Oxucularımız artıq dizayner Günel Həsənova ilə tanışdırlar – o öz Etre a la mode bloqunda moda sahəsindəki tendensiyalar və aktual hadisələri müzakirə edir. Amma bu gün biz moda haqqında danışmırıq. Günel bütün soydaşlarımıza hədiyyə hazırlayıb - fevralın 2-də ən yaxşı kitabları oxumaq və ana dilimizdə ən yaxşı filmləri izləmək, təcrübə və biliklərlə bölüşmək, nümunə olan uğurlu qadınlardan ilham almaq və dünyanın aparıcı mütəxəssislərinin məruzələrində, seminarlarında və interaktiv master klasslarında iştirak imkanınızın olduğu onlayn meydança yaradıb. Ən əsası, bütün materiallar Azərbaycan dilinə tərcümə olunub! Zaman və məkanda sürətli hərəkət, dil maneələrini aşaraq maraqlı insanlarla ünsiyyət qurmaq və saysız imkanlar əldə etmək – məgər internet bunun üçün yaranmayıb?
Mən həmişə anamdan başlayaraq güclü qadınlardan ilham almışam. Xüsusən, həmişə kişilərdən bir addım arxada və həmişə daha az imkanları olan, demək olar ki, təhsil almayan yaxın şərq ölkələrindəki qadınların gücü məni heyran edib. Bütün məhdudiyyətlərə baxmayaraq, Azərbaycanın gözəl qadınları həmişə irəliləyirlər və həyatlarının keyfiyyəti üzərində çalışırlar. Və mən düşündüm ki, "Niyə də yox?". Qadınların səsi yüksəkdən gələn gözəl bir vaxtda onları bir onlayn-meydançada toplayırıq. Bu pulsuzdur, resurs bütün qadınlar üçün açıqdır – Bakıda, Londonda, Nyu-Yorkda və ya Sabirabadda yaşadığınızın fərqi yoxdur. Məlumatlara daxil olma imkanınız olduğu üçün təcrübənizlə paylaşa və bir-birinizi dəstəkləyə bilərsiniz.
London kosmopolit şəhərdir, bəlkə də dünyanın ən çoxdilli şəhərlərindən biridir. Azərbaycan dilini nə dərəcədə tez-tez istifadə edirsiniz və xaricə gedib, lakin ana dilini unutmaq istəməyənlərə nə məsləhət verərdiniz?
Bu mənim üçün ən ağrılı mövzudur. Mən rus dilini bilirəm, ancaq mən məktəbdə Azərbaycan bölməsində oxumuşam və evdə ailəmlə həmişə Azərbaycan dilində danışmışam. Dostlarımla və ya qohumlarımla Azərbaycan ya da ingilis dilində danışıram. Və bu da ünsiyyət vərdişinin qorunmasına kömək edir. Ana dilimi unutmaq imkanım, prinsipcə, yoxdur – uşaqlıqdan bu dildə danışıram, köhnə Azərbaycan filmlərini sevirəm və onları dəfələrlə seyr edirəm. Azərbaycan dilində kitablar oxuyuram, baxmayaraq ki, istədiyim qədər deyil. Bir dəfə qardaşımla atamın yanında hansısa sözü unutmuşduq və fərqində olmadan ingilis dilinə keçdik. Atam bizi çox danlamışdı. Beləliklə, biz özümüzdə və başqalarında ana dilimizə olan məhəbbəti qoruyub saxlamalıyıq. Harada olduğumuzdan asılı olmayaraq, dünyanın hər yerində dəyərlərimizi qorumaq vacibdir.
Layihəniz onlayn-tədrisə yönəldilib, bəs Siz özünüz bu vasitə ilə nə isə öyrənmisiniz?
