Parisdən sevgi ilə...
Azərbaycanda onun ailəsini hamı tanıyır. Ana tərəfdən babası Əlövsət Quliyev – tarixçi, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, atası Əli Mustafabəyli isə – diplomat, baş konsul, alim, Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyi yanında Diplomatik Akademiyasında rəhbər vəzifədə çalışır. Həyat Gülərə Mustafabəyli-Delyasudu başqa ölkə ilə bağladı – o, Şatobriand və Puankarenin vətəninə aşiq oldu.
Amma təbii ki, o, öz vətənini də unutmur: mütəmadi olaraq qohumlarını, dostlarını ziyarət etmək, dincəlmək üçün Bakıya gəlir.
Öz uşaqlığınızdan bəhs edin.
Bir yaş yarım olanda atam Moskvaya işləməyə dəvət olundu, və bütün ailə ora köçdü. Mən Moskvada böyümüşəm, fransız məktəbini bitirmişəm. Fransız dilinə olan sevgim də buradan başladı. Amma Bakı ilə əlaqə heç vaxt kəsilməyib.
Necə oldu ki, Siz artıq Moskva Dövlət Universitetinin tələbəsi olduğunuz halda Bakıya qayıtdınız?
Mürəkkəb ölkələr üzrə mütəxəssis olan atam 1990-cı illərdə Əfqanıstana ezamiyyətə getdi. Uşaqları ora aparmaq qadağan idi, ona görə də mən Moskva Dövlət Universitetində bir il təhsil aldıqdan sonra BDU-nun tarix fakültəsinə keçdim. Burada məni Əlövsət Quliyevin nəvəsi kimi tanıyırdılar, ona görə də zəif oxumağa haqqım yox idi – mükəmməl oxuyurdum. İstədiyi diplomu aldıqdan sonra Xarici İşlər Nazirliyində işə düzəldim və orada sevimli Fransa ilə məşğul olmağa başladım. Nazirlikdə Avropa, ABŞ və Kanada idarələrinə rəhbərlik edən Aqşin Mehdiyevlə işləyirdim. 1994-cü ilin noyabrında Fransada Eleonora Hüseynovanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan səfirliyi açıldı və mən orada mədəniyyət attaşesi kimi işə başladım. Mənim cəmi 22 yaşım var idi...
Bu, Sizin Fransaya ilk səfəriniz idi?
Fransa ilə artıq tanış idim: tələbə tətillərim zamanı xalam Rəna Mustafabəyli-Şereşevskayanın yanına getmişdim. O, 90-cı illərin əvvəllərində oraya gəldi, ustad dərsləri verirdi, sonra qalmağa və işləməyə dəvət aldı.
Hansı çətinliklərlə üzləşdiniz?
Kifayət qədər çətinliklər var idi, çünki mən xarici ölkədə tək qaldım, gözəl, lakin tamamilə fərqli bir koordinat sistemi ilə. Bir çox məişət məsələlərini həll etməli oldum: ev kirayəsi, bəzi hesabların ödənilməsi və sayra. İş də ciddi idi və tam fədakarlıq tələb edirdi. Nə yaxşı ki, çox ünsiyyətciləm və asanlıqla uyğunlaşıram... Rəna xala Elzasda yaşayırdı və mənə yaxşı mənəvi dəstək olurdu, üstəlik, vaxtaşırı qohumlarım məni ziyarətə gəlirdi. Zaman keçdikcə çoxlu dostlar qazandım. Məlum oldu ki, fransızlar çox mehribandırlar və həmişə kömək etməyə hazırdırlar.
İştirak etdiyiniz səfirlik tədbirləri haqqında danışın.
