Orta şərqdə ən lüks otel olan Mandarin Oriental Bodrum və Azərbaycanın ən məşhur Nargis jurnalının təşkil etdiyi tədbirdə Bakı investorları, həmçinin Azərbaycanın biznes və yaradıcı elitasının nümayəndələri görüşüb.
Nargis jurnalının və Ege dənizinin sahilində yerləşən Aralıq dənizinin ən elit kurort otellərindən biri olan Mandarin Oriental Bodrum-un rəhbərliyi altında keçirilmiş əzəmətli tədbir Bakının biznes və intellektual-yaradıcı mühitində böyük bir maraq oyadıb. Mandarin Oriental Bodrum və The Residences at Mandarin Oriental Bodrum layihələri ilə yanaşı tədbirdə türk şirkəti Astaş Holdingin yeni investisiya layihələrinin təqdimatı olub.
İxtisaslı mütəxəssislərdən ibarət Astaş Holding şirkətinin professional komandası tədbirin qonaqlarına Türkiyənin daşınmaz əmlak və turizm sektorunun bazarı, həmçinin Bodrum və bütövlükdə Türkiyə haqqında hərtərəfli məlumat verib. Astaş Holding şirkətinin nümayəndələri tədbirin qonaqlarına öz yeni The Residences at Mandarin Oriental Bodrum layihilərinin üstünlüklərini təsvir ediblər. Həmçinin bunun maliyyə vəsaitlərini qoymaq üçün sərfəli və etibarlı fürsət olduğunu vurğulayıblar.
Astaş Holding şirkətinin İdarə heyətinin sədri Vedat Aşcı, onun rəhbərlik etdiyi şirkətin Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə və ölkələrimizin əməkdaşlığına böyük əhəmiyyət verdiyini xüsusi olaraq qeyd edib..
"Azərbaycan və Türkiyəni güclü qardaşlıq əlaqələri və nailiyyətlər üçün birlikdə hərəkət etdiyimiz ümumi məqsədlər bağlayır. Biz istərdik ki, bizim əlaqələrimiz daha da yüksək səviyyəyə çatsın. Biz Azərbaycanlı dostlarımızın investisiyalarına böyük əhəmiyyət veririk. Bu investisiyalar nəinki Türkiyənin iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə olacaq, həm də digər türk dövlətlərinin sahibkarları üçün parlaq nümunə kimi xidmət edəcək və nəticədə ölkələrimizin güclənməsinə kömək edəcək. Bu da qarşılıqlı dəstək olmadan mümkün deyil. Şirkətimiz fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində Türkiyədə tanınmış beynəlxalq brendlərlə birlikdə bir çox investisiya layihələrini həyata keçirib və hal-hazırda bu konsepsiyaya tutunaraq yeni layihələri həyata keçirməyə davam edir. Bu il 2000 nəfəri, növbəti üç il isə 5000 nəfəri iş yerləri ilə təmin etməyi hədəfləmişik. Şirkətimizin 30-dan çox layihəsi ən yüksək beynəlxalq mükafatlara layiq görülüb. Bu layihələri Nargis jurnalının yaratdığı qonaqpərvər və səmimi şəraitdə Bakının biznes mühitinə təqdim etmək imkanını əldə etdiyimizə görə böyük sevinc hissi keçiririk. Növbəti beş il ərzində yeni dünya brendləri ilə birgə beş milyard türk lirəsi məbləğində bir sıra investisiya layihələrini həyata keçirməyi planlaşdırırıq" - Astaş Holding şirkətinin İdarə Heyətinin sədri bildirib.
Türkiyədə, xüsusilə, İstanbul və Bodrumda xarici investorlar üçün böyük imkanların olduğunu vurğulayaraq, Vedat Aşçı xarici investorlara təqdim edilmiş imtiyazlar arasında yeni qəbul olunmuş ƏDV-dən azad olma qanunu və oturma izninin verilməsini qeyd etmişdir.
“Bunu nəzərə alaraq, yaxın gələcəkdə daşınmaz əmlak layihələrinə xarici investisiyaların daha əhəmiyyətli axınının olacağına əmin olduğumu bildirmək istəyirəm...” - qeyd edərək sözlərinə əlavə edib. Biz Türkiyənin təqdim etdiyi imkanlarla digər ölkələrin biznes mühitlərini tanış etməyə davam edəcəyik".
