Doktor Sofi Menkes Parisdə mezoterapiya, dietologiya və seksologiya üzrə tibb təhsili almışdır. 1995 – ci ildə doktor Menkes Parisdə öz klinikasını açmışdır. Burada o, terapevt, həkim – kosmetoloq və qidalanma üzrə kouç olaraq çalışırdı. Bir qədər sonra, Estetik Tibb həkimi olaraq fəaliyyət göstərməyə başlamışdır. 2016 – cı ildə isə, doktor Menkes, Jenevada yerləşən Clinique Forever İnstitutunda tibbi direkor olaraq işə başlamış və 2021 – ci ilədək bu vəzifədə çalışmışdır. Hal – hazırda doktor Sofi Menkes, İsveçrənin Jenolye şəhərində yerləşən Clinique Nescens – də Estetik və Regenerativ tibb mərkəzinin direktorudur. Doktor Menkes nanoyağ, mikroyağ transplantasiyası, PRP (trombositlərlə zəngin plazma) və həm autoloji, həm də heteroloji ekzosomal terapiya üzrə mütəxəssisdir. O, AİRMESS – in əsasını qoyanlardan biri, keçmiş prezidenti və xəzinədarı olmuş, həmçinin, İsveçrə estetik tibb cəmiyyətinin üzvü olmuşdur.
Clinique Nescens hansı istiqamətlər üzrə ixtisaslaşmışdır və nə sizin klinikanızı unikal edir?
Mən, estetik və regenerativ tibb mərkəzinin əsasını 2021 – ci ildə qoymuşam. Bizimlə digər klinikalar arasında əsas fərq – bizim regenerativ tibbə yönəlməyimizdir. Mən, 2016 – ci ildən etibarən bu sahə üzrə pioner olmuşam. Mən, nanoyağ transplantasiyasını üzrə ixtisaslaşam. Bu kök hüceyrələrin köməyi ilə bədənin müxtəlif hissələrinin vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına imkan verən üsuldur. Autoloji regenerativ tibbdə ilk müalicə PRP olmuşdur. Biz artıq 20 ildir ki, PRP vasitəsi ilə insanları müalicə edirik və bu üsul qızıl standart olaraq qalır.
Clinique Nescens – də hansı prosedurları təklif edirsiniz?
Biz, regenerativ tibbin innovativ sahəsində müasir üsullardan istifadəni təklif edirik. Yeni yanaşmaya mikro- və nanoyağ transplantasiyası daxildir. Dərinin bərpası, yaş əleyhinə prosedurlar, üzün kontur plastikası və ləkələrin, melazmanın, kuperozun və varikozun kiçildilməsinə yönəlmiş prosedurlar klinikamızda təklif olunan ən populyar xidmətlərdir.
Siz, nanoyağ və mikroyağ üsulları, həmçinin PRP və eksozom üzrə yenilikçi fəaliyyətinizlə məşhursunuz. Bu üsullar haqqında məlumat verə və onların üstünlüklərini izah edə bilərsinizmi?
Biz regenerativ tibbdə həqiqətən də yaxşı nəticələr əldə edirik və 2019 – cu ildən etibarən ekzosomlara keçmişik. Ekzosomlarla müalicə saç tökülməsi və nazik xəttlər, ləkələr, genişlənmiş məsamələr, quruluq və çapıqəmələ gəlmə kimi yaşlanma əlamətləri ilə mübarizədə qeyri – invaziv yanaşma təklif edir. Ekzosom – pasientin öz kök hüceyrələrindən alına bilən məhsuldur. Məsələn, biz ekzosomu kremə yerləşdirərək dəriyə fərdi qulluq üçün vasitə əldə etmiş oluruq. Pasient bu məhsulu səhər və axşam istifadə edir. Lakin öncə, biz pasientdən alınmış yağı götürüb İsveçrə kök hüceyrə fonduna yollayırıq. Burada hüceyrələrin şirəsi çıxarılır, bizə geri göndərilir və əczaçı ekzosomu kremə yerləşdirir. Bizdə Damask qızılgülünün hüceyrəsindən olan ExoCoBio ekzosomları var. Beləliklə, pasientin istifadə etdiyi kremin nəticəsi çox qənaətbəxş olur. Bu məhsullar müntəzəm olaraq, üzdə, boyunda, dekolte zonasında, saçlarda və intim bölgədə istifadə edilməlidir. Ekzosomlar hüceyrələrin regenerasiyasını stimullaşdırır, kollogen ifrazını artırır və dərinin özünü bərpasını yaxşılaşdırır. Beləliklə də, dəri daha da cavanlaşmış görünür.
