ZEYNƏB CAHAN: BƏS BAKI ŞƏHƏR GÜNÜNÜ QEYD EDİR?
Mən oxucuya "Şəhər gününü" necə və ilin hansı fəslində keçirmək istəyər, ya da ümumiyyətlə keçirmək istəyərmi sualı ilə müraciət edirəm. Şəhər günü nədir? Yaranma tarixi nə vaxtdır? Bu, bir qayda olaraq bazar günü və ya bir neçə həftə sonları keçirilən böyük tarixi şəhərlərin hər il qeyd etdiyi bayramdır.
İtaliyanın Toskana əyalətində yerləşən Piza şəhəri "Şəhər gününü" kostyumlu parad ilə qeyd edir. Tarixi personajların geyimlərini geyinən yüzlərlə insan Möcüzələr Meydanına Maskarad Balına gəlir. Bənzər kostyum paradı, daha doğrusu futbol paradı İtaliyanın başqa bir mədəniyyət şəhərində, Florensiyada keçirilir. Bu parad elə florensiya futbolu paradı adlanır. Burada şəhər günü 24 iyunda, şəhərin himayədarı Müqəddəs İoannın doğum günündə qeyd olunur.
img_6364
Latviyanın Riqa şəhərində "Şəhər günü" iki gün qeyd olunur. Birinci gün şəhər əhalisi "Okarte" gecə qaçış yarışı - bir növ 5 km məsafəlik marafon keçirir. İkinci gün isə riqalılar bütün şəhərin təşkil etdiyi dəniz kənarı banketdə əvvəlki gün yandırılmış kaloriləri bərpa edirlər!
2094930
Qədim Yunanıstan dövründən adını qoruyan köhnə Feodosia şəhəri "Şəhər gününü" öz yerliləri marinist rəssam İvan Ayvazovskinin doğum günü qeyd edir. Bu il Feodosiya şəhərinin 2547 yaşı tamam olur!
Şəhər Günü bayramı ilə bağlı çempion ölkə Rusiyadır. Şəhər günü demək olar ki, Rusiyanın bütün ən böyük şəhərlərində qeyd olunur: Moskva, Sankt-Peterburq, Tomsk, Yekaterinburq, Tver və bir çox digər şəhərlərdə!
img_6367
Bəs Bakıda Şəhər günü varmı? Yox. Hələ ki yox! Çox tezliklə biz bu günü, köhnə şəhərin tam mərkəzində qeyd etməyə hazırlaşırıq. "İçərişəhər" Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi Bakının Azərbaycan, region və ümumilikdə bütün dünyanın ictimai-siyasi, mədəni və iqtisadi həyatında vacib rolunu nəzərə alaraq belə bir böyük miqyaslı tədbirin təşkilatını öz üzərinə götürür. Bayramın əsas hissəsi əlbəttə ki, Bakının ruhunu, irsini və müxtəlifliyini təcəssüm etdirən köhnə şəhərdə olacaq. Lakin şəhərin sakinləri və qonaqları onu İçərişəhərdən kənarda da qeyd edə biləcəklər - xalq şənlikləri küləklər şəhərinin bütün nöqtələrində planlaşdırılır.
Bütün detalları hələ ki açıqlaya bilmirəm, sadəcə təqvim sirrini aça bilərəm - Bakının şəhər gününü sentyabr ayında gözləyin. Doğma şəhərimizin günündə nəyi görmək və nə etmək istərdiniz?

Обращаюсь к читателю с вопросом о том, как и в какое время года ему хотелось бы встречать "День города" и хотелось бы ли вообще? Что такое день города? Это дата его основания, ежегодный праздник городов с историей, проводимый, как правило, в воскресенье или на протяжении нескольких выходных дней.
Так, город Пиза в Тосканском регионе Италии празднует день города костюмированным парадом. Сотни людей, переодевшись в исторических персонажей, приходят на бал-маскарад на площадь Чудес. Похожий костюмированный парад, а точнее, футбольный, проходит в другой культурной столице Италии - Флоренции. Он так и называется - парад флорентийского футбола. Здесь день города отмечают 24 июня, в честь дня рождения покровителя города Святого Иоанна Крестителя.
В Риге день города празднуют два дня. В первый горожане устраивают ночной забег «Окарте» - своего рода марафон в 5 км. Во второй же день рижане набирают калории, сожжённые намедни, на огромном банкете на набережной, в котором участвует весь город!
Старейший город Феодосия, сохранивший свое название еще со времен Древней Греции, отмечает эту дату в день рождения художника-мариниста Ивана Айвазовского, уроженца этого города. В этом году Феодосии исполняется 2547 лет!
Страной-чемпионом по празднованиям дня города является Россия. День города отмечают почти во всех крупных российских городах: Москве, Санкт-Петербурге, Томске, Екатеринбурге, Твери и многих других!
Есть ли День города в Баку? Нет. Еще нет! Совсем скоро мы собираемся отмечать этот день прямо в сердце Старого города. Управление историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» берется за организацию столь крупномасштабного мероприятия, принимая во внимание ключевую роль Баку в социально-политической, культурной и экономической жизни Азербайджана, в регионе и мире в целом. Основой празднования будет, конечно же, Старый город, олицетворяющий дух, наследие и многообразие Баку. Однако жители и гости столицы смогут отметить его и за пределами Ичеришехер - народные гуляния планируются во всех точках Города ветров.
Подробности пока раскрыть не могу, открою вам только календарный секрет - день города Баку ждите в сентябре и расскажите нам, что бы вы хотели видеть и делать в день своего родного города?