"Biz hədsiz dərəcədə fəxr edirik və xoşbəxtik ki, Mandarin Oriental Bodrum oteli 2017-ci ildə ən nüfuzlu New World Wealth araşdırma qrupunun hesabatına əsasən Yaxın Şərqin ən yaxşı oteli olaraq tanınıb, The Residences at Mandarin Oriental Bodrum ilə birlikdə hər bir qonağa misilsiz keyfiyyət təqdim edir. Bununla da Türkiyədə otel biznesində və daşınmaz əmlak sahəsində ən yüksək səviyyəyə çatmağa kömək edir. İstər memarlıq, dizayn, istər təbiət landşaftı üzrə olsun - təqdim olunan xidmətlərin keyfiyyəti 30-dan çox beynəlxalq mükafatlarla layiqincə qiymətləndirilib. Mandarin Oriental Bodrum görkəmli ictimai xadimlər, biznesmenlər, yüksək alıcılıq qabiliyyəti olan yerli və xarici turistlər, görkəmli şəxsiyyətlər - yüksək xidmət keyfiyyətini, təbiətin gözəlliyini və dəniz mənzərələrini qiymətləndirən hər kəs daxil olmaqla dünya elitasının sevimli tətil məkanına çevrilmişdir. Mandarin Oriental Bodrum bundan sonra da ölkəmizdə turizmin inkişafına hər cür kömək göstərməyə davam edəcək", - Vedat Aşçı əminliklə söylədi.
Təbiətin gözəlliyi və mənzərəsi ilə təxəyyülü heyrətə gətirən, məşhur İtaliya şirkəti Antonio Citterio Patricia Viel & Partners tərəfindən inşa edilən, özündə harmonik üslubu, sakitləşdirici mühiti və misilsiz komfortu birləşdirən Mandarin Oriental Bodrum oteli Ege dənizinin sahilində Cənnət köyündə yerləşir.
2014-ci ildə açılan unikal dünya səviyyəli bu kurort, dərhal dünyanın lüks otellərindən biri kimi tanındı. Bu, otelin layiq görüldüyü çox sayda nüfuzlu mükafatlarla təsdiq olunur.
Mükafatların yalnız bir neçəsini sadalayaq.
2014-cü il - Fodor's Travel oteli dünyanın 20 ən yaxşı otel siyahısına daxil edir; "Gallivanter's Guide jurnalının redaktorlarının seçimi" mükafatı; 101 Best Hotels "Dünyanın ən yaxşı çimərlikləri" nominasiyasında Tatler Travel Guide nəşriyyatının mükafatı.
2015-ci il - Conde Nast Traveler jurnalı, "Ötən mövsümün ən yaxşı otelləri" nominasiyası; The Independent jurnalı "Çimərlik İstirahəti üçün tövsiyə edilən otellər" nominasiyası; Fodor's Travel, "Bal ayı üçün ən yaxşı məkan" nominasıyası, Telegraph Travel, "Dəniz sahilində on ən yaxşı ailə otelləri" nominasiyası; Departures.com,"Çimərlik istirahətləri üçün yeni otellər" nominasiyası; Gallivanter’s Guide, "Dünyanın ən yaxşı lüks otelləri" nominasiyası; Lifestyle "Dünyanın ən dəbli on oteli" nominasiyası; Tatler Spa Guide "Ən yaxşı Spa-oteli" nominasiyası, həmçinin "Ehtiras oyandıran otel" nominasiyası; European Hotel Design Awards, Architecture – New Build və Interior Design – Spa & Wellness nominasiyaları.
2016-cı il - The Landscape Institute Awards, Highly Commended nominasiyası; Conde Nast Traveler UK jurnalı "Oxucuların seçimi" nominasiyası.
Zeytun və şam ağacları meşəsi ilə əhatə olunan heyranlıq doğuran otel təbiət landşaftı ilə harmonik şəkildə uyğunlaşıb. 60 hektar ümumi sahəsi olan Mandarin Oriental Bodrum,127 komfortlu otel otaqları və əlavə ailə mənzilləri, 98 lüks villa və 116 yaşayış mənzilləri təqdim edir. Hər bir kompleksin özəl çimərliyə girişi, günəşlənmək üçün terrası, bir çoxunun isə fərdi bağı və infiniti-hovuzu var. Üç özəl çimərlik və əyləncənin geniş seçimi qonaqlara təbiətlə mükəmməl bir ahəngdə, şəhər təlaşından uzaq olan elit istirahətin bütün füsünkarlığından həzz almağa imkan yaradır.