Saç bərpasında ən son texnikalar haqqında danışa bilərsinizmi və pasientlər bu prosedurlardan nələri gözləyə bilərlər?
Biz bu sahənin lideri hesab edilirik və həmçinin pasientlərimizə saç transplantasiyası prosedurunu da təklif edirik. Nanoyağlar və ekzosomlarla müalicəni transplantasiya ilə birgə tətbiq edərək, saç tökülməsini dayandıran və yeni saçların çıxmasını təmin edən kompleks müalicə üsulu təklif edirik. Daimi aparılan sınaqlar və araşdırmalar sayəsində, pasientlərimizə innovativ üsulların təklif edilməsində pioner hesab olunuruq. Təbii ki, bu müalicə üsullarının təhlükəsiz olmasına da zəmanət veririk.
Təcrübənizdə hansı kök hüceyrələrdən istifadə olunur və onların üstünlükləri nədən ibarətdir?
Biz hüceyrələri pasientin yağ təbəqəsindən götürürük. Kök hüceyrələri dəriyə tətbiq etdikdə, onlar dərinin yeni hüceyrələrini regenerasiya edir. Bu hüceyrələri baş dərisinə yerləşdirsək, onlar yeni saçların əmələ gəlməsinə səbəb olur. Bu proses – dərinin teskturasını, xəttlərini, çapıqları və ləkələrin aradan qalxması prosesini yaxşılaşdırır. Məsələn, bədəninizdə olan tünd rəngli ləkələr aradan qalxır, sızanaqlar quruyur, psoriaz isə azalır. Biz, həmçinin, pasientin öz kök hücerəsindən alınmış məhsulları təklif edərək ekzosom sahəsində pioner sayılırıq. Pasientin gündə iki dəfə olmaqla istifadə etdiyi kremin tərkibində hüceyrə şirəsi olur. Ekzosomların əldə edilməsi üçün hər bir pasientin hüceyrələri fərdi olaraq kultivasiya olunur. Sonra isə, əczaçımız tərəfindən kremin tərkibinə daxil edilir.
Clinique Necens dünyanın dörd bir yanından pasietləri cəlb edir. Xarici, xüsusən də Azərbaycandan olan pasientlərin tələblərini ödəmək üçün konkret olaraq hansı xidmətləri və ya fərdi yanaşmaları təklif edirsiniz?
Biz bütöv yanaşma üsuluna əsaslanırıq, yəni pasienti həm daxilini, həm də xaricini müalicə edirik. Mən və doktor Pyer Botti pasientlərimiz üçün ən yaxşısını etməyə çalışırıq. Biz onlara, özlərinin ən yaxşı hallarına çevrilməyə və həyatlarında hər şeyi yaxşılaşdırmağa kömək edirik. Prosedurlarımız üçün mövsümi məhdudiyyətlər yoxdur – siz həm yayda, həm də qışda gələ bilərsiniz və bu prosedurlar sizin vaxtınızı almayacaqdır. Böyük üstünlüklərdən biri də prosedurlardan sonra üzdə görünən izlərin və yan təsirlərin qalmamasıdır, beləliklə hər kəs həmin gün və ya həmin günün səhəri normal həyat tərzinə geri dönə bilər.
Əlavə məlumatın əldə edilməsi və konsultasiya üçün aşağıdakı ünvan vasitəsi ilə Genolier pasientlərin dəstək xidmətinə müraciət edin www.genolier-patient-services.com və ya göstərilmiş poçt ünvanına elektron məktub göndərin [email protected].

