FİDAN KİM ŞANXAY SƏRGİSİNDƏ
Fidan Kim - gənc azərbaycanlı rəssam, İncəsənət Akademiyasının məzunu, həm Azərbaycanda, həm də xaricdə bir çox sərgi və festivalların iştirakçısıdır. Hələ bu yaxınlarda onun fantaziyalı rəsmləri "Qız qalası" festivalında, Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunları çərçivəsindəki layihədə, UNESCO və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil edilən sərgilərdə qonaqların diqqətini çəkirdi. Fidan dəfələrlə İtaliyada, İngiltərədə, Gürcüstanda və ABŞ-da vitraj sənətindən kitab illüstrasiyasına qədər müxtəlif texnikaları öyrənərək ustad dərsləri alıb. YARAT-da öz sərgisinə özü nəzarət ediridi. Tuş qələm onun əlində sehrli bir gücə çevrilir. Onun təsəvvüründə milli mədəniyyətin personajları, süjetləri və simvolları təsəvvür edilməyən obrazlara bürünür, onları qrafika, şərqşünaslıq, sürrealizm, ornamentalizm və miniatürlə birləşdirərək kətanda əks etdirir.
Fidan Kimin əsərləri Şanxayda Contemporary Art Fair Expo 2018 sərgisində bir həftə boyunca nümayiş olundu və o, geri dönən kimi biz ondan bu təcrübəsi barədə soruşduq.
Necə alındı ki, Şanxaya getdiniz?
Bu ilin may ayında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycan Milli Günü çərçivəsində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Pekindəki mənzil qərargahında mənim fərdi sərgim keçirildi. Orada mənim işimi Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi yüksək qiymətləndirdi. Daha sonra məni çoxdankı xəyalımı gerçəkləşdirməyə və Shanghai Contemporary Art Fair sərgisində iştirak etməyə dəvət etdilər. Və bu sərgilərdən sonra ŞƏT mənim işimlə daima yaxından maraqlanır.
Nə qədər vaxtdır, rəsm çəkirsiniz?
Özümü dərk etdiyim gündən. Mən 3-4 yaşındaydım, artıq kağız və qələmləri əlimdən yerə qoymurdum.
Əvvəllər Asiya mədəniyyəti ilə maraqlanırdınız?
Bəli, uşaqlıqdan bəri məni cəlb edib. Yadımdadır ki, Uzaq Şərq mədəniyyəti və tarixi ilə bağlı çoxlu kitablarım var idi. Onların filmlərini və tamaşalarını seyr edirdim. Hətta mənim əjdaha naxışlı qırmızı rəngdə balaca kimonom da var idi, mən tez-tez onu əsərlərimdə istifadə edirəm. Və əlbəttə ki, mən Şanxaya getməyi arzulayırdım, amma ziyarətimin səbəbinin yaradıcılıq olacağını təxmin edə bilməzdim!
Bu sizin neçənci sərginizdir?
Fərdi olaraq hesablasaq, o zaman beşincidir.
Orada sizi necə qarşıladılar?
Ən yüksək səviyyədə qarşıladılar. Birincisi, ilk növbədə ölkəmi, sonra isə özümü təmsil edirdim. Bu sərgidə dünya incəsənətinin aparıcı nümayəndələri iştirak edirdi. Gün ərzində yüzlərlə pavilyonu minlərlə insan ziyarət edirdi. Dünya art-dilerləri, dövlət rəsmiləri, art-bazarın ən nüfuzlu simaları və minlərlə tamaşaçı... Onların hamısı məni Azərbaycan və xalqımızla bağlı sual atəşinə tuturdular. Və mən qürurla onları bizim füsunkar şəhərimizə dəvət edirdim.
İşimə gəlincə, Çin Rəssamlar Birliyinə üzv olmağa dəvət aldım. Həmçinin onlar mənim əsərlərimi Çin bazarında satışa çıxarmağa maraq göstərirlər. Və sonda Honkonqda fərdi sərgimi təşkil etməyə dəvət etdilər. Əlbəttə ki, mənim işimə müsbət reaksiya, onların yüksək qiymətləndirilməsi və dəstəyi yadda qaldı.
Kiminsə sözləri yadda qaldı?
Ən çox Rəşid Əlimovun sözləri yadda qaldı. O, mənə yaradıcılığın dünyanın müxtəlif yerlərindən mədəniyyətlər arasında körpü olmaq və eyni zamanda Azərbaycan xalqının ən zəngin mədəniyyətini təmsil etmək üçün verildiyini qeyd etdi.

Fidan Kim is a young Azerbaijani artist, Fine Arts Academy graduate, participant of numerous exhibitions and festivals in Azerbaijan and abroad. Just recently – at “Qız qalası” festival, at exhibitions, organized by UNESCO and Heydar Aliyev Foundation, at a project, organized within first European Olympic Games in Baku – her fantastic paintings made all the guests turn around at them. Fidan took master classes in Italy, Great Britain, Georgia, USA not once, studying different techniques from stained glass painting to book illustrations. Her works were exhibited in YARAT and she supervised an exhibition herself. Rapidograph gets a magical power in her hands. In her imagination characters, stories and symbols of national culture overlap into unimaginable pictures, which she shows on canvas, combining graphics, Orientalism, Surrealism, Ornamentalism and Miniature.
Fidan Kim’s works were exhibited for a week at Contemporary Art Fair Expo 2018 in Shanghai, and we questioned her about this experience as soon as she came back.
How did you come to Shanghai?
In May of this year with support of Heydar Aliyev Foundation, my personal exhibition took place within national day of Azerbaijan in headquarters of SCO in Beijing. My art was highly commended there by Secretary General of Shanghai Cooperation Organization. Then I was invited to achieve an old dream of mine – participate in Shanghai Contemporary Art Fair. And after these events SCO is enquired about my art on permanent basis.
How long are you drawing?
My entire life. I was 3-4 years old when I already could not put down paper and pencils.
Were you interested in Asian culture before?
It attracted me since childhood. I remember having a lot of books about Far Eastern culture and history. I watched their movies and plays. I even had a little red kimono, embroidered with dragons. I often use it in my works. All the more, I dreamed of visiting Shanghai, but I could not even expect my art to be the reason!
Which exhibition is this, so far?
If I count personal ones, then this is the fifth exhibition.
How were you greeted there?
I was greeted on the highest level. Firstly, I was representing my country, and only then myself. There were world’s leading art representatives on this exhibition. Thousands of people visited hundreds of pavilions during one day. World’s art dealers, public officials, the most powerful figures of art market and thousands of visitors. All of them showered me with questions about Azerbaijan and our people. Therefore, I invited them to visit our beautiful city with honor.
Regarding my works, I was offered to become a member of Union of Artists in China. They also were interested in selling my works on China market. As a result, they invited me to have my personal exhibition in Hong Kong. Of course, I could not forget the positive reaction on my works, their high rate and support.
Were there any kind words that you remember?
I certainly remembered phrase of Rashid Alimov. He noted that I was given creativity to serve as a bridge between cultures of different corners of the Earth and in this, represent the richest culture of Azerbaijani nation.