Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalı (BIAF) 2025-ci il buraxılışını uğurla başa vurdu. 31 oktyabr – 16 noyabr 2025 tarixlərində keçirilən festival şəhəri qlobal mədəniyyətin canlı mərkəzinə çevirdi. İki həftə ərzində festival dünya səviyyəli ifaçıları, ansamblları və yaradıcı icmaları bir araya gətirərək səhnə sənətlərinin gücünü qeyd edən müxtəlif proqram təqdim etdi.
Bu ilki proqram Filarmoniya Zalında keçirilən qala konserti ilə açıldı. Pianist Behzod Abduraimov Fuad İbrahimovun rəhbərliyi altında Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri ilə birgə çıxış etdi. Festival daha sonra Daniele Finzi Pascanın poetik səhnə əsəri “TITIZÉ – Venesiyalı Yuxu” ilə davam etdi və Şaron Eyalanın müasir rəqs tamaşası “Kədəri Gecikdir”in Bakı premyerası təqdim olundu.
Skripkaçı Yulian Sitkovetskiyə həsr olunmuş anım proqramı Dmitri Sitkovetskini yenidən Bakıya gətirdi. O, Dövlət Kamera Orkestrinə rəhbərlik edərək emosional çıxış təqdim etdi. Proqrama həmçinin Robert Lepaj və Guillaume Côténin “Hamlet, Danimarka Şahzadəsi” əsərinə müasir teatr-balet yozumu, eləcə də İsrail “Geşer” Teatrının “Anna Karenina”nın təsirli səhnələşdirilməsi daxil idi.
Festival Yang Liping Müasir Rəqs Kollektivinin “Bahar Ayini” əsərinin güclü interpretasiyası ilə ilə başa çatdı. Ardınca Bakının musiqiçilərinə həsr olunmuş konsert keçirildi. Konsertdə Fərhad Bədəlbəyli, Dmitri Sitkovetski və Murtuza Bülbül çıxış etdilər.
BIAF bütün çıxışları boyunca bədii dialoqu və mədəni mübadiləni təşviq etmək missiyasını yerinə yetirərək, beynəlxalq və yerli istedadları Bakının ən məşhur səhnələrində bir araya gətirdi.

The Baku International Arts Festival (BIAF) successfully concluded its 2025 edition, which took place from 31 October to 16 November 2025 and transformed the city into a vibrant hub of global culture. Over two weeks, the festival brought together world-class performers, ensembles, and creative communities for a diverse programme that celebrated the power of the performing arts.
This year’s programme opened with a gala concert at the Philharmonic Hall, where pianist Behzod Abduraimov performed alongside the Azerbaijan State Symphony Orchestra under Fuad Ibrahimov. The festival continued with Daniele Finzi Pasca’s poetic production TITIZÉ – A Venetian Dream, followed by the Baku premiere of Sharon Eyal’s contemporary dance piece Delay the Sadness. A moving tribute to violinist Julian Sitkovetsky brought Dmitry Sitkovetsky back to Baku, leading the State Chamber Orchestra in an emotionally charged performance. The programme also featured a modern theatrical-ballet interpretation of Hamlet, Prince of Denmark by Robert Lepage and Guillaume Côté, as well as the Israeli Gesher Theatre’s evocative staging of Anna Karenina.
The festival closed with a powerful reimagining of The Rite of Spring by Yang Liping Contemporary Dance, followed by a concert dedicated to the musicians of Baku, featuring Farhad Badalbeyli, Dmitry Sitkovetsky, and Murtuza Bulbul.
Across its performances, BIAF fulfilled its mission to foster artistic dialogue and cultural exchange, uniting international and local talent on some of Baku’s most iconic stages.