"The Residences at Mandarin Oriental Bodrum"dan eksklüziv xidmət
The Residences at Mandarin Oriental Bodrum qonaqlarına lüks mənzillərdə ev rahatlığı və hər bir qonağa individual yanaşma təmin edərək öz əfsanəvi xidmətini təklif edir. Şərq qonaqpərvərliyinin və XXI əsrin lüksunun misilsiz uyğunluğunu yaradan Mandarin Oriental Bodrum yeni elit istirahət konsepsiyasını irəli sürür.
Astaş Holding şirkəti haqqında
Vedat Aşcı tərəfindən 1980-ci ildə Almaniyada tekstil sənaye dəzgahlarının ticarəti üçün qurulan Astaş Holding bu gün də bu sahədə öz fəaliyyətinə uğurla davam edir. 2000-ci ildən isə Türkiyənin daşınmaz əmlak sektorunda liderliyi əldə edərək əsas böyük dünya brendləri ilə beynəlxalq layihələr həyata keçirməyə başlayır. Astaş Holding memarlıq, dizayn və lüks otel biznes sahəsində aparıcı beynəlxalq brendlərin biliklərini və təcrübələrini bir araya toplayaraq dünya brendləri ilə səmərəli əməkdaşlığı inkişaf etdirir və yeni eksklüziv layihələr yaradır.
Astaş Holding 2007-ci ildə Kempinski Residences Astoria layihəsini, 2008-ci ildə Bellevue Residences Istanbul Managed by Kempinski layihəsini həyata keçirib. 2010-cu ildə isə Maçka Residences Interior Design by Armani / Casa Managed by Kempinski layihəsinə investisiya qərarı alıb və 2012-ci ildə bu layihə də uğurla həyata keçirilib. 2010-cu ildə torpaq sahəsi əldə edərək, Astaş Holding, Mandarin Oriental Bodrum və The Residences at Mandarin Oriental Bodrum kimi böyük layihələrə başlayıb. Ən yaxşı memarlıq layihəsi müsabiqəsində müasir dünyanın ən məşhur memarları iştirak edib. Ən yaxşı layihə 2011-ci ildə seçilmiş, 2014-cü ilin 7 iyul tarixində isə obyekt istismara verilmişdir.
Astaş Holding - turizm, inşaat və tekstil sektorunda 3500 insanı birbaşa olaraq, 10000 insanı da dolayısı yol ilə işlə təmin edib.
Astaş Holding şirkəti eksklüziv mənzil, ofis, otel və elit daşınmaz əmlak əldə etmək istəyən hər kəsə əməkdaşlıq təklif edir.
Nargis komandası tədbirin təşkilində göstərdikləri köməyə görə təşəkkürünü bildirir:
BOUQUET Flowers gül butikinə, MOET&CHANDON və HENNESSY şirkətlərinə, eləcə də, fransız baş aşbaz Benjamin Esten tərəfindən hazırlanan "Mariya Antuanetta" tortu üçün dünya şöhrətli LADUREE şirniyyat mağazasına, həmçinin şirniyyat masasının (candy–bar) təşkili üçün Purple Cake Boutique şitkətinə.

На мероприятии, организованном одним из роскошнейших отелей Ближнего Востока Mandarin Oriental Bodrum и самым популярным журналом Азербайджана Nargis, встретились Бакинские инвесторы, а также представители деловой и творческой элиты Азербайджана.
Грандиозное мероприятие, проведенное в Баку журналом Nargis и руководством одного из элитных курортных отелей Средиземноморья Mandarin Oriental Bodrum, расположенного на побережье Эгейского моря, вызвало живой интерес деловых и интеллектуально-творческих кругов Баку. Наряду с проектами Mandarin Oriental Bodrum и The Residences at Mandarin Oriental Bodrum, на мероприятии состоялась презентация новых инвестиционных проектов турецкой компании Astaş Holding.
