Bu foto-reportaj Keniyanın Nayrobi bölgəsində yerləşən, Afrikanın ən böyük iki – Dandore və Koroqoço gecəqondularına humanitar missiya əsnasında çəkilib. Komandamız bu layihəni kimsəsiz uşaqlara təhsil və tibbi yardım almağa kömək etmək məqsədilə həyata keçirmişdir. Belə ki, bütün görülən işlər gələcəkdə onların gettodan ayrılmaq, azad yaşamaq və həyatda nə işlə məşğul olmağı özlərinin qərarlaşdırmaq imkanlarının olması üçündür.
Gettoda yaşamaq çox çətindir. Yemək, su və normal yaşayış şəraiti yoxdur. Burada anti-sanitariya hökm sürür, bu da QİÇS, hepatit, malyariya və koronavirus kimi sağalmaz xəstəliklərin yayılmasına səbəb olur. Hər şey qanqsterlər tərəfindən idarə olunur, buna görə cinayət nisbəti çox yüksəkdir. Dünyada ən yüksək işsizlik göstəricisi buradadır – təxminən 80% təşkil edir. Məhəllələrdə əmin-amanlıq yoxdur, həyatda qalmağın yeganə yolu isə gecəqondunun ortasında yerləşən zibilxanada səhərə kimi çılpaq əllərlə bir-iki qəpiyə satmaq üçün dəyərli bir şey axtarmaqdır. Çoxları bunu çiyinlərinə bağlanmış uşaqla edir.
Statistika bizə tamamilə fərqli bir şey söyləyir. O, üçüncü dünyadakı insanların birinci dünyadakı insanlardan emosional olaraq daha xoşbəxt olduqlarını təsdiq edir. Heç bir maddi sərvətə sahib olmayaraq, onlar hamı üçün əlçatan olan həyat dəyərlərini qətiyyətlə mənimsəyiblər. Birinci və üçüncü dünya arasındakı hər hansı bir əlaqə həyatda həqiqətən vacib olanı xatırlamağa kömək edəcək. Onlara isə bu, öz növbəsində ən yüksək yoxsulluq səviyyəsinə səbəb olan 400 illik müstəmləkəçilikdən sonra Afrikanın ayağa qalxması üçün lazımi dəstəyi tapmağa kömək edəcək. Onlara əcdadlarımızın etdiyi səhvləri düzəltməyə kömək etmək üçün hər gün əlimizdən gələni edərək daha yaxşı bir dünya qura bilərik. – N

This photo reportage was shot on a humanitarian mission to Nairobi, Kenya, in two of the biggest slums in Africa: Dandora and Korogocho. Here, our crew initiated a project with street kids to guarantee them education and health care so that they will get the opportunity to leave the ghetto and live freely, deciding by themselves what to do and become in their lives.
Ghetto life is very tough. There is no food, often no water, no welfare. Sanitary conditions are very bad, leading to the spread of incurable illnesses such as aids, hepatitis, malaria and coronavirus. Everything is controlled by gangsters, so crime levels are very high. Unemployment can also reach some of the highest rates in the world, around 80%. So there is no safety in the blocks where the only way you survive is digging all day from sunrise to sunset with your bare hands in the dump located in the middle of the slum, looking for something with any value to sell for a few coins. Many do this with a baby tied to the shoulder.
Statistics tell a different story. They indicate that people from the third world are emotionally happier than those from the first world. Living without materialism, they have learnt life values affordable for everyone that transform human relationships through unity, family, helping each other, music and religion. Any relationships between the first world and the third world will help us to remember what really matters in life. This will also help them to find the right support for Africa to rise up after 400 years of colonisation, which caused the biggest state of poverty ever seen. We can build a better world by doing our best everyday to help them, finding solutions for the mistakes made in the past by our ancestors. – N