Mən bir çox mədəni tədbirlərdə iştirak edirdim, davamlı olaraq müxtəlif sərgilərə, təqdimatlara, forumlara dəvətlər alırdım... Bu qəbildən olan tədbirlərə bir növ susadım: hər şeyi görmək, hər şeyi seyr etmək istəyirdim! Bu, gənc müstəqil respublika ilə Avropa dövləti arasında münasibətlərin yarandığı və formalaşdığı dövr idi. Biz sadəcə körpülər tikirdik, bu, son dərəcə çətin və maraqlı idi. O vaxt yeni səfirlikdə nəhəng komanda yox, dörd-beş nəfərdən ibarət bir ovuc
əməkdaş işləyirdi. Bu, müxtəlif səviyyələrdə ilk rəsmi və dövlət səfərlərinin, ilk irimiqyaslı tədbirlərin keçirildiyi illər idi. Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin Fransaya ilk səfərlərinin hazırlanmasında iştirak etmək mənim üçün böyük şərəf idi. Hələ orada diplomatik missiyamız olmayanda mən YUNESKO-nun tədbirlərinə, eləcə də bir çox başqa tədbirlərə – hava nəqliyyatı haqqında müqavilədən tutmuş Toğrul Nərimanbəyovun ilk sərgisinə qədər kuratorluq etmişəm.
Ümumilikdə səfirlikdə neçə il işləmisiniz?
Altı il. Bundan sonra mən işdən çıxdım, ailə həyatı qurdum, övladlarım dünyaya gəldi... Və bir neçə ildən sonra səfirliyə qayıtdım, lakin artıq Azərbaycanın Fransadakı yeni səfiri olmuş Tarik Əliyevin köməkçisi kimi: o, məni dəvət etdi, mən də yerli tariflə işləyirdim. O vaxtı böyük sevgi ilə xatırlayıram...
Səfirlikdəki işinizi tərk etdikdən sonra nə ilə məşğul oldunuz?
Tədbirlərin idarə olunması agentliyində işləyirdim, direktorumuz rusdilli icma ilə əlaqələrin inkişafında maraqlı idi. Biz turist səfərləri təşkil etmək istəyirdik, Bakıya, Moskvaya gedirdik... Amma pandemiya bütün planlarımızı pozdu: insanların səyahət etməyə imkanı yox idi. Direktor fəaliyyət istiqamətini dəyişdi, fərqli sahəyə keçdi, çünki tədbir biznesi pandemiyadan çox əziyyət çəkdi. Mən də belə etdim və üçüncü dəfə ixtisasımı dəyişdim – özəl katolik məktəbində rus dilindən dərs deməyə başladım. Hər axında 15 və ya daha çox tələbəm var, bunlar böyük siniflərdir. Rus dili məcburi fənn deyil, əlavə yük kimi tədris olunur, amma tələbələr çox həvəslidirlər – özləri mənə Çaykovski, Raxmaninov və Tolstoydan danışırlar. Onların yanaşması çox fundamentaldır. Bu fəaliyyətlərdən böyük həzz alıram. Əlavə olaraq, rusdilli auditoriyaya fransız dilini də öyrədirəm. Dərs deməyə isə mən Bakıda fransız dili üzrə tanınmış mütəxəssis olan xalam Afaq Quliyevanın məsləhəti ilə başladım...
Neçə övladınız var? Onlar harada yaşayırlar?
Mənim üç övladım var və hamısı Fransada yaşayır. Böyük oğlum Strasburqda mühəndislik məktəbində oxuyur. Ortancıl oğlum 19 yaşındadır, Parisdə Assas Universitetində maliyyə və iqtisadiyyat fakültəsində təhsil alır. Qızım Alisa 13 yaşındadır, məktəblidir. Onlar Fransada doğulub boya-başa çatsalar da, Azərbaycanı dəlicəsinə sevirlər. Məsələn, Alisadan yayda hara getmək istədiyini soruşsan, o, tərəddüd etmədən Bakı deyəcək. Bu məsələ bizim üçün çox aktualdır, yayda vətənimizə gəlməyi planlaşdırırıq. Müharibə zamanı onlar çox narahat idilər və sosial şəbəkələrdə Azərbaycanı fəal şəkildə dəstəkləyirdilər. Mən hədsiz şadam ki, uşaqlar öz tarixi vətənləri ilə belə mənəvi bağlılıq hiss edirlər. Onların öz köklərini unutmamaq üçün çalışıram.