Профессиональная команда компании Astaş Holding, состоящая из квалифицированных специалистов, всесторонне проинформировала гостей мероприятия о рынке недвижимости и туристическом секторе Турции, а также о Бодруме и Турции в целом. Представители Astaş Holding’а описали гостям мероприятия преимущества своего нового проекта The Residences at Mandarin Oriental Bodrum, подчеркивая, что это прекрасная возможность выгодно и надежно вложить финансовые средства.
Председатель правления Astaş Holding Ведат Ашджи (Vedat Aşcı) особо отметил, что возглавляемая им компания придает большое значение азербайджано-турецким связям и сотрудничеству наших стран.
«Азербайджан и Турцию связывают прочные братские узы и общие цели, для достижения которых мы действуем сообща, – сказал он. – И нам очень хотелось бы, чтобы наши связи достигли еще более высокого уровня. Мы придаем огромное значение инвестициям наших азербайджанских друзей, которые не только станут важным вкладом в развитие экономики Турции, но и послужат ярким примером для предпринимателей из других тюркских государств и в конечном итоге помогут укреплению наших стран, что не представляется возможным без взаимной поддержки. За годы своего существования наша компания осуществила в Турции огромное количество инвестиционных проектов совместно с известными мировыми брендами, и в настоящее время мы продолжаем осуществлять новые проекты, придерживаясь данной концепции. Мы поставили себе задачу обеспечить в этом году рабочими местами две тысячи человек, а в последующие три года – пять тысяч. Более 30 проектов нашей компании удостоено высших международных наград. Мы испытываем огромную радость от полученной возможности представить эти проекты деловым кругам Баку в такой гостеприимной и теплой обстановке, созданной журналом Nargis. В последующие пять лет мы планируем осуществить совместно с мировыми брендами ряд новых инвестиционных проектов, на общую сумму пять миллиардов турецких лир»,– отметил председатель правления Astaş Holding.
Подчеркнув, что в Турции, в частности в Стамбуле и Бодруме, для иностранных инвесторов имеются огромные возможности, Ведат Ашджы среди преимуществ, предоставляемых иностранным инвесторам, выделил недавно принятый закон об освобождении от НДС и предоставление вида на жительство.
«В связи с этим, – добавил он, – хочу выразить уверенность в том, что в ближайшем будущем мы можем рассчитывать на еще более значительный приток иностранных инвестиций в проекты по недвижимости... Мы и далее будем способствовать ознакомлению деловых кругов других стран с возможностями, предоставляемыми Турцией».
«Мы безмерно горды и счастливы тем, что отель Mandarin Oriental Bodrum, признанный лучшим отелем Ближнего Востока согласно отчету влиятельной международной исследовательской группы New World Wealth за 2017 год, вместе с The Residences at Mandarin Oriental Bodrum предоставляет каждому гостю услуги беспрецедентного качества, тем самым способствуя достижению самого высокого уровня в гостиничном бизнесе и сфере недвижимости Турции. Будь то архитектура, дизайн, природный ландшафт – качество предоставляемых услуг по достоинству оценено уже более чем 30 международными наградами. Mandarin Oriental Bodrum стал излюбленным местом отдыха мировой элиты, включая известных государственных деятелей и бизнесменов, местных и иностранных туристов с высокой покупательной способностью, выдающихся личностей – всех, кто ценит высокое качество обслуживания, красоту окружающей природы и морских пейзажей. Mandarin Oriental Bodrum и дальше будет всемерно содействовать развитию туризма в нашей стране», – заверил Ведат Ашджи.
Отель Mandarin Oriental Bodrum, поражающий воображение красотами природы и видами, и спроектированный известной итальянской компании Antonio Citterio Patricia Viel & Partners, расположен в живописной бухте Дженнет Кою («Райская бухта») на побережье Эгейского моря, гармонично сочетая в себе стиль, атмосферу умиротворения и непревзойденный комфорт.
Уникальный курорт мирового класса, открытый в 2014 году, сразу же был признан одним из люксовых отелей мира, что подтверждается множеством престижных наград, которых удостоился отель.
