Bu günə qədər qorunan və “Fondazione Torlonia” tərəfindən BVLGARI brendinin dəstəyi ilə bərpa edilən böyük xüsusi qədim heykəllər kolleksiyası, dünya turunun ilk beynəlxalq mərhələsi olaraq 25 iyun, 2024-cü ildə Parisdəki Luvr muzeyində sərgiləndi.
Bu günə qədər qorunan və qədim Yunan və Roma heykəllərinin ən böyük fərdi kolleksiyası kimi tanınan “Torloniya Mərmərləri” Fondazione Torlonia tərəfindən bərpa edildikdən sonra ilk dəfə İtaliyadan kənarda, dünyanın ən məşhur və nüfuzlu muzeylərindən birində nümayiş etdirilir. Kolleksiyanın bərpası və Luvr Muzeyində sərgilənməsində başlıca rolu Bvlgari brendi tutur.
Açılış tədbiri Bvlgari tərəfindən Baş Qərargah Rəhbəri Françesko Gilioli, Xüsusi Nəzarətçi Daniela Porro və İtaliyanın Fransadakı səfiri Emanuela D'Alessandronun iştirakı ilə keçirilib. Həmçinin qurumların və beynəlxalq mətbuatın eksklüziv nümayəndələri də iştirak edib.
“Fondazione Torlonia ilə dərin bağ 2017-ci ilə, Bvlgari dünyanın ən mühüm antik sənət kolleksiyası sayılan 100-dən çox heykəlin bərpasının əsas himayədarı olduğu vaxta təsadüf edir. Bu gün biz fəxr edirik ki, qorunub saxlanmasına töhfə verdiyimiz bu bədii irs dünyanın ən böyük mədəniyyət qurumlarından biri olan Luvr muzeyinə və beləliklə də, geniş beynəlxalq auditoriyaya çatmaq üçün ilk dəfə İtaliyadan kənara çıxır. Bizə bu mədəni himayə təşəbbüslərini həyata keçirməyin nə qədər vacib olduğunu xatırladan bu əhəmiyyətli sərgi, davamlı dəyər yaratmaq üçün öhdəliyimizin bir hissəsidir. Eynilə bu ilin əvvəlində Fondazione Bvlgari-nin yaradılmasında bizi ruhlandıran öhdəlik kimi”. Bvlgari-nin baş direktoru Jan-Kristof Babin bildirib.
Təxminən 100 beynəlxalq qonağa qədim heykəltəraşlıq kolleksiyası nümayiş etdirildi. Sərgiyə özəl ekskursiyadan zövq aldıqdan sonra qonaqlar Galerie Daru-nun möhtəşəm məkanında üçulduzlu aşpaz Yannik Allenonun bu xüsusi gün üçün xüsusi olaraq hazırladığı nahardan zövq aldılar. Skripkaçı və arfaçıların canlı ifaları gecənin füsunkar ab-havasını formalaşdırdı.
Xüsusi tədbirdə NARGIS jurnalının təsisçisi və baş redaktoru, həmçinin Bvlgari brendinin dostu Ülviyyə Mahmud da iştirak etdi.
Bvlgari-nin Parisdə baş tutan təşəbbüsləri çərçivəsində, 2024-cü il iyunun 25-dən avqustun 31-dək zərgərlik evinin 140 illik yubileyini qeyd etmək üçün “Place Vendome Flagship” butikində “Eternally Reborn” sərgisi ilə də tanış olmaq mümkün olacaq.
Sərgi Luvr Muzeyi tərəfindən İtaliya Mədəniyyət Nazirliyi (Roma Arxeologiyası Təsviri İncəsənət və Landşaft üzrə Xüsusi Nəzarət İdarəsi) və Fondazione Torlonia ilə birgə, Bvlgari-nin əsas himayədarı kimi dəstəyi ilə təşkil edilmişdir. Kolleksiyanın 2024-cü il iyunun 26-dan noyabrın 11-dək muzeydə “Denon Qanadı”nda nümayiş etdirilməsi nəzərdə tutulur.

В качестве главного спонсора Фонда Торлония с 2017 г., вчера вечером в Париже Дом Bvlgari отпраздновал открытие в Лувре выставки «Шедевры из собрания Торлония» - это первый международный этап её мирового турне.
Мраморы Торлония, известные как крупнейшая частная коллекция скульптур Древней Греции и Императорского Рима, сохранившаяся до настоящего времени, впервые экспонируются за пределами Италии, в одном из самых известных и престижных музеев мира, после их реставрации Фондом Торлония при поддержке Bvlgari.
Церемония открытия прошла под эгидой Bvlgari в присутствии советника и начальника штаба Франческо Джилиоли, специального суперинтенданта Даниэлы Порро и посла Италии во Франции Эмануэлы Д'Алессандро, а также в присутствии представителей эксклюзивного круга учреждений и международной прессы.
«Глубокая связь с Фондом Торлония восходит к 2017 году, когда Дом Bvlgari стал главным спонсором реставрации более 100 статуй из того, что считается самой важной частной коллекцией античного искусства в мире. Сегодня мы гордимся тем, что это художественное наследие, в сохранение которого мы внесли свой вклад, впервые покинуло пределы Италии, чтобы быть показанном в Лувре, одном из крупнейших мировых культурных учреждений и, следовательно, к огромной международной аудитории. Эта значимая выставка, которая напоминает нам о том, какая это привилегия — проводить культурные патронажные инициативы такого масштаба, является частью нашего более широкого обязательства по созданию непреходящей ценности посредством подхода, основанного на возврате должного обществу. То же обязательство вдохновило нас на создание Фонда Bvlgari в начале этого года», — сказал Генеральный директор Bvlgari Жан-Кристоф Бабен.
Около 100 международных гостей были встречены приветственным коктейлем в роскошной обстановке Salle des Cariatides, впечатляющей сводчатой галереи эпохи Возрождения, где представлена коллекция античных скульптур. После частной экскурсии по выставке гости насладились фирменным ужином, эксклюзивно созданным для этого особого случая трехзвездочным шеф-поваром Янником Аллено, среди великолепия Galerie Daru. Живые выступления скрипачей и арфистов создали дивную атмосферу.
На специальном мероприятии также присутствовала Ульвия Махмуд, основательница и главный редактор журнала NARGIS и друг бренда Bvlgari.
В рамках инициатив Bvlgari, реализуемых в Париже, с 25 июня по 31 августа 2024 года во флагманском бутике на Вандомской площади можно посетить выставку «Вечное возрождение», посвященную 140-летию римского Дома.
Выставка была организована Лувром в сотрудничестве с Министерством культуры Италии (Специальный надзор археологии, изящных искусств и ландшафта Рима) и Фонда Торлония при поддержке Bvlgari как главного спонсора. Она будет открыта для публики с 26 июня по 11 ноября 2024 года в крыле Денон в Лувре в Париже.