Yəqin fikir verdiniz ki, Bakı bu illər ərzində çox dəyişilib...
Çox! Şəhəri tanımaq olmur! İnfrastruktur dəyişilib, çoxlu yeni binalar və başqa tikililər ərsəyə gəlib. Xüsusilə otellər. Qonaqları bura gətirməkdən çox məmnunam. Keçmiş müdirim Bakıya ilk gələndə sözün əsl mənasında şəhərə aşiq oldu və bu, bütün dünyanı gəzmiş adamdır. Peşəkar layihələrində isə o, həmişə şəhərimizlə bağlı nəsə planlaşdırırdı. İki ildən sonra mən başqa bir qrup fransızla gəldim, və onların hamısı “Qafqazın Parisi”nə aşiq oldular; getdikləri hər tədbirdə bu haqda heyranlıqla danışdılar.
Ən çox nə üçün darıxırsınız?
İlk növbədə sevdiklərim üçün darıxıram. Yaşa dolduqca yaxınlarımızla ünsiyyət üçün darıxırıq. Elə oldu ki, biz bütün planetə səpələndik, amma yenə də qohumlarımızla mümkün qədər tez-tez ünsiyyət qurmağa çalışırıq. Bundan başqa, mən mətbəximiz üçün də darıxıram. Heç bir yerdə Bakıdakı qədər dadlı yeməklər bişirmirlər!
Özünüz Azərbaycan mətbəxindən nəsə bişirirsiniz?
Uşaqlarım düyünü çox sevdikləri üçün tez-tez plov bişirirəm. Bəzən üzüm yarpağı ala bilsəm, onları dolma ilə sevindirirəm.
Məşhur ailənin üzvü olmaq çətindir? Bəlkə daha çox məsuliyyət nəzərdə tutur?
Bəli, məsuliyyət böyük idi, çünki ailə hər iki cərgədə tanınır. Amma eyni zamanda, bu həm də böyük qürurdur. Bir hadisəni sizə danışım: Bakıda olarkən uşaqlarımla babamın adı yazılmış xatirə lövhəsinin yanında dayandıq. Uşaqlara anamın burada yaşadığını fransızca deməyə başladım. Sonra bir polis gəldi və dedi ki, bu evdə bir adam yaşayırdı, və o, həmin adamın kitablarından tarixi öyrənirdi. Övladlarım birdən başa düşdülər ki, onların ulu babası tanınır, xatırlanır. Bu inanılmaz hiss idi... Atamın babası Midhət Mustafabəylini də Bakıda yaxşı tanıyırdılar – o, Geologiya İnstitutuna rəhbərlik edirdi.
Xalanız Rəna Şereşevskaya da çox məşhur şəxsiyyətdir. Ailədə onun yolunu davam etdirən varmı?
Bəli, Fransada o, ulduzdur, İncəsənət və Ədəbiyyat ordeni kavalyeridir. Onun tələbələri beynəlxalq müsabiqələrin laureatları olurlar. Qızı Viktoriya Şereşevskaya onun yolunu davam etdirdi: o, pianoçu və opera müğənnisidir, bütün dünyada konsertlər verir. Bizim ailədə bir ənənə sarsılmazdır, bir növ minimum proqramdır: hamı musiqi təhsili alır. Atam və əmim pianoda möhtəşəm ifa edirlər, mən də vaxtaşırı alətdə ifa edirəm, övladlarım da musiqi məktəbində oxuyublar, klassik musiqi haqqında təsəvvürləri var.

Из Парижа с любовью...