Bəli! Onlayn dərslər sayəsində gitarada ifa etməyi öyrənmişəm, snoubordinq haqqında ilkin məlumatları əldə etmişəm, yemək və hətta şirniyyat bişirməyi öyrənmişəm. Taym-menecment biliklərimi artırmışam. Bir də uğurlu kişilərin və qadınların müsahibələrini dinləmişəm və özümə güvənim artıb. Bu insanlar ilə video-söhbəti öz layihəmizə də daxil etmişik. Çox sayda müsahibələri, seminarları və digər materialları Azərbaycan dilinə tərcümə etmişik. Kulinariya və idman kimi praktiki bilgilərdən başqa onlayn-dərslər mənə çox şey öyrədib - təslim olmamağı və həmişə arzularımın arxasınca getməyi, dəqiq hədəflər qoymağı və onlara doğru irəliləməyi. Onlayn-materiallar sayəsində çoxlu biliklər və təcrübələr əldə etmişəm. İnternetdə belə bir şeyin olması əladır! Bilirəm, internetin ziyanı barədə çox danışılır, ancaq onun gözəl tərəfini inkar edə bilmərik. Və mən çox xoşbəxtəm ki, komandamızla birlikdə bütün bu məlumatları toplayıb və azərbaycanlı qadınlarımızın olduqları şəraitdən asılı olmayaraq bu məlumatlardan bir şey öyrənə bilmələri üçün açıq istifadəyə verə bildik. Bu bizim əsas məqsədimizdir.
Bir oğlana təhsil verməklə təhsilli bir insan qazanırsınız, bir qıza təhsil verməklə isə təhsilli bir ailə qazanırsınız (H.Z.Tağıyev)
Onlayn-tədris Böyük Britaniyada çox populyardı?
Sadəcə Böyük Britaniyada deyil! Bu vasitə ümumiyyətlə Qərb dünyasında çox inkişaf edib, Coursera kimi veb saytlar var, onlayn-kursları istənilən rahat vaxtda keçmək və sonda universitet və ya kollec tərəfindən təsdiqlənmiş sertifikat almaq mümkündür. Aydındır ki, universitet bitirmək ideal variantdır, lakin hansısa səbəbdən bunu edə bilmirsinizsə və ya artıq diplom almısınızsa və təhsilinizi davam etmək istəyirsinizsə o zaman onlayn-kurslar köməyinizə çatacaq. Onlayn-kurslar karyera inkişafına və CV-ni genişləndirməyə çox kömək edir. Biz qadınlara nəinki təlim kursları keçməyi, həm də sertifikat almaları üçün universitetlərlə əməkdaşlıq etməyi planlaşdırırıq. Bu növbəti addımdır, bu səviyyəyə gəlmək üçün insanların maraqlarını, bizim vebsaytımıza daxil olub və onun resurslarından istifadə etmələrini, öz biliklərini artırıb və yeni bir şey öyrənmələrini görməliyik.
Bütün bu materialları əldə etmək pulsuzdur?
Bəli, layihənin bütün mənası elə bundadır. Nəinki seyr etmək, həm də dinləmək və oxumaq mümkündür – bizim podkastları yükləmək və oflayn rejimdə dinləmək olur. Bu tamamilə pulsuzdur! Bu kommersiya veb saytı deyil, biz heç bir şey üçün ödəniş almırıq. Qeydiyyatdan keçmək və ya hansısa eksklüziv materiallara daxil olmaq üçün ödəniş etməyə ehtiyac yoxdur. Hər kəs bərabərdir, hər kəsin bütün materiallara eyni pulsuz giriş haqqı var.
Məqsədiniz nədir və layihənin baş tutub-tutmadığını necə biləcəksiniz?
Əlbəttə ki, məqsəd bu tədris materiallarından mümkün qədər çox insanın istifadə etməsidir. Azərbaycanın uzaq bir şəhərindəki "Mən Bakıya getmək istəyirəm, çünki hər şey oradadır" düşüncəsi olan 16 yaşlı qıza toxunmaq istəyirəm – budur, mənim məqsədim. Uzağa getməyə ehtiyac yoxdur - sadəcə internetə daxil olmaq kifayətdir. Nəyisə düzgün etmək üçün bir-iki sətr oxuyub və bu məlumatları praktikada tətbiq etmək kifayət edir. Ölkəmizdə hər şey var - həm kitab mağazaları, həm idman mərkəzləri... Əsas bütün bunları maksimum faydalı şəkildə istifadə etməyi öyrənməkdir. Ümid edirəm ki, bir gün hamımız üçün vaxtımızı boş yerə sərf etmək yerinə həyatımızda kitab oxumaq və ya audio təlim dinləmək kimi müsbət dəyişikliklər etmək təbii hal alacaq. Əgər biz bunu etməyə başlasaq, o zaman uşaqlarımız və dostlarımız da bunu edəcəklər. Mən artıq bilirəm ki, layihə baş tutacaq, çünki ona qarşı böyük maraq görürəm – və həmçinin komandamızın tamamilə könüllülərdən ibarət olduğu üçün də. Heç kimə pul ödəmirik. Burada hər şey könüllüdür, çünki hər kəs mədəniyyətimiz və güclü ailə dəyərlərimizlə çox şey əldə edə biləcəyimizi bilir.
