Yay – yaz 2025 kişi geyimlərinin Paris Moda Həftəsi bu mövsüm üçün kişi geyimləri turunu yekunlaşdırdı. Gəlin, öz cəsarətli yaradıcılıqları və qüsursuz peşəkarlıqları ilə stil sərhədlərini genişləndirən dizaynerlərin kolleksiyaları daha yaxından tanış olaq.
HERMÈS
Otuz ildən artıqdır ki, Parisdə kreativ direktor vəzifəsində çalışmış Véronique Nichanian mürəkkəb sənəti asan təqdim etməyi bacarır. Onun məqsədi, çimərlik geyiminin gündəlik görünüşünü itirmədən onu daha da mükəmməlləşdirmək olub. Əsas modellər arasında, düyməli köynəklərə bənzər, yumşaq dəridən olan parçalar və açıq lavanda rəngində və digər xəfif çalarlarda olan boyun yaylıqlarnın uyğunlaşdırılması var. Aksesuarlara da xüsusi yer verilir: dana dərisindən hazırlanmış çarpaz səndəllər, palladium detallı parlaq bəzək əşyaları və tutumlu, cins parçadan və Togo dana dərisindən hazırlanmış, mövsümün bəlkə də ən çox tələbat görən səyahət çantası Haut à Courroies.
DIOR
Kim Jones – un sonuncu Dior kolleksiyası öz ilhamını Cənubi Afrika rəssam – dulusçusu Hylton Nel – in “yerli monumentalizm” – indən götürür. Podium, göstəriş üçün zəmin yaratmaq məqsədi ilə unikal Nel pişik fiqurlarının böyüdülmüş halları ilə bəzədilmişdir. Nel – in əl ilə çəkilmiş heyvan, gül – çiçək və ağac təsvirli füsünkar şəkilləri kolleksiyada düymələr və yaxa iynələri şəklində əksini tapmışdır. Kolleksiyaya təbii rəng çalarlarını özündə ehtiva edən eleqant əsaslar daxil edilmişdir. Enli şalvarlar bükmə ətəklərlə uyğunlaşdırılır, modellərin çiyninə isə printli örtüklər atılmışdır. Baxmayaraq ki, 2025 – ci ilin yaz fəsli qısa şortlar mövsümüdür, Cons, dizdən biraz hündür uzunluqda kommersiya baxımından cəlbedici olan dəstləri də seçimlər arasında yerləşdirmişdir.
RICK OWENS
Son illər Palais de Tokyo bir sıra moda nümayişlərinə ev sahibliyi edib. Qısa aradan sonra Rick Owens, podiumda, 200 modelin geyindiyi cəmi 10 geyimi nümayiş etdirərək təəcübləndirici geri dönüş etdi. Bu nümayişi o, “bəyaz satin sevgi ordusu” adlandırmışdır. Dizaynlarda tekstura ilə örtülmüş bayker və denim, böyük botlar və əlavə atlas örtüklərlə bəzədilmiş cəsarətli çiyin forması təqdim edilmişdir. Kolleksiyanın rəngləri – ağ, gümüşü və bej Palais de Tokyo – nun sadə eleqantlılığına uyğun olub yeni başlanğıcı simvolizə edirdi. Owens – in material seçimi və kolleksiyasının kiçikliyi onun dizayn prosesində ətraf mühitə qarşı necə həssas yanaşmasının göstəricisidir.
LOUIS VUITTON
Pharrell Williams Louis Vuitton – nun kişi geyimləri bölməsinin rəhbəri qismində, qlobal vahidlik və əlaqələrə təşviq etmək məqsədi daşıyan özünün üçüncü kolleksiyasını təqdim etdi. Tədbir UNESCO – nun Parisdəki qərargahının damında, mədəni birliyi simvolizə edən “Simvolik qlobus” heykəlinin və çoxlu sayda dünya bayraqlarının fonunda keçirilmişdir. Kolleksiyada istifadə edilən rənglər insan dərisinin rəngini əks etdirir. Kolleksiyaya “LVRS United” yazısı olan köynəklər də daxil olmaqla, işçi və idman geyiminin ənənəvi elementləri aid edilirdi. Həmçinin, geniş kovboy şlyapaları, şəffaf bluzlar, mafiya qadınlarından ilham almış xəzlər kimi müasir dəb tendensiyalarına da rast gəlmək olardı.

Ключевые моменты весенней коллекций мужской одежды 2025 года
Парижская неделя моды S/S 2025 завершила тур мужской моды этого сезона. Давайте узнаем больше о коллекциях, в которых дизайнеры раздвигают границы стиля с помощью смелого творчества и безупречного мастерства.
HERMÈS
Вероник Ничаньян, которая уже более тридцати лет является креативным директором парижского дома, умеет сделать сложное ремесло простым. Ее целью было усовершенствовать пляжную одежду, не теряя при этом ее непринужденности. В числе выделяющихся вещей – изделия из эластичной кожи, такие как рубашка на пуговицах и соответствующий шейный платок бледно-лавандового цвета, а также множество других мягких цветов. Аксессуары также были отмечены: сандалии из телячьей кожи с крестообразным перекрестием, сверкающие украшения с палладиевой отделкой и различные варианты вместительной сумки Haut à Courroies из джинсовой парусины и телячьей кожи Того, которая, возможно, стала самой востребованной дорожной сумкой сезона.
DIOR
В своей последней коллекции Dior Ким Джонс черпал вдохновение в "домашнем монументализме" южноафриканского художника-поттера Хилтона Нела. Подиум был уставлен увеличенными версиями уникальных скульптур кошек Нела, создавая основу для показа. Экспрессивные рисунки Нела, изображающие нарисованных от руки животных, цветы и деревья, были превращены в пуговицы и значки по всей коллекции. Сама коллекция включала в себя элегантные базовые вещи, объединенные естественной цветовой гаммой. Широкие брюки сочетались с юбками, а на плечи моделей были наброшены набивные шарфы. Признавая, что весна 2025 года – это сезон коротких шорт, Джонс включил в коллекцию коммерчески привлекательные пары, которые заканчивались чуть выше колена.
RICK OWENS
За последние годы во Дворце Токио прошло множество модных показов. После небольшого перерыва Рик Оуэнс сделал яркое возвращение, представив подиумный показ всего 10 нарядов на 200 моделях, которые он назвал своей "белой атласной армией любви". В дизайне были представлены байкерские и джинсовые вещи с фактурными покрытиями, большие ботинки и смелые формы плеч, дополненные струящимися атласными накидками. Цвета коллекции, включая белый, серебристый и бежевый, соответствовали простой элегантности Токийского дворца и символизировали новое начало. Выбор Оуэнсом материалов и небольшой размер его коллекции свидетельствуют о том, что в процессе создания он уделял особое внимание вопросам экологии.
LOUIS VUITTON
Фаррелл Уильямс представил свою третью коллекцию в качестве главы отдела мужской моды Louis Vuitton, призванную содействовать глобальному единению и связи. Мероприятие прошло на крыше штаб-квартиры ЮНЕСКО в Париже, на фоне монумента "Symbolic Globe" и многочисленных мировых флагов, символизирующих культурное единство. В коллекции были представлены цвета, отражающие оттенки кожи человека, а также традиционная рабочая и спортивная одежда, например, футбольный комплект с надписью "LVRS United". Присутствовали и современные модные тенденции, такие как широкополые ковбойские шляпы, прозрачные блузки и меховые пальто, вдохновленные женами мафии.