Ее семью в Азербайджане знают все. Дед по маме Аловсат Гулиев – историк, профессор, член-корреспондент НАНА, а отец Али Мустафабейли – дипломат, генеральный консул, ученый и руководитель в Дипломатической академии при МИД РФ. Жизнь связала Гюляру Мустафабейли-Делясуд с другой страной – она влюбилась в родину Шатобриана и Пуанкаре. Но и свою она, конечно, не забывает: регулярно приезжает в Баку навестить родственников и друзей и отдохнуть.
Расскажите о своем детстве.
Когда мне было полтора года, отца пригласили работать в Москву, и вся семья перебралась туда. Я выросла в Москве, закончила французскую школу. Отсюда началась любовь к французскому языку. Но и связь с Баку никогда не прерывалась.
Как получилось, что Вы, уже будучи студенткой МГУ, вернулись в Баку?
Папа, специалист по сложным странам, в 90-е годы уехал с миссией в Афганистан. Детей туда брать запрещалось, поэтому я, уже год отучившись в МГУ, перевелась на исторический факультет БГУ. Здесь меня знали как внучку Аловсата Гулиева, так что учиться плохо у меня просто не было права – училась на отлично. Получив заветный диплом, устроилась в МИД, где занималась любимой Францией. Работала с Акшином Мехтиевым, возглавлявшим в министерстве Управление Европы, США и Канады. В ноябре 1994 года во Франции открылось посольство Азербайджана, которым руководила Элеонора Гусейнова, и я оказалась там в качестве атташе по культуре. Мне было всего 22 года...
Это была Ваша первая поездка во Францию?
Я уже была знакома с Францией: на студенческих каникулах ездила туда навещать свою тетю Рену Мустафабейли-Шерешевскую. Она приехала туда в начале 90-х, давала мастер-классы, а потом ее пригласили остаться и работать.
С какими трудностями Вам пришлось столкнуться?
Трудностей хватало, ведь я оказалась совсем одна в чужой стране, замечательной, но с совершенно другой системой координат. Предстояло решать кучу бытовых вопросов: нужно было снять жилье, оплачивать какие- то счета и т.д. Работа тоже была серьезная и требовала полной отдачи. Хорошо, что я человек очень общительный и легко адаптируюсь... Тетя Рена жила в Эльзасе и была мне хорошей моральной поддержкой, плюс время от времени кто-нибудь из родных приезжал меня навестить. Со временем у меня появилась масса друзей. Как оказалось, французы очень дружелюбны и всегда готовы прийти на помощь.
Расскажите о мероприятиях посольства, в которых Вы участвовали.
Я была задействована во множестве культурных мероприятий, постоянно получала приглашения на разные выставки, презентации, форумы... У меня была своеобразная жажда на события такого рода: хотелось все увидеть, все посмотреть! Это было время зарождения и становления отношений между молодой независимой республикой и европейской державой. Мы только наводили мосты, это было крайне сложно и безумно интересно. В новом на тот момент посольстве трудилась не огромная команда, а горстка из четырех-пяти человек. Это были годы первых официальных и государственных визитов на различных уровнях, первых крупномасштабных мероприятий. Мне выпала большая честь участвовать в подготовке первых визитов во Францию нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Также я курировала мероприятия по линии ЮНЕСКО, когда у нас там еще не было дипломатического представительства, и множество других – от договора о воздушном сообщении до первой выставки Тогрула Нариманбекова.
Сколько всего времени Вы проработали в посольстве?
Шесть лет. После этого отошла от дел, вышла замуж, родила детей... А через несколько лет вернулась в посольство, но уже в качестве ассистента Тарика Алиева, ставшего новым послом Азербайджана во Франции: он пригласил меня, и я работала на местной ставке. С большой теплотой вспоминаю это время...
Чем Вы занялись, оставив работу в посольстве?