Layihəni "zəif qadın" kimi təsvir olunan folklor personajı Tıq-Tıq xanım adlandırmısınız. Sizcə bu nağıl nə haqqındadır?
Mən, həqiqətən, onun zəif bir qadın kimi təsvir olunduğunu düşünürəm – o tənhadır, daim kədərlidir və sair. Cizgi filminin tam sonuna qədər - siçanın onu tərk etdiyi və Tıq-Tıq xanımın məyus olduğu ana qədər. Lakin mənə aydındır ki, hekayə yalnız bu barədə deyil. Tıq-Tıq xanım səhər tezdən qalxır, makiyaj edir, gözəl ayaqqabı geyinir, çiçəkdən özünə ətək düzəldir – və özünü gözəl hiss edir. Bu da ona inanılmaz güvən hissi verir, buna görə də kaprizli olur və yoldaşları ilə pis rəftar edir. Özünə güvən - çox gözəl hissdir, amma hər şeyin həddi var. Sonda Tıq-Tıq xanımın həddən artıq təkəbbürlüyü yaxşı nəticəyə gətirib çıxarmır. Gözəllik bu gün var, sabah yoxdur. Həmişə bizdən daha gözəl kimsə var, özünüzə güvənmək, güclü olmaq lazımdır. Həm Britaniyada, həm də Amerikada qadınlara zəif cins kimi baxırlar. Bu stereotipi dəyişdirmək istəyirəm.
Veb sayta ilk dəfə daxil olanlara nədən başlamağı məsləhət görərdiniz?
Şəxsən mən bizim kim olduğumuz, mövqeyimiz və auditoriyadan nə gözlədiyimiz barədə vizual təsəvvür əldə etmək üçün videomuzu izləməkdən başlayardım. Sonra isə mütləq Super qadınlar bölməsinə nəzər salmaq lazımdır, burada Azərbaycanın ilhamverən qadınlarının müsahibələrini toplamışıq. Onlardan məsləhətlər əldə edə, onların uğurları, nədən başladıqları və bugünkü günə necə gəldikləri barədə oxuya bilərlər. Bu bölmələri əsas hesab etmək olar, amma açığı kitablardan tutmuş yemək zamanı uşaqlara hansı videoları göstərmək lazım olduğu barədə analara məsləhətlərə qədər bir çox materiallar var. Bütün sualları forumda müzakirə etmək olar.

Our readers are already familiar with the designer Gunel Gasanova – she talks about trends and current events of fashion industry in her blog Etre a la mode. But today we are not talking fashion. Gunel has made a gift to all compatriots – on February 2 she launched the online platform where the best books are available for reading and best movies for watching in the native language, where you can exchange experience and knowledge, get inspired by example of successful women and to get access to the lectures, seminars and interactive master classes of leading experts from around the world. And the most important – all materials are translated into Azerbaijani language! Instant time and space travel, an opportunity to communicate with interesting people, overcoming language barriers and discovering for yourself endless opportunities – isn’t this what Internet is made for?
Strong women, starting with my mother have always inspired me. I admire the power of women, especially in countries of Middle East, where women always were one step behind men and had less opportunities and knowledge. Despite all restrictions, beautiful women of Azerbaijan always move forward and work on quality of their lives. And I thought: "Why not?". In this great time when female voices sound so loudly, we bring together women on one online platform. It is free, the service is open for everyone – doesn’t matter if you live in Baku, London, New York or Sabirabad. As you have an access to information, you can share experience and support each other.
London is a cosmopolitan city, perhaps, one of the most multilingual cities in the world. How often you use Azerbaijani language and what would you advise to those who went abroad, but does not want to lose their mother tongue?
