BIAF x NARGIS Jurnalı Branç: Bakıda incəsənət, tərz və ilham
29 Oktyabr tarixində “Nana’s Bakery” kafe – fırınında “Baku İnternational Art Festival” (BIAF 2025) və NARGIS jurnalı tərəfindən təşkil edilmiş dəbli branç baş tutdu.
Tədbirdə aparıcı blogerlər, incəsənət, dəb və media nümayəndələri, həmçinin AISÉL festivalının brend səfiri toplanaraq müasir Bakının həyatında incəsənət və mədəniyyətin rolunu müzakirə etdilər.
Mehriban və ilhamverici ab – havada qonaqlar 31 oktyabrdan 16 noyabradək keçiriləcək BIAF 2025 festivalında Bakının dünya incəsənətinin səhnəsinə çevrilməsindən danışdılar.
Festivalın proqramında –Behzod Abduraimov kimi ilhamverici incəsənət xadimlərinin, Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət simfonik orkestri, Fuad İbrahimovun, “TITIZÉ - A Venetian Dream” / Daniele Finzi Pasca (İsverçə), «Delay the Sadness»/ Sharon Eyal Dance (Frans), «Hamlet - Prince of Denmark» / EX Machina / Robert Lepage / Côté Danse / Guillaume Côté (Kanada), «Anna Karenina» / «Gesher» Theatre (İsaril), «The Rite of Spring» / Yang Liping Contemporary Dance (Çin), Dmitriy Sitkovetskiy — skripka, Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik orkestri, Murtuza Bülbül – dirijor, Fərhad Bədəlbəyli - fortepiano çıxışları yer almışdır.
AISÉL qeyd etdi ki, “bu cür hadisələr incəsənət enerjisini hiss etməyə və Bakının yeni fikirlərin doğulduğu və müasir fərdilik mədəniyyətinin formalaşdığı yer olduğunu xatırlamağa yardım edir.”
Qonaqlar, festivala qarşı səmimi dəstəklərini ifadə etdilər və yaradıcı icmaların birləşməsinin və Azərbaycanın regionun mədəni mərkəzi kimi inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bildirdilər.

BIAF x NARGIS Magazine Brunch: искусство, стиль и вдохновение в Баку
Мероприятие собрало ведущих блогеров, представителей искусства, моды и медиа, а также амбассадора фестиваля AISÉL, чтобы обсудить роль искусства и культуры в жизни современного Баку.
В дружеской и вдохновляющей атмосфере гости говорили о том, как фестиваль BIAF 2025, который пройдёт с 31 октября по 16 ноября, превращает Баку в живую сцену мирового искусства.
В программе фестиваля — выступления выдающихся артистов, среди которых Бехзод Абдураимов, Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли, Фуад Ибрагимов, «TITIZÉ - A Venetian Dream» / Daniele Finzi Pasca (Швейцария), «Delay the Sadness»/ Sharon Eyal Dance (Франция), «Hamlet - Prince of Denmark» / EX Machina / Robert Lepage / Côté Danse / Guillaume Côté (Канада), «Anna Karenina» / «Gesher» Theatre (Израиль), «The Rite of Spring» / Yang Liping Contemporary Dance (Китай), Дмитрий Ситковецкий — скрипка, Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли, Муртуза Бюльбюль — дирижёр, Фархад Бадалбейли — фортепиано.
AISÉL отметила, что «такие события помогают почувствовать энергию искусства и напомнить, что Баку — это место, где рождаются новые идеи и формируется современная культурная идентичность».
Гости выразили искреннюю поддержку фестивалю, отметив важность объединения творческого сообщества и продвижения Азербайджана как культурного центра региона.