Force of Love 2024: как это было
Mayın 24-dən 26-dək Space_____13 incəsənət məkanında Bakı sakinlərinə və qonaqlarına unudulmaz bayram bəxş edən “Force of Love” festivalı baş tutdu. Festivalın əsas məqsədi insanları övladları və dostları ilə bir araya gətirmək və onların əylənməsi üçün imkan yaratmaq idi.
Festivalın ilk günündə kətan boyama, sabunqayırma və bəzək, robototexnika, dulusçuluq, eko çanta dizaynı, ətir istehsalı, çayçılıq, boşqab bəzəyi, gül əkilməsi və zumba rəqsi üzrə ustad dərsləri keçirildi.
Festivalın ikinci günündə qonaqlar stretchinq, kofe boyama, kağız kuklaların hazırlanması, boşqab boyama, şüşə və vitraj boyama, baçata rəqsi ustad dərslərində iştirak etdilər. Jurnalın baş redaktoru, “Force of Love” festivalının ideya müəllifi Ülviyyə Mahmud natürmort rəsmləri üzrə Still Drawing ustad dərsi keçdi. Əlavə fəaliyyətlərə Becausenever-dən (Toğrul Məhərrəmli) köynək üzərində qrafiti və Firuzə Sultanzadədən “Zero Waste” adlı ekoloji master-klasslar daxil idi.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi nəzdində Mədəni və Yaradıcı Sənayelərinin İnkişaf Mərkəzinin dəstəyi ilə təşkil olunan festival iştirakçılarının arzularını gerçəkləşdirməsinə fürsət yaradaraq onları musiqi, rəqs, teatr, yumor, dizayn, memarlıq, dəb, sənətkarlıq, təsviri incəsənət, kino, video, fotoqrafiya, ədəbiyyat, nəşriyyat, televiziya, radio, reklam, oyun və yaradıcılıq texnologiyaları üzrə istedadlarını nümayiş etdirməyə dəvət etdi. Mərkəz tərəfindən “Cultech” (mədəni startaplar), “GameTech” (oyun texnologiyaları), sketçinq üzrə ustad dərsi təşkil olunmuş, Əhməd Nəbiyevin və “Atide” brendinin əsərləri sərgilənmişdir. Bundan əlavə, festivalda “f37 Union” icmasını təmsil edən gənc fotoqrafların əsərləri nümayiş etdirildi.
Ustad dərslərinin təşkilində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi dəstək göstərmişdir.
Həmçinin festivalı ziyarət edən şəhərimizin sakinləri və qonaqları müxtəlif incəsənət əsərləri, kitablar, fotoşəkillər, vintaj zərgərlik məmulatları, vinil plastinkalar, ev və gözəllik məhsulları, geyimlər, vintaj çantalar əldə etmək, müxtəlif yeməklər və içkilərdən zövq almaq imkanından yararlandılar. Festivalı təxminən 2800-3000 nəfər ziyarət edib.
Mayın 26-da tədbirin bədii hissəsi baş tutdu. Space_____________13 məkanının səhnəsində Stand-up komediyaçıları Cavid Qurbanov (“Comedy Club”, “HB”, “Naşa Raşa” nın ssenari müəllifi, “Bakılı Oğlanlar” KVN komandasının ssenaristi) və Roman Orkodaşvili (rejissor, ssenarist, yazıçı, redaktor, “Nə? Harada? Nə vaxt?” layihəsinin iştirakçısı) çıxış etdilər. Gecə Becausenever-in musiqi seti ilə başa çatdı.

В Баку прошел весенний фестиваль “Force of Love”
C 24 по 26 мая в арт-пространстве Space____________13 состоялся фестиваль “Force of Love”, подаривший жителям и гостям нашего города незабываемый праздник. Главной целью фестиваля было создать возможность собраться вместе с семьей, детьми и друзьями, получить массу впечатлений и весело провести время.
В первый день фестиваля прошли мастер-классы по живописи на холсте, изготовлению и декорированию мыла, робототехнике, гончарному делу, дизайну эко-сумок, изготовлению парфюмов, сборке чая, украшению тарелок, посадке цветов и зумбе.
Во второй день фестиваля гости с удовольствием поучаствовали в мастер-классах по растяжке, рисованию кофе, изготовлению бумажных кукол, росписи на тарелках, росписи стекла и витражам, бачате и чайном мастер-классе. Главный редактор журнала и идейный вдохновитель фестиваля “Force of Love” Ульвия Махмуд провела мастер-класс по живописи Still Drawing, также состоялись мастер-классы по граффити на футболках от Becausenever (Тогрул Магеррамли) и экологический мастер-класс “Zero Waste“ от Фирузы Султан-заде.
Центр развития культурных и творческих индустрий при Министерстве культуры Азербайджанской Республики, при поддержке которого проходило мероприятие, пригласил всех желающих воплотить свои мечты в реальность и продемонстрировать свои таланты в области музыки, танца, театра, юмора, дизайна, архитектуры, искусства моды, мастерства и изобразительного искусства, кино, видео, фото, литературы, издательского дела, телевидения, радио и рекламы, игр и креативных технологий.
Центром были организованы занятия “Cultech” (стартапы в области культуры), “GameTech” (игровые технологии) и мастер-класс по скетчингу, были выставлены работы Ахмеда Набиева и бренда Atide.
В рамках фестиваля также были представлены работы молодых фотографов сообщества “f37 Union”.
Помощь в организации мастер-классов была предоставлена со стороны Республиканского Центра развития детей и молодежи при Министерстве науки и образования АР.
Жители и гости нашего города, посетившие фестиваль в эти дни, воспользовались возможностью приобрести произведения искусства, книги, фотографии, винтажные украшения, виниловые пластинки, товары для дома и красоты, одежду, винтажные сумки и многое другое, а также попробовать всевозможные угощения и напитки. Всего фестиваль посетило около 2800-3000 человек.
26 мая состоялась художественная часть мероприятия. На сцене арт-пространства Space____________13 выступили стендап-комики – сценарист проектов «Comedy Club», «ХБ», «Наша Раша», автора команды КВН «Парни из Баку» Джавид Гурбанов и режиссер, сценарист, писатель, редактор, участник клуба знатоков «Что? Где? Когда?» Роман Оркодашвили. Вечер завершился музыкальным сетом от Becausenever.