Я работала в агентстве по организации мероприятий, наш директор был заинтересован в развитии связей с русскоязычным сообществом. Мы хотели организовывать туристические поездки, ездили в Баку, в Москву... Но пандемия нарушила все наши планы: людям стало не до путешествий. Директор переориентировался, занялся другой сферой деятельности, потому что ивент-бизнес от пандемии сильно пострадал. Я поступила так же и в третий раз поменяла профессию – начала преподавать русский язык в частной католической школе. У меня в каждом потоке по 15 человек и более, это большие классы. Русский язык не является обязательным предметом, он проходит как дополнительная нагрузка, однако студенты весьма мотивированны – сами рассказывают мне про Чайковского, Рахманинова и Толстого. Подход у них очень фундаментальный. Я получаю большое удовольствие от этих занятий. Помимо русского языка французам, я преподаю еще и французский язык русскоязычной аудитории. А преподавать я начала с легкой руки и по совету моей тети, Афаг Гулиевой, известного в Баку специалиста по французскому языку…
Сколько у Вас детей? Где они живут?
У меня трое детей, и все они живут во Франции. Старший сын учится в инженерной школе в Страсбурге. Среднему 19 лет, он учится в университете Ассас в Париже на финансово-экономическом факультете. Дочери Алисе 13 лет, она школьница. Хотя они родились и выросли во Франции, они безумно любят Азербайджан. Например, если спросить Алису, куда она хочет поехать летом, та, не задумываясь, назовет Баку. Этот вопрос стоит у нас очень остро, летом планируем прилететь на родину. Во время войны они очень переживали, активно поддерживали Азербайджан в социальных сетях. Я безумно рада, что дети ощущают такую духовную связь с исторической родиной. Стараюсь, чтобы они не забывали своих корней.
Вы, наверное, замечаете, что Баку сильно изменился за эти годы...
Очень сильно, города не узнать! Изменилась инфраструктура, построено много новых зданий и других сооружений. В особенности отелей. Я с большим удовольствием привожу сюда гостей. Мой бывший шеф, впервые попав в Баку, буквально влюбился в него, причем это человек, объездивший весь мир. И в своих профессиональных проектах он обязательно планировал что-то, связанное с нашим городом. Через два года я приехала с еще одной компанией французов, и все они уезжали влюбленными в «кавказский Париж», с восхищением рассказывали о нем на каждом мероприятии, где бывали.
О чем Вы скучаете больше всего?
В первую очередь тоскую по близким. Чем старше становишься, тем больше тебе не хватает общения с близкими людьми. Так получилось, что нас разбросало по всей планете, но все равно мы с родственниками стараемся общаться как можно чаще. И еще я скучаю по нашей кухне. Нигде не готовят так вкусно, как в Баку!
А Вы сами готовите что-то из азербайджанской кухни?
Часто готовлю плов, потому что мои дети любят рис. Иногда радую их долмой, если удается достать виноградные листья.
Сложно ли быть членом известной семьи? Наверное, дополнительная ответственность?
Да, ответственность была огромная, потому что семья известна по обеим линиям. Но вместе с тем это и огромная гордость. Расскажу такой случай: будучи в Баку, мы с детьми как-то остановились у мемориальной доски с именем моего деда. Я начала рассказывать детям на французском, что здесь жила моя мама. И тут подошел полицейский и стал рассказывать, что в этом доме жил человек, по книгам которого он учил историю. Мои дети вдруг поняли, что их прадеда знают и помнят. Это было удивительное чувство... Моего дедушку со стороны отца, Мидхата Мустафабейли, тоже хорошо знали в Баку – он возглавлял Институт геологии.
Ваша тетя Рена Шерешевская тоже очень известный человек. Кто-нибудь в семье, наверное, пошел по ее стопам?
Да, во Франции она звезда, кавалер Ордена искусств и литературы. Ее ученики становятся лауреатами международных конкурсов. По ее стопам пошла дочь, Виктория Шерешевская, моя двоюродная сестра: она пианистка и оперная певица, выступает с концертами по всему миру. В нашей семье незыблема одна традиция, своеобразная программа-минимум: все получают музыкальное образование. Мои папа и дядя шикарно играют на пианино, я тоже периодически сажусь за инструмент, все мои дети тоже ходили в музыкальную школу, имеют представление о классической музыке