This is my sore point. I understand and speak Russian, but I went to Azerbaijani school and with the family we always spoke in Azerbaijani at home. With friends or family I speak Azerbaijani or English. And it helps keeping skills of communication. An option of forgetting the native language does not exist for me in general – I spoke it since my childhood, I love old Azerbaijani movies and I rewatch them many times. I read books on Azerbaijani, though not as much as I would like to. Once me and my brother forgot some word near our father and, without noticing it, switched to English. Father scolded us a lot afterwards. Thus, we need to support in ourselves and other the love to our mother tongue. Where fate wouldn’t bring us, it is important to preserve your values in any point of the world.
Your project is focused on online training. Did you study something online yourself?
Yes! Thanks to online lessons I learned to play guitar, achieved basic knowledge about snowboarding, learned to cook and even bake. Also I improved my skills of time-management and learning. Plus I listened the interviews of successful men and women and became more confident. We included video conversations with these people in the project as well. We translated a huge number of interviews, seminars and other materials into Azerbaijani. Besides practical skills like cooking or sport they taught me a lot – how not to give up and always follow your dream, to set accurate goals and reach them. I achieved a lot of knowledge and skills thanks to online materials. This is what’s great about the Internet! I know that there is a lot of talk about the harm coming from Internet, but we cannot deny its good side. And I am simply happy that our team was able to gather and upload all this information for public access, so that our Azerbaijani women, regardless of circumstances, could gain something from this information. This is our main goal.
If you educate a boy you educate one person, if you educate a girl you educate a family (H.Z.Taghiyev)
Is online education popular in Great Britain?
And not only in Great Britain! In the Western world it is actually very developed, there are websites like Coursera, online courses which can be passed at any convenient time, in the end of which you receive authenticated certificate of the university or college. Graduating the university is, obviously, a perfect option, but if for any reason you cannot make it or already have the diploma, but you want to continue education, online courses will help. They help a lot with career development and expand the resume. We plan on cooperating with universities to help women not only take training courses, but also receive certificates. This is the next level, and in order to reach it, we need to see interest coming from people, they should visit our website and use its resources, improve their skills and learn new things.
Are all these materials are available for free?
Yes, and that’s the whole point. All these materials are available not only for watching, reading and listening online – you can download and listen to our podcasts offline. And it is absolutely free! It is not a commercial website, we do not charge for anything. No need to pay for registration or access to any exclusive materials. Everybody is equal, we all have the same free access to all materials.
What is your target and how you will understand that the project worked out?
The aim, of course, is to make sure that as much people as possible use these training materials. Getting through that 16-year-old girl in the remote town of Azerbaijan who thinks: "I want to come to Baku because that’s where everything happens", – this is my target. No need to go far – just go online. It is enough to read couple lines about how to make something right, – and then to apply this knowledge in practice. There is everything available in our country –bookstores and the sports centers... The main thing is to learn using all this with the maximum benefit. I hope, that someday it will become natural to all of us – to make positive life changes, instead of wasting time – reading the books or listening training audio. If we start doing it, then our children and their friends will too. I already know that the project will work out because I see huge interest in it – and also because our team entirely consists of volunteers. We do not pay anybody. Everyone works here on a voluntary basis because each one knows that with our culture and strong family values we can achieve a lot.
You named the project after the folklore character Tiq-tiq khanim which is pictured as "a weak woman". What, in your opinion, is this tale about?
I really believe that she is pictured as a weak woman – she is lonely, constantly sad and so on. And like this till the end of the cartoon where Mouse abandons her, and Tiq-tiq khanim gets depressed. But it is obvious to me that the story is not only about it. Tiq-tiq khanim wakes up in the morning, does her make-up, puts on beautiful shoes, makes herself a skirt from flower – and feels beautiful. And this gives her incredible self-confidence what makes her capricious and treating her friends badly. Confidence is wonderful, but everything has its limits. Eventually excessive self-confidence of Tiq-Tiq khanim does not lead to anything good. You may have beauty today, but not tomorrow, and there is always someone more beautiful, you need to be confident, strong. Both in Britain and America women considered as weaker sex too. I want to change this stereotype.
What would you advise to begin with to those who are new at your website?
Personally I would begin with watching our video to have visual idea about who we are, how we position ourselves and what we expect from our audience. And then it is definitely worth glancing at Super women section where we gathered interviews of inspiring women of Azerbaijan. You can get advices from them, read about their progress, what they began with and how they came to what they have now. These sections may be be considered as main, but frankly speaking, we have a lot of materials from books to advice for mothers, which videos should be shown to the child during meal. And all the questions can be discussed at a forum.