Məşhur macar rəssamı Gyula Benczurun vəfatının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar Macarıstan Səfirliyi 17 yaşa qədər uşaqlar arasında müsabiqə elan edir. Müsabiqənin əsas məqsədi gənc nəslin təsviri sənətə marağını və yaradıcılığını artırmaqdır. Xüsusilə bu ağır pandemiya dövründə təşkilatçılar Azərbaycan uşaqlarını təhlükəsiz və faydalı fəaliyyətə həvəsləndirmək, həmçinin Gənc azərbaycanlılar arasında Gyula Benczur yaradıcılığının istedadlı davamçılarını tapmaq istəyirlər.
Bütün sənət əsərlərində Macarıstanın mədəniyyət və yaşayışını təsvir edən tarixi bir bina, doğma macar heyvanı, coğrafi bir yer, məşhur macar şəxs, macar nağılı kimi bir element olmalıdır.
İşlər hər hansı ənənəvi rəngkarlıq janrında qəbul edilir. Fedilətoşəkillər, heykəllər və rəqəmsal rəsmlər müsabiqədə iştirak edə bilməz. Rəsm Macarıstanla bağlı olduğunu izah edən qısa təsvirli müəllif işiniz olmalıdır.
Gyula Benczur "Nərgiz" (1881)
Aşağıdakı yaş kateqoriyasında ən yaxşı 5 sənət əsəri qiymətləndiriləcək: 14 - 17 yaş, 10 - 13 yaş, 10 yaşdan aşağı.
Hər sənət əsəri valideyn və ya qanuni bir nümayəndə vasitəsi ilə təqdim olunmalıdır.
Bütün qaliblərə Macarıstan Səfirliyi tərəfindən sertifikat və təşkilatçılar tərəfindən mükafatlar veriləcəkdir. Bütün təltif olunan rəsmlər Macarıstanın Bakıdakı səfirliyi və Azərbaycan Respublikasının Budapeştdəki səfirliyi tərəfindən Postpandemik dövrdən sonra təşkil olunacaq sərgidə iştirak edəcək.
Müsabiqə 5 sentyabra qədər davam edir. İştirakçılar minimal ölçüsü 1200*800 həcmində 3 fotoşəklini [email protected] elektron poçt ünvanına göndərməlidirlər. Qaliblər sentyabrın 13-dək səfirliyin rəsmi Facebook səhifəsində elan ediləcəklər. Qaliblər elan edildikdən sonra rəsmlərini sentyabrın 25-dək Macarıstan səfirliyinə göndərməlidirlər.

Contest for children from the Embassy of Hungary in Baku
Commemorating the 100th anniversary of the death of Gyula Benczur, the famous Hungarian painter, the Embassy of Hungary in Azerbaijan announces an art contest for children between the ages of 6 and 17. The aim of the contest is to focus the interest and creativity of young generation on fine art. In this difficult period of pandemics, the organizers intend to motivate the Azerbaijani children with a safe and beneficial activity as well as to find talented followers to Gyula Benczur among young Azerbaijanis.
Those wishing to take part in the competition should paint a picture including an element about Hungary, such as a historical building, a native Hungarian animal, a geographical place, a famous person, a Hungarian tale.
The artwork can be done in any traditional genre of painting. Photographs, sculptures, and digitally-created artworks are not eligible for entry. The painting must be your own original work, with a short description how it connects to Hungary.
Gyula Benczúr "Narcissus" (1881)
The best 5 artworks will be rated in the following age categories: 14-17 years, 10-13 years, children under 10 years. Artworks should be submitted via the participant's parent or a legal representative.
All winners of the competition will receive certificate from the Embassy of Hungary and prizes from the organizers. The winners will also take part in the exhibition, which will be organized by the Embassy of Hungary in Azerbaijan and the Embassy of Azerbaijan in Budapest after the pandemic.
The competition will last until 5th of September. Participants should send 3 photos about their artwork (minimum size 1200*800) on the following e-mail address: [email protected]. The winners will be announced till 13 of September on the embassy's official Facebook page. After announcing the winners, they should send the originals of their works to the Embassy of Hungary until 25th of September.
Gyula Benczúr "The Baptism of Vajk" (1875)
The jury of the competition includes Ambassador of Hungary Viktor Szederkenyi, Ambassador the Republic of Azerbaijan Vilayat Guliyev, Asmer Narimanbekova “Honorary Artist” of Azerbaijan, founder of Nargiz Studio Nargiz Guliyeva and Member of the Art Found of Hungarian Republic and the Association of Hungarian Fine and Applied Artists Ms. Eszter Kneisz.