Dr. Sophie Menkes obtained her medical degree in Paris, with diplomas in mesotherapy, dietetics, and sexology. In 1995, Dr. Menkes opened a clinic in Paris, where she worked as an internist, aesthetic doctor, and nutrition coach. She later assumed the role of Doctor of Aesthetic Medicine. In 2016, she joined Clinique Forever Institut in Geneva as Medical Director, a position she held until 2021. Currently, Dr. Sophie Menkes is the Medical Director of the Centre for Aesthetic and Regenerative Medicine at Clinique Nescens in Genolier, Switzerland. Dr. Menkes is an expert in nanofat, microfat grafting, PRP (Platelet-Rich Plasma), and exosome therapy, both autologous and heterologous. She is also a founding member, past president, and treasurer of AIRMESS as well as a member of the Swiss Society of Aesthetic Medicine.
What areas does Clinique Nescens specialise in, and what makes your clinic unique?
I founded the Centre for Aesthetic and Regenerative Medicine in 2021. The main difference between us and other clinics is our focus on regenerative medicine. I was a pioneer in this field, starting in 2016. I discovered nanofat grafting, a treatment that allows us to improve various aspects of the body using stem cells. The first treatment in autologous regenerative medicine was PRP. We’ve been treating patients with PRP for more than 20 years, and it remains the golden standard.
What are some of the most popular treatments you offer at Clinique Nescens?
We offer modern techniques within the innovative field of regenerative medicine. The new approach involves microfat and nanofat grafting. Skin restoration, anti- ageing treatments, facial contouring, and treatments to reduce spots, melasma, couperose, and varicosity are among the most popular services in our clinic.
You are known for your pioneering work in nanofat and microfat techniques, as well as PRP and exosome
treatments. Can you explain these techniques and their benefits for patients?
We're getting really good results in regenerative medicine, and in 2019 we moved to exosomes. Exosome treatment offers a non-invasive approach to combat hair loss and the signs of skin aging such as fine lines, spots, enlarged pores, dehydration and scarring. Exosome is the product we can deliver from the patient's own stem cells. For example, we create a personalised skincare product, and we put exosomes in the cream. The patient applies it morning and evening, but at the beginning we must take the fat, send it to the Swiss stem cell foundation. They will take the Secretome from the cells, give it back to us and the pharmacist will put the exosome in the cream. We have exosomes from Damask rose cells from ExoCoBio. So the patient gets the cream and he or she can have a very good improvement. These products should be used regularly for over a year on the face, neck, décolleté, hair and intimate area. Exosomes stimulate cell regeneration, increase collagen production and improve skin repair, resulting in a rejuvenated and youthful appearance.
Could you explain the latest techniques in hair restoration and what patients can expect from these procedures?
We are also leaders in this field and offer hair transplantation to our patients. By combining nanofat or exosome treatments with the hair transplant, we offer a comprehensive solution that can stop hair loss and provide new hair growth. We are pioneers
in introducing innovative treatments to our patients because of our ongoing research. Naturally, we ensure these treatments are safe.
How are stem cells used in your practice and what are the benefits?
We take cells from the patient's fat. When we apply stem cells to the skin, they regenerate new skin cells. If we place these cells on the scalp, they produce new hair. This process improves – lines, skin texture, scars, and spots. For example, dark spots on your body will improve, inflammation from acne will subside, and psoriasis will diminish. We are also pioneers in exosomes, offering products derived from the patient's own stem cells. Our cream contains secretome, which is applied by the patient twice daily. Each patient’s cells are cultured individually to extract the exosomes. These are then incorporated into the cream by our pharmacist.
Clinique Nescens attracts patients from all over the world. What specific services or personalised approaches do you offer to meet the needs of international patients, particularly those from Azerbaijan?
We have a holistic approach, so we treat the patient internally and externally. And it's me and Dr. Pierre Bonetti who care about a better life for our patients. We help them to be a better version of themselves and to improve everything. There are no seasonal limitations for our treatments – you can come in summer or winter and it does not take much time. The great advantage is that there are no visible traces on the face after the procedures and no side effects, so anyone can return to normal life the same day or the day after.
For more information and advice, please contact Genolier Patient Services at www.genolier-patient- services.com or e-mail [email protected].