формирование и развитие экологической культуры молодого поколения.