Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalı (BIAF) 2025-ci il buraxılışını uğurla başa vurdu. 31 oktyabr – 16 noyabr 2025 tarixlərində keçirilən festival şəhəri qlobal mədəniyyətin canlı mərkəzinə çevirdi. İki həftə ərzində festival dünya səviyyəli ifaçıları, ansamblları və yaradıcı icmaları bir araya gətirərək səhnə sənətlərinin gücünü qeyd edən müxtəlif proqram təqdim etdi.
Bu ilki proqram Filarmoniya Zalında keçirilən qala konserti ilə açıldı. Pianist Behzod Abduraimov Fuad İbrahimovun rəhbərliyi altında Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri ilə birgə çıxış etdi. Festival daha sonra Daniele Finzi Pascanın poetik səhnə əsəri “TITIZÉ – Venesiyalı Yuxu” ilə davam etdi və Şaron Eyalanın müasir rəqs tamaşası “Kədəri Gecikdir”in Bakı premyerası təqdim olundu.
Skripkaçı Yulian Sitkovetskiyə həsr olunmuş anım proqramı Dmitri Sitkovetskini yenidən Bakıya gətirdi. O, Dövlət Kamera Orkestrinə rəhbərlik edərək emosional çıxış təqdim etdi. Proqrama həmçinin Robert Lepaj və Guillaume Côténin “Hamlet, Danimarka Şahzadəsi” əsərinə müasir teatr-balet yozumu, eləcə də İsrail “Geşer” Teatrının “Anna Karenina”nın təsirli səhnələşdirilməsi daxil idi.
Festival Yang Liping Müasir Rəqs Kollektivinin “Bahar Ayini” əsərinin güclü interpretasiyası ilə ilə başa çatdı. Ardınca Bakının musiqiçilərinə həsr olunmuş konsert keçirildi. Konsertdə Fərhad Bədəlbəyli, Dmitri Sitkovetski və Murtuza Bülbül çıxış etdilər.
BIAF bütün çıxışları boyunca bədii dialoqu və mədəni mübadiləni təşviq etmək missiyasını yerinə yetirərək, beynəlxalq və yerli istedadları Bakının ən məşhur səhnələrində bir araya gətirdi.

Бакинский международный фестиваль искусств (BIAF) успешно завершил своё издание 2025 года. Проходивший с 31 октября по 16 ноября 2025 года фестиваль превратил город в яркий центр мировой культуры. В течение двух недель фестиваль объединил исполнителей мирового уровня, ансамбли и творческие коллективы, представив разнообразную программу, посвящённую силе исполнительских искусств.
Программа этого года открылась гала-концертом в Филармонии, где пианист Бехзод Абдураимов выступил вместе с Государственным симфоническим оркестром Азербайджана под управлением Фуада Ибрагимова. Фестиваль продолжился поэтической постановкой Даніеле Финци Паски «TITIZÉ – Венецианская мечта», а затем — бакинской премьерой современного танцевального спектакля Шарон Эяль «Отложить грусть».
Трогательное посвящение скрипачу Юлиану Ситковецкому вновь привело Дмитрия Ситковецкого в Баку, где он возглавил Государственный камерный оркестр, представив эмоционально насыщенное выступление. Программа также включала современную театрально-балетную интерпретацию «Гамлета, принца Датского» Робера Лепажа и Гийома Коте, а также впечатляющую постановку «Анны Карениной» израильского театра «Гешер»
Фестиваль завершился интерпретацией «Весны священной» в исполнении труппы современного танца Ян Липин, после чего состоялся концерт, посвященный музыкантам Баку, с участием Фархадa Бадалбейли, Дмитрия Ситковецкого и Муртузы Бюльбюля.
Во всех своих выступлениях BIAF выполнил свою миссию — содействовать художественному диалогу и культурному обмену, объединяя международные и местные таланты на самых знаковых сценах Баку.