Перечислим лишь некоторые из этих наград:
2014 год – Fodor's Travel включает отель в список 20 лучших отелей мира; премия «Выбор редакторов журнала Gallivanter's Guide»; премия издательства Tatler Travel Guide – 101 Best Hotels – в номинации «Лучшие пляжи мира».
2015 год – журнал Conde Nast Traveler, номинация «Лучшие отели прошлого сезона»; журнал The Independent, номинация «Рекомендуемые гостиницы для пляжного отдыха»; Fodor's Travel, номинация «Лучшее место для медового месяца»; Telegraph Travel, номинация «Десять лучших семейных отелей на морском побережье»; Departures.com, номинация «Новые отели для пляжного отдыха»; Gallivanter’s Guide, номинация «Самые роскошные отели мира»; Lifestyle, номинация «Десятка самых стильных гостиниц мира»; Tatler Spa Guide, номинация «Лучшие Spa-гостиницы», а также номинация «Гостиница, пробуждающая страсть»; European Hotel Design Awards, номинации Architecture – New Build и Interior Design – Spa & Wellness.
2016 год – The Landscape Institute Awards, номинация Highly Commended; журнал Conde Nast Traveler UK, номинация «Выбор читателей».
Потрясающий отель, окруженный оливковыми деревьями и сосновым лесом, гармонично вписался в природный ландшафт. Mandarin Oriental Bodrum, занимающий территорию общей площадью около 60 гектаров, предлагает 127 комфортабельных гостиничных номеров и дополнительных семейных апартаментов, 98 вилл категории люкс и 116 жилых квартир. Каждый из комплексов имеет доступ к частному пляжу и террасам для загара, а многие даже собственный сад и бассейн-инфинити. Три частных пляжа и широкий выбор развлечений позволяют гостям наслаждаться всеми прелестями элитного отдыха в полной гармонии с природой, вдали от городской суеты.
Эксклюзивный сервис от The Residences at Mandarin Oriental Bodrum
The Residences at Mandarin Oriental Bodrum предоставляет гостям домашний уют в роскошных апартаментах и свой легендарный сервис, обеспечивая каждому гостю индивидуальный подход. Создав непревзойденное сочетание восточного гостеприимства и роскоши XXI века, Mandarin Oriental Bodrum выдвигает новую концепцию элитного отдыха.
О компании Astaş Holding
Astaş Holding, созданный Ведатом Ашджи в 1980 году в Германии для торговли промышленными ткацкими станками, по сей день успешно продолжает свою деятельность в этой сфере, а с 2000 года начал осуществлять международные проекты с крупнейшими мировыми брендами в турецком секторе недвижимости, быстро выйдя в лидеры в этой сфере. Собрав воедино знания и опыт передовых международных брендов в области архитектуры, дизайна и гостиничного бизнеса класса люкс, Astaş Holding развивает плодотворное сотрудничество с мировыми брендами и создает все новые эксклюзивные проекты.
Astaş Holding в 2007 году успешно реализовал проект Kempinski Residences Astoria, в 2008 году – проект Bellevue Residences Istanbul Managed by Kempinski, а в 2010 году принял решение об инвестициях в проект Maçka Residences Interior Design by Armani / Casa Managed by Kempinski, который также был успешно реализован в 2012 году. В 2010 году, приобретя участок земли, Astaş Holding приступил к крупным проектам Mandarin Oriental Bodrum и The Residences at Mandarin Oriental Bodrum. В конкурсе на лучший архитектурный проект приняли участие самые известные архитекторы современного мира. Лучший проект был выбран в 2011 году, а уже 7 июля 2014 года объект был сдан в эксплуатацию.
Astaş Holding обеспечил рабочими местами в секторах туризма, строительства и ткацких машин 3.500 человек, работающих непосредственно на компанию, и 10.000 человек, чья деятельность так или иначе с ней связана.
Компания Astaş Holding предлагает свое сотрудничество всем, кто желает приобрести эксклюзивное жилье, офисы, отели и элитную недвижимость.
За содействие в организации мероприятий команда Nargis благодарит:
Цветочный бутик BOUQUET Flowers, компании MOET&CHANDON и HENNESSY, всемирно известную кондитерскую LADUREE за эксклюзивный торт «Мария Антуанетта» от французского шеф повара Бенжамина Эстьена, а также компанию Purple Cake Boutique за организацию сладкого стола (candy–bar).