İyunun 24-də Bakı Dənizkənarı Bulvarında NARGIS nəşriyyat evinin artıq ənənə halını almış ekosərgisi açılacaq. Sərgi ətraf mühitin mühafizəsinə həsr olunub və incəsənət vasitəsi ilə müasir ekoloji problemləri ictimayyətə duyurmaq məqsədini daşıyır.
Ekspozisiyada təkrar emal edilməsi çətin olan materiallardan və sənaye tullantılarından hazırlanmış 13 qurğu nümayiş etdiriləcək. Layihənin təşəbbüskarı NARGIS jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmuddur.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, “AzərEnerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azərsu” ASC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, “Baku Steel Company” QSC, Bakı Nəqliyyat Agentliyi, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi, Space 13-ün dəstəyi ilə hazırlanıb.
Artıq üç ildir ki, NARGIS nəşriyyat evi təkcə sərgilər deyil, həm də məktəblilər üçün öyrədici təlimlər keçirir. Belə ki, 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Yaşıl Şəbəkə” ekoloji maarifləndirmə proqramı çərçivəsində “Ekoklub”la birgə Bakının 40 məktəb, lisey və gimnaziyasında gənc nəslin ekoloji mədəniyyətinin formalaşmasına və inkişafına yönəlmiş tədbirlər keçirilib.

The ecological exhibition by NARGIS Publishing House, which has already turned into a tradition, will be opened on 24 June on Baku seaside boulevard. It is dedicated to environmental problems and aims to raise awareness of ecological problems through art.
During the event, 13 installations, which are made from hard-to-recycle materials and industrial waste, will be displayed.
The project is initiated by NARGIS's Editor-in-Chief Ulviyya Mahmud and implemented with the support of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan, the Executive Power of Baku city, OJSC Azerenerji, OJSC Azerishiq, OJSC Azersu, the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, Baku Steel Company CJSC, the Baku Transport Agency, the State Administration of Radio Frequencies, and Space 13.
For the last three years, NARGIS Publishing House has held not only exhibitions but also master classes for students. In 2022, together with the "Ecoclub" as part of the movement "Yaşıl Şəbəkə" ("Green Network") operating under the Republican Children and Youth Development Center under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, activities were carried out in 40 schools, lyceums, and gymnasiums of Baku aimed at shaping and development of environmental